Season:
2018 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
9
Donnie Moench
12.26
Apr 28
Minuteman Activities Conference
2.
11
Grant Hickman
12.71
PR
Apr 12
Burns Invitational
3.
9
Tai Rogge
12.84c
PR
Mar 24
Kimball Invitational
4.
11
Michael Steele
14.00
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
5.
12
Connor Williams
15.17
PR
Apr 12
Burns Invitational
200 Meters
1.
9
Donnie Moench
25.52
Apr 28
Minuteman Activities Conference
2.
10
Terell Gray
27.67
Apr 12
Burns Invitational
3.
12
Dylan Nielsen
27.84c
PR
Mar 24
Kimball Invitational
4.
9
Preston Corfield
28.37
PR
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
5.
11
Grant Hickman
28.72
PR
Mar 29
Bayard CD
6.
9
Shawn Waggoner
30.44c
PR
Mar 24
Kimball Invitational
400 Meters
1.
9
Donnie Moench
1:00.78
PR
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
2.
9
Brandon Mendoza
1:02.84
Apr 12
Burns Invitational
3.
9
Preston Corfield
1:03.21
PR
Apr 28
Minuteman Activities Conference
4.
12
John T Herboldsheimer
1:04.44c
May 4
Cheyenne County Invitational
800 Meters
1.
9
Brandon Mendoza
2:29.00
PR
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
2.
9
Preston Corfield
2:36.7h
PR
Mar 24
Kimball Invitational
3.
12
John T Herboldsheimer
2:43.5h
May 4
Cheyenne County Invitational
1600 Meters
1.
12
John T Herboldsheimer
6:32.95
Apr 28
Minuteman Activities Conference
4x100 Relay
1.
Grant Hickman
Terell Gray
Dylan Nielsen
Donnie Moench
49.04c
May 4
Cheyenne County Invitational
2.
Grant Hickman
Preston Corfield
Dylan Nielsen
Donnie Moench
50.57
Apr 28
Minuteman Activities Conference
3.
Grant Hickman
Donnie Moench
Tai Rogge
Dylan Nielsen
50.74c
Mar 24
Kimball Invitational
4.
Grant Hickman
Brandon Mendoza
Dylan Nielsen
Donnie Moench
52.15
Apr 12
Burns Invitational
5.
Shawn Waggoner
Connor Williams
Michael Steele
Terell Gray
55.45
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
4x400 Relay
1.
John T Herboldsheimer
Brandon Mendoza
Dylan Nielsen
Donnie Moench
4:11.80
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
2.
Preston Corfield
Donnie Moench
Brandon Mendoza
Gage Soucie
4:19.48
Mar 29
Bayard CD
3.
Relay Team
4:35.1h
Mar 24
Kimball Invitational
4.
Preston Corfield
Brandon Mendoza
John T Herboldsheimer
Dylan Nielsen
4:36.31
Apr 28
Minuteman Activities Conference
4x800 Relay
1.
Terell Gray
Michael Steele
Connor Williams
Shawn Waggoner
13:05.54
Apr 28
Minuteman Activities Conference
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Grant Hickman
Dylan Nielsen
Donnie Moench
Brandon Mendoza
4:28.92
Apr 12
Burns Invitational
Shot Put - 12lb
1.
10
Terell Gray
42' 2.5
PR
May 4
Cheyenne County Invitational
2.
11
Michael Steele
36' 2
May 4
Cheyenne County Invitational
3.
12
Connor Williams
33' 0.25
PR
Apr 12
Burns Invitational
4.
9
Shawn Waggoner
28' 0
PR
Apr 12
Burns Invitational
Discus - 1.6kg
1.
10
Terell Gray
106' 3
May 4
Cheyenne County Invitational
2.
11
Michael Steele
90' 11.5
Apr 12
Burns Invitational
3.
12
Connor Williams
75' 7
May 4
Cheyenne County Invitational
4.
9
Shawn Waggoner
72' 10
PR
Mar 24
Kimball Invitational
High Jump
1.
11
Grant Hickman
5' 8
PR
May 4
Cheyenne County Invitational
2.
12
Dylan Nielsen
5' 4
PR
Mar 24
Kimball Invitational
Pole Vault
1.
12
Dylan Nielsen
10' 0
PR
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
2.
9
Preston Corfield
9' 0
PR
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
3.
9
Donnie Moench
8' 6
PR
May 4
Cheyenne County Invitational
12
John T Herboldsheimer
8' 6
PR
Apr 28
Minuteman Activities Conference
Long Jump
1.
11
Grant Hickman
18' 2.5
PR
Apr 28
Minuteman Activities Conference
2.
9
Brandon Mendoza
16' 2.75
Apr 28
Minuteman Activities Conference
3.
9
Donnie Moench
16' 2
PR
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
Triple Jump
1.
12
Dylan Nielsen
35' 1.5
PR
Apr 12
Burns Invitational
2.
12
John T Herboldsheimer
31' 0
May 4
Cheyenne County Invitational
Womens
100 Meters
1.
12
Payge Hoffman
13.77
Apr 28
Minuteman Activities Conference
2.
11
Jessica Gingerich
14.12
PR
Apr 28
Minuteman Activities Conference
3.
12
Trinity Langley
14.34c
May 4
Cheyenne County Invitational
4.
10
Virginia Herboldsheimer
15.47
PR
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
5.
9
Fedalina Schuessler
15.52
Mar 29
Bayard CD
6.
9
McKynna Deeds
15.69
PR
Apr 12
Burns Invitational
7.
9
Mikayla Lee
17.74c
PR
Mar 24
Kimball Invitational
200 Meters
1.
12
Payge Hoffman
28.83
PR
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
2.
12
Trinity Langley
30.14c
PR
Mar 24
Kimball Invitational
3.
11
Jessica Gingerich
32.04
PR
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
4.
11
December Wright
33.64
PR
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
5.
10
Virginia Herboldsheimer
35.94c
Mar 24
Kimball Invitational
400 Meters
1.
11
Jessica Gingerich
1:09.81
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
2.
12
Trinity Langley
1:10.51
Apr 28
Minuteman Activities Conference
3.
9
Fedalina Schuessler
1:15.08
PR
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
1600 Meters
1.
11
Michaela Rotert
6:57.43
PR
Apr 28
Minuteman Activities Conference
2.
9
Mary Kasten
7:00.5h
PR
May 4
Cheyenne County Invitational
3.
9
Reagan Williams
7:20.28
PR
Apr 12
Burns Invitational
3200 Meters
1.
9
Reagan Williams
15:22.12
PR
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
2.
11
Michaela Rotert
15:35.5h
May 4
Cheyenne County Invitational
3.
9
Mary Kasten
15:40.77
PR
Apr 28
Minuteman Activities Conference
100m Hurdles - 33"
1.
12
Payge Hoffman
17.36
PR
Apr 28
Minuteman Activities Conference
2.
9
Fedalina Schuessler
20.14c
PR
May 4
Cheyenne County Invitational
3.
11
December Wright
21.16
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
300m Hurdles - 30"
1.
12
Payge Hoffman
52.64c
Mar 24
Kimball Invitational
2.
9
Fedalina Schuessler
1:00.51
PR
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
3.
11
December Wright
1:07.13
Mar 29
Bayard CD
4x100 Relay
1.
Payge Hoffman
Jessica Gingerich
Kelsey Hoffman
Trinity Langley
55.48
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
2.
Jessica Gingerich
Virginia Herboldsheimer
Kelsey Hoffman
Fedalina Schuessler
59.00
Apr 28
Minuteman Activities Conference
3.
Payge Hoffman
Fedalina Schuessler
Kelsey Hoffman
Trinity Langley
1:00.04c
May 4
Cheyenne County Invitational
4.
Jessica Gingerich
Virginia Herboldsheimer
McKynna Deeds
Fedalina Schuessler
1:00.32
Apr 12
Burns Invitational
5.
Payge Hoffman
Virginia Herboldsheimer
Fedalina Schuessler
McKynna Deeds
1:01.56
Mar 29
Bayard CD
6.
December Wright
Virginia Herboldsheimer
McKynna Deeds
Fedalina Schuessler
1:02.84c
Mar 24
Kimball Invitational
4x400 Relay
1.
Jessica Gingerich
Trinity Langley
Payge Hoffman
December Wright
4:57.4h
Mar 24
Kimball Invitational
2.
Payge Hoffman
Jessica Gingerich
December Wright
Trinity Langley
5:01.83
Mar 29
Bayard CD
3.
Fedalina Schuessler
Mary Kasten
Virginia Herboldsheimer
Reagan Williams
5:18.38
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
4.
Jessica Gingerich
December Wright
Fedalina Schuessler
McKynna Deeds
5:21.77
Apr 28
Minuteman Activities Conference
5.
December Wright
Mary Kasten
Michaela Rotert
Reagan Williams
5:32.28
Apr 12
Burns Invitational
4x800 Relay
1.
Jessica Gingerich
Mary Kasten
Michaela Rotert
Reagan Williams
13:00.95
Mar 29
Bayard CD
2.
Virginia Herboldsheimer
Mary Kasten
Michaela Rotert
Reagan Williams
13:26.6h
May 4
Cheyenne County Invitational
3.
Michaela Rotert
Mary Kasten
Reagan Williams
Mikayla Lee
13:37.78
Apr 28
Minuteman Activities Conference
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Trinity Langley
Fedalina Schuessler
Payge Hoffman
Jessica Gingerich
5:22.58
Apr 12
Burns Invitational
Shot Put - 4kg
1.
9
Mikayla Lee
23' 8
PR
May 4
Cheyenne County Invitational
2.
9
McKynna Deeds
22' 4.5
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
Discus - 1kg
1.
9
Mikayla Lee
65' 3
PR
May 4
Cheyenne County Invitational
2.
10
Virginia Herboldsheimer
61' 0
PR
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
3.
9
McKynna Deeds
60' 5
Apr 28
Minuteman Activities Conference
High Jump
1.
12
Trinity Langley
5' 2
May 4
Cheyenne County Invitational
Pole Vault
1.
11
December Wright
7' 0
Apr 28
Minuteman Activities Conference
9
Kelsey Hoffman
7' 0
PR
Apr 28
Minuteman Activities Conference
3.
9
Reagan Williams
6' 0
Mar 29
Bayard CD
Long Jump
1.
12
Payge Hoffman
15' 3.25
Apr 28
Minuteman Activities Conference
2.
11
Jessica Gingerich
12' 10.5
Apr 12
Burns Invitational
3.
9
Mary Kasten
12' 4
Mar 29
Bayard CD
4.
10
Virginia Herboldsheimer
10' 11.75
Mar 24
Kimball Invitational
Triple Jump
1.
12
Trinity Langley
32' 9
May 9
Class D9 District Meet at Creek Valley
*Recent improvement