Track & FieldTF
Cross CountryXC
Learn More Log In
Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Event Records

Highlighter is active: ClickTap an entry to show highlight options.

Mens

60 Meter Dash
1.10Grant Reeves7.78 PRMar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
2.10Drew Rase7.86 PRMar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
3.10Adam Goltl8.12 PRMar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
 
100 Meters
1.11Joey White12.03 PRApr 27Mike Lehl Invitational
2.11Cole Larsen12.05 PRApr 23Thunderbird Track & Field Invitational
3.10Grant Reeves12.20May 10B2 District Track Meet
4.11Seth Heskin12.28 PRApr 27Mike Lehl Invitational
5.10Gunner Ott12.30 PRMay 10B2 District Track Meet
6.10Adam Goltl12.46 PRMay 3RCC Championships
7.10Matthew Descoteaux12.48May 3RCC Championships
8.11Luke Lanik12.82 PRMay 3RCC Championships
9.10Owen Brennan13.02 PRMay 3RCC Championships
10.9Andrew Chlebinski13.34c PRApr 28Millard West 9th Invitational
11.9Sam Hayes14.54c PRApr 28Millard West 9th Invitational
12.9Justice Hanmer15.04c PRApr 28Millard West 9th Invitational
 
200 Meters
1.10Grant Reeves23.74 PRApr 27Mike Lehl Invitational
2.11Cole Larsen23.78 PRApr 27Mike Lehl Invitational
3.10Drew Rase24.48 PRApr 6Waverly Invitational
4.11Seth Heskin24.57 PRMay 10B2 District Track Meet
5.11Joey White24.76 PRApr 10Plattsmouth Invitational
6.11Jack Hassenstab25.13 PRApr 17Bennington Invitational
7.11Jake Kudron25.36 PRApr 10Plattsmouth Invitational
8.10Adam Goltl25.57 PRMay 3RCC Championships
9.10Adam Miller26.03 PRMay 3RCC Championships
10.10Matthew Descoteaux26.85Mar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
11.9Andrew Chlebinski27.14c PRApr 28Millard West 9th Invitational
12.9Joe Vanderheiden27.24c PRApr 28Millard West 9th Invitational
9Christian Norris27.24c PRApr 28Millard West 9th Invitational
14.11Luke Lanik27.64 PRMay 3RCC Championships
15.10Owen Brennan28.22 PRMar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
 
400 Meters
1.10Drew Rase52.76 PRMay 3RCC Championships
2.11Cole Mingo53.11 PRMay 10B2 District Track Meet
3.11Jack Hassenstab53.70 PRMay 3RCC Championships
4.10Blake Manternach54.98 PRApr 23Thunderbird Track & Field Invitational
5.11Jake Kudron55.26 PRMay 3RCC Championships
6.10Adam Goltl55.65 PRApr 17Bennington Invitational
7.11Jack Witcofski55.85Apr 27Mike Lehl Invitational
8.9Alex Stodden56.44c PRApr 28Millard West 9th Invitational
9.11Sam Edstrand56.49May 3RCC Championships
10.11Josh Gromowsky56.74 PRApr 6Waverly Invitational
11.10Adam Miller57.08 PRMay 3RCC Championships
12.9Jaden Arkfeld57.94c PRApr 28Millard West 9th Invitational
13.9Dominic Melrose59.64c PRApr 28Millard West 9th Invitational
 
800 Meters
1.10Blake Manternach2:01.09 PRApr 20NE Track & Field Festival
2.11Cole Mingo2:04.75 PRMay 10B2 District Track Meet
3.11Jack Witcofski2:05.25 PRMay 10B2 District Track Meet
4.11Jackson Witcofski2:07.97 PRMay 18NSAA Class B State Championships
5.11Jack Hassenstab2:09.13 PRApr 23Thunderbird Track & Field Invitational
6.11Josh Gromowsky2:15.87 PRMay 3RCC Championships
7.11Jake Kudron2:16.49 PRMay 3RCC Championships
8.9Alex Stodden2:17.8h PRApr 28Millard West 9th Invitational
9.11Brady Stillman2:17.90 PRMay 3RCC Championships
10.9Joey O'Hara2:18.2h PRApr 28Millard West 9th Invitational
11.9Jaden Arkfeld2:20.6h PRApr 28Millard West 9th Invitational
12.11Andrew Mize2:22.83 PRMar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
 
1600 Meters
1.10Blake Manternach4:42.23 PRApr 23Thunderbird Track & Field Invitational
2.11Thomas Baumert4:50.38 PRApr 23Thunderbird Track & Field Invitational
3.11Eric Melrose5:00.03Apr 10Plattsmouth Invitational
4.11Andrew Mize5:12.41 PRApr 23Thunderbird Track & Field Invitational
5.9Joey O'Hara5:25.77 PRMay 3RCC Championships
6.9Isaac Richards5:28.70 PRMay 3RCC Championships
7.11PJ Slattery5:36.47 PRMay 3RCC Championships
 
3200 Meters
1.11Thomas Baumert10:22.84 PRApr 17Bennington Invitational
2.10Ian Fuelberth11:10.79 PRMay 10B2 District Track Meet
3.11Andrew Mize11:19.74 PRMay 3RCC Championships
4.9Isaac Richards11:41.0h PRApr 28Millard West 9th Invitational
5.11Frank Lonie12:07.76 PRMay 3RCC Championships
6.10Jack Svoboda12:17.47 PRApr 6Waverly Invitational
7.11Luke Bennett12:40.34 PRMay 3RCC Championships
8.11Nathan Fletcher12:49.44Apr 10Plattsmouth Invitational
9.11PJ Slattery13:03.15 PRApr 10Plattsmouth Invitational
 
60m Hurdles - 39"
1.11Jacob Christen9.10 PRMar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
 
110m Hurdles - 39"
1.11Jacob Christen17.35 PRApr 6Waverly Invitational
2.10Andrew Fenner18.58 PRMay 10B2 District Track Meet
3.9Jake Dennis21.54c PRApr 28Millard West 9th Invitational
 
300m Hurdles - 36"
1.11Jacob Christen40.55May 10B2 District Track Meet
2.10Andrew Fenner46.79 PRMay 10B2 District Track Meet
3.9Jake Dennis55.44c PRApr 28Millard West 9th Invitational
 
4x100 Relay
1.Joey White
Drew Rase
Jacob Christen
Cole Larsen
45.84Apr 27Mike Lehl Invitational
2.Jack Hassenstab
Cole Larsen
Drew Rase
Joey White
46.51Apr 10Plattsmouth Invitational
3.Cole Larsen
Drew Rase
Jacob Christen
Joey White
46.94Apr 17Bennington Invitational
4.Drew Rase
Grant Reeves
Adam Goltl
Gunner Ott
47.86Apr 6Waverly Invitational
5.Alex Stodden
Andrew Chlebinski
Dominic Melrose
Jake Dennis
48.04cApr 28Millard West 9th Invitational
 
4x400 Relay
1.Drew Rase
Jack Hassenstab
Cole Larsen
Jacob Christen
3:34.36Apr 27Mike Lehl Invitational
2.Drew Rase
Jack Hassenstab
Jacob Christen
Blake Manternach
3:37.39Apr 10Plattsmouth Invitational
3.Drew Rase
Cole Larsen
Jacob Christen
Jack Hassenstab
3:37.51May 10B2 District Track Meet
4.Grant Reeves
Drew Rase
Cole Mingo
Jacob Christen
3:39.32Apr 23Thunderbird Track & Field Invitational
5.Adam Goltl
Drew Rase
Jack Hassenstab
Jacob Christen
3:40.05Apr 17Bennington Invitational
6.Drew Rase
Jacob Christen
Blake Manternach
Jack Witcofski
3:47.01Mar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
7.Drew Rase
Jack Hassenstab
Jacob Christen
Adam Goltl
3:47.34Apr 6Waverly Invitational
8.Jaden Arkfeld
Alex Stodden
Dominic Melrose
Andrew Chlebinski
3:56.75May 3RCC Championships
 
4x800 Relay
1.Relay Team 8:20.52May 18NSAA Class B State Championships
2.Jack Witcofski
Thomas Baumert
Jack Hassenstab
Blake Manternach
8:22.26May 10B2 District Track Meet
3.Jack Witcofski
Thomas Baumert
Cole Mingo
Blake Manternach
8:25.90May 3RCC Championships
4.Cole Mingo
Jack Witcofski
Jack Hassenstab
Blake Manternach
8:28.50Apr 27Mike Lehl Invitational
5.Cole Mingo
Jack Witcofski
Jack Hassenstab
Eric Melrose
8:47.36Apr 6Waverly Invitational
6.Cole Mingo
Sam Edstrand
Jack Hassenstab
Blake Manternach
8:50.31Apr 17Bennington Invitational
7.Jack Witcofski
Thomas Baumert
Josh Gromowsky
Andrew Mize
8:50.82Apr 23Thunderbird Track & Field Invitational
8.Blake Manternach
Cole Mingo
Jack Witcofski
Jack Hassenstab
9:01.12Mar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
9.Jack Witcofski
Jake Kudron
Sam Edstrand
Andrew Mize
9:02.63Apr 10Plattsmouth Invitational
10.Alex Stodden
Jaden Arkfeld
Joey O'Hara
Isaac Richards
9:20.80May 3RCC Championships
 
Shot Put - 12lb
1.11Jon Spidle42' 2.5 PRApr 27Mike Lehl Invitational
2.11Sam Heffron40' 10Mar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
3.10Blake Anderson38' 4 PRMay 3RCC Championships
4.11Jake Johnson35' 4Apr 17Bennington Invitational
5.10Zach McCaw34' 10.25 PRMay 3RCC Championships
6.11Sam Homan34' 9 PRMar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
7.10Andrew Fabian34' 2.25 PRMay 3RCC Championships
8.9Jaden Schmaderer29' 11 PRMay 3RCC Championships
9.9Alex Schumacher22' 0 PRApr 28Millard West 9th Invitational
 
Discus - 1.6kg
1.11Sam Heffron130' 1 PRMay 10B2 District Track Meet
2.11Jake Johnson129' 5 PRApr 17Bennington Invitational
3.11Sam Homan121' 2 PRMay 10B2 District Track Meet
4.11Jon Spidle104' 10Apr 17Bennington Invitational
5.9Jaden Schmaderer97' 9 PRApr 28Millard West 9th Invitational
6.10Andrew Fabian96' 10 PRMay 3RCC Championships
7.10Blake Anderson91' 8 PRMar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
8.9Alex Schumacher44' 0 PRApr 28Millard West 9th Invitational
 
High Jump
1.10Drew Rase5' 6 PRApr 17Bennington Invitational
 
Long Jump
1.11Joey White19' 9.5 PRMay 10B2 District Track Meet
2.10Grant Reeves19' 5.5 PRApr 17Bennington Invitational
3.10Gunner Ott18' 9.5 PRMay 10B2 District Track Meet
4.11Seth Heskin17' 7 PRApr 23Thunderbird Track & Field Invitational
5.10Adam Goltl17' 2 PRApr 6Waverly Invitational
6.9Christian Norris16' 7.25 PRApr 28Millard West 9th Invitational
7.10Matthew Descoteaux16' 5Mar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
8.9Dominic Melrose15' 11 PRMay 3RCC Championships
 
Triple Jump
1.11Seth Heskin38' 11 PRMay 10B2 District Track Meet
2.10Matthew Descoteaux38' 6 PRMay 10B2 District Track Meet
3.11Joey White37' 10.5 PRMay 3RCC Championships
4.10Owen Brennan36' 0 PRMay 10B2 District Track Meet
5.11Grant Healy34' 2.5 PRApr 10Plattsmouth Invitational
 

Womens

60 Meter Dash
1.10Taylor Ramaekers8.67 PRMar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
2.11Ellie Walter8.88 PRMar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
3.11Maggie Thompson9.43 PRMar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
 
100 Meters
1.10Taylor Ramaekers13.58 PRMay 10B2 District Track Meet
2.11Selena Thompson13.61 PRMay 10B2 District Track Meet
3.11Ellie Walter13.82 PRMay 3RCC Championships
4.9Maria Pena14.59 PRMay 3RCC Championships
5.11Jimena Dorador14.79 PRMay 3RCC Championships
6.9Abby McGonigal15.02 PRApr 23Thunderbird Track & Field Invitational
7.9Vanessa Fenton15.04c PRApr 28Millard West 9th Invitational
8.9Grace Werner15.24c PRApr 28Millard West 9th Invitational
 
200 Meters
1.11Selena Thompson28.19 PRMay 10B2 District Track Meet
2.11Ellie Walter28.43 PRApr 27Mike Lehl Invitational
3.11Dani Buresh29.18 PRApr 17Bennington Invitational
4.9Shelby Hammer29.19 PRMay 10B2 District Track Meet
5.10Noell Hinsley29.80 PRMay 10B2 District Track Meet
6.11Molly Grewe30.22 PRMar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
7.9Vanessa Fenton30.54c PRApr 28Millard West 9th Invitational
8.9Grace Werner31.14c PRApr 28Millard West 9th Invitational
9.11Jimena Dorador31.29 PRMay 3RCC Championships
10.9Maria Pena31.64c PRApr 28Millard West 9th Invitational
11.11Barbara Eordogh35.07 PRMay 3RCC Championships
 
400 Meters
1.11Dani Buresh1:04.25 PRMay 10B2 District Track Meet
2.11Ellie Walter1:06.75 PRMay 10B2 District Track Meet
3.11Hayley Weeder1:06.77 PRMay 3RCC Championships
4.11Maggie Thompson1:07.22 PRApr 23Thunderbird Track & Field Invitational
5.9Mary Kate Orr1:07.34c PRApr 28Millard West 9th Invitational
6.11Maria LaSala1:07.35 PRApr 10Plattsmouth Invitational
7.10Noell Hinsley1:08.38 PRMay 3RCC Championships
8.9Shelby Hammer1:08.41 PRApr 27Mike Lehl Invitational
9.11Megan Kanger1:10.90Apr 17Bennington Invitational
10.9Sarah Gregory1:11.14c PRApr 28Millard West 9th Invitational
11.9Grace Werner1:11.21 PRMay 3RCC Championships
12.9Vanessa Fenton1:12.70 PRMay 3RCC Championships
 
800 Meters
1.11Maria LaSala2:32.77 PRMay 10B2 District Track Meet
2.11Hayley Weeder2:33.86May 10B2 District Track Meet
3.11Megan Kanger2:42.29 PRApr 27Mike Lehl Invitational
4.9Mary Kate Orr2:45.61 PRApr 17Bennington Invitational
 
1600 Meters
1.9Jaedan Bunda5:42.94 PRApr 27Mike Lehl Invitational
2.11Maria LaSala5:46.65 PRApr 27Mike Lehl Invitational
3.9Sarah Gregory5:55.1h PRApr 28Millard West 9th Invitational
4.9Mary Kate Orr6:04.28 PRApr 23Thunderbird Track & Field Invitational
5.10Aleia Frazell6:06.16Apr 23Thunderbird Track & Field Invitational
 
3200 Meters
1.9Jaedan Bunda12:11.34 PRMay 3RCC Championships
2.10Aleia Frazell12:55.99May 10B2 District Track Meet
3.10Rachel Fuelberth12:56.12 PRMay 3RCC Championships
4.9Sarah Gregory13:21.56 PRApr 10Plattsmouth Invitational
5.9Mary Kate Orr14:13.87 PRMar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
 
60m Hurdles - 33"
1.11Molly Grewe11.11 PRMar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
 
100m Hurdles - 33"
1.11Molly Grewe17.97 PRMay 10B2 District Track Meet
2.11Dani Buresh19.83 PRApr 27Mike Lehl Invitational
 
300m Hurdles - 30"
1.11Dani Buresh50.76 PRApr 27Mike Lehl Invitational
2.11Molly Grewe54.63 PRApr 17Bennington Invitational
 
4x100 Relay
1.Selena Thompson
Taylor Ramaekers
Shelby Hammer
Ellie Walter
53.68May 10B2 District Track Meet
2.Taylor Ramaekers
Shelby Hammer
Selena Thompson
Ellie Walter
54.22Apr 17Bennington Invitational
3.Shelby Hammer
Ellie Walter
Selena Thompson
Taylor Ramaekers
54.38Apr 27Mike Lehl Invitational
4.Shelby Hammer
Selena Thompson
Taylor Ramaekers
Ellie Walter
54.67Apr 23Thunderbird Track & Field Invitational
5.Selena Thompson
Maggie Thompson
Ellie Walter
Taylor Ramaekers
55.42Apr 6Waverly Invitational
6.Jimena Dorador
Vanessa Fenton
Noell Hinsley
Grace Werner
59.20May 3RCC Championships
 
4x400 Relay
1.Dani Buresh
Hayley Weeder
Shelby Hammer
Megan Kanger
4:32.30Apr 17Bennington Invitational
2.Dani Buresh
Mary Kate Orr
Ellie Walter
Hayley Weeder
4:33.01May 10B2 District Track Meet
3.Hayley Weeder
Dani Buresh
Maria LaSala
Ellie Walter
4:33.02Apr 10Plattsmouth Invitational
4.Hayley Weeder
Ellie Walter
Shelby Hammer
Dani Buresh
4:33.77May 3RCC Championships
5.Dani Buresh
Hayley Weeder
Maria LaSala
Taylor Ramaekers
4:37.56Mar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
6.Shelby Hammer
Dani Buresh
Maggie Thompson
Ellie Walter
4:40.37Apr 27Mike Lehl Invitational
7.Shelby Hammer
Hayley Weeder
Maggie Thompson
Ellie Walter
4:43.76Apr 23Thunderbird Track & Field Invitational
8.Dani Buresh
Hayley Weeder
Maggie Thompson
Maria LaSala
4:44.95Apr 6Waverly Invitational
9.Jimena Dorador
Vanessa Fenton
Noell Hinsley
Grace Werner
4:51.03May 3RCC Championships
 
4x800 Relay
1.Hayley Weeder
Mary Kate Orr
Jaedan Bunda
Maria LaSala
10:04.19May 10B2 District Track Meet
2.Relay Team 10:06.61May 18NSAA Class B State Championships
3.Megan Kanger
Mary Kate Orr
Jaedan Bunda
Maria LaSala
10:23.90May 3RCC Championships
4.Hayley Weeder
Jaedan Bunda
Megan Kanger
Maria LaSala
10:30.19Apr 27Mike Lehl Invitational
5.Jaedan Bunda
Hayley Weeder
Maria LaSala
Mary Kate Orr
10:47.39Apr 17Bennington Invitational
6.Maria LaSala
Megan Kanger
Jaedan Bunda
Hayley Weeder
10:47.92Apr 6Waverly Invitational
7.Megan Kanger
Mary Kate Orr
Sarah Gregory
Aleia Frazell
11:02.92Apr 23Thunderbird Track & Field Invitational
8.Hayley Weeder
Maria LaSala
Aleia Frazell
Megan Kanger
11:14.31Mar 15Sandhill Division - Bulldog Track and Field Challenge
9.Aleia Frazell
Megan Kanger
Sarah Gregory
Mary Kate Orr
11:23.47Apr 10Plattsmouth Invitational
 
Shot Put - 4kg
1.12Megan Ott34' 6 PRApr 23Thunderbird Track & Field Invitational
2.11Elizabeth Howard30' 8 PRApr 17Bennington Invitational
 
Discus - 1kg
1.11Elizabeth Howard93' 11Apr 17Bennington Invitational
2.12Megan Ott68' 5Apr 17Bennington Invitational
 
High Jump
1.10Taylor Ramaekers5' 2 PRApr 17Bennington Invitational
 
Long Jump
1.10Taylor Ramaekers16' 11 PRMay 10B2 District Track Meet
2.11Haley Richstein14' 9.5 PRApr 10Plattsmouth Invitational
3.9Mimi Hoang13' 10 PRMay 10B2 District Track Meet
4.12Sydney Reeves13' 6.25 PRApr 10Plattsmouth Invitational
5.9Abby McGonigal12' 10.5 PRMay 3RCC Championships
 
Triple Jump
1.11Haley Richstein32' 1 PRApr 23Thunderbird Track & Field Invitational
2.9Abby McGonigal26' 9.5 PRApr 17Bennington Invitational
 

*Recent improvement