Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1999
1998
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2001
2000
1997
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Otis Love
11.43
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
2.
10
David Bennett
11.47
PR
Apr 17
BSC Invite
3.
12
Alex Greblick
11.64c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
4.
9
Dante Sanchez
12.04c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
5.
10
Grayson Snow
12.24c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
10
Matthew Morris
12.24c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
7.
9
Harrison Ho
12.44c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
8.
9
Melvin De Medeiros
12.54c
May 8
Newton North @ Framingham
9.
9
Adler Schultz
12.64c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
10.
9
Anthony Wang
12.84c
May 8
Newton North @ Framingham
9
Andrew Garcia
12.84c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
12.
10
Gianluca Viscariello
12.94c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
13.
11
Gabe Kang
13.04c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
14.
12
Richard Hao
13.14c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
9
Spencer Eng
13.14c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
16.
9
Justin Li
13.24c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
9
Owen Ormes
13.24c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
9
James Ortiz
13.24c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
19.
9
Noah Lyons
13.40
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
20.
9
Aiden Wright
13.44c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
21.
9
Alex Theophanis
13.64c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
9
Jason Li
13.64c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
10
Michael Coscione
13.64c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
24.
11
Yves Lambert
13.84c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
25.
9
Jonah Fein
13.98
PR
Apr 17
BSC Invite
26.
9
Aleaxander Wright
14.14c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
27.
9
Chase Jacob
14.34c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
28.
9
Forrest Bissanti
14.64c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
29.
9
Peter Dukakis
15.23
PR
Apr 17
BSC Invite
30.
9
Javier Bonilla
15.64c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
200 Meters
1.
10
David Bennett
22.71
PR
May 4
MSTCA Frosh / Soph Large
2.
11
Raghav Kadambi
23.24c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
3.
12
Theodore Burba
23.34c
May 8
Newton North @ Framingham
4.
11
Elijah Taylor
23.94c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
5.
11
Benjamin Natale-Short
24.04
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
6.
10
Jake Urquiola
25.44c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
7.
9
Harrison Ho
26.02
PR
May 4
MSTCA Frosh / Soph Large
8.
9
Melvin De Medeiros
26.14c
May 1
Newton North v. Wellesley
9.
10
Grayson Snow
26.24c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
10.
11
Gabe Kang
26.44c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
11.
9
Adler Schultz
26.84c
Apr 10
Natick @ Newton North
12.
9
Andrew Garcia
27.14c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
13.
10
Michael Coscione
27.24c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
9
Justin Li
27.24c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
15.
9
Alex Theophanis
27.44c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
16.
9
Nicholas Strymish
27.64c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
9
Jason Li
27.64c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
18.
9
James Ortiz
27.94c
May 8
Newton North @ Framingham
19.
9
Jonah Fein
28.34c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
20.
9
Noah Lyons
29.94c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
400 Meters
1.
12
Theodore Burba
50.44c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
2.
10
David Bennett
51.43
PR
May 15
BSC Championship
3.
11
Raghav Kadambi
51.70
May 15
BSC Championship
4.
11
Benjamin Natale-Short
51.79
PR
May 25
MIAA Div 1 East Championship
5.
10
Bruce Burba
52.41
PR
May 15
BSC Championship
6.
12
Armin Alirezaei
55.14c
May 8
Newton North @ Framingham
7.
10
Jake Urquiola
55.94c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
8.
9
Daniel Cui
1:08.73
PR
Apr 17
BSC Invite
9.
12
Philip Yeh
1:15.24
PR
Apr 17
BSC Invite
400 Meters - Relay Split
1.
12
Theodore Burba
49.5h
PR
Apr 28
MSTCA D1 Relays
2.
10
David Bennett
50.5h
PR
Apr 28
MSTCA D1 Relays
3.
11
Raghav Kadambi
51.0h
PR
Apr 28
MSTCA D1 Relays
4.
12
Marco Leo
51.6h
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
5.
11
Benjamin Natale-Short
51.8h
PR
Apr 28
MSTCA D1 Relays
6.
10
Bruce Burba
52.1h
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
7.
10
Alex Sherman
52.3h
PR
Apr 28
MSTCA D1 Relays
12
Forrest Kaplan
52.3h
PR
Apr 28
MSTCA D1 Relays
9.
11
Elijah Taylor
56.7h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
10.
11
Alexander Ivanov
56.9h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
11.
11
Sam Strymish
57.3h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
12.
10
Jake Urquiola
57.8h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
800 Meters
1.
12
Theodore Burba
1:54.34
May 4
Weston Twilight Invitational
2.
12
Marco Leo
1:55.42
PR
May 25
MIAA Div 1 East Championship
3.
12
Forrest Kaplan
1:59.0h
May 1
Newton North v. Wellesley
4.
11
Raghav Kadambi
2:00.06
PR
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
5.
11
Alexander Ivanov
2:04.65
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
6.
10
Bruce Burba
2:12.3h
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
7.
9
Jason McNew
2:18.3h
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
8.
9
Samuel Greenwald
2:20.02
Apr 24
Brookline v. Newton North
9.
9
Daniel Salemme
2:22.90
PR
May 4
MSTCA Frosh / Soph Large
10.
9
Jacek Pratt
2:26.4h
May 1
Newton North v. Wellesley
11.
9
Nicholas Strymish
2:26.6h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
12.
9
Elis Kristo
2:28.8h
May 8
Newton North @ Framingham
13.
9
Luke Rattanavijai
2:30.4h
May 8
Newton North @ Framingham
14.
9
Sam Bronstein
2:36.3h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
15.
9
Cole Abbott
2:39.8h
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
16.
9
Aayush Koirala
3:00.97
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
17.
12
Joe Chan
3:19.2h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
800 Meters - Relay Split
1.
12
Marco Leo
1:58.0h
PR
Apr 28
MSTCA D1 Relays
2.
11
Alexander Ivanov
2:05.0h
PR
Apr 28
MSTCA D1 Relays
11
Ian Horsburgh
2:05.0h
PR
Apr 28
MSTCA D1 Relays
12
Forrest Kaplan
2:05.0h
PR
Apr 28
MSTCA D1 Relays
1 Mile
1.
11
Alexander Ivanov
4:28.38
PR
May 11
MSTCA Coaches Invitational
2.
12
Marco Leo
4:28.60
PR
May 15
BSC Championship
3.
11
Ian Horsburgh
4:30.23
PR
May 15
BSC Championship
4.
11
Sean Evans
4:34.63
PR
May 11
MSTCA Coaches Invitational
5.
11
Sam Strymish
4:36.11
PR
May 11
MSTCA Coaches Invitational
6.
12
Joe Silagi
4:47.8h
May 8
Newton North @ Framingham
7.
12
Aiden Farrar
4:53.61
PR
Apr 17
BSC Invite
8.
12
Corey Gelb-Bicknell
4:53.95
May 11
MSTCA Coaches Invitational
9.
10
Jacob Moreau
4:58.4h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
10.
11
Robert Dallaire
5:05.4h
May 1
Newton North v. Wellesley
11.
12
Jack Armstrong
5:06.2h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
12.
10
William Daley
5:15.14
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
13.
10
Oscar Pontiff
5:20.4h
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
14.
12
Benjamin Libraty
5:22.3h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
15.
9
Oscar Zeng
5:30.67
Apr 17
BSC Invite
16.
9
Samuel Greenwald
5:31.6h
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
17.
11
Colin Foley
5:32.1h
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
18.
9
Mark Franklin
5:38.5h
May 8
Newton North @ Framingham
19.
12
Philip Teixeira-DaSilva
5:50.4h
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
1 Mile - Relay Split
1.
12
Marco Leo
4:27.0h
PR
Apr 28
MSTCA D1 Relays
2.
11
Ian Horsburgh
4:33.0h
PR
Apr 28
MSTCA D1 Relays
3.
11
Sean Evans
4:38.0h
PR
Apr 28
MSTCA D1 Relays
4.
11
Sam Strymish
4:43.0h
PR
Apr 28
MSTCA D1 Relays
2 Miles
1.
11
Ian Horsburgh
9:44.58
PR
May 4
Weston Twilight Invitational
2.
12
Joe Silagi
9:55.02
PR
May 4
Weston Twilight Invitational
3.
12
Aiden Farrar
10:04.41
PR
May 4
Weston Twilight Invitational
4.
11
Sam Strymish
10:17.8h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
5.
12
Corey Gelb-Bicknell
10:30.2h
May 8
Newton North @ Framingham
6.
9
Oscar Zeng
12:26.0h
Apr 10
Natick @ Newton North
110m Hurdles - 39"
1.
11
Otis Love
14.36
(2.2)
PR
Jun 1
MIAA All State Championship
2.
10
Jay Sharma
16.94c
May 8
Newton North @ Framingham
3.
10
David Bennett
17.14c
Apr 10
Natick @ Newton North
4.
9
Adler Schultz
20.14c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
400m Hurdles - 36"
1.
10
Alex Sherman
56.76
PR
May 25
MIAA Div 1 East Championship
2.
10
Jay Sharma
1:00.00
May 11
MSTCA Coaches Invitational
3.
12
Corey Gelb-Bicknell
1:03.46
PR
May 15
BSC Championship
2k Steeplechase
1.
12
Corey Gelb-Bicknell
6:31.17
PR
May 4
Weston Twilight Invitational
4x100 Relay
1.
Raghav Kadambi
Otis Love
Theodore Burba
David Bennett
44.14
Apr 24
Brookline v. Newton North
2.
Raghav Kadambi
Alex Greblick
Theodore Burba
Matthew Morris
44.54c
Apr 10
Natick @ Newton North
3.
Raghav Kadambi
Alex Greblick
Theodore Burba
Elijah Taylor
44.94c
May 1
Newton North v. Wellesley
4.
Alex Greblick
Elijah Taylor
Dante Sanchez
Otis Love
45.45
May 25
MIAA Div 1 East Championship
5.
Matthew Morris
Dante Sanchez
Harrison Ho
Grayson Snow
47.84c
May 8
Newton North @ Framingham
6.
Matthew Morris
Gabe Kang
Dante Sanchez
Alex Greblick
48.22
Apr 17
BSC Invite
7.
Relay Team
48.61
May 15
BSC Championship
8.
Alex Greblick
Matthew Morris
Harrison Ho
Dante Sanchez
48.96
Apr 24
Brookline v. Newton North
9.
Jake Urquiola
Dante Sanchez
Harrison Ho
Matthew Morris
49.04c
May 1
Newton North v. Wellesley
10.
Andrew Garcia
Yves Lambert
Grayson Snow
Melvin De Medieros
50.31
Apr 17
BSC Invite
11.
Harrison Ho
Michael Coscione
Owen Ormes
Richard Hao
50.32
Apr 17
BSC Invite
12.
Grayson Snow
Yves Lambert
Andrew Garcia
Melvin De Medieros
50.35
Apr 24
Brookline v. Newton North
4x400 Relay
1.
Raghav Kadambi
Theodore Burba
David Bennett
Marco Leo
3:19.86
Jun 1
MIAA All State Championship
2.
Relay Team
3:20.36
May 15
BSC Championship
3.
Alexander Sherman
Theodore Burba
David Bennett
Marco Leo
3:20.63
Jun 8
74th New England Interscholastic Track and Field Champi..
4.
David Bennett
Benjamin Natale-Short
Alexander Sherman
Raghav Kadambi
3:23.47
Jun 16
2019 New Balance Nationals Outdoor
5.
Raghav Kadambi
Forrest Kaplan
Theodore Burba
Marco Leo
3:28.59
Apr 17
BSC Invite
6.
Benjamin Natale-Short
Forrest Kaplan
Bruce Burba
Marco Leo
3:31.3h
May 1
Newton North v. Wellesley
7.
Bruce Burba
Benjamin Natale-Short
Jay Sharma
David Bennett
3:36.32
Apr 17
BSC Invite
8.
Bruce Burba
Jake Urquiola
Sam Strymish
Marco Leo
3:40.8h
Apr 10
Natick @ Newton North
9.
Sam Strymish
Alex Ivanov
Jake Urquiola
Elijah Taylor
3:48.8h
May 8
Newton North @ Framingham
4x800 Relay
1.
Relay Team
7:54.66
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
2.
Marco Leo
Forrest Kaplan
Ian Horsburgh
Alex Ivanov
7:56.15
Jun 1
MIAA All State Championship
3.
Ian Horsburgh
Forrest Kaplan
Alex Ivanov
Bruce Burba
8:10.93
Jun 16
2019 New Balance Nationals Outdoor
4.
Raghav Kadambi
Theodore Burba
Forrest Kaplan
Marco Leo
8:11.49
Apr 17
BSC Invite
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Otis Love
Raghav Kadambi
Marco Leo
Theodore Burba
3:31.72
Jun 16
2019 New Balance Nationals Outdoor
2.
Theodore Burba
Otis Love
Raghav Kadambi
Marco Leo
3:37.81
May 4
Weston Twilight Invitational
3.
Samuel Greenwald
Gabe Kang
Elijah Taylor
Jason McNew
4:06.68
Apr 17
BSC Invite
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Sean Evans
Elijah Taylor
Alex Ivanov
Ian Horsburgh
11:22.51
Apr 17
BSC Invite
Shot Put - 12lb
1.
12
Henry Sobieszczyk
53' 7.75
PR
May 15
BSC Championship
2.
11
Jack Fitzgerald
48' 5
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
3.
9
Max Klein
46' 1.5
Jun 16
2019 New Balance Nationals Outdoor
4.
9
Tommy Lin
42' 0.75
May 11
MSTCA Coaches Invitational
5.
9
Jimmy Lin
40' 2.75
May 15
BSC Championship
6.
9
Aiden Lovelace
40' 1
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
7.
9
Alex Acuna
39' 1
May 8
Newton North @ Framingham
8.
9
Marshall Griggs
37' 7
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
9.
11
Tom Richmond
35' 11
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
9
Colin LaRossee
35' 11
PR
Apr 17
BSC Invite
11.
12
Benjamin Goor-Aryeh
34' 2
PR
May 8
Newton North @ Framingham
12.
10
Miguel Espinoza
22' 7
PR
May 8
Newton North @ Framingham
Discus - 1kg
1.
9
Max Klein
164' 9
PR
Jun 16
2019 New Balance Nationals Outdoor
Discus - 1.6kg
1.
9
Max Klein
141' 4.75
May 15
BSC Championship
2.
12
Nikolaos Stavridis
112' 10
Apr 24
Brookline v. Newton North
3.
11
James Flaumenhaft
106' 1
PR
May 11
MSTCA Coaches Invitational
4.
9
Colin LaRossee
104' 5
May 11
MSTCA Coaches Invitational
5.
9
Tommy Lin
97' 1
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
6.
9
Alex Acuna
78' 9
Apr 10
Natick @ Newton North
Javelin - 800g
1.
10
Declan Griffin
127' 8
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
2.
9
Aiden Lovelace
124' 7
PR
May 8
Newton North @ Framingham
3.
12
Nikolaos Stavridis
113' 8
May 1
Newton North v. Wellesley
4.
12
Gabe Appelbaum
100' 0
PR
Apr 17
BSC Invite
5.
9
Zachary Lobel
93' 2
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
6.
10
Matthew Morris
91' 2
Apr 10
Natick @ Newton North
7.
9
Nicholas Greblick
89' 11
May 1
Newton North v. Wellesley
8.
9
Noah Lyons
66' 3
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
High Jump
1.
10
David Bennett
5' 8
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
2.
9
Owen Ormes
5' 6
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
3.
11
Grayson Hargens
5' 4
Apr 10
Natick @ Newton North
4.
9
Jonah Fein
5' 0
PR
May 8
Newton North @ Framingham
Long Jump
1.
12
Theodore Burba
21' 2
May 1
Newton North v. Wellesley
2.
11
Raghav Kadambi
18' 7
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
3.
9
Dante Sanchez
18' 5.5
May 1
Newton North v. Wellesley
4.
9
Anthony Wang
16' 5.5
May 8
Newton North @ Framingham
5.
9
Nicholas Strymish
14' 10.25
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
6.
9
Cole Abbott
13' 8.5
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
7.
9
Luke Rattanavijai
13' 3
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
8.
9
Forrest Bissanti
11' 10.5
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
Triple Jump
1.
11
Grayson Hargens
39' 0
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
2.
10
Jay Sharma
38' 1
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
3.
11
Benjamin Natale-Short
36' 6
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
Womens
100 Meters
1.
11
Tessa Bostwick
12.74c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
2.
9
Kirah Kirby
13.34c
May 8
Newton North @ Framingham
11
Sage Willams
13.34c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
4.
11
Sammi Yang
13.44c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
5.
9
Maia Mints
13.54c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
12
Chelsea Simmons
13.54c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
7.
9
Lily Auclair
13.74c
May 8
Newton North @ Framingham
8.
10
Isabelle Magre
13.80
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
9.
12
Nicole Kwong
13.84c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
10.
10
Bailey MacNeal
14.04c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
11.
12
Iliana Koutsouris
14.14c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
12.
11
Rebecca Liddell
14.24c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
13.
9
Uche Okonkwo
14.34c
May 8
Newton North @ Framingham
14.
11
Mariana Gubert
14.44c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
15.
10
Sophie Belanga
14.64c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
16.
9
Allie Kontaridis
14.73
PR
Apr 17
BSC Invite
17.
10
Marjie Bartlett
14.74c
May 1
Newton North v. Wellesley
18.
9
Maayan Falk-Judson
14.84c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
19.
9
Amelia Dumphy-Manfredi
15.14c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
20.
9
Ava Guzman
15.24c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
11
Jasmine Duong
15.24c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
11
Emily Davis-Morin
15.24c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
23.
11
Marianna Gubert
15.44c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
24.
10
Erin MacLean
15.54c
May 1
Newton North v. Wellesley
25.
11
Viviana Bonilla
15.66
PR
Apr 17
BSC Invite
26.
11
Yingxin Li
15.84c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
27.
9
Alicia Munroe
15.94c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
28.
10
Miriam White
16.04c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
29.
10
Grace Chan
16.14c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
10
Naka Kondo
16.14c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
31.
9
Stacey Low
16.24c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
32.
9
Polina Courtney
16.44c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
9
Lexi Mastroianni
16.44c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
34.
10
Jadyn McNeil
16.54c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
9
Abby Minella
16.54c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
9
Tiana Lugo
16.54c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
37.
9
Caroline McGinn
16.64c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
38.
10
Tia Joseph
16.74c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
39.
10
Emma Bartlett
16.84
PR
Apr 17
BSC Invite
40.
10
Carolina Monroy
17.24c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
11
Stephanie Low
17.24c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
42.
10
Hannah Huff
17.54c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
43.
10
Alessia Falchuck
17.64c
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
44.
10
Emmy Benedict
18.84c
Apr 10
Natick @ Newton North
200 Meters
1.
11
Tessa Bostwick
26.94c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
2.
10
Isabelle Magre
27.67
PR
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
3.
10
Jess Minkin
27.74c
May 8
Newton North @ Framingham
4.
9
Maia Mints
28.46
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
5.
9
Lily Auclair
28.68
PR
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
6.
9
Kirah Kirby
29.24c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
7.
11
Rebecca Liddell
29.94c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
8.
10
Helen Rieb-Buni
29.99
Apr 24
Brookline v. Newton North
9.
10
Sophie Belanga
30.24c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
10.
10
Bailey MacNeal
30.44c
Apr 10
Natick @ Newton North
11.
9
Maeve Ruane
31.24c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
12.
10
Rebecca Weiss
31.84c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
13.
9
Ioanna Giannakopoulos
32.14c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
14.
9
Amelia Dumphy-Manfredi
32.44c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
15.
10
Erin MacLean
32.54c
May 1
Newton North v. Wellesley
16.
9
Noa Konforty
33.44c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
17.
10
Alessia Falchuck
34.83
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
18.
10
Hannah Huff
36.04c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
19.
9
Rose Giroux
36.44c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
400 Meters
1.
9
Lorna Arcese
1:00.78
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
2.
9
Charlotte Kouroriez
1:01.18
Apr 24
Brookline v. Newton North
3.
12
Yahni Lapa
1:01.53
PR
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
4.
9
Grace Doherty
1:01.64c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
5.
12
Ava Waters
1:01.84c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
6.
9
Olivia Doherty
1:01.85
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
7.
9
Morgan Gallivan
1:04.07
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
8.
10
Helen Xiao
1:04.51
PR
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
9.
10
Rachel Johnston
1:07.54
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
10.
12
Emily Evangelakos
1:08.32
Apr 17
BSC Invite
11.
10
Rebecca Weiss
1:13.62
Apr 17
BSC Invite
12.
11
Tiffany Chen
1:15.29
PR
Apr 17
BSC Invite
13.
9
Cece Doherty
1:22.94c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
14.
12
Ali Leav
1:26.06
PR
Apr 17
BSC Invite
800 Meters
1.
9
Grace Doherty
2:20.02
PR
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
2.
9
Charlotte Kouroriez
2:20.1h
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
3.
12
Ava Waters
2:25.52
PR
May 4
Weston Twilight Invitational
4.
9
Olivia Doherty
2:27.31
PR
May 15
BSC Championship
5.
11
Helena Teixeira-DaSilva
2:27.8h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
6.
9
Morgan Gallivan
2:28.29
PR
May 15
BSC Championship
7.
11
Caroline Crook
2:32.2h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
8.
10
Jessica Coomber
2:32.5h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
9.
12
Emily Evangelakos
2:33.4h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
10.
11
Erin Hosford
2:34.92
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
11.
10
Helen Xiao
2:40.0h
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
12.
9
Honour Dufresne
2:43.67
PR
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
13.
12
Ali Roberts
2:44.2h
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
14.
11
Emma McKee
2:45.6h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
15.
10
Hannah Price
2:45.98
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
16.
11
Adriana Reilly
2:46.7h
May 8
Newton North @ Framingham
17.
10
Rachel Johnston
2:47.2h
May 8
Newton North @ Framingham
18.
10
Rose Joyce
2:47.9h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
19.
12
Casey Dagostino
2:48.2h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
20.
9
Ria Mehrotra
2:51.6h
May 1
Newton North v. Wellesley
21.
9
Aviva Sachs
2:52.6h
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
22.
10
Caitlin Kontaridis
2:54.4h
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
23.
11
Tiffany Chen
2:58.2h
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
24.
11
Sonya Gelfand
2:59.3h
May 8
Newton North @ Framingham
25.
10
Megan Schwartz
3:00.2h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
26.
11
Lucy Bronstein
3:03.6h
May 1
Newton North v. Wellesley
27.
10
Cara Dunleavy
3:05.91
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
28.
9
Rebecca Yao
3:08.9h
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
29.
9
Inez Baxter
3:09.0h
May 8
Newton North @ Framingham
30.
9
Olivia Evans
3:15.1h
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
31.
9
Celia Viscomi Solet
3:15.4h
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
32.
11
Kendra Abbott
3:15.5h
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
33.
10
Sara Sales
3:16.0h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
34.
12
Ali Leav
3:18.1h
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
35.
10
Megan Schneider
3:19.1h
May 8
Newton North @ Framingham
1500 Meters
1.
9
Charlotte Kouroriez
4:58.17
PR
Jun 16
2019 New Balance Nationals Outdoor
1 Mile
1.
9
Charlotte Kouroriez
5:13.47
PR
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
2.
11
Helena Teixeira-DaSilva
5:21.24
PR
May 15
BSC Championship
3.
9
Grace Doherty
5:29.5h
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
4.
11
Caroline Crook
5:33.41
PR
May 15
BSC Championship
5.
10
Jessica Coomber
5:37.49
PR
May 25
MIAA Div 1 East Championship
6.
11
Katherine Benninger
5:39.17
PR
May 4
Weston Twilight Invitational
7.
9
Morgan Gallivan
5:44.0h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
8.
9
Maddie Fabry
5:46.35
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
9.
11
Emma McKee
5:54.83
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
10.
12
Casey Dagostino
5:59.9h
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
11.
12
Ali Roberts
6:14.9h
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
12.
12
Sabrina Walsh
6:34.0h
PR
May 8
Newton North @ Framingham
13.
9
Aviva Sachs
6:35.0h
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
14.
10
Cara Dunleavy
7:18.69
PR
Apr 17
BSC Invite
2 Miles
1.
11
Katherine Benninger
12:09.3h
Apr 10
Natick @ Newton North
2.
10
Jessica Coomber
12:21.5h
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
3.
9
Maddie Fabry
12:33.93
PR
May 15
BSC Championship
100m Hurdles - 33"
1.
12
Yahni Lapa
16.04c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
2.
11
Adriana Reilly
16.84c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
3.
11
Livie Jacks
17.34c
PR
May 8
Newton North @ Framingham
4.
11
Andrea Bonilla
17.64c
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
5.
10
Marjie Bartlett
18.74c
May 8
Newton North @ Framingham
9
Ava Guzman
18.74c
May 1
Newton North v. Wellesley
7.
9
Caroline McGinn
19.10
PR
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
8.
9
Allie Kontaridis
19.35
Apr 17
BSC Invite
400m Hurdles - 30"
1.
12
Yahni Lapa
1:04.13
PR
May 25
MIAA Div 1 East Championship
2.
10
Jess Minkin
1:08.91
PR
May 25
MIAA Div 1 East Championship
3.
9
Lorna Arcese
1:11.34c
Apr 10
Natick @ Newton North
4.
10
Helen Rieb-Buni
1:11.64
May 25
MIAA Div 1 East Championship
4x100 Relay
1.
Relay Team
51.52
May 15
BSC Championship
2.
Isabelle Magre
Tessa Bostwick
Jess Minkin
Maia Mints
52.14
May 25
MIAA Div 1 East Championship
3.
Isabelle Magre
Lily Auclair
Kirah Kirby
Sophie Belanga
56.84
Apr 17
BSC Invite
4.
Marjie Bartlett
Emma Bartlett
Amelia Dumphy-Manfredi
Nicole Kwong
58.88
Apr 17
BSC Invite
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:59.48
Apr 28
MSTCA D1 Relays
4x400 Relay
1.
Yahni Lapa
Lorna Arcese
Ava Waters
Grace Doherty
4:02.23
Jun 1
MIAA All State Championship
2.
Relay Team
4:04.64
Apr 28
MSTCA D1 Relays
4x800 Relay
1.
Grace Doherty
Helena Teixeira-DaSilva
Charlotte Kouroriez
Olivia Doherty
9:43.08
May 25
MIAA Div 1 East Championship
2.
Relay Team
9:45.44
May 4
MSTCA Frosh / Soph Large
3.
Ava Waters
Morgan Gallivan
Emily Evangelakos
Charlotte Kouroriez
10:25.44
Apr 17
BSC Invite
4x1600 Relay
1.
Relay Team
23:57.31
Apr 28
MSTCA D1 Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Relay Team
4:18.35
Apr 28
MSTCA D1 Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
13:13.40
Apr 28
MSTCA D1 Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 33"
1.
Relay Team
1:08.86
Apr 28
MSTCA D1 Relays
Shot Put - 4kg
1.
12
Ashley Wang
31' 5.25
PR
May 15
BSC Championship
2.
11
Stephanie Low
29' 0.25
PR
May 8
Newton North @ Framingham
3.
11
Adriana Reilly
27' 1
PR
May 25
MIAA Div 1 East Championship
4.
12
Drew Bookman
26' 9
Apr 24
Brookline v. Newton North
5.
9
Stacey Low
26' 8
May 8
Newton North @ Framingham
6.
12
Jane Alandydy
23' 10.5
PR
May 8
Newton North @ Framingham
7.
11
Serena Jampel
23' 6
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
8.
10
Jadyn McNeil
22' 11.75
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
9.
11
Kathryn McCarthy
21' 3.75
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
10.
11
Sarah Kazarian
19' 8
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
Discus - 1kg
1.
12
Ashley Wang
129' 8
PR
May 4
Weston Twilight Invitational
2.
11
Serena Jampel
99' 6
PR
May 25
MIAA Div 1 East Championship
3.
12
Drew Bookman
85' 9
May 8
Newton North @ Framingham
4.
11
Emily Davis-Morin
77' 0
PR
May 8
Newton North @ Framingham
5.
11
Kathryn McCarthy
75' 7
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
6.
11
Livie Jacks
72' 4
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
7.
12
Iliana Koutsouris
65' 8
Apr 10
Natick @ Newton North
8.
11
Esther Choi
57' 6
Apr 10
Natick @ Newton North
9.
11
Sarah Kazarian
55' 6
May 8
Newton North @ Framingham
10.
12
Jane Alandydy
44' 8
PR
May 8
Newton North @ Framingham
11.
10
Kori-Reign Tyler
41' 2
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
Javelin - 600g
1.
11
Emily Davis-Morin
94' 4
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
2.
11
Livie Jacks
89' 3
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
3.
9
Caroline McGinn
79' 9
PR
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
4.
10
Taylor Cradle
70' 8
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
5.
9
Stacey Low
43' 0
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
High Jump
1.
11
Tessa Bostwick
5' 0
PR
Apr 24
Brookline v. Newton North
2.
10
Taylor Cradle
4' 10
May 8
Newton North @ Framingham
3.
9
Amelia Dumphy-Manfredi
4' 8
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
4.
10
Helen Rieb-Buni
4' 6
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
5.
11
Adriana Reilly
4' 3.5
PR
May 25
MIAA Div 1 East Championship
Pole Vault
1.
10
Marjie Bartlett
9' 0
PR
May 25
MIAA Div 1 East Championship
2.
11
Andrea Bonilla
8' 0
PR
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
3.
10
Emma Bartlett
7' 0
May 18
15th Annual Last Chance to Qualify meet
11
Viviana Bonilla
7' 0
Apr 10
Natick @ Newton North
5.
9
Amelia Dumphy-Manfredi
6' 0
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
Long Jump
1.
10
Taylor Cradle
16' 10.25
May 15
BSC Championship
2.
10
Isabelle Magre
16' 6
PR
May 15
BSC Championship
3.
11
Adriana Reilly
15' 2
PR
Apr 17
BSC Invite
4.
12
Chelsea Simmons
15' 1
May 1
Newton North v. Wellesley
5.
10
Jess Minkin
14' 10
Apr 10
Natick @ Newton North
9
Morgan Gallivan
14' 10
PR
Apr 17
BSC Invite
7.
10
Marjie Bartlett
14' 7
Apr 10
Natick @ Newton North
8.
12
Nicole Kwong
14' 6
May 8
Newton North @ Framingham
9.
11
Viviana Bonilla
13' 2
Apr 17
BSC Invite
10.
10
Emma Bartlett
12' 3
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
9
Caroline McGinn
12' 3
PR
Apr 10
Natick @ Newton North
Triple Jump
1.
11
Adriana Reilly
34' 10
PR
May 1
Newton North v. Wellesley
2.
10
Jess Minkin
34' 5
Apr 10
Natick @ Newton North
3.
9
Lorna Arcese
33' 9
Apr 10
Natick @ Newton North
Pentathlon (Outdoor) -
1.
11
Adriana Reilly
1872
May 25
MIAA Div 1 East Championship
*Recent improvement