Season:
2024 Outdoor
Outdoor
2222
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
1982
1981
1979
1974
Indoor
2024
2018
2017
2016
2015
2013
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Max Streufert
11.09
PR
Apr 20
Viking Classic
2.
11
Jayden Donald
11.09
PR
Apr 20
Viking Classic
3.
12
Jarell Fermon
11.42
PR
May 3
Eleventh Hour
4.
12
Griffin Laliberte
11.76
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
5.
10
Dominick Lin
11.77
PR
May 3
Last Chance Invitational
6.
11
Jerry Fleming
11.84
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
7.
11
Eliandry Ozuna
11.92
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
8.
9
Cameron Cogdill
12.07
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
9.
12
Kolter Schmucker
12.08
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
10.
12
Bryson Bell
12.15
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
11.
9
Jackson Kono
12.19
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
12.
12
Zachary Giesey
12.24
PR
May 3
Eleventh Hour
13.
11
Wyatt Tran
12.29
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
14.
10
Brenden Behen
12.37
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
15.
11
Rayhan Sathiq
12.42
Apr 4
Redmond @ Bothell
16.
11
Kingston Fleming-Maile
12.44
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
17.
11
Seven Jordan
12.47
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
18.
10
Calen Dunnett
12.62
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
19.
11
Dominic Alvarez
12.63
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
20.
9
Eli Davis
12.74
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
21.
11
Jacob Aki
12.75
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
22.
11
Kunal Kumar
12.86
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
23.
11
Jacob Renfrow
12.93
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
24.
10
Elijah Simpkins
12.94
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
25.
12
Emery Rushing
13.06
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
26.
11
Isaiah Madayag
13.07
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
12
Samuel Gusmao
13.07
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
28.
9
August Miller
13.22
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
29.
9
Donald Pham
13.24
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
30.
9
Hudson Altig
13.25
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
31.
12
Toby Johnson
13.26
Mar 21
Bothell @ North Creek
32.
12
Anders Hage
13.28
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
33.
9
Jack Sandgren
13.29
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
34.
9
Jakob Hopperstad
13.36
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
35.
11
Vishruth Venugobal
13.38
Apr 4
Redmond @ Bothell
36.
11
Logan Myrup
13.39
Apr 4
Redmond @ Bothell
37.
10
Moe Bilal
13.44
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
38.
10
Cash Forsman
13.61
PR
May 3
Eleventh Hour
39.
12
Logan Powell
13.66
PR
May 3
Last Chance Invitational
40.
12
Ali Alshafei
13.73
Apr 4
Redmond @ Bothell
41.
11
Cooper Allen
13.89
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
42.
9
Hudson Haney
13.96
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
43.
9
Grant Winslow
14.01
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
44.
10
Easton Webb
14.02
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
45.
10
Rory Baunsgard
14.19
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
46.
10
Ricardo Valencia-Tomas
14.20
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
47.
9
Thon Gatdet
14.28
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
48.
10
Jonathan Long
14.63
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
49.
9
Devin Benedetti
14.67
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
50.
9
Varun Menon
14.87
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
51.
10
Riley Meadows
15.40
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
52.
11
Uzedin Ibrahim
15.63
Mar 21
Bothell @ North Creek
200 Meters
1.
12
Max Streufert
22.61
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
2.
11
Jayden Donald
22.98
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
3.
12
Griffin Laliberte
24.04
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
4.
10
Dominick Lin
24.59
PR
May 3
Last Chance Invitational
5.
9
Jackson Kono
24.72
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
6.
12
Zachary Giesey
24.86
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
7.
9
Cameron Cogdill
24.91
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
8.
11
Eliandry Ozuna
24.94
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
9.
11
Wyatt Tran
25.29
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
10.
10
Freddy Eckel
25.52
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
11.
10
Ethan Asbell
25.64
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
12.
10
Brenden Behen
26.00
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
13.
11
Jacob Aki
26.08
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
14.
11
Kunal Kumar
26.14
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
15.
11
Seven Jordan
26.15
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
16.
10
Elijah Simpkins
26.19
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
17.
9
Eli Davis
26.27
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
18.
11
Dominic Alvarez
26.94
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
12
Emery Rushing
26.94
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
20.
12
Samuel Gusmao
27.13
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
21.
12
Anders Hage
27.21
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
22.
11
Cody Martin
27.37
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
23.
9
Hudson Altig
27.42
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
24.
9
Jack Sandgren
27.62
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
25.
11
Vishruth Venugobal
27.64
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
26.
11
Logan Myrup
27.79
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
27.
9
Donald Pham
27.87
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
28.
9
Jakob Hopperstad
27.99
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
29.
12
Toby Johnson
28.02
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
30.
10
Moe Bilal
28.34
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
31.
12
Cole Anderson
28.35
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
32.
12
Ali Alshafei
28.41
Apr 4
Redmond @ Bothell
33.
10
Cash Forsman
29.12
PR
May 3
Eleventh Hour
34.
10
Ricardo Valencia-Tomas
29.20
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
35.
11
Cooper Allen
29.21
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
36.
10
Easton Webb
29.24
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
37.
10
Jonathan Long
29.90
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
38.
9
Grant Winslow
30.11
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
39.
9
Varun Menon
31.91
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
40.
10
Conrad Berry
32.89
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
400 Meters
1.
12
Max Streufert
52.25
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
2.
12
Jarell Fermon
52.75
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
3.
12
Griffin Laliberte
52.98
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
4.
11
Wyatt Tran
54.33
PR
Apr 27
Shoreline Invitational
5.
10
Freddy Eckel
54.70
PR
May 3
Eleventh Hour
6.
12
Carlos Banda
54.76
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
7.
10
Xavier Flynn
56.12
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
8.
11
Cody Martin
59.15
PR
May 3
Eleventh Hour
9.
11
Laksh Patel
1:03.93
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
10.
12
Ali Alshafei
1:05.58
PR
May 3
Last Chance Invitational
11.
9
Thon Gatdet
1:06.53
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
12.
10
Rory Baunsgard
1:07.39
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
13.
9
Milo Hoeflin
1:07.72
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
14.
12
Toby Johnson
1:09.37
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
15.
10
Ricardo Valencia-Tomas
1:10.32
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
16.
9
Grant Winslow
1:14.02
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
800 Meters
1.
12
Carlos Banda
2:07.92
May 3
Last Chance Invitational
2.
10
Clark Cloward
2:17.69
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
3.
11
Raul Barajas
2:17.99
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
4.
12
Mateo Gallardo
2:20.64
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
5.
11
Aidan Coyne
2:20.79
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
6.
11
Laksh Patel
2:27.91
Apr 4
Redmond @ Bothell
7.
10
Xavier Flynn
2:29.06
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
8.
12
Jashandeep Chimni
2:30.08
Mar 21
Bothell @ North Creek
9.
12
Anders Nieminen
2:30.39
Apr 4
Redmond @ Bothell
10.
12
Sean Ortman
2:30.73
PR
May 3
Last Chance Invitational
11.
10
Anders Smith
2:35.46
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
12.
10
Rory Baunsgard
2:37.89
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
13.
11
Themiya Liyanage
2:39.25
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
14.
12
Kaleb Hall
2:40.21
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
15.
9
Carter Vuu
2:41.72
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
16.
10
Conrad Berry
2:42.30
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
17.
10
Noah Wichman
2:44.09
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
18.
11
Joaquim Marcon Tavares
2:54.10
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
1600 Meters
1.
10
Quinten Brooks
4:31.16
PR
Apr 20
Viking Classic
2.
10
Xavier Flynn
4:52.86
PR
Apr 20
Viking Classic
3.
10
Clark Cloward
4:58.71
PR
May 3
Last Chance Invitational
4.
11
Logan Stiffler
5:11.05
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
5.
11
Aidan Coyne
5:18.89
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
6.
12
Mateo Gallardo
5:35.65
Mar 21
Bothell @ North Creek
7.
12
Kaleb Hall
5:39.38
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
8.
10
Anders Smith
5:41.01
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
9.
12
Sean Ortman
5:46.55
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
10.
12
Jashandeep Chimni
5:47.07
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
11.
10
Noah Wichman
5:49.41
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
12.
9
Carter Vuu
5:55.19
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
13.
12
Raveesh Pujari
6:01.98
Apr 4
Redmond @ Bothell
14.
10
Conrad Berry
6:06.76
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
15.
9
Milo Hoeflin
6:07.36
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
16.
11
Zaine Kandilige
6:16.08
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
17.
10
Marcus Yao
6:27.75
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
18.
12
Paul Griffaton
6:28.25
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
3200 Meters
1.
10
Quinten Brooks
9:55.21
PR
Apr 27
Shoreline Invitational
2.
11
Logan Stiffler
11:03.36
PR
May 3
Last Chance Invitational
3.
10
Clark Cloward
11:11.08
PR
Apr 20
Viking Classic
4.
10
Xavier Flynn
11:11.95
PR
May 3
Last Chance Invitational
5.
11
Raul Barajas
12:07.20
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
6.
10
Anders Smith
12:20.45
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
7.
10
Noah Wichman
14:04.95
Mar 21
Bothell @ North Creek
8.
10
Marcus Yao
14:44.40
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
9.
11
Joaquim Marcon Tavares
15:19.85
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
110m Hurdles - 39"
1.
12
Zachary Giesey
16.54
PR
Apr 20
Viking Classic
2.
9
Jackson Kono
17.12
PR
Apr 20
Viking Classic
3.
11
Jacob Aki
17.71
PR
May 3
Last Chance Invitational
4.
12
Jarell Fermon
17.74
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
5.
10
Calen Dunnett
20.33
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
6.
11
Kunal Kumar
20.82
Apr 4
Redmond @ Bothell
7.
10
Ethan Asbell
21.64
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
8.
9
Zeke Mirecki
23.75
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
300m Hurdles - 36"
1.
12
Jarell Fermon
39.58
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
2.
11
Eliandry Ozuna
40.92
PR
May 17
4A District 1 & 2 Championships
3.
12
Zachary Giesey
43.32
PR
Apr 20
Viking Classic
4.
9
Jackson Kono
43.59
PR
May 3
Last Chance Invitational
5.
11
Jacob Aki
45.82
PR
May 3
Last Chance Invitational
6.
9
Eli Davis
50.44
PR
May 3
Eleventh Hour
7.
10
Ethan Asbell
50.71
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
8.
10
Calen Dunnett
51.91
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
9.
10
Evan Asbell
54.28
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
10.
11
Uzedin Ibrahim
58.40
Mar 21
Bothell @ North Creek
2k Steeplechase
1.
10
Quinten Brooks
6:41.66
PR
Apr 6
Birger Solberg Invitational 2024
2.
10
Xavier Flynn
7:51.12
PR
Apr 6
Birger Solberg Invitational 2024
4x100 Relay
1.
Max Streufert
Jayden Donald
Griffin Laliberte
Jarell Fermon
43.07
May 17
4A District 1 & 2 Championships
2.
*
Griffin Laliberte
Jayden Donald
Dominick Lin
Max Streufert
43.95
May 25
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
3.
Max Streufert
Jarell Fermon
Griffin Laliberte
Jerry Fleming
44.95
Apr 6
Birger Solberg Invitational 2024
4.
Max Streufert
Jayden Donald
Eliandry Ozuna
Jarell Fermon
45.14
Apr 27
Shoreline Invitational
5.
Jayden Donald
Griffin Laliberte
Joseph Rodriguez
Jarell Fermon
45.28
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
6.
Max Streufert
Kyle Iorg
Jerry Fleming
Kolter Schmucker
45.72
Mar 21
Bothell @ North Creek
7.
Dominick Lin
Cameron Cogdill
Wyatt Tran
Seven Jordan
46.68
Apr 4
Redmond @ Bothell
8.
Elijah Simpkins
Seven Jordan
Rayhan Sathiq
Dominick Lin
47.56
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
9.
Kingston Fleming-Maile
Rayhan Sathiq
Calen Dunnett
Freddy Eckel
48.13
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
10.
Moe Bilal
Cameron Cogdill
Jacob Aki
Dominick Lin
48.70
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
4x200 Relay -
1.
Jackson Kono
Dominick Lin
Freddy Eckel
Griffin Laliberte
1:35.93
Apr 27
Shoreline Invitational
4x400 Relay
1.
Zachary Giesey
Griffin Laliberte
Max Streufert
Jarell Fermon
3:30.45
May 17
4A District 1 & 2 Championships
2.
Zachary Giesey
Quinten Brooks
Wyatt Tran
Griffin Laliberte
3:36.16
Apr 20
Viking Classic
3.
Zachary Giesey
Max Streufert
Wyatt Tran
Jarell Fermon
3:41.27
Apr 27
Shoreline Invitational
4.
Zachary Giesey
Xavier Flynn
Quinten Brooks
Carlos Banda
3:44.44
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
5.
Zachary Giesey
Carlos Banda
Jackson Kono
Eliandry Ozuna
3:44.89
Apr 6
Birger Solberg Invitational 2024
6.
Jayden Donald
Jacob Aki
Xavier Flynn
Wyatt Tran
3:45.95
Apr 4
Redmond @ Bothell
7.
Wyatt Tran
Jerry Fleming
Freddy Eckel
Carlos Banda
3:45.97
Mar 21
Bothell @ North Creek
8.
Xavier Flynn
Raul Barajas
Clark Cloward
Quinten Brooks
3:49.26
Mar 21
Bothell @ North Creek
9.
Eliandry Ozuna
Jacob Aki
Jackson Kono
Dominick Lin
3:51.90
Mar 21
Bothell @ North Creek
10.
Cody Martin
Rory Baunsgard
Thon Gatdet
Aidan Coyne
4:21.58
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
11.
Ricardo Valencia-Tomas
Rory Baunsgard
Noah Wichman
Kaleb Hall
4:32.10
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Carlos Banda
Xavier Flynn
Clark Cloward
Quinten Brooks
11:42.93
Apr 27
Shoreline Invitational
Shot Put - 12lb
1.
10
Zachary Foltz
44' 1
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
2.
11
Caden Price
43' 1.5
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
3.
12
Logan Powell
40' 1
PR
Apr 27
Shoreline Invitational
4.
10
Milan Vincic
38' 6
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
5.
11
Jayden King
36' 6
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
6.
11
Spencer Dunn
36' 5.5
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
7.
10
Austin Sherman
36' 1
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
8.
10
Jose Mercado
33' 10
PR
May 3
Last Chance Invitational
9.
11
Ethan Wilde
33' 9.5
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
10.
10
Jack Nash
33' 0
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
11.
12
Emmet Kihlstrom
31' 10
Mar 21
Bothell @ North Creek
12.
9
Carter Thurik
31' 5
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
13.
10
Diego Palomera Curiel
30' 8.5
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
14.
11
Vishruth Venugobal
29' 6.5
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
15.
11
Ryan Agate
29' 3.5
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
16.
9
Derek Farrar
25' 7.5
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
17.
9
August Miller
25' 6.5
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
18.
9
Varun Menon
18' 6
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
19.
12
Carson Buser
18' 5.75
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
Shot Put - 12lb Wheelchair
1.
12
Logan Powell
38' 6
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
Discus - 1.6kg
1.
10
Zachary Foltz
135' 3
PR
Apr 6
Birger Solberg Invitational 2024
2.
12
Patrick Hopkins
131' 10
Apr 20
Viking Classic
3.
11
Spencer Dunn
124' 7
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
4.
11
Caden Price
117' 0
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
5.
10
Milan Vincic
111' 1
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
6.
12
Logan Powell
104' 1.5
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
7.
12
Emmet Kihlstrom
98' 10
Apr 4
Redmond @ Bothell
8.
10
Austin Sherman
92' 11
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
9.
11
Jayden King
90' 7
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
10.
11
Ethan Wilde
89' 3
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
11.
10
Diego Palomera Curiel
84' 9
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
12.
9
Hudson Haney
83' 5
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
13.
10
Jose Mercado
82' 1
PR
May 3
Last Chance Invitational
14.
11
Ryan Agate
78' 1
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
15.
10
Jack Nash
73' 4
Mar 21
Bothell @ North Creek
16.
9
Carter Thurik
67' 2
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
17.
9
August Miller
64' 10
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
18.
12
Carson Buser
60' 7
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
19.
10
Kjell Tingelstad
58' 0
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
20.
9
Derek Farrar
52' 11
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
21.
9
Devin Benedetti
46' 2
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
22.
9
Varun Menon
40' 4
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
Discus - Wheelchair
1.
12
Logan Powell
93' 5
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
Javelin - 800g
1.
12
Kyle Iorg
206' 1
PR
Apr 27
Shoreline Invitational
2.
11
Spencer Dunn
156' 0
PR
May 17
4A District 1 & 2 Championships
3.
12
Ezra Giesbrecht
150' 9
Mar 21
Bothell @ North Creek
4.
10
Austin Sherman
140' 5
PR
Apr 20
Viking Classic
5.
11
Soren Block
137' 8
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
6.
12
Matthew Ferraiolo
137' 1
PR
May 3
Last Chance Invitational
7.
10
Brooks Colvin
130' 2
PR
May 3
Eleventh Hour
8.
12
Dylan Proctor
119' 10
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
11
Ryan Agate
119' 10
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
10.
10
Kjell Tingelstad
111' 8
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
11.
12
Logan Powell
103' 9
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
12.
10
Raiden Chand
100' 9
PR
May 3
Eleventh Hour
13.
10
Riley Meadows
100' 2
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
14.
10
Anders Smith
95' 3
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
15.
12
Carson Buser
94' 10
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
16.
9
Hudson Haney
87' 3
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
17.
9
Devin Benedetti
75' 4
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
18.
9
Alex Murillo
44' 2
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
Javelin - 800g Wheelchair
1.
12
Logan Powell
105' 1
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
High Jump
1.
12
Kolter Schmucker
5' 10
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
12
Bryson Bell
5' 10
PR
May 17
4A District 1 & 2 Championships
3.
10
Brenden Behen
5' 4
PR
May 3
Eleventh Hour
9
Thon Gatdet
5' 4
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
5.
12
Cole Anderson
5' 0
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
10
Ethan Asbell
5' 0
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
7.
10
Freddy Eckel
4' 10
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
Pole Vault
1.
10
Easton Webb
8' 6
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
Long Jump
1.
11
Seven Jordan
19' 0.5
PR
Apr 20
Viking Classic
2.
11
Dominic Alvarez
17' 9.75
PR
Apr 20
Viking Classic
3.
11
Jacob Renfrow
17' 8.5
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
4.
12
Kolter Schmucker
17' 7.5
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
5.
11
Rayhan Sathiq
17' 7
May 3
Last Chance Invitational
6.
12
Zachary Giesey
16' 9.5
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
7.
9
Jackson Kono
16' 5.5
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
8.
11
Caleb Czarnecki
16' 0
Mar 21
Bothell @ North Creek
9.
9
Eli Davis
15' 6.5
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
10.
9
Jakob Hopperstad
15' 0
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
11.
9
Hudson Haney
14' 10
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
12.
11
Vishruth Venugobal
14' 8.25
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
13.
10
Rory Baunsgard
13' 4
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
14.
9
Zeke Mirecki
13' 2
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
15.
10
Ricardo Valencia-Tomas
13' 1.5
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
Triple Jump
1.
11
Dominic Alvarez
42' 4.25
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
2.
11
Jacob Renfrow
39' 9.25
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
3.
9
Jackson Kono
37' 11
PR
Apr 20
Viking Classic
4.
12
Kolter Schmucker
37' 1.5
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
5.
12
Zachary Giesey
35' 7
PR
Apr 20
Viking Classic
6.
9
Devin Benedetti
30' 5
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
7.
9
Zeke Mirecki
28' 2.25
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
Hammer - 12lb
1.
10
Zachary Foltz
109' 8
PR
Apr 20
Eason Hammer and Steeplechase Exhibition
Womens
100 Meters
1.
12
Salee Mahmud
13.00
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
2.
12
Emma Harmon
13.10
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
3.
12
Jordan Rankins
13.12
PR
Apr 20
Viking Classic
4.
12
Sydney Lipkin
13.26
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
5.
11
Wendy Brannon
13.56
PR
May 3
Last Chance Invitational
6.
10
Kayla Saphiloff
13.60
PR
May 3
Eleventh Hour
7.
10
Avery Gessel
13.92
Apr 4
Redmond @ Bothell
8.
10
Kyra Turner
14.03
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
9.
10
Maysen Angermeier
14.29
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
10.
10
Maddie Fialdini
14.37
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
11.
12
Salina Mahalath
14.50
Apr 4
Redmond @ Bothell
12.
10
Casandra Reyes
14.56
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
13.
10
Claire Albrecht
14.58
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
14.
9
Emiley Adolf
14.86
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
15.
9
Ashura Mayanja
14.98
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
16.
10
Natalia Jarrouge
15.01
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
17.
11
Ece Uzuncaova
15.09
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
18.
10
Akilah Mendy-Briseno
15.11
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
19.
9
Amya Johnson Rudder
15.32
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
20.
9
Chloe Thurik
15.42
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
21.
10
Tereza Studenovska
15.54
Apr 4
Redmond @ Bothell
22.
9
Nimi Oladosu
15.65
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
23.
10
Sofia Owner
15.80
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
24.
10
Elise James
16.19
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
25.
11
Khairat Ayilara
16.33
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
26.
12
Brianna Arroyo
16.44
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
27.
10
Jasmine Hummel
16.56
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
28.
11
Hannah Lee
16.69
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
29.
10
Madison Thompson
17.53
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
200 Meters
1.
9
Gabrielle Garner
26.13
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
2.
10
Kayla Saphiloff
28.09
PR
May 3
Eleventh Hour
3.
11
Wendy Brannon
28.30
PR
May 3
Last Chance Invitational
4.
12
Salee Mahmud
28.38
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
5.
12
Addie Fischer
28.89
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
6.
10
Claire Albrecht
29.56
PR
May 3
Eleventh Hour
7.
10
Kyra Turner
29.60
Apr 20
Viking Classic
8.
10
Maysen Angermeier
29.84
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
9.
10
Maddie Fialdini
29.89
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
10.
9
Ashura Mayanja
30.12
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
11.
12
Alexia Garcia
30.49
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
12.
12
Elise Aasan
30.87
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
13.
10
Casandra Reyes
30.89
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
14.
12
Salina Mahalath
31.26
Mar 21
Bothell @ North Creek
15.
11
Shamsa Mayanja
31.48
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
16.
10
Devyn Dockter
32.04
Apr 4
Redmond @ Bothell
17.
11
Ece Uzuncaova
32.26
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
18.
9
Emiley Adolf
32.34
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
19.
9
Chloe Thurik
32.59
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
20.
10
Tereza Studenovska
32.64
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
21.
10
Amie Batsukh
33.77
Mar 21
Bothell @ North Creek
22.
10
Elise James
35.75
Mar 21
Bothell @ North Creek
23.
10
Madison Thompson
42.39
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
400 Meters
1.
9
Gabrielle Garner
1:00.27
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
2.
12
Addison Lindsay
1:03.84
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
3.
12
Addie Fischer
1:04.19
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
4.
12
Sydney Lipkin
1:05.15
PR
May 3
Eleventh Hour
5.
12
Daphne Vostral Schauer
1:07.44
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
6.
12
Lauren Hoyt
1:08.83
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
7.
12
Elise Aasan
1:09.65
PR
May 3
Last Chance Invitational
800 Meters
1.
12
Lauren Hoyt
2:29.56
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
2.
12
Daphne Vostral Schauer
2:35.35
Apr 4
Redmond @ Bothell
3.
11
Macey Thomas
2:39.44
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
4.
10
Amie Batsukh
2:57.68
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
1600 Meters
1.
12
Lauren Hoyt
5:19.45
Apr 27
Shoreline Invitational
2.
12
Daphne Vostral Schauer
5:30.94
May 3
Last Chance Invitational
3.
11
Macey Thomas
6:05.66
May 3
Last Chance Invitational
3200 Meters
1.
12
Lauren Hoyt
11:13.09
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
2.
12
Daphne Vostral Schauer
12:36.83
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
3.
11
Macey Thomas
14:18.66
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
100m Hurdles - 33"
1.
12
Emma Harmon
14.77
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
2.
9
*
Gabrielle Garner
16.10
(-.9)
PR
May 25
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
3.
12
Salina Mahalath
17.65
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
4.
11
Shamsa Mayanja
19.13
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
5.
12
Addison Lindsay
19.48
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
6.
9
Amya Johnson Rudder
20.05
PR
May 3
Eleventh Hour
7.
10
Claire Albrecht
20.13
PR
May 3
Eleventh Hour
8.
12
Melia Flores
20.93
Mar 21
Bothell @ North Creek
9.
10
Maddie Fialdini
21.09
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
10.
10
Elise James
22.33
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
300m Hurdles - 30"
1.
12
Emma Harmon
44.71
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
2.
12
Addison Lindsay
48.04
PR
May 17
4A District 1 & 2 Championships
3.
12
Jordan Rankins
48.64
PR
May 17
4A District 1 & 2 Championships
4.
10
Maddie Fialdini
52.70
PR
Apr 6
Birger Solberg Invitational 2024
5.
9
Ashura Mayanja
55.32
PR
May 3
Eleventh Hour
6.
10
Claire Albrecht
55.38
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
7.
12
Salina Mahalath
56.65
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
2k Steeplechase
1.
12
Daphne Vostral Schauer
8:10.28
PR
Apr 6
Birger Solberg Invitational 2024
2.
11
Macey Thomas
8:40.43
PR
Apr 6
Birger Solberg Invitational 2024
4x100 Relay
1.
Jordan Rankins
Salee Mahmud
Gabrielle Garner
Emma Harmon
49.23
May 17
4A District 1 & 2 Championships
2.
Jordan Rankins
Salee Mahmud
Kyra Turner
Gabrielle Garner
51.43
Apr 20
Viking Classic
3.
Jordan Rankins
Salee Mahmud
Addie Fischer
Emma Harmon
52.75
Apr 4
Redmond @ Bothell
4.
Salina Mahalath
Jordan Rankins
Kayla Saphiloff
Avery Gessel
53.14
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
5.
Salina Mahalath
Avery Gessel
Melia Flores
Sydney Lipkin
54.20
Mar 21
Bothell @ North Creek
6.
Maysen Angermeier
Kayla Saphiloff
Kyra Turner
Avery Gessel
54.34
Apr 4
Redmond @ Bothell
4x200 Relay -
1.
Addison Lindsay
Wendy Brannon
Sydney Lipkin
Salee Mahmud
1:46.48
May 17
4A District 1 & 2 Championships
2.
Addison Lindsay
Maysen Angermeier
Wendy Brannon
Gabrielle Garner
1:49.32
Apr 20
Viking Classic
3.
Salee Mahmud
Wendy Brannon
Jordan Rankins
Gabrielle Garner
1:50.01
Apr 27
Shoreline Invitational
4.
Addie Fischer
Wendy Brannon
Gabrielle Garner
Kayla Saphiloff
1:53.20
Apr 4
Redmond @ Bothell
5.
Maysen Angermeier
Addison Lindsay
Wendy Brannon
Kayla Saphiloff
1:53.43
Apr 6
Birger Solberg Invitational 2024
6.
Maysen Angermeier
Kayla Saphiloff
Addie Fischer
Kyra Turner
1:53.48
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
7.
Maysen Angermeier
Alexia Garcia
Natalia Jarrouge
Elise Aasan
1:57.53
Mar 21
Bothell @ North Creek
8.
Maysen Angermeier
Wendy Brannon
Elise Aasan
Alexia Garcia
1:57.76
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
9.
Wendy Brannon
Natalia Jarrouge
Maddie Fialdini
Alexia Garcia
2:00.02
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
10.
Maddie Fialdini
Natalia Jarrouge
Elise Aasan
Alexia Garcia
2:01.13
Apr 4
Redmond @ Bothell
11.
Salee Mahmud
Addie Fischer
Kayla Saphiloff
Kyra Turner
2:02.63
Mar 21
Bothell @ North Creek
4x400 Relay
1.
Addie Fischer
Kayla Saphiloff
Emma Harmon
Gabrielle Garner
4:05.26
May 17
4A District 1 & 2 Championships
2.
Sydney Lipkin
Kayla Saphiloff
Addie Fischer
Addison Lindsay
4:10.85
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
3.
Addison Lindsay
Elise Aasan
Addie Fischer
Gabrielle Garner
4:24.54
Apr 20
Viking Classic
4.
Daphne Vostral Schauer
Macey Thomas
Lauren Hoyt
Emma Harmon
4:32.78
Mar 22
Twilight in the 'Ham
5.
Elise Aasan
Daphne Vostral Schauer
Jordan Rankins
Kayla Saphiloff
4:32.84
Apr 6
Birger Solberg Invitational 2024
6.
Lauren Hoyt
Daphne Vostral Schauer
Macey Thomas
Emma Harmon
4:33.15
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
7.
Addie Fischer
Elise Aasan
Maddie Fialdini
Addison Lindsay
4:35.06
Mar 21
Bothell @ North Creek
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Macey Thomas
Elise Aasan
Amie Batsukh
Daphne Vostral Schauer
14:03.75
Apr 27
Shoreline Invitational
Shot Put - 4kg
1.
11
Jordan Nelson
28' 5
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
2.
9
Paige McAtee
28' 1
PR
May 3
Eleventh Hour
3.
9
Ashura Mayanja
26' 11.25
PR
May 3
Eleventh Hour
4.
11
Zoe Koch
26' 7.25
PR
May 3
Eleventh Hour
5.
10
June Ivy
26' 5
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
6.
11
Shamsa Mayanja
25' 7
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
7.
10
Akilah Mendy-Briseno
21' 4.5
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
8.
12
Stella Grekoff
21' 2
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
9.
11
Lisania Gomez
18' 9
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
10.
10
Gretta Streufert
18' 8.5
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
11.
10
Addison Browning
18' 7.25
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
12.
11
Amber Pendleton
14' 4
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
13.
10
Natalie Bisada
13' 8.25
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
14.
10
Callista Radovich
13' 4.5
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
Discus - 1kg
1.
11
Jordan Nelson
95' 10
PR
Apr 20
Viking Classic
2.
9
Paige McAtee
93' 2
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
3.
12
Stella Grekoff
88' 3
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
4.
10
June Ivy
73' 2
Apr 20
Viking Classic
5.
9
Ashura Mayanja
69' 9
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
6.
11
Zoe Koch
62' 1
Apr 4
Redmond @ Bothell
7.
10
Addison Browning
60' 5
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
8.
11
Shamsa Mayanja
60' 2
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
9.
10
Akilah Mendy-Briseno
56' 9.5
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
10.
11
Lisania Gomez
54' 5
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
11.
10
Jasmine Hummel
54' 2
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
12.
10
Keira Hall
49' 6
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
13.
10
Gretta Streufert
49' 3
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
14.
11
Hannah Lee
44' 9
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
15.
11
Selam Teshome
40' 1
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
16.
10
Natalie Bisada
39' 0
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
17.
11
Amber Pendleton
37' 3
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
18.
10
Callista Radovich
32' 11
Apr 4
Redmond @ Bothell
Javelin - 600g
1.
11
Caroline Giesbrecht
102' 3
PR
May 17
4A District 1 & 2 Championships
2.
12
Ava Roark
101' 0
PR
May 17
4A District 1 & 2 Championships
3.
11
Leah Rankins
100' 7
PR
May 17
4A District 1 & 2 Championships
4.
12
Stella Grekoff
98' 2
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
5.
11
Selam Teshome
75' 3
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
6.
10
Gretta Streufert
70' 0
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
7.
11
Shamsa Mayanja
67' 6
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
8.
10
Natalia Jarrouge
63' 11
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
9.
9
Paige McAtee
59' 3
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
10.
10
Casandra Reyes
56' 7
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
11.
9
Ashura Mayanja
54' 5
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
12.
12
Alexia Garcia
53' 11
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
13.
9
Nimi Oladosu
52' 7
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
14.
10
Keira Hall
51' 0
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
15.
9
Emiley Adolf
47' 5
PR
Mar 21
Bothell @ North Creek
High Jump
1.
10
Devyn Dockter
4' 8
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
2.
11
Shamsa Mayanja
4' 6
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
3.
12
Addie Fischer
4' 0
Apr 4
Redmond @ Bothell
Pole Vault
1.
10
Avery Gessel
12' 0
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
Long Jump
1.
10
Kyra Turner
15' 11
PR
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
2.
11
Paige Millikin
14' 10.5
May 11
Kingco 2A/3A/4A League Championships
3.
12
Salee Mahmud
14' 8.5
Apr 4
Redmond @ Bothell
4.
12
Addie Fischer
13' 11
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
5.
10
Sradha Padiyath
13' 8.5
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
6.
10
Casandra Reyes
13' 7
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
7.
11
Shamsa Mayanja
13' 4
PR
May 3
Eleventh Hour
8.
12
Salina Mahalath
12' 11
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
9.
11
Macey Thomas
12' 8
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
10.
10
Tereza Studenovska
12' 4.25
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
11.
11
Ece Uzuncaova
12' 2.25
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
12.
10
Sofia Owner
11' 9.5
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
13.
10
Amie Batsukh
11' 0
PR
Apr 4
Redmond @ Bothell
Triple Jump
1.
12
Sydney Lipkin
33' 1.5
PR
May 3
Eleventh Hour
2.
11
Paige Millikin
32' 5.5
Apr 20
Viking Classic
3.
9
Amya Johnson Rudder
30' 6.5
PR
May 3
Eleventh Hour
4.
10
Sradha Padiyath
29' 7.5
PR
Apr 18
Woodinville Vs Bothell
5.
12
Elise Aasan
28' 7.75
PR
May 3
Last Chance Invitational
6.
11
Macey Thomas
26' 8
PR
Mar 26
Inglemoor @ Bothell
*Recent improvement