Season:
2010 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
9
Anthony Frazier
11.64c
PR
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
2.
12
William Nez
12.34c
PR
Mar 12
Zuni Tri/Quad
3.
12
Gabriel Jones
13.94c
PR
Apr 17
Route 66 Classic
4.
10
Byron Dawes
14.44c
PR
Mar 12
Zuni Tri/Quad
200 Meters
1.
9
Anthony Frazier
25.94c
Mar 12
Zuni Tri/Quad
2.
12
William Nez
26.04c
PR
Apr 17
Route 66 Classic
3.
11
Fines Michalski
27.04c
PR
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
4.
12
Myron Alonzo
27.74c
PR
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
5.
10
Byron Dawes
29.04c
PR
Apr 17
Route 66 Classic
400 Meters
1.
9
Anthony Frazier
57.24c
PR
Mar 12
Zuni Tri/Quad
2.
12
William Nez
59.24c
PR
Apr 17
Route 66 Classic
3.
10
Byron Dawes
1:05.04c
PR
Mar 27
Laguna-Acoma Qualifier
4.
12
Myron Alonzo
1:05.14c
PR
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
800 Meters
1.
10
Nicholas Desidero
2:15.1h
Apr 10
Miyamura Invitational
2.
10
Byron Dawes
2:29.0h
May 1
District 1AAA
1600 Meters
1.
10
Nicholas Desidero
4:54.4h
PR
May 1
District 1AAA
2.
10
Byron Dawes
5:27.2h
May 1
District 1AAA
3200 Meters
1.
10
Nicholas Desidero
10:57.0h
PR
Apr 17
Route 66 Classic
300m Hurdles - 36"
1.
11
Fines Michalski
55.14c
PR
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
4x100 Relay
1.
-
Olin Lewis
Kelby Spencer
Gabriel Jones
Byron Dawes
59.14c
Mar 12
Zuni Tri/Quad
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
William Nez
Fines Michalski
Anthony Frazier
Nicholas Desidero
4:05.3h
May 1
District 1AAA
2.
-
William Nez
Gabriel Jones
Byron Dawes
Nicholas Desidero
4:15.0h
Apr 17
Route 66 Classic
3.
-
William Nez
Myron Alonzo
Fines Michalski
Nicholas Desidero
4:19.8h
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
4.
-
Anthony Frazier
Lemanuel Loley
William Nez
Nicholas Desidero
4:20.0h
Mar 12
Zuni Tri/Quad
5.
-
Fines Michalski
Gabriel Jones
William Nez
Nicholas Desidero
4:31.7h
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
Shot Put - 12lb
1.
11
Fines Michalski
32' 5
PR
May 1
District 1AAA
2.
12
Gabriel Jones
27' 8
PR
Mar 12
Zuni Tri/Quad
3.
9
Aramis Wero
26' 9.5
Apr 10
Miyamura Invitational
4.
9
Kelby Spencer
23' 0
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
Discus - 1.6kg
1.
12
Gabriel Jones
81' 4
PR
Mar 6
Grants/Cibola County Invitational
2.
9
Aramis Wero
69' 2
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
3.
9
Kelby Spencer
59' 11
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
Javelin - 800g
1.
11
Fines Michalski
103' 9
PR
May 1
District 1AAA
2.
12
Gabriel Jones
86' 7
PR
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
3.
9
Kelby Spencer
75' 0
Apr 17
Route 66 Classic
4.
9
Aramis Wero
69' 0
May 1
District 1AAA
High Jump
1.
11
Fines Michalski
5' 4
PR
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
2.
10
Nicholas Desidero
5' 0
Mar 6
Grants/Cibola County Invitational
Long Jump
1.
9
Anthony Frazier
19' 6
May 1
District 1AAA
2.
12
William Nez
16' 7
PR
May 1
District 1AAA
3.
10
Byron Dawes
15' 0
PR
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
Triple Jump
1.
9
Anthony Frazier
39' 11
May 1
District 1AAA
2.
12
Myron Alonzo
31' 7
PR
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
Womens
100 Meters
1.
11
Candace Smith
14.94c
PR
May 1
District 1AAA
2.
11
Shayla Chatto
15.04c
PR
Mar 27
Laguna-Acoma Qualifier
3.
11
Janis Nez
15.84c
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
4.
9
Lenandra Willie
15.94c
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
9
Felicia Nez
15.94c
PR
May 1
District 1AAA
6.
11
Latoya Johnson
16.34c
PR
Apr 17
Route 66 Classic
7.
12
Tynisha Bitsuie
16.74c
PR
Apr 17
Route 66 Classic
200 Meters
1.
11
Shayla Chatto
31.34c
PR
Mar 12
Zuni Tri/Quad
2.
11
Candace Smith
31.74c
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
3.
11
Janis Nez
33.54c
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
4.
9
Bethaney Pine
35.84c
PR
May 1
District 1AAA
5.
12
Tynisha Bitsuie
36.94c
PR
Apr 17
Route 66 Classic
11
Latoya Johnson
36.94c
PR
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
400 Meters
1.
11
Candace Smith
1:09.54c
PR
Apr 17
Route 66 Classic
2.
9
Lenandra Willie
1:15.14c
Apr 10
Miyamura Invitational
3.
11
Janis Nez
1:17.84c
Apr 17
Route 66 Classic
4.
9
Felicia Nez
1:19.14c
PR
Apr 10
Miyamura Invitational
5.
11
Latoya Johnson
1:42.14c
PR
Mar 12
Zuni Tri/Quad
800 Meters
1.
11
Dianne Duboise
2:33.6h
PR
May 1
District 1AAA
2.
9
Tanaya Belone
2:42.0h
Apr 10
Miyamura Invitational
3.
9
Felicia Nez
2:51.9h
PR
Apr 17
Route 66 Classic
4.
9
Lenandra Willie
2:55.5h
Apr 17
Route 66 Classic
5.
12
Keyonna Murphy
3:10.0h
Apr 10
Miyamura Invitational
6.
11
Latoya Johnson
3:46.0h
PR
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
1600 Meters
1.
11
Dianne Duboise
5:39.34
PR
May 7
New Mexico 3A-4A-5A State Track and Field Championships
2.
9
Tanaya Belone
5:46.3h
May 1
District 1AAA
3.
9
Tanya Belone
5:48.84
PR
May 7
New Mexico 3A-4A-5A State Track and Field Championships
4.
9
Felicia Nez
6:16.1h
PR
May 1
District 1AAA
5.
11
Lightfeather Jake
6:49.7h
Apr 17
Route 66 Classic
6.
12
Keyonna Murphy
6:55.3h
May 1
District 1AAA
3200 Meters
1.
11
Dianne Duboise
13:22.0h
Mar 27
Laguna-Acoma Qualifier
2.
11
Lightfeather Jake
13:59.2h
May 1
District 1AAA
100m Hurdles - 33"
1.
11
Shayla Chatto
20.54c
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
2.
12
Tynisha Bitsuie
22.74c
PR
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
3.
11
Lightfeather Jake
24.54c
Mar 12
Zuni Tri/Quad
4.
12
Keyonna Murphy
26.74c
PR
Mar 12
Zuni Tri/Quad
5.
11
Latoya Johnson
50.04c
PR
Mar 27
Laguna-Acoma Qualifier
300m Hurdles - 30"
1.
11
Shayla Chatto
58.84c
Mar 27
Laguna-Acoma Qualifier
2.
11
Lightfeather Jake
1:04.24c
Apr 17
Route 66 Classic
3.
12
Keyonna Murphy
1:10.14c
Mar 12
Zuni Tri/Quad
4.
11
Latoya Johnson
1:14.44c
PR
Apr 17
Route 66 Classic
5.
12
Tynisha Bitsuie
1:16.74c
PR
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
4x100 Relay
1.
-
Janis Nez
Latoya Johnson
Lightfeather Jake
Dianne Duboise
1:02.74c
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
2.
-
Janis Nez
Keyonna Murphy
Latoya Johnson
Kellylynn Zuni
1:04.44c
Apr 10
Miyamura Invitational
3.
-
Keyonna Murphy
Lenandra Willie
Bethaney Pine
Dianne Duboise
1:05.04c
May 1
District 1AAA
4.
-
Keyonna Murphy
Latoya Johnson
Tynisha Bitsuie
Kellylynn Zuni
1:06.34c
Apr 17
Route 66 Classic
-
Janis Nez
Chelsea Ortega
Keyonna Murphy
Bethaney Pine
1:06.34c
Mar 12
Zuni Tri/Quad
6.
-
Janis Nez
Tynisha Bitsuie
Latoya Johnson
Lightfeather Jake
1:08.14c
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
7.
-
Relay Team
1:09.14c
Mar 27
Laguna-Acoma Qualifier
4x200 Relay -
1.
-
Janis Nez
Lightfeather Jake
Bethaney Pine
Felicia Nez
2:08.0h
Mar 27
Laguna-Acoma Qualifier
2.
-
Janis Nez
Felicia Nez
Lenandra Willie
Kellylynn Zuni
2:11.1h
Apr 10
Miyamura Invitational
3.
-
Janis Nez
Lightfeather Jake
Candace Smith
Kellylynn Zuni
2:12.7h
Apr 17
Route 66 Classic
4.
-
Janis Nez
Bethaney Pine
Lenandra Willie
Kellylynn Zuni
2:19.0h
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
5.
-
Janis Nez
Felicia Nez
Lenandra Willie
Lightfeather Jake
2:20.6h
May 1
District 1AAA
6.
-
Janis Nez
Latoya Johnson
Chelsea Ortega
Lightfeather Jake
2:21.1h
Mar 12
Zuni Tri/Quad
4x400 Relay
1.
-
Kellylynn Zuni
Lenandra Willie
Candace Smith
Dianne Duboise
4:48.9h
Apr 17
Route 66 Classic
2.
-
Felicia Nez
Lenandra Willie
Kellylynn Zuni
Tynisha Bitsuie
5:03.9h
Apr 10
Miyamura Invitational
3.
-
Felicia Nez
Lenandra Willie
Kellylynn Zuni
Tanaya Belone
5:20.5h
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Kellylynn Zuni
Lenandra Willie
Candace Smith
Dianne Duboise
4:54.0h
Apr 17
Route 66 Classic
2.
-
Candace Smith
Kellylynn Zuni
Dianne Duboise
Tanaya Belone
5:01.4h
May 1
District 1AAA
3.
-
Janis Nez
Felicia Nez
Shayla Chatto
Dianne Duboise
5:03.0h
Mar 27
Laguna-Acoma Qualifier
4.
-
Janis Nez
Tanaya Belone
Kellylynn Zuni
Dianne Duboise
5:03.3h
Apr 10
Miyamura Invitational
5.
-
Shayla Chatto
Lenandra Willie
Kellylynn Zuni
Tanaya Belone
5:16.3h
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
6.
-
Candace Smith
Kellylynn Zuni
Tanaya Belone
Dianne Duboise
5:21.0h
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
7.
-
Shayla Chatto
Elizabeth Watson
Dianne Duboise
Felicia Nez
5:27.0h
Mar 12
Zuni Tri/Quad
Shot Put - 4kg
1.
12
Amberlee Desiderio
23' 10
PR
Mar 27
Laguna-Acoma Qualifier
2.
9
Bethaney Pine
23' 6
Mar 27
Laguna-Acoma Qualifier
3.
12
Leighann Perry
20' 10
PR
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
Discus - 1kg
1.
12
Amberlee Desiderio
85' 8
PR
May 1
District 1AAA
2.
9
Bethaney Pine
62' 9
Mar 27
Laguna-Acoma Qualifier
3.
12
Leighann Perry
52' 3
PR
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
Javelin - 600g
1.
12
Leighann Perry
80' 0
PR
Apr 10
Miyamura Invitational
2.
9
Bethaney Pine
66' 4
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
3.
12
Amberlee Desiderio
60' 11
PR
Apr 23
Wingate "Shash" Invite
High Jump
1.
11
Lightfeather Jake
4' 0
Apr 10
Miyamura Invitational
Long Jump
1.
9
Felicia Nez
12' 11
PR
May 1
District 1AAA
2.
11
Candace Smith
12' 8
May 1
District 1AAA
3.
11
Shayla Chatto
11' 7
Mar 27
Laguna-Acoma Qualifier
4.
11
Janis Nez
11' 1
Apr 6
Zuni Sunhap'ba Invite
5.
12
Keyonna Murphy
9' 7
PR
Apr 10
Miyamura Invitational
Triple Jump
1.
11
Janis Nez
27' 5
May 1
District 1AAA
2.
12
Kellylynn Zuni
24' 1
PR
Apr 10
Miyamura Invitational
*Recent improvement