Season:
2015 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Indoor
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
David McGee
11.54
(-.7)
May 9
New Mexico 1A-3A State Championships
2.
12
Ryan Arkie
11.64
PR
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
3.
11
Coleman Aragon
12.59
Apr 8
Sandia Prep Invite
4.
12
Kassidy Scott
13.17
PR
Mar 20
Zuni Quad
5.
11
Richard Saavedra
13.44c
PR
Apr 8
Sandia Prep Invite
6.
10
Cesar Montano
13.94
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
7.
11
Andreas Aragon
14.14c
Mar 7
Grants Invite
200 Meters
1.
12
David McGee
23.94c
May 1
District 6 3A Championships
2.
12
Ryan Arkie
24.44c
May 1
District 6 3A Championships
3.
12
Kassidy Scott
24.74
PR
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
4.
11
Coleman Aragon
26.44c
PR
Mar 28
Valencia Invite
5.
11
Andreas Aragon
27.04
Apr 25
Mark Shumate Invite
6.
10
Cesar Montano
27.44c
May 1
District 6 3A Championships
400 Meters
1.
11
Andreas Aragon
59.64c
May 1
District 6 3A Championships
2.
11
Christopher Lucero
1:05.55
Mar 20
Zuni Quad
3.
9
Derek Capitan
1:06.83
PR
Mar 20
Zuni Quad
4.
12
Lorenzo Pino
1:10.64c
Mar 28
Valencia Invite
800 Meters
1.
10
Cameron Sanchez
2:07.15
PR
Apr 8
Sandia Prep Invite
2.
12
Braad Martinez
2:07.20
PR
Apr 8
Sandia Prep Invite
3.
11
Christopher Lucero
2:07.40
PR
Apr 8
Sandia Prep Invite
4.
12
Justin Chino
2:18.3h
May 1
District 6 3A Championships
5.
9
Derek Capitan
2:26.24
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
6.
12
Lorenzo Pino
2:43.84
Apr 25
Mark Shumate Invite
1600 Meters
1.
12
Justin Chino
4:50.64
PR
May 1
District 6 3A Championships
2.
12
Joshua Garcia
4:51.64
PR
Apr 25
Mark Shumate Invite
3.
9
Deion Lukee
5:13.94
Apr 25
Mark Shumate Invite
4.
10
Austin Sanchez
5:22.0h
PR
Mar 7
Grants Invite
5.
12
Braad Martinez
5:26.0h
PR
Mar 7
Grants Invite
6.
9
Derek Capitan
5:27.14
Apr 25
Mark Shumate Invite
7.
11
Christopher Lucero
5:37.94
PR
Apr 25
Mark Shumate Invite
8.
12
Lorenzo Pino
6:15.0h
PR
Mar 7
Grants Invite
3200 Meters
1.
12
Justin Chino
10:08.54
PR
Apr 25
Mark Shumate Invite
2.
12
Joshua Garcia
10:10.24
PR
Apr 25
Mark Shumate Invite
3.
10
Cameron Sanchez
10:43.24
PR
Apr 25
Mark Shumate Invite
4.
10
Austin Sanchez
10:47.34
PR
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
5.
9
Deion Lukee
10:51.94
Apr 25
Mark Shumate Invite
110m Hurdles - 39"
1.
10
Cesar Montano
21.84c
PR
Mar 28
Valencia Invite
300m Hurdles - 36"
1.
10
Cesar Montano
54.02
PR
Mar 20
Zuni Quad
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
50.04c
Apr 3
Mustang Invite
2.
-
Coleman Aragon
Andreas Aragon
Cesar Montano
Kassidy Scott
50.64c
Mar 28
Valencia Invite
3.
-
Derek Capitan
Richard Saavedra
Cesar Montano
Christopher Lucero
55.64c
May 1
District 6 3A Championships
4.
-
Cesar Montano
Coleman Aragon
Andreas Aragon
Kassidy Scott
56.21
Mar 20
Zuni Quad
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:39.90
May 9
New Mexico 1A-3A State Championships
2.
-
Kassidy Scott
Ryan Arkie
Andreas Aragon
David McGee
1:41.3h
May 1
District 6 3A Championships
3.
-
Cesar Montano
Andreas Aragon
Kassidy Scott
David McGee
1:44.64
Apr 25
Mark Shumate Invite
4.
-
Cesar Montano
Andreas Aragon
Kassidy Scott
Ryan Arkie
1:45.24
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
4x400 Relay
1.
-
Deion Lukee-Valdo
Cameron Sanchez
Joshua Garcia
Justin Chino
4:14.80
Mar 20
Zuni Quad
2.
-
Justin Chino
Austin Sanchez
Cameron Sanchez
Joshua Garcia
4:17.3h
Mar 28
Valencia Invite
3.
-
Deion Lukee-Valdo
Christopher Lucero
Austin Sanchez
Cesar Montano
4:33.5h
May 1
District 6 3A Championships
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Kassidy Scott
David McGee
Ryan Arkie
Joshua Garcia
4:02.2h
May 1
District 6 3A Championships
2.
-
David McGee
Kassidy Scott
Andreas Aragon
Joshua Garcia
4:10.34
Apr 25
Mark Shumate Invite
3.
-
Coleman Aragon
Kassidy Scott
Andreas Aragon
Justin Chino
4:23.92
Apr 8
Sandia Prep Invite
4.
-
Kassidy Scott
Ryan Arkie
Andreas Aragon
Derek Capitan
4:29.94
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
Shot Put - 12lb
1.
12
David McGee
41' 4.5
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
2.
11
Richard Saavedra
37' 0.5
PR
Apr 25
Mark Shumate Invite
3.
10
Trenton Garcia
33' 10.75
Apr 25
Mark Shumate Invite
4.
10
Cesar Maestas
28' 3
PR
Mar 20
Zuni Quad
5.
10
Lawrence Chino
27' 3.5
Apr 25
Mark Shumate Invite
Discus - 1.6kg
1.
11
Richard Saavedra
101' 2
May 1
District 6 3A Championships
2.
10
Trenton Garcia
91' 7
May 1
District 6 3A Championships
3.
10
Cesar Maestas
80' 10
PR
Mar 20
Zuni Quad
4.
10
Lawrence Chino
73' 9
Mar 20
Zuni Quad
Javelin - 800g
1.
12
Ryan Arkie
146' 5
Apr 3
Mustang Invite
2.
10
Trenton Garcia
106' 3
PR
Apr 8
Sandia Prep Invite
3.
11
Richard Saavedra
104' 0
Apr 25
Mark Shumate Invite
4.
10
Lawrence Chino
97' 7
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
Pole Vault
1.
10
Cesar Montano
10' 6
May 9
New Mexico 1A-3A State Championships
12
Kassidy Scott
10' 6
PR
Apr 25
Mark Shumate Invite
3.
10
Cameron Sanchez
9' 0
PR
May 1
District 6 3A Championships
4.
11
Coleman Aragon
8' 0
Apr 8
Sandia Prep Invite
Long Jump
1.
12
Kassidy Scott
18' 2
PR
Apr 25
Mark Shumate Invite
2.
11
Andreas Aragon
15' 1
Apr 25
Mark Shumate Invite
3.
12
Lorenzo Pino
14' 0
PR
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
Triple Jump
1.
12
Lorenzo Pino
30' 2
May 1
District 6 3A Championships
Womens
100 Meters
1.
10
Maren Bahe
14.54c
PR
Mar 7
Grants Invite
2.
12
Malika Bahe
14.64c
Mar 28
Valencia Invite
3.
10
Autumn Smith
15.74
PR
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
4.
10
Samantha Armijo
15.87
Apr 8
Sandia Prep Invite
5.
10
Shayne Cheresposy
16.04
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
6.
10
Shaianne Sisneros
16.74
Apr 25
Mark Shumate Invite
9
Jessica Tiller
16.74c
Mar 7
Grants Invite
200 Meters
1.
12
Malika Bahe
29.54c
PR
Apr 3
Mustang Invite
2.
10
Maren Bahe
31.64c
Mar 7
Grants Invite
3.
10
Autumn Smith
32.34c
PR
May 1
District 6 3A Championships
4.
11
Keahlani Keene
33.04c
PR
May 1
District 6 3A Championships
5.
10
Samantha Armijo
33.34c
May 1
District 6 3A Championships
6.
12
Zaylynn Ray
33.74
PR
Apr 25
Mark Shumate Invite
7.
10
Shayne Cheresposy
34.14c
PR
May 1
District 6 3A Championships
8.
10
Shaianne Sisneros
35.34c
PR
May 1
District 6 3A Championships
9.
9
Jessica Tiller
35.44c
Mar 28
Valencia Invite
400 Meters
1.
12
Malika Bahe
1:07.45
PR
Apr 8
Sandia Prep Invite
2.
11
Keahlani Keene
1:12.34c
PR
Apr 3
Mustang Invite
3.
10
Maren Bahe
1:13.14c
May 1
District 6 3A Championships
4.
9
Jessica Tiller
1:18.84c
Mar 28
Valencia Invite
800 Meters
1.
11
Keahlani Keene
2:58.24
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
2.
8
Terri Dailey
2:58.65
Apr 8
Sandia Prep Invite
3.
10
Maren Bahe
3:01.23
Apr 8
Sandia Prep Invite
1600 Meters
1.
8
Terri Dailey
5:52.84
Apr 25
Mark Shumate Invite
2.
10
Roslyn Coriz
6:03.24
Apr 25
Mark Shumate Invite
3200 Meters
1.
8
Terri Dailey
12:31.84
Apr 25
Mark Shumate Invite
2.
10
Roslyn Coriz
12:43.09
May 9
New Mexico 1A-3A State Championships
100m Hurdles - 33"
1.
12
Malika Bahe
18.91
PR
Apr 8
Sandia Prep Invite
300m Hurdles - 30"
1.
12
Malika Bahe
51.07
PR
May 9
New Mexico 1A-3A State Championships
2.
8
Terri Dailey
59.04
PR
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
1:00.24c
Apr 3
Mustang Invite
2.
-
Shayne Cheresposy
Shaianne Sisneros
Autumn Smith
Maren Bahe
1:00.44
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
3.
-
Shayne Cheresposy
Malika Bahe
Jessica Tiller
Maren Bahe
1:00.84c
Mar 28
Valencia Invite
4.
-
Autumn Smith
Shayne Cheresposy
Samantha Armijo
Keahlani Keene
1:01.54
Apr 25
Mark Shumate Invite
5.
-
Shayne Cheresposy
Jessica Tiller
Maren Bahe
Samantha Armijo
1:04.56
Mar 20
Zuni Quad
4x200 Relay -
1.
-
Keahlani Keene
Autumn Smith
Malika Bahe
Maren Bahe
2:05.3h
Mar 28
Valencia Invite
2.
-
Zaylynn Ray
Autumn Smith
Samantha Armijo
Malika Bahe
2:07.3h
May 1
District 6 3A Championships
3.
-
Relay Team
2:08.4h
Apr 3
Mustang Invite
4.
-
Shaianne Sisneros
Samantha Armijo
Autumn Smith
Maren Bahe
2:15.44
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
5.
-
Shaianne Sisneros
Keahlani Keene
Samantha Armijo
Shayne Cheresposy
2:17.54
Apr 25
Mark Shumate Invite
6.
-
Shayne Cheresposy
Samantha Armijo
Jessica Tiller
Keahlani Keene
2:18.80
Apr 8
Sandia Prep Invite
4x400 Relay
1.
-
Terri Dailey
Marie Roughsurface
Shaianne Sisneros
Shayne Cheresposy
5:34.4h
May 1
District 6 3A Championships
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
4:44.38
May 9
New Mexico 1A-3A State Championships
2.
-
Maren Bahe
Zaylynn Ray
Malika Bahe
Roslyn Coriz
4:56.1h
May 1
District 6 3A Championships
3.
-
Shaianne Sisneros
Samantha Armijo
Malika Bahe
Roslyn Coriz
4:58.64
Apr 25
Mark Shumate Invite
4.
-
Samantha Armijo
Shayne Cheresposy
Maren Bahe
Malika Bahe
5:18.91
Apr 8
Sandia Prep Invite
5.
-
Shaianne Sisneros
Samantha Armijo
Autumn Smith
Maren Bahe
5:22.04
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
Shot Put - 4kg
1.
12
Marie Roughsurface
34' 4.25
PR
May 9
New Mexico 1A-3A State Championships
2.
12
Zaylynn Ray
25' 7
PR
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
3.
10
Kira Arnett
19' 1.25
PR
Mar 28
Valencia Invite
Discus - 1kg
1.
12
Marie Roughsurface
74' 1
May 1
District 6 3A Championships
2.
12
Zaylynn Ray
66' 4
PR
Apr 25
Mark Shumate Invite
3.
10
Shaianne Sisneros
42' 8
Mar 7
Grants Invite
4.
10
Kira Arnett
32' 10
PR
Mar 7
Grants Invite
Javelin - 600g
1.
12
Marie Roughsurface
97' 2
PR
Apr 18
Angelo DiPaolo Invite
2.
12
Zaylynn Ray
84' 0
PR
Apr 25
Mark Shumate Invite
3.
10
Kira Arnett
61' 8
PR
Mar 7
Grants Invite
Long Jump
1.
12
Malika Bahe
13' 9
(2.0)
PR
May 9
New Mexico 1A-3A State Championships
2.
10
Maren Bahe
11' 6
PR
Apr 8
Sandia Prep Invite
3.
10
Shayne Cheresposy
11' 3
Mar 20
Zuni Quad
4.
10
Samantha Armijo
10' 7.25
PR
Apr 8
Sandia Prep Invite
5.
10
Autumn Smith
9' 11
PR
May 1
District 6 3A Championships
*Recent improvement