Season:
2024 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Indoor
2017
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Gavin Collins
12.04
(.0)
PR
Apr 26
TAPPS 2A South Regional
2.
12
Luke Zuniga
12.10
PR
Feb 17
Woodlands Christian Invitational
3.
10
Luke Williamson
12.25
PR
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
4.
10
Chase Jones
12.28
(.2)
Mar 23
Rice 41st Annual Victor Lopez Classic
5.
9
Michael Ibanez
12.59
PR
Feb 17
Woodlands Christian Invitational
6.
10
Garrett Mahler
12.79
Feb 17
Woodlands Christian Invitational
7.
11
Koltyn Lynch
12.88
(3.1)
PR
Mar 23
Rice 41st Annual Victor Lopez Classic
8.
9
Dylen Smith
13.04c
PR
Feb 24
Lutheran South Academy Invitational
9.
11
Austin Wick
13.33
PR
Feb 17
Woodlands Christian Invitational
10.
12
Luke Stratton
13.44
Feb 24
Rosehill Christian Invitational
11.
9
Drew Sneller
13.45
PR
Apr 6
Cooper Dragon Invitational
12.
9
Mark Reenders
13.47
PR
Feb 17
Woodlands Christian Invitational
13.
9
Kaeden Beno
13.79
PR
Feb 17
Woodlands Christian Invitational
200 Meters
1.
9
Michael Ibanez
24.15
PR
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
2.
10
Chase Jones
24.16
PR
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
3.
12
Luke Zuniga
24.61
Feb 17
Woodlands Christian Invitational
4.
9
Mark Reenders
25.40
PR
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
5.
10
Garrett Mahler
25.88
Feb 17
Woodlands Christian Invitational
6.
10
Gavin Collins
25.94
PR
Feb 24
Lutheran South Academy Invitational
7.
11
Koltyn Lynch
26.08
PR
Mar 2
St. John's Maverick 57th edition Relays
8.
10
Luke Williamson
26.66
(.6)
Mar 23
Rice 41st Annual Victor Lopez Classic
9.
9
Dylen Smith
27.14
PR
Mar 9
Cougar Relays #1
10.
11
Austin Wick
27.41
PR
Mar 23
Rosehill Christian Eagle Relays
11.
12
Luke Stratton
28.69
Feb 24
Rosehill Christian Invitational
12.
9
Kaeden Beno
28.81
PR
Feb 17
Woodlands Christian Invitational
13.
9
Carter Self
29.09
PR
Feb 17
Woodlands Christian Invitational
400 Meters
1.
12
Luke Zuniga
50.93
PR
May 4
TAPPS State Championships
2.
12
Mark Williamson
51.58
PR
May 4
TAPPS State Championships
3.
11
Steven Wimberly
54.01
PR
Mar 9
Cougar Relays #1
4.
10
Garrett Mahler
54.52
PR
Apr 26
TAPPS 2A South Regional
5.
11
Henry Stevens
56.25
PR
Apr 6
Cooper Dragon Invitational
6.
10
Luke Williamson
57.20
PR
Apr 6
Cooper Dragon Invitational
7.
9
Kaeden Beno
58.11
PR
Apr 6
Cooper Dragon Invitational
8.
10
Chase Jones
1:01.55
PR
Mar 9
Cougar Relays #1
9.
9
Michael Ibanez
1:01.95
PR
Feb 17
Woodlands Christian Invitational
10.
9
Mark Reenders
1:03.05
PR
Feb 17
Woodlands Christian Invitational
11.
10
Gavin Collins
1:03.50
PR
Feb 24
Lutheran South Academy Invitational
12.
11
Austin Wick
1:06.03
PR
Feb 17
Woodlands Christian Invitational
800 Meters
1.
11
Steven Wimberly
1:59.68
PR
Mar 23
Rosehill Christian Eagle Relays
2.
12
Luke Zuniga
2:01.37
PR
Mar 23
Rosehill Christian Eagle Relays
3.
12
Mark Williamson
2:07.51
Feb 24
Lutheran South Academy Invitational
4.
9
Kaeden Beno
2:11.19
PR
Apr 6
Cooper Dragon Invitational
5.
11
Henry Stevens
2:13.57
Mar 9
Cougar Relays #1
6.
10
Brandon Ohmes
3:10.33
PR
Feb 24
Rosehill Christian Invitational
1500 Meters
1.
11
Henry Stevens
4:24.45
PR
Mar 23
Rice 41st Annual Victor Lopez Classic
2.
9
Kaeden Beno
4:30.25
PR
Mar 23
Rice 41st Annual Victor Lopez Classic
1600 Meters
1.
11
Steven Wimberly
4:29.76
PR
Apr 6
Cooper Dragon Invitational
2.
11
Henry Stevens
4:37.30
PR
Mar 2
St. John's Maverick 57th edition Relays
3.
9
Kaeden Beno
4:54.60
PR
Mar 23
Rosehill Christian Eagle Relays
4.
10
Brandon Ohmes
6:56.88
PR
Feb 24
Rosehill Christian Invitational
3000 Meters
1.
11
Steven Wimberly
9:21.54
PR
Mar 23
Rice 41st Annual Victor Lopez Classic
2.
11
Henry Stevens
9:33.89
PR
Mar 23
Rice 41st Annual Victor Lopez Classic
3200 Meters
1.
11
Steven Wimberly
9:50.58
PR
May 4
TAPPS State Championships
2.
11
Henry Stevens
10:08.15
PR
May 4
TAPPS State Championships
3.
9
Kaeden Beno
10:44.21
PR
Mar 23
Rosehill Christian Eagle Relays
4.
10
Brandon Ohmes
16:53.57
Mar 23
Rosehill Christian Eagle Relays
110m Hurdles - 39"
1.
10
Sam Bachelder
17.25
(.0)
PR
Apr 26
TAPPS 2A South Regional
2.
10
Price Jenkins
17.28
(.0)
PR
Apr 26
TAPPS 2A South Regional
3.
9
Carter Self
18.57
(.0)
PR
Apr 26
TAPPS 2A South Regional
300m Hurdles - 36"
1.
10
Sam Bachelder
45.11
PR
May 4
TAPPS State Championships
2.
10
Price Jenkins
47.39
PR
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
3.
9
Carter Self
49.09
PR
Apr 6
Cooper Dragon Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
46.33
Apr 26
TAPPS 2A South Regional
2.
Garrett Mahler
Luke Williamson
Michael Ibanez
Chase Jones
46.37
May 4
TAPPS State Championships
3.
Luke Williamson
Koltyn Lynch
Chase Jones
Michael Ibanez
47.65
Mar 23
Rosehill Christian Eagle Relays
4.
Koltyn Lynch
Michael Ibanez
Chase Jones
Luke Zuniga
47.88
Mar 2
St. John's Maverick 57th edition Relays
5.
Garrett Mahler
Michael Ibanez
Luke Williamson
Chase Jones
48.27
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
6.
Dylen Smith
Mark Reenders
Koltyn Lynch
Michael Ibanez
49.69
Feb 24
Lutheran South Academy Invitational
7.
Austin Wick
Luke Stratton
Sam Bachelder
Carter Self
50.33
Feb 24
Rosehill Christian Invitational
4x200 Relay -
1.
Mark Williamson
Michael Ibanez
Chase Jones
Luke Zuniga
1:35.20
Mar 23
Rice 41st Annual Victor Lopez Classic
2.
Relay Team
1:35.37
Apr 26
TAPPS 2A South Regional
3.
Mark Reenders
Koltyn Lynch
Luke Williamson
Michael Ibanez
1:43.49
Feb 24
Lutheran South Academy Invitational
4x400 Relay
1.
Garrett Mahler
Mark Williamson
Steven Wimberly
Luke Zuniga
3:30.56
May 4
TAPPS State Championships
2.
Relay Team
3:32.58
Apr 26
TAPPS 2A South Regional
3.
Garrett Mahler
Steven Wimberly
Mark Williamson
Luke Zuniga
3:34.18
Mar 2
St. John's Maverick 57th edition Relays
4.
Mark Williamson
Henry Stevens
Steven Wimberly
Luke Zuniga
3:39.79
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
5.
Michael Ibanez
Mark Williamson
Gavin Collins
Luke Zuniga
3:47.10
Feb 24
Lutheran South Academy Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Luke Stratton
33' 0
PR
Apr 6
Cooper Dragon Invitational
Discus - 1.6kg
1.
12
Luke Stratton
108' 8
PR
Apr 26
TAPPS 2A South Regional
2.
10
Chase Jones
98' 7
PR
Apr 26
TAPPS 2A South Regional
High Jump
1.
11
Austin Wick
5' 2
PR
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
2.
10
Sam Bachelder
5' 0
PR
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
12
Luke Zuniga
5' 0
PR
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
Long Jump
1.
9
Michael Ibanez
18' 0.25
PR
Feb 24
Lutheran South Academy Invitational
2.
9
Kaeden Beno
17' 7
PR
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
3.
10
Brandon Ohmes
12' 11.5
PR
Feb 24
Rosehill Christian Invitational
Triple Jump
1.
9
Michael Ibanez
41' 6.75
PR
Feb 24
Lutheran South Academy Invitational
Womens
100 Meters
1.
11
Kennedy Lynch
13.02
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
2.
9
Savannah Goodwin
14.24c
PR
Feb 24
Lutheran South Academy Invitational
3.
9
Isabelle Eppers
14.25
PR
Mar 2
St. John's Maverick 57th edition Relays
4.
9
Juilanne Faucett
14.88
PR
Feb 17
Woodlands Christian Invitational
5.
10
Isa Stan
14.96
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
6.
9
Ivy Medders
15.33
(2.4)
PR
Mar 23
Rice 41st Annual Victor Lopez Classic
7.
10
Berkeley Scott
15.38
Mar 9
Cougar Relays #1
8.
9
Caris Flanakin
15.89
PR
Mar 23
Rosehill Christian Eagle Relays
200 Meters
1.
9
Juilanne Faucett
27.96
PR
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
2.
11
Kennedy Lynch
28.52
Mar 9
Cougar Relays #1
3.
9
Ivy Medders
29.52
PR
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
4.
9
Isabelle Eppers
29.90
(-.7)
PR
Mar 23
Rice 41st Annual Victor Lopez Classic
5.
10
Isa Stan
31.21
PR
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
6.
10
Berkeley Scott
31.74
Apr 6
Cooper Dragon Invitational
7.
9
Caris Flanakin
34.75
PR
Mar 23
Rosehill Christian Eagle Relays
400 Meters
1.
9
Isabelle Eppers
1:02.74
PR
May 4
TAPPS State Championships
2.
11
Kennedy Lynch
1:07.01
Mar 9
Cougar Relays #1
3.
9
Juilanne Faucett
1:08.89
PR
Mar 2
St. John's Maverick 57th edition Relays
4.
10
Berkeley Scott
1:09.39
Mar 9
Cougar Relays #1
5.
11
Hannah Mann
1:09.47
PR
Feb 17
Woodlands Christian Invitational
6.
9
Savannah Goodwin
1:09.84
PR
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
7.
9
Ivy Medders
1:10.53
PR
Mar 23
Rice 41st Annual Victor Lopez Classic
8.
9
Caris Flanakin
1:23.04
PR
Mar 9
Cougar Relays #1
800 Meters
1.
10
Berkeley Scott
2:39.23
PR
Mar 2
St. John's Maverick 57th edition Relays
2.
11
Hannah Mann
2:46.61
Feb 17
Woodlands Christian Invitational
3.
12
Breanne Ohmes
2:50.84
Feb 24
Rosehill Christian Invitational
1600 Meters
1.
12
Breanne Ohmes
6:18.49
Apr 26
TAPPS 2A South Regional
3200 Meters
1.
12
Breanne Ohmes
13:27.18
Apr 26
TAPPS 2A South Regional
2.
11
Hannah Mann
14:39.68
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
4x100 Relay
1.
Juilanne Faucett
Savannah Goodwin
Isabelle Eppers
Kennedy Lynch
55.63
Mar 2
St. John's Maverick 57th edition Relays
2.
Ivy Medders
Isabelle Eppers
Isa Stan
Juilanne Faucett
55.72
Apr 6
Cooper Dragon Invitational
3.
Isa Stan
Juilanne Faucett
Isabelle Eppers
Kennedy Lynch
55.80
Mar 23
Rice 41st Annual Victor Lopez Classic
4.
Relay Team
57.80
Apr 26
TAPPS 2A South Regional
5.
Savannah Goodwin
Isa Stan
Berkeley Scott
Ivy Medders
59.04
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:54.08
Apr 26
TAPPS 2A South Regional
2.
Ivy Medders
Juilanne Faucett
Isabelle Eppers
Kennedy Lynch
1:55.20
May 4
TAPPS State Championships
3.
Juilanne Faucett
Ivy Medders
Isabelle Eppers
Kennedy Lynch
1:58.08
Mar 23
Rice 41st Annual Victor Lopez Classic
4.
Savannah Goodwin
Berkeley Scott
Isabelle Eppers
Kennedy Lynch
1:58.26
Feb 24
Lutheran South Academy Invitational
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:20.34
Apr 26
TAPPS 2A South Regional
2.
Juilanne Faucett
Berkeley Scott
Isabelle Eppers
Kennedy Lynch
4:22.01
May 4
TAPPS State Championships
3.
Savannah Goodwin
Berkeley Scott
Isabelle Eppers
Kennedy Lynch
4:23.70
Mar 2
St. John's Maverick 57th edition Relays
4.
Savannah Goodwin
Isabelle Eppers
Berkeley Scott
Kennedy Lynch
4:32.34
Feb 24
Lutheran South Academy Invitational
5.
Berkeley Scott
Juilanne Faucett
Isabelle Eppers
Kennedy Lynch
4:34.93
Apr 10
TAPPS 2A District 04 Track Meet
*Recent improvement