Season:
2024 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2004
2003
2002
2001
1999
Indoor
2019
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Elias Goodman
11.81
(-.2)
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
12
Blake Stuart
12.19
PR
Apr 6
Big George Invitational
3.
9
Aden Jenkins
12.37
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
4.
9
Brodie Smith
12.44c
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
5.
10
Gavin Narkaban
12.50
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
6.
9
Chase Lutz
12.59
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
7.
12
Andy Wall
12.72
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
8.
11
Alex Wall
12.74c
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
12
Aden Payzant
12.74c
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
10.
10
Isaac Martinez
12.88
PR
Apr 27
Lowry Invitational
11
Edgar Sanchez Ruiz
12.88
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
12.
11
Zayne Hall
12.90
PR
Apr 27
Lowry Invitational
13.
10
Tristan Colver
13.14
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
14.
10
Wyatt Madalena
13.17
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
15.
10
Joey Smith
13.24c
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
16.
9
Joe Walden
13.30
PR
Apr 27
Lowry Invitational
17.
12
Julian Sosa
13.31
PR
Apr 27
Lowry Invitational
18.
9
Giovanni Eusubio
13.42
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
19.
9
Michael Nevarez
13.93
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
20.
10
Javier Gonzalez
14.04c
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
21.
12
Ben George
14.54c
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
22.
12
Christian Aleman
14.89
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
23.
11
Gabe Aleman
16.14c
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
200 Meters
1.
10
Elias Goodman
25.41
(-3.2)
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
12
Andy Wall
25.84c
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
3.
11
Zayne Hall
26.04c
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
4.
10
Isaac Martinez
26.08
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
5.
11
Alex Wall
26.60
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
6.
10
Gavin Narkaban
26.71
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
7.
9
Aden Jenkins
27.04c
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
8.
11
Edgar Sanchez Ruiz
27.38
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
9.
10
Wyatt Madalena
28.07
Apr 27
Lowry Invitational
10.
12
Aden Payzant
28.78
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
11.
9
Michael Nevarez
29.07
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
12.
12
Christian Aleman
32.04c
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
13.
11
Gabe Aleman
34.44c
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
400 Meters
1.
12
Aden Payzant
56.22
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
9
Moroni Colver
58.04c
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
3.
9
Chase Lutz
58.27
PR
Apr 27
Lowry Invitational
4.
11
Alex Wall
58.61
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
5.
11
Zayne Hall
59.15
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
6.
10
Wyatt Madalena
1:00.47
Apr 19
Pershing County Invitational
7.
10
Eli Colver
1:00.66
PR
Apr 6
Big George Invitational
8.
10
Sean Doney
1:02.47
Mar 23
49th Annual Fallon Elks Invitational
9.
10
Tristan Colver
1:02.98
Apr 19
Pershing County Invitational
10.
9
Giovanni Eusubio
1:04.98
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
11.
12
Christian Aleman
1:13.36
PR
Apr 27
Lowry Invitational
800 Meters
1.
10
Eli Colver
2:20.68
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
9
Moroni Colver
2:21.37
PR
Mar 23
49th Annual Fallon Elks Invitational
3.
10
Wyatt Madalena
2:29.12
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
4.
10
Sean Doney
2:31.95
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
5.
9
Giovanni Eusubio
2:36.0h
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
6.
10
Tristan Colver
3:06.9h
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
7.
12
Christian Aleman
3:25.85
PR
Apr 6
Big George Invitational
1600 Meters
1.
10
Eli Colver
5:26.08
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
10
Sean Doney
5:41.95
PR
Apr 27
Lowry Invitational
3200 Meters
1.
10
Eli Colver
11:19.71
PR
Apr 6
Big George Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
12
Andy Wall
16.43
(2.7)
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
10
Joey Smith
18.26
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
12
Andy Wall
43.80
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
10
Joey Smith
47.64
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
3.
12
Julian Sosa
1:03.44
PR
Mar 23
49th Annual Fallon Elks Invitational
4x100 Relay
1.
Blake Stuart
Elias Goodman
Aden Payzant
Brodie Smith
45.79
May 18
NIAA 2A State Championship
2.
Relay Team
45.95
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
3.
Christian Aleman
Kale Black
Gabe Aleman
Eli Colver
46.55
Apr 19
Pershing County Invitational
4.
Blake Stuart
Elias Goodman
Moroni Colver
Brodie Smith
47.21
Apr 27
Lowry Invitational
5.
Blake Stuart
Elias Goodman
Chase Lutz
Isaac Martinez
47.44c
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
6.
Zane Hall
Chase Lutz
Blake Stuart
Elias Goodman
47.79
Mar 23
49th Annual Fallon Elks Invitational
7.
Elias Goodman
Blake Stuart
Alex Wall
Isaac Martinez
48.03
Apr 6
Big George Invitational
8.
Isaac Martinez
Gavin Narkaban
Aden Jenkins
Chase Lutz
48.92
Apr 27
Lowry Invitational
9.
Aden Jenkins
Brodie Smith
Alex Wall
Edgar Sanchez Ruiz
50.44c
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
10.
Aden Jenkins
Giovanni Eusubio
Isaac Martinez
Moroni Colver
52.45
Mar 9
Fernley League Meet
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:38.24
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
Elias Goodman
Isaac Martinez
Zayne Hall
Chase Lutz
1:39.43
May 18
NIAA 2A State Championship
3.
Elias Goodman
Brodie Smith
Isaac Martinez
Zayne Hall
1:39.74
Apr 19
Pershing County Invitational
4.
Brodie Smith
Elias Goodman
Andy Wall
Zayne Hall
1:41.19
Apr 27
Lowry Invitational
5.
Alex Wall
Andy Wall
Aden Jenkins
Elias Goodman
1:43.75
Apr 6
Big George Invitational
6.
Andy Wall
Isaac Martinez
Michael Nevarez
Elias Goodman
1:44.75
Mar 23
49th Annual Fallon Elks Invitational
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:52.35
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
Elias Goodman
Zayne Hall
Moroni Colver
Isaac Martinez
4:02.05
Apr 6
Big George Invitational
3.
Aden Payzant
Alex Wall
Moroni Colver
Eli Colver
4:05.54
Mar 23
49th Annual Fallon Elks Invitational
4.
Moroni Colver
Aden Payzant
Zayne Hall
Alex Wall
4:06.06
Apr 27
Lowry Invitational
5.
Zayne Hall
Wyatt Madalena
Eli Colver
Isaac Martinez
4:06.6h
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
6.
Aden Payzant
Moroni Colver
Isaac Martinez
Sean Doney
4:09.74
Mar 9
Fernley League Meet
4x800 Relay
1.
Relay Team
9:20.60
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
Eli Colver
Sean Doney
Wyatt Madalena
Moroni Colver
9:22.24
May 18
NIAA 2A State Championship
3.
Eli Colver
Moroni Colver
Giovanni Eusubio
Wyatt Madalena
9:53.95
Apr 6
Big George Invitational
4.
Moroni Colver
Tristan Colver
Sean Doney
Giovanni Eusubio
10:19.25
Apr 19
Pershing County Invitational
5.
Eli Colver
Moroni Colver
Sean Doney
Tristan Colver
10:25.62
Mar 9
Fernley League Meet
Shot Put - 12lb
1.
10
Andres Molina
42' 8.75
PR
May 18
NIAA 2A State Championship
2.
10
Kale Black
36' 4
PR
Apr 27
Lowry Invitational
3.
11
Hunter Gilbert
34' 8
PR
Mar 23
49th Annual Fallon Elks Invitational
4.
12
Ben George
32' 6.5
PR
Mar 9
Fernley League Meet
5.
11
Ekaitz Crespo
30' 1.5
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
6.
11
Christopher Zamarripa
28' 0
Apr 19
Pershing County Invitational
Discus - 1.6kg
1.
10
Andres Molina
128' 0.5
PR
Apr 27
Lowry Invitational
2.
12
Ben George
117' 1
PR
May 18
NIAA 2A State Championship
3.
11
Ekaitz Crespo
106' 5
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
4.
10
Kale Black
95' 11
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
5.
11
Christopher Zamarripa
81' 8
Apr 27
Lowry Invitational
6.
11
Hunter Gilbert
80' 0
Mar 29
Battle Mountain Invitational
High Jump
1.
12
Blake Stuart
6' 1
PR
Mar 9
Fernley League Meet
2.
11
Alex Wall
5' 2
Mar 23
49th Annual Fallon Elks Invitational
3.
10
Elias Goodman
5' 0
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
9
Chase Lutz
5' 0
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
5.
11
Zayne Hall
4' 10
PR
Mar 23
49th Annual Fallon Elks Invitational
Pole Vault
1.
10
Joey Smith
10' 0
PR
Apr 27
Lowry Invitational
9
Aden Jenkins
10' 0
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
3.
11
Edgar Sanchez Ruiz
9' 0
PR
Apr 27
Lowry Invitational
4.
9
Joe Walden
8' 6
PR
Apr 27
Lowry Invitational
Long Jump
1.
12
Blake Stuart
19' 9
PR
Apr 27
Lowry Invitational
2.
9
Brodie Smith
17' 9
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
3.
9
Chase Lutz
16' 8.5
PR
Mar 23
49th Annual Fallon Elks Invitational
4.
10
Isaac Martinez
16' 3.75
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
5.
10
Elias Goodman
15' 8.5
Apr 27
Lowry Invitational
10
Joey Smith
15' 8.5
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
7.
10
Gavin Narkaban
15' 2
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
8.
9
Aden Jenkins
15' 0
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
9.
11
Edgar Sanchez Ruiz
14' 8.25
PR
Mar 23
49th Annual Fallon Elks Invitational
10.
12
Julian Sosa
14' 3
Apr 27
Lowry Invitational
11.
9
Joe Walden
14' 2
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
12.
10
Wyatt Madalena
13' 10.5
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
13.
10
Javier Gonzalez
13' 6
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
14.
9
Giovanni Eusubio
13' 4
PR
Mar 9
Fernley League Meet
15.
11
Gabe Aleman
10' 5
PR
Mar 9
Fernley League Meet
Triple Jump
1.
12
Blake Stuart
41' 8.75
(1.9)
PR
May 18
NIAA 2A State Championship
2.
12
Julian Sosa
38' 6.5
PR
Mar 9
Fernley League Meet
3.
9
Giovanni Eusubio
29' 6.5
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
Womens
100 Meters
1.
11
Taylor Clark
13.91
(1.6)
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
9
Hailee Cook
13.91
(1.6)
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
3.
10
Yaritza Vazquez
14.54c
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
4.
12
Lisette Haney
14.64c
Mar 29
Battle Mountain Invitational
11
Lindsey Bleak
14.64c
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
6.
9
Kendall Mudd
14.98
PR
Apr 6
Big George Invitational
7.
10
Andrea Alcaraz-Lopez
15.14c
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
8.
9
Marie Klein
15.23
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
9.
9
Violet Peterson
15.34c
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
10
Addison Payzant
15.34c
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
11.
12
Tessa Ostler
15.59
Mar 9
Fernley League Meet
12.
9
Juliet La Riva
16.11
PR
Mar 9
Fernley League Meet
13.
9
Khali Peterson
16.64c
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
14.
12
Anai Gonzalez
16.84c
Mar 29
Battle Mountain Invitational
15.
9
Andrea Rogers
16.94c
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
16.
9
Kairi Walden
17.04c
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
17.
10
Christell Bare
18.06
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
18.
10
Josefina Fernandez
19.16
PR
Apr 27
Lowry Invitational
200 Meters
1.
9
Kendall Mudd
29.94c
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
11
Taylor Clark
29.94c
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
3.
12
Tessa Ostler
30.54c
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
4.
12
Lisette Haney
30.64
PR
Apr 27
Lowry Invitational
5.
10
Yaritza Vazquez
31.25
PR
Apr 27
Lowry Invitational
6.
9
Hailee Cook
31.34c
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
7.
11
Lindsey Bleak
31.44c
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
8.
10
Andrea Alcaraz-Lopez
31.85
(-.1)
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
9.
9
Andrea Rogers
34.73
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
10.
9
Marie Klein
34.94c
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
11.
9
Khali Peterson
35.84c
PR
Mar 29
Battle Mountain Invitational
12.
9
Kairi Walden
37.14c
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
13.
10
Christell Bare
39.54c
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
400 Meters
1.
12
Tessa Ostler
1:11.00
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
10
Addison Payzant
1:14.84c
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
3.
9
Kendall Mudd
1:15.65
PR
Apr 27
Lowry Invitational
4.
9
Hailee Cook
1:16.94
PR
Apr 27
Lowry Invitational
5.
9
Juliet La Riva
1:22.84
PR
Apr 27
Lowry Invitational
6.
9
Khali Peterson
1:25.41
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
800 Meters
1.
9
Juliet La Riva
3:09.87
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
10
Sonja Sherve
3:10.83
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
1600 Meters
1.
10
Sonja Sherve
6:52.96
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
9
Juliet La Riva
6:58.11
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
3200 Meters
1.
10
Sonja Sherve
15:18.62
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
100m Hurdles - 33"
1.
9
Marie Klein
21.67
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
2.
9
Violet Peterson
26.93
PR
Mar 9
Fernley League Meet
300m Hurdles - 30"
1.
9
Violet Peterson
1:00.18
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
4x100 Relay
1.
Lindsey Bleak
Taylor Clark
Lisette Haney
Hailee Cook
54.51
May 18
NIAA 2A State Championship
2.
Relay Team
55.35
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
3.
Lindsey Bleak
Kendall Mudd
Taylor Clark
Yaritza Vazquez
55.53
Apr 19
Pershing County Invitational
4.
Taylor Clark
Hailee Cook
Yaritza Vazquez
Lisette Haney
56.19
Apr 27
Lowry Invitational
5.
Hailee Cook
Lisette Haney
Taylor Clark
Kendall Mudd
56.44
Apr 6
Big George Invitational
Yaritza Vazquez
Kendall Mudd
Andrea Rogers
Kairi Walden
56.44
Mar 9
Fernley League Meet
7.
Hailee Cook
Lindsey Bleak
Taylor Clark
Lisette Haney
57.04c
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
8.
Lindsey Bleak
Kendall Mudd
Hailee Cook
Taylor Clark
57.50
Mar 23
49th Annual Fallon Elks Invitational
9.
Hailee Cook
Lindsey Bleak
Taylor Clark
Andrea Alcaraz-Lopez
58.80
Mar 9
Fernley League Meet
10.
Andrea Alcaraz-Lopez
Yaritza Vazquez
Kendall Mudd
Addison Payzant
1:01.94c
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:56.44
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
Hailee Cook
Taylor Clark
Kendall Mudd
Lisette Haney
1:58.43
May 18
NIAA 2A State Championship
3.
Taylor Clark
Yaritza Vazquez
Kendall Mudd
Tessa Ostler
2:02.92
Apr 19
Pershing County Invitational
4.
Kendall Mudd
Taylor Clark
Tessa Ostler
Hailee Cook
2:03.5h
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
5.
Lisette Haney
Kendall Mudd
Taylor Clark
Lindsey Bleak
2:06.62
Apr 27
Lowry Invitational
6.
Kendall Mudd
Khali Peterson
Violet Peterson
Paisley Mudd
2:11.05
Apr 6
Big George Invitational
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:51.67
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
Tessa Ostler
Yaritza Vazquez
Andrea Alcaraz-Lopez
Kendall Mudd
4:52.36
May 18
NIAA 2A State Championship
3.
Tessa Ostler
Yaritza Vazquez
Addison Payzant
Andrea Alcaraz-Lopez
5:07.73
Apr 27
Lowry Invitational
4.
Yaritza Vazquez
Andrea Alcaraz-Lopez
Addison Payzant
Tessa Ostler
5:16.6h
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
5.
Anai Gonzalez
Tessa Ostler
Andrea Alcaraz-Lopez
Yaritza Vazquez
5:34.94
Mar 9
Fernley League Meet
6.
Tessa Ostler
Anai Gonzalez
Juliet La Riva
Taylor Clark
5:56.00
Apr 6
Big George Invitational
4x800 Relay
1.
Tessa Ostler
Juliet La Riva
Sonja Sherve
Violet Peterson
12:06.38
May 18
NIAA 2A State Championship
2.
Relay Team
12:14.70
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
3.
Tessa Ostler
Sonja Sherve
Addison Payzant
Violet Peterson
12:42.29
Apr 19
Pershing County Invitational
4.
Juliet La Riva
Tessa Ostler
Sonja Sherve
Violet Peterson
12:44.71
Apr 27
Lowry Invitational
5.
Sonja Sherve
Tessa Ostler
Juliet La Riva
Violet Peterson
13:21.0h
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
6.
Tessa Ostler
Anai Gonzalez
Juliet La Riva
Sonja Sherve
14:24.86
Apr 6
Big George Invitational
Shot Put - 4kg
1.
12
Jenna Chopp
31' 2
PR
May 18
NIAA 2A State Championship
2.
12
Olivia Lemaire
28' 10
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
3.
12
Divine Jacobson
26' 1
Apr 27
Lowry Invitational
Discus - 1kg
1.
12
Jenna Chopp
80' 6
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
12
Olivia Lemaire
80' 5.5
PR
Apr 27
Lowry Invitational
3.
12
Divine Jacobson
66' 4
PR
Mar 9
Fernley League Meet
High Jump
1.
10
Addison Payzant
4' 6
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
2.
10
Andrea Alcaraz-Lopez
3' 10
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
Pole Vault
1.
11
Lindsey Bleak
7' 0
PR
May 18
NIAA 2A State Championship
Long Jump
1.
9
Hailee Cook
13' 1.5
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
2.
12
Lisette Haney
12' 10.5
Mar 29
Battle Mountain Invitational
3.
9
Violet Peterson
12' 5
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
4.
9
Andrea Rogers
10' 9.75
PR
May 11
NIAA Northern 2A Region Championships
5.
9
Kairi Walden
9' 3.5
PR
Apr 12
Eureka HS Track Invitational
Triple Jump
1.
12
Lisette Haney
31' 9
PR
Apr 27
Lowry Invitational
2.
11
Lindsey Bleak
29' 3
PR
Apr 19
Pershing County Invitational
*Recent improvement