Season:
2018 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2014
2013
2012
2010
2009
2008
Indoor
2024
2023
2019
2018
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Wryott Gerson
11.19
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
10
Tyrell Beckom
12.11
May 11
Matt Kero Invitational
3.
12
Yunus Hunter
12.32
PR
May 19
Nutter Classic
4.
11
Dominic Klaas
12.35
PR
May 5
Esko Showcase
5.
11
Maison Oliver
12.79
May 11
Matt Kero Invitational
6.
12
Robert Williams
12.98
PR
Apr 27
Duluth East Invitational
7.
9
Carlo Enriquez
15.95
May 19
Nutter Classic
200 Meters
1.
11
Wryott Gerson
22.65
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
10
Tyrell Beckom
24.29
PR
May 8
True Team Section 7AA
3.
11
Dominic Miller
25.07
PR
May 5
Esko Showcase
4.
12
Robert Williams
25.78
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
5.
11
Dominic Klaas
26.29
PR
May 19
Nutter Classic
6.
9
Seth Wayne
27.72
PR
May 11
Matt Kero Invitational
7.
9
Daylin Arseneau
28.54
May 19
Nutter Classic
8.
12
Yunus Hunter
28.92
PR
May 5
Esko Showcase
400 Meters
1.
11
Julian Beckrich
54.49
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
11
Dominic Miller
55.04
May 19
Nutter Classic
3.
11
Bryce Rainey
59.01
PR
May 11
Matt Kero Invitational
4.
10
Arik Arseneau
59.92
May 8
True Team Section 7AA
5.
9
Seth Wayne
1:00.52
PR
May 19
Nutter Classic
800 Meters
1.
11
Sebastian Haugen
2:13.95
PR
May 8
True Team Section 7AA
2.
10
Nick Persch
2:21.14
Jun 1
MSHSL Section 7AA
3.
9
Joey McCormick
2:42.60
Jun 1
MSHSL Section 7AA
4.
9
Noah McGrew
2:46.61
Jun 1
MSHSL Section 7AA
1600 Meters
1.
9
Isaac Fink
5:04.49
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
11
Sebastian Haugen
5:05.45
Jun 1
MSHSL Section 7AA
3.
10
Jack McCormick
5:09.94
PR
May 19
Nutter Classic
4.
8
Jacob Gelineau
5:15.61
May 11
Matt Kero Invitational
5.
9
Noah McGrew
5:46.40
May 19
Nutter Classic
6.
9
Joey McCormick
5:51.52
May 19
Nutter Classic
3200 Meters
1.
9
Isaac Fink
10:51.75
May 11
Matt Kero Invitational
2.
11
Sebastian Haugen
10:56.33
PR
May 11
Matt Kero Invitational
3.
10
Jack McCormick
11:05.04
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
4.
8
Jacob Gelineau
11:42.72
May 8
True Team Section 7AA
5.
10
Nick Persch
11:54.37
PR
May 8
True Team Section 7AA
6.
9
Noah McGrew
12:22.95
PR
May 11
Matt Kero Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Connor Feyen
17.74
May 11
Matt Kero Invitational
2.
12
Chance Larson
17.80
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
3.
10
Zach Halverson
21.31
May 11
Matt Kero Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
11
Connor Feyen
45.65
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
12
Chance Larson
46.37
PR
May 11
Matt Kero Invitational
3.
10
Zach Halverson
53.87
May 19
Nutter Classic
4.
11
Ty'Von Murriel
1:04.23
PR
May 11
Matt Kero Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
48.39
Apr 27
Duluth East Invitational
2.
Yunus Hunter
Robert Williams
Dominic Klaas
Dominic Miller
48.68
May 19
Nutter Classic
3.
Tyrell Beckom
Robert Williams
Dominic Klaas
Dominic Miller
49.56
Jun 1
MSHSL Section 7AA
4.
Yunus Hunter
Robert Williams
Dominic Klaas
Tyrell Beckom
52.40
May 11
Matt Kero Invitational
5.
Carlo Enriquez
Daylin Arseneau
Josh Tran
Jordan Danielson
58.39
May 11
Matt Kero Invitational
4x200 Relay -
1.
Dominic Miller
Robert Williams
Dominic Klaas
Tyrell Beckom
1:41.07
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
Relay Team
1:41.30
May 8
True Team Section 7AA
3.
Yunus Hunter
Robert Williams
Dominic Klaas
Tyrell Beckom
1:41.84
May 19
Nutter Classic
4.
Yunus Hunter
Robert Williams
Dominic Miller
Dominic Klaas
1:42.56
May 11
Matt Kero Invitational
5.
Carlo Enriquez
Daylin Arseneau
Josh Tran
Jordan Danielson
2:03.34
May 11
Matt Kero Invitational
4x400 Relay
1.
Sebastian Haugen
Julian Beckrich
Bryce Rainey
Dominic Miller
3:49.41
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
Arik Arseneau
Bryce Rainey
Sebastian Haugen
Dominic Miller
3:53.32
May 11
Matt Kero Invitational
3.
Relay Team
4:02.94
May 8
True Team Section 7AA
4.
Nick Persch
Jacob Gelineau
Noah McGrew
Jack McCormick
4:30.63
May 11
Matt Kero Invitational
4x800 Relay
1.
Julian Beckrich
Sebastian Haugen
Bryce Rainey
Jack McCormick
8:47.43
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
Sebastian Haugen
Isaac Fink
Jack McCormick
Julian Beckrich
9:00.41
May 11
Matt Kero Invitational
3.
Relay Team
9:11.35
May 8
True Team Section 7AA
4.
Jack McCormick
Nick Persch
Julian Beckrich
Jacob Gelineau
9:38.67
May 19
Nutter Classic
5.
Jacob Gelineau
Joey McCormick
Noah McGrew
Nick Persch
10:24.30
May 11
Matt Kero Invitational
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Relay Team
4:06.53
May 5
Esko Showcase
Shot Put - 12lb
1.
10
Grant Steger
42' 2.75
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
12
Allen Bonneville
33' 8
PR
May 5
Esko Showcase
3.
12
Yusia Moua
30' 4.5
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
4.
10
Gabe Miller
28' 0
PR
Apr 27
Duluth East Invitational
Discus - 1.6kg
1.
10
Grant Steger
128' 10
May 19
Nutter Classic
2.
12
Allen Bonneville
90' 7
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
3.
12
Yusia Moua
85' 1
PR
May 11
Matt Kero Invitational
4.
10
Gabe Miller
53' 1
Apr 27
Duluth East Invitational
High Jump
1.
11
Wryott Gerson
6' 3
PR
May 11
Matt Kero Invitational
2.
11
Ty'Von Murriel
5' 5
PR
May 11
Matt Kero Invitational
3.
11
Dominic Miller
5' 0
PR
May 11
Matt Kero Invitational
Pole Vault
1.
10
Zach Halverson
10' 6
Jun 1
MSHSL Section 7AA
11
Connor Feyen
10' 6
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
3.
11
Maison Oliver
9' 6
May 11
Matt Kero Invitational
Long Jump
1.
11
Wryott Gerson
22' 3.5
May 5
Esko Showcase
2.
12
Chance Larson
18' 10
PR
Apr 27
Duluth East Invitational
3.
11
Dominic Klaas
16' 5
PR
May 5
Esko Showcase
4.
9
Daylin Arseneau
11' 0.5
May 11
Matt Kero Invitational
5.
9
Josh Tran
10' 5.5
PR
May 19
Nutter Classic
Triple Jump
1.
11
Wryott Gerson
45' 2.75
Jun 9
MSHSL State Track & Field Championships
2.
12
Chance Larson
39' 0.5
PR
May 5
Esko Showcase
3.
11
Connor Feyen
38' 3.5
Apr 27
Duluth East Invitational
4.
12
Robert Williams
36' 3
PR
May 19
Nutter Classic
Womens
100 Meters
1.
9
Zoe Nonnemacher
14.04
PR
May 5
Esko Showcase
2.
12
Rachel Yagoda
14.32
PR
May 8
True Team Section 7AA
3.
11
Lana Mitchell
14.69
May 19
Nutter Classic
4.
11
Megan Fournier
14.79
Jun 1
MSHSL Section 7AA
5.
11
Sadee Kidd
14.87
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
6.
11
Kyra Word
14.92
PR
May 5
Esko Showcase
7.
9
Alayna Panfil
19.14
PR
Apr 27
Duluth East Invitational
200 Meters
1.
10
Anne Kidd
28.84
May 5
Esko Showcase
2.
12
Rachel Yagoda
29.51
May 8
True Team Section 7AA
3.
9
Zoe Nonnemacher
29.74
PR
May 11
Matt Kero Invitational
4.
11
Lana Mitchell
30.12
Jun 1
MSHSL Section 7AA
5.
11
Sadee Kidd
30.19
May 11
Matt Kero Invitational
6.
11
Megan Fournier
31.35
May 19
Nutter Classic
7.
11
Kyra Word
33.62
Apr 27
Duluth East Invitational
8.
9
Alayna Panfil
39.21
PR
Apr 27
Duluth East Invitational
400 Meters
1.
11
Riley Pohl
1:04.34
May 8
True Team Section 7AA
2.
11
Ivy Grochwski
1:05.58
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
3.
11
Hannah Feyen
1:09.19
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
4.
12
Rachel Yagoda
1:10.77
May 5
Esko Showcase
800 Meters
1.
11
Riley Pohl
2:30.18
May 19
Nutter Classic
2.
12
Katherine Skwira-Brown
2:41.97
Jun 1
MSHSL Section 7AA
3.
11
Hannah Feyen
2:48.08
PR
May 11
Matt Kero Invitational
4.
11
Rachel Skwira-Brown
2:54.25
PR
May 19
Nutter Classic
5.
12
Katherine Skwira-B
2:54.37
PR
Apr 27
Duluth East Invitational
6.
11
Ivy Grochwski
2:55.61
PR
May 8
True Team Section 7AA
7.
11
Audrey Przybyl
2:58.80
May 11
Matt Kero Invitational
8.
10
Elizabeth Emmel
3:12.54
PR
May 19
Nutter Classic
1600 Meters
1.
10
Kiah Moeller
5:44.02
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
11
Rachel Skwira-Brown
6:19.89
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
3.
11
Audrey Przybyl
6:29.49
Jun 1
MSHSL Section 7AA
4.
11
Hannah Feyen
6:34.64
May 5
Esko Showcase
5.
11
Rachel Skwira-Brow
6:39.97
Apr 27
Duluth East Invitational
3200 Meters
1.
10
Kiah Moeller
12:43.39
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
12
Katherine Skwira-B
14:00.51
PR
May 8
True Team Section 7AA
3.
11
Rachel Skwira-Brow
14:41.88
May 8
True Team Section 7AA
100m Hurdles - 33"
1.
10
Kamarie Stringer
20.36
May 11
Matt Kero Invitational
2.
11
Audrey Przybyl
20.79
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
300m Hurdles - 30"
1.
10
Kamarie Stringer
51.89
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
11
Audrey Przybyl
1:00.21
Jun 1
MSHSL Section 7AA
4x100 Relay
1.
Anne Kidd
Sadee Kidd
Kamarie Stringer
Zoe Nonnemacher
56.79
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
Relay Team
56.84
May 5
Esko Showcase
3.
Anne Kidd
Megan Fournier
Lana Mitchell
Zoe Nonnemacher
57.43
May 11
Matt Kero Invitational
4.
Tawny Plentyhorse
Talyn Weidinger
Samantha Windish
Alayna Panfil
1:07.64
May 11
Matt Kero Invitational
4x200 Relay -
1.
Anne Kidd
Megan Fournier
Lana Mitchell
Rachel Yagoda
1:59.05
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
Anne Kidd
Megan Fournier
Sadee Kidd
Rachel Yagoda
2:00.82
May 11
Matt Kero Invitational
3.
Relay Team
2:02.17
Apr 27
Duluth East Invitational
4.
Anne Kidd
Megan Fournier
Rachel Yagoda
Kyra Word
2:06.56
May 19
Nutter Classic
5.
Kamarie Stringer
Kyra Word
Samantha Windish
Alayna Panfil
2:17.88
May 11
Matt Kero Invitational
4x400 Relay
1.
Sadee Kidd
Ivy Grochwski
Riley Pohl
Lana Mitchell
4:31.59
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
Zoe Nonnemacher
Rachel Yagoda
Sadee Kidd
Lana Mitchell
4:36.25
May 19
Nutter Classic
3.
Relay Team
4:42.15
Apr 27
Duluth East Invitational
4.
Kiah Moeller
Hannah Feyen
Sadee Kidd
Lana Mitchell
4:45.22
May 11
Matt Kero Invitational
4x800 Relay
1.
Katherine Skwira-Brown
Hannah Feyen
Riley Pohl
Ivy Grochwski
10:35.58
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
Riley Pohl
Ivy Grochwski
Katherine Skwira-Brown
Kiah Moeller
10:56.30
May 11
Matt Kero Invitational
3.
Hannah Feyen
Kiah Moeller
Riley Pohl
Katherine Skwira-Brown
10:56.99
May 19
Nutter Classic
4.
Relay Team
11:20.40
Apr 27
Duluth East Invitational
5.
Elizabeth Emmel
Hannah Feyen
Rachel Skwira-Brown
Audrey Przybyl
11:50.81
May 11
Matt Kero Invitational
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Relay Team
4:47.44
May 5
Esko Showcase
Shot Put - 4kg
1.
9
Tawny Plentyhorse
24' 8.75
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
-
Makayla Reese
23' 0.5
PR
May 11
Matt Kero Invitational
3.
9
Vanessa Williams
22' 7
PR
May 5
Esko Showcase
4.
11
Kyra Word
22' 2.5
Jun 1
MSHSL Section 7AA
5.
10
Acacia Wahlin
19' 5
PR
May 5
Esko Showcase
6.
11
Samantha Paul
15' 8
PR
May 11
Matt Kero Invitational
Discus - 1kg
1.
10
Acacia Wahlin
66' 4
PR
May 19
Nutter Classic
2.
9
Vanessa Williams
56' 7
PR
May 5
Esko Showcase
3.
-
Makayla Reese
49' 8
PR
May 11
Matt Kero Invitational
4.
9
Samantha Windish
45' 4
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
5.
11
Samantha Paul
42' 8
PR
May 11
Matt Kero Invitational
6.
9
Tawny Plentyhorse
34' 5
May 19
Nutter Classic
High Jump
1.
10
Elizabeth Emmel
4' 6
PR
May 11
Matt Kero Invitational
2.
11
Ivy Grochwski
4' 3
PR
Apr 27
Duluth East Invitational
3.
11
Riley Pohl
4' 0
PR
Apr 27
Duluth East Invitational
Pole Vault
1.
10
Elizabeth Emmel
8' 2
May 19
Nutter Classic
2.
10
Kiah Moeller
7' 6
May 11
Matt Kero Invitational
3.
11
Hannah Feyen
6' 0
May 5
Esko Showcase
Long Jump
1.
12
Rachel Yagoda
15' 4
(1.2)
Jun 1
MSHSL Section 7AA
2.
10
Kamarie Stringer
12' 10.5
PR
May 19
Nutter Classic
3.
9
Tawny Plentyhorse
10' 10
PR
May 19
Nutter Classic
4.
10
Talyn Weidinger
10' 9
PR
Apr 27
Duluth East Invitational
Triple Jump
1.
11
Sadee Kidd
29' 7.5
Apr 27
Duluth East Invitational
2.
12
Katherine Skwira-B
24' 5.25
(.5)
PR
Jun 1
MSHSL Section 7AA
*Recent improvement