Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Indoor
2013
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Alize Haley
11.52
(-.7)
PR
Apr 19
Tolleson District Championships
2.
12
Timothy Slone
11.95
(.0)
PR
Apr 19
Tolleson District Championships
3.
10
Josue Menjivar
11.98
(-.1)
PR
Apr 22
Glendale Invitational
4.
10
Jacob Rosario
12.01
(-.8)
PR
Apr 8
Westside Invitational
5.
11
Isaac Gallegos
12.39
PR
Apr 12
JV Joust
6.
10
Ricardo Ruiz
12.71
PR
Apr 12
JV Joust
10
Juan Carlos Araiza
12.71
PR
Apr 12
JV Joust
8.
9
David Parra
12.73
PR
Apr 12
JV Joust
9.
12
Omar Ornelas
13.68
PR
Apr 12
JV Joust
200 Meters
1.
11
Isaiah Colbert
22.81
(1.6)
Apr 1
11th Annual Greenway Invitational
2.
12
Alize Haley
23.68
(.2)
PR
Apr 19
Tolleson District Championships
3.
12
Timothy Slone
23.72
(1.7)
PR
Mar 11
Copper Canyon Classic
4.
10
Brandon Veliz
24.58
Apr 12
JV Joust
5.
10
Jacob Rosario
24.88
(1.7)
PR
Mar 11
Copper Canyon Classic
6.
10
Ricardo Ruiz
25.58
PR
Apr 12
JV Joust
7.
10
Adan Madrigal
26.15
Apr 12
JV Joust
8.
10
Juan Carlos Araiza
26.29
PR
Apr 12
JV Joust
9.
-
Anthony Reed
26.55
PR
Apr 12
JV Joust
400 Meters
1.
11
Isaiah Colbert
49.59
May 3
AIA Div. I Championship
2.
12
Timothy Slone
53.41
PR
Apr 8
Westside Invitational
3.
10
Brandon Veliz
54.33
Apr 22
Glendale Invitational
4.
11
Eduardo Esquivel
54.58
PR
Apr 22
Glendale Invitational
5.
9
David Parra
57.67
PR
Apr 12
JV Joust
6.
10
Isaiah Hereford
59.00
Apr 12
JV Joust
7.
10
Albert Souza
59.39
Apr 22
Glendale Invitational
8.
11
Ernesto Alvarez
1:03.48
PR
Apr 12
JV Joust
9.
9
Jovaughn Kemmer
1:04.10
PR
Apr 12
JV Joust
10.
9
Troy Moreno
1:09.69
Apr 12
JV Joust
800 Meters
1.
11
Isaiah Colbert
2:06.08
PR
Apr 22
Glendale Invitational
2.
12
Daniel Garcia
2:11.58
PR
Apr 8
Westside Invitational
3.
11
Eduardo Esquivel
2:14.51
PR
Apr 19
Tolleson District Championships
4.
11
Andrew Keime
2:18.27
PR
Apr 19
Tolleson District Championships
5.
12
Axel Roman
2:20.83
PR
Apr 8
Westside Invitational
6.
9
Mitchell Brown
2:20.89
PR
Apr 22
Glendale Invitational
7.
12
Alonso Acedo
2:27.47
Mar 11
Copper Canyon Classic
8.
10
Albert Souza
2:34.73
Apr 12
JV Joust
9.
10
Angel Pedroza
2:48.11
PR
Mar 11
Copper Canyon Classic
1600 Meters
1.
12
Daniel Garcia
4:55.54
PR
Apr 8
Westside Invitational
2.
10
Marcel Simental
4:55.86
Apr 8
Westside Invitational
3.
12
Axel Roman
4:59.67
Apr 19
Tolleson District Championships
4.
10
Bryan Godinez
5:25.22
Apr 22
Glendale Invitational
5.
11
Andrew Keime
5:49.84
Apr 12
JV Joust
6.
10
Angel Pedroza
6:11.30
PR
Apr 12
JV Joust
3200 Meters
1.
10
Marcel Simental
10:42.74
PR
Apr 19
Tolleson District Championships
2.
12
Daniel Garcia
11:34.59
PR
Mar 11
Copper Canyon Classic
3.
10
Bryan Godinez
11:56.60
Apr 8
Westside Invitational
4.
12
Marcos Martinez
12:15.08
PR
Apr 8
Westside Invitational
5.
11
Andrew Keime
12:35.40
PR
Apr 14
Pioneer Invite
110m Hurdles - 39"
1.
11
David Hurtado
19.92
(-.1)
Mar 11
Copper Canyon Classic
2.
11
Isaac Gallegos
22.29
PR
Apr 12
JV Joust
300m Hurdles - 36"
1.
12
Saad Adam
44.50
PR
Apr 8
Westside Invitational
2.
11
Isaac Gallegos
47.97
PR
Apr 12
JV Joust
3.
11
David Hurtado
48.50
Mar 11
Copper Canyon Classic
12
Alonso Acedo
48.50
PR
Apr 8
Westside Invitational
2k Steeplechase
1.
11
Andrew Keime
8:35.59
PR
Apr 22
Glendale Invitational
2.
12
Marcos Martinez
8:49.81
PR
Apr 22
Glendale Invitational
3.
10
Angel Pedroza
9:17.09
PR
Apr 22
Glendale Invitational
4x100 Relay
1.
Josue Menjivar
Timothy Slone
Isaiah Hereford
Alize Haley
45.11
Apr 19
Tolleson District Championships
2.
Jacob Rosario
Timothy Slone
Tehran Thomas
Isaiah Colbert
45.15
Apr 25
Last Knight Qualifier
3.
Relay Team
46.34
Mar 11
Copper Canyon Classic
4.
Jacob Rosario
Josue Menjivar
Troy Moreno
Juan Carlos Araiza
48.11
Apr 12
JV Joust
4x400 Relay
1.
Isaiah Colbert
Eduardo Equivel
Timothy Slone
Brandon Veliz
3:28.94
Apr 26
Alhambra Last Chance
2.
Timothy Slone
Isaiah Colbert
Brandon Veliz
Eduardo Equivel
3:30.18
May 3
AIA Div. I Championship
3.
Brandon Veliz
Timothy Slone
Eduardo Equivel
Isaiah Colbert
3:30.84
Apr 25
Last Knight Qualifier
4.
Brandon Veliz
Eduardo Equivel
Timothy Slone
Isaiah Colbert
3:30.87
Apr 22
Glendale Invitational
5.
Timothy Slone
Brandon Veliz
Eduardo Equivel
Isaiah Colbert
3:37.79
Apr 8
Westside Invitational
6.
Relay Team
3:46.29
Mar 11
Copper Canyon Classic
7.
Isaiah Colbert
Eduardo Equivel
Arturo Ramos Benavides
Timothy Slone
3:51.10
Apr 1
11th Annual Greenway Invitational
8.
Albert Souza
Arturo Ramos Benavides
Adan Madrigal
Troy Moreno
4:04.34
Apr 12
JV Joust
4x800 Relay
1.
Relay Team
8:55.85
Mar 11
Copper Canyon Classic
2.
Daniel Garcia
Marcel Simental
Manuel Lopez
Mitchell Brown
8:56.86
Apr 19
Tolleson District Championships
3.
Manuel Lopez
Marcel Simental
Eduardo Equivel
Daniel Garcia
9:00.03
Apr 8
Westside Invitational
4.
Daniel Garcia
Mitchell Brown
Andrew Keime
Eduardo Equivel
9:10.13
Apr 22
Glendale Invitational
5.
Albert Souza
Andrew Keime
Adan Madrigal
Mitchell Brown
10:11.24
Apr 12
JV Joust
Shot Put - 12lb
1.
10
Julian Parker
40' 4.75
PR
Apr 1
11th Annual Greenway Invitational
2.
11
Jaden Curtis
39' 9
Mar 11
Copper Canyon Classic
3.
11
Juan Ortega
35' 6.5
Mar 11
Copper Canyon Classic
4.
10
Juan Araiza
34' 7
PR
Apr 14
Pioneer Invite
5.
10
Gage Clem
33' 9
Apr 12
JV Joust
6.
10
Mariano Montoya
29' 9
PR
Apr 12
JV Joust
7.
10
Robert Miller
28' 2
Apr 12
JV Joust
Discus - 1.6kg
1.
11
Juan Ortega
113' 4
Mar 11
Copper Canyon Classic
2.
10
Juan Araiza
108' 7
PR
Apr 1
11th Annual Greenway Invitational
3.
10
Julian Parker
105' 6
PR
Apr 1
11th Annual Greenway Invitational
4.
10
Mariano Montoya
101' 7
PR
Mar 11
Copper Canyon Classic
5.
10
Orlando Rojas
98' 7
Mar 11
Copper Canyon Classic
6.
10
Robert Miller
77' 0
Apr 12
JV Joust
7.
10
Gage Clem
70' 4
Apr 12
JV Joust
High Jump
1.
12
Manuel Lopez
6' 0
Mar 11
Copper Canyon Classic
2.
12
Saad Adam
5' 10
PR
Apr 14
Pioneer Invite
12
Malik Abdul-Hakim
5' 10
Apr 19
Tolleson District Championships
4.
10
Isaiah Hereford
5' 2
Apr 19
Tolleson District Championships
5.
11
Isaac Gallegos
4' 8
PR
Apr 12
JV Joust
10
Josue Menjivar
4' 8
PR
Apr 12
JV Joust
Pole Vault
1.
9
Cole Lassen
8' 0
PR
Apr 12
JV Joust
2.
9
Nathan Sims
7' 6
Apr 12
JV Joust
Long Jump
1.
12
Tehran Thomas
22' 1.5
(-.7)
PR
Apr 19
Tolleson District Championships
2.
12
Malik Abdul-Hakim
20' 10.5
(.0)
PR
Apr 14
Pioneer Invite
3.
12
Saad Adam
20' 9
(.0)
PR
Apr 14
Pioneer Invite
4.
12
Manuel Lopez
18' 10
(1.6)
PR
Mar 11
Copper Canyon Classic
5.
12
Alonso Acedo
18' 8
(1.1)
PR
Apr 22
Glendale Invitational
6.
10
Brandon Veliz
17' 9
Apr 12
JV Joust
7.
10
Isaiah Hereford
17' 3
Apr 12
JV Joust
8.
10
Juan Carlos Araiza
15' 7
PR
Apr 12
JV Joust
12
Darwin Cuison
15' 7
(.0)
Mar 11
Copper Canyon Classic
10.
10
Aaron Reynolds
14' 2.5
Apr 12
JV Joust
Triple Jump
1.
12
Tehran Thomas
44' 3
(1.6)
PR
Apr 14
Pioneer Invite
2.
12
Malik Abdul-Hakim
41' 10
(.5)
Apr 8
Westside Invitational
3.
12
Saad Adam
41' 1
(-1.6)
PR
Apr 14
Pioneer Invite
4.
10
Brandon Veliz
37' 1
(.6)
Apr 22
Glendale Invitational
5.
12
Manuel Lopez
36' 9
PR
Apr 1
11th Annual Greenway Invitational
6.
12
Darwin Cuison
35' 6
(.0)
Apr 19
Tolleson District Championships
7.
10
Isaiah Hereford
34' 0
Apr 12
JV Joust
8.
10
Aaron Reynolds
32' 3
PR
Apr 12
JV Joust
Womens
100 Meters
1.
11
Gevana Groomes
12.83
(1.4)
PR
Apr 1
11th Annual Greenway Invitational
2.
10
Eujavia Hollins-Turner
12.86
(2.0)
PR
Apr 22
Glendale Invitational
3.
12
Tamia Robinson
13.44
(-.7)
PR
Apr 22
Glendale Invitational
4.
9
Kailani Blair
13.93
(-.2)
PR
Apr 19
Tolleson District Championships
5.
12
Jessica Mora
14.05
(-.2)
PR
Mar 11
Copper Canyon Classic
6.
10
Daniela Diaz
14.29
Apr 12
JV Joust
7.
10
Jasmine Bartels
14.96
PR
Apr 12
JV Joust
8.
9
Takievah Kennedy
15.27
PR
Apr 12
JV Joust
200 Meters
1.
11
Gevana Groomes
25.53
(-.6)
PR
May 3
AIA Div. I Championship
2.
10
Eujavia Hollins-Turner
26.83
(1.5)
PR
Apr 1
11th Annual Greenway Invitational
3.
12
Tamia Robinson
27.32
(.3)
Apr 22
Glendale Invitational
4.
9
Kailani Blair
28.82
(-3.2)
PR
Apr 14
Pioneer Invite
5.
9
Takievah Kennedy
32.50
PR
Apr 12
JV Joust
6.
9
Ramona Avalos
35.46
PR
Apr 12
JV Joust
400 Meters
1.
11
Gevana Groomes
1:02.06
Apr 14
Pioneer Invite
2.
12
Tamia Robinson
1:03.13
Apr 8
Westside Invitational
3.
10
Eujavia Hollins-Turner
1:04.58
PR
Apr 14
Pioneer Invite
4.
12
Jessica Mora
1:06.88
PR
Apr 19
Tolleson District Championships
5.
10
Daniela Diaz
1:08.86
PR
Apr 1
11th Annual Greenway Invitational
6.
9
Takievah Kennedy
1:12.59
PR
Apr 12
JV Joust
7.
10
Jasmine Bartels
1:18.78
Apr 12
JV Joust
8.
9
Cydaisia Miles
1:18.82
Mar 11
Copper Canyon Classic
9.
12
Abril Cristerna
1:19.81
PR
Mar 11
Copper Canyon Classic
800 Meters
1.
12
Tamia Robinson
2:46.15
PR
Apr 25
Last Knight Qualifier
2.
12
Leilani Soto
2:47.36
PR
Apr 19
Tolleson District Championships
3.
9
Jhovanna Cova
2:51.44
Apr 12
JV Joust
4.
11
Alexandra Zazueta
2:51.65
PR
Apr 22
Glendale Invitational
5.
9
Ramona Avalos
3:05.23
PR
Apr 14
Pioneer Invite
6.
9
A'dasia Porter
3:11.38
PR
Apr 12
JV Joust
7.
9
Cecilia Rojas
3:17.57
Apr 12
JV Joust
1600 Meters
1.
9
Jhovanna Cova
6:17.74
Apr 1
11th Annual Greenway Invitational
2.
12
Leilani Soto
6:32.00
PR
Apr 19
Tolleson District Championships
3.
11
Alexandra Zazueta
7:01.89
PR
Apr 14
Pioneer Invite
3200 Meters
1.
9
Jhovanna Cova
13:28.82
PR
Apr 8
Westside Invitational
2.
11
Alexandra Zazueta
14:18.33
PR
Mar 11
Copper Canyon Classic
300m Hurdles - 30"
1.
12
Tamia Robinson
52.07
Mar 11
Copper Canyon Classic
4x100 Relay
1.
Eujavia Hollins-Turner
Gevana Groomes
Makahla Felix
Tamia Robinson
50.67
May 3
AIA Div. I Championship
2.
Eujavia Hollins-Turner
Gevana Groomes
Tamia Robinson
Makahla Felix
51.66
Apr 1
11th Annual Greenway Invitational
3.
Gevana Groomes
Tamia Robinson
Makahla Felix
Eujavia Hollins-Turner
51.89
Apr 14
Pioneer Invite
4.
Relay Team
52.02
Mar 11
Copper Canyon Classic
5.
Daniela Diaz
Yitzel Moya
Alexandra Rangel
Daniela Bedolla
58.80
Apr 12
JV Joust
4x400 Relay
1.
Eujavia Hollins-Turner
Jessica Mora
Tamia Robinson
Gevana Groomes
4:15.45
Apr 25
Last Knight Qualifier
2.
Eujavia Hollins-Turner
Gevana Groomes
Jessica Mora
Tamia Robinson
4:23.04
May 3
AIA Div. I Championship
3.
Jessica Mora
Daniela Diaz
Takievah Kennedy
Tamia Robinson
4:35.24
Apr 19
Tolleson District Championships
4.
Relay Team
4:38.66
Mar 11
Copper Canyon Classic
5.
Jessica Mora
Daniela Diaz
Takievah Kennedy
A'dasia Porter
4:38.85
Apr 14
Pioneer Invite
6.
Tamia Robinson
Jessica Mora
Eujavia Hollins-Turner
Gevana Groomes
4:42.51
Apr 8
Westside Invitational
7.
Jasmine Bartels
A'dasia Porter
Daniela Bedolla
Alyssa Hopkins
5:01.32
Apr 12
JV Joust
8.
Takievah Kennedy
Jasmine Bartels
A'dasia Porter
Daniela Diaz
5:05.30
Apr 1
11th Annual Greenway Invitational
4x800 Relay
1.
Jhovanna Cova
Leilani Soto
Ramona Avalos
Alexandra Zazueta
11:32.76
Apr 22
Glendale Invitational
2.
A'dasia Porter
Daniela Diaz
Jasmine Bartels
Cecilia Rojas
11:33.88
Apr 1
11th Annual Greenway Invitational
3.
Leilani Soto
Jhovanna Cova
Alexandra Zazueta
Jasmine Bartels
12:02.05
Apr 14
Pioneer Invite
4.
A'dasia Porter
Alexandra Zazueta
Leilani Soto
Jhovanna Cova
12:05.16
Apr 8
Westside Invitational
5.
Relay Team
12:42.35
Apr 12
JV Joust
Shot Put - 4kg
1.
9
Ramona Mata'u
34' 3.75
May 3
AIA Div. I Championship
2.
10
Princess Mata'u
29' 11
PR
Apr 19
Tolleson District Championships
3.
12
Danielle Navarrete
27' 6.5
PR
Apr 19
Tolleson District Championships
4.
11
Jonijsia Miles
24' 0
Mar 11
Copper Canyon Classic
5.
9
Taralyn Yazzie
18' 9
PR
Apr 12
JV Joust
6.
10
Christine Zuniga
17' 2
Apr 12
JV Joust
Discus - 1kg
1.
10
Princess Mata'u
89' 1
Apr 22
Glendale Invitational
2.
9
Ramona Mata'u
85' 7.5
Apr 14
Pioneer Invite
3.
9
Taralyn Yazzie
63' 6
PR
Mar 11
Copper Canyon Classic
4.
10
Christine Zuniga
53' 5
Mar 11
Copper Canyon Classic
High Jump
1.
12
Makahla Felix
4' 6
Apr 19
Tolleson District Championships
Long Jump
1.
11
Gevana Groomes
17' 7.5
(1.6)
PR
May 3
AIA Div. I Championship
2.
12
Makahla Felix
14' 9
(1.0)
PR
Apr 14
Pioneer Invite
3.
9
Cydaisia Miles
14' 7.5
(2.1)
Mar 11
Copper Canyon Classic
4.
12
Tamia Robinson
14' 7
(1.6)
PR
Apr 25
Last Knight Qualifier
5.
10
Eujavia Hollins-Turner
14' 5.25
(1.6)
PR
Apr 1
11th Annual Greenway Invitational
6.
10
Daniela Diaz
14' 2.5
(-2.1)
Apr 19
Tolleson District Championships
7.
9
Kailani Blair
14' 0
(-3.3)
PR
Apr 19
Tolleson District Championships
8.
9
Takievah Kennedy
10' 0
(.8)
PR
Mar 11
Copper Canyon Classic
Triple Jump
1.
12
Makahla Felix
32' 2.5
(.7)
PR
Apr 22
Glendale Invitational
2.
9
Kailani Blair
30' 3.25
(-.5)
PR
Apr 19
Tolleson District Championships
3.
9
Cydaisia Miles
28' 9
(1.0)
Mar 11
Copper Canyon Classic
4.
9
A'dasia Porter
27' 5
(.0)
Apr 22
Glendale Invitational
*Recent improvement