Track & FieldTF
Cross CountryXC
Learn More Log In
Team Results Management

Event Records

Highlighter is active: ClickTap an entry to show highlight options.

Mens

100 Meters
1.11Trent Telfer10.91 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
2.11Matt Bataglia11.38 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
3.12Brandon Engell11.61 PRMar 18Marcus Freem Memorial Invitational
4.10Robinson Saintard11.80Mar 25Tarpon Invite
5.-James Ineleus12.15 PRApr 7Sarasota County Championship
6.10Derec Thomas12.35Mar 18Marcus Freem Memorial Invitational
-Marcus Freeman12.35 PRMar 1150th Annual Fort Myers Edison Relays
 
200 Meters
1.10Robinson Saintard23.23Mar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
2.11Matt Bataglia23.34 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
3.12Ro'Derick Spears23.67Mar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
4.-James Ineleus24.83 PRMar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
5.12Brandon Engell25.02 PRMar 25Tarpon Invite
6.10Derec Thomas25.27Apr 20FHSAA 4A District 7 Championship
 
400 Meters
1.12Ro'Derick Spears52.41 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
2.10Cody Janski53.23Apr 20FHSAA 4A District 7 Championship
3.11John Albino55.41Apr 15Wally Keller
4.-Fernando Berga55.58 PRMar 18Marcus Freem Memorial Invitational
5.12Jake Moran55.65 PRMar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
6.-Jason Petrone56.91 PRMar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
7.10Devon Gales59.99 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
 
800 Meters
1.12Jake Moran2:04.62 PRApr 15Wally Keller
2.11Patrick Butler2:15.48Mar 18Marcus Freem Memorial Invitational
3.12Zachary Dermody2:18.67Apr 20FHSAA 4A District 7 Championship
4.12Rodolfo La rotta2:19.47Mar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
5.-Fernando Berga2:21.51 PRMar 25Tarpon Invite
6.12Patrick Clearmont2:23.18 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
7.12Marshall Hodges2:34.91Mar 1150th Annual Fort Myers Edison Relays
 
1600 Meters
1.12Marshall Hodges4:52.89Apr 7Sarasota County Championship
2.12Rodolfo La rotta4:54.44 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
3.10David Gardner4:56.79Mar 1150th Annual Fort Myers Edison Relays
4.12Zachary Dermody5:06.85Mar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
5.10Justin Rumisek5:10.65Mar 18Marcus Freem Memorial Invitational
 
3200 Meters
1.12Zachary Dermody10:53.81 PRMar 25Tarpon Invite
2.10Justin Rumisek11:09.13Apr 15Wally Keller
3.10David Gardner11:13.24Mar 25Tarpon Invite
4.10Austin Roy11:13.76Apr 7Sarasota County Championship
5.12Rodolfo La rotta11:18.67 PRApr 7Sarasota County Championship
6.12Marshall Hodges11:24.61 PRMar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
7.12Joshua Lange11:48.39 PRMar 1150th Annual Fort Myers Edison Relays
 
110m Hurdles - 39"
1.12Ro'Derick Spears15.09Apr 15Wally Keller
2.11Brendon Deshields16.28 PRMar 18Marcus Freem Memorial Invitational
3.11Mike Jones16.31 PRMar 18Marcus Freem Memorial Invitational
4.12Dallas Emerich17.59 PRMar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
 
300m Hurdles - 36"
1.12Ro'Derick Spears40.05Apr 20FHSAA 4A District 7 Championship
2.11Brendon Deshields40.33 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
3.11Mike Jones43.88 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
4.12Dallas Emerich44.49 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
5.-Devin Gale49.56 PRMar 18Marcus Freem Memorial Invitational
6.10Devon Gales51.26 PRMar 1150th Annual Fort Myers Edison Relays
 
4x100 Relay
1.-Relay Team 43.75Mar 18Marcus Freem Memorial Invitational
2.-Roderick Spears
Trent Telfer
Cody Janski
Matt Bataglia
44.12Apr 20FHSAA 4A District 7 Championship
3.-Roderick Spears
Trent Telfer
Robenson Saintard
Ro`derick Spears
44.18Apr 15Wally Keller
4.-Roderick Spears
Matt Bataglia
Trent Telfer
Robenson Saintard
44.26Mar 1150th Annual Fort Myers Edison Relays
5.-Ro`derick Spears
Trent Telfer
Cody Janski
Roderick Spears
44.45Apr 7Sarasota County Championship
 
4x100 Relay - Throwers
1.-Relay Team 50.83Feb 255th Annual Bobcat Relays
 
4x200 Relay
1.-Brendon Deshields
Matt Bataglia
Ro`derick Spears
Marcus Freeman
1:39.27Feb 255th Annual Bobcat Relays
 
4x400 Relay
1.-Jake Moran
Roderick Spears
Cody Janski
Trent Telfer
3:30.70Apr 20FHSAA 4A District 7 Championship
2.-Relay Team 3:32.97Mar 18Marcus Freem Memorial Invitational
3.-Jake Moran
Roderick Spears
John Albino
Cody Janski
3:40.06Mar 1150th Annual Fort Myers Edison Relays
 
4x800 Relay
1.-Jake Moran
Zachary Dermody
Marshall Hodges
Rodolfo La rotta
8:34.22Apr 15Wally Keller
2.-Relay Team 8:43.51Mar 18Marcus Freem Memorial Invitational
3.-Jake Moran
Zachary Dermody
Marshall Hodges
Patrick Butler
8:55.76Apr 7Sarasota County Championship
4.-Jake Moran
Marshall Hodges
Rodolfo La rotta
Fernando Berga
9:13.01Mar 25Tarpon Invite
 
4x1600 Relay
1.-Zachary Dermody
Marshall Hodges
Joshua Lange
Rodolfo La rotta
20:30.60Feb 255th Annual Bobcat Relays
 
SMR 100-100-200-400m
1.-Roderick Spears
Marshall Hodges
Trent Telfer
Robenson Saintard
1:40.32Feb 255th Annual Bobcat Relays
 
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.-Justin Rumisek
Jason Petrone
Derec Thomas
james ineleus
4:11.74Feb 255th Annual Bobcat Relays
 
DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16]
1.-Joshua Lange
David Gardner
John Albino
Patrick Butler
12:27.26Feb 255th Annual Bobcat Relays
 
4x110 Shuttle Hurdles - 39"
1.-Brendon Deshields
Mike Jones
Dallas Emerich
Ro`derick Spears
1:07.41Feb 255th Annual Bobcat Relays
 
Shot Put - 12lb
1.12Tyler Griffith45' 3Apr 20FHSAA 4A District 7 Championship
2.11Brendon Deshields39' 7 PRApr 15Wally Keller
3.10Christopher Keil38' 7.5 PRApr 7Sarasota County Championship
4.11Tyler Dean35' 0Mar 18Marcus Freem Memorial Invitational
5.12John Shremshock31' 6 PRFeb 255th Annual Bobcat Relays
6.-Jake Bennett30' 9 PRApr 7Sarasota County Championship
 
Discus - 1.6kg
1.11Darren Hendricks149' 1Apr 20FHSAA 4A District 7 Championship
2.12Jeremy Sheldon114' 4 PRApr 15Wally Keller
3.10Duajante Pabellon111' 11 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
4.12John Shremshock103' 8Apr 7Sarasota County Championship
5.-Garon Belser92' 2 PRFeb 255th Annual Bobcat Relays
6.-Kevin Lee89' 6 PRApr 7Sarasota County Championship
 
High Jump
1.12Cody Wright5' 10 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
2.10Luke Hogue5' 8Apr 7Sarasota County Championship
12Brandon Engell5' 8 PRApr 7Sarasota County Championship
4.11Mike Jones5' 6 PRApr 7Sarasota County Championship
 
Pole Vault
1.12Bobby Werdell12' 6 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
2.12Alex Callahan12' 0Mar 25Tarpon Invite
3.10Jacob Steinfath9' 0Apr 20FHSAA 4A District 7 Championship
9Chris Fritz9' 0Apr 7Sarasota County Championship
5.-James Pierce8' 0 PRApr 7Sarasota County Championship
 
Long Jump
1.11John Albino20' 7.5 PRMar 18Marcus Freem Memorial Invitational
2.10Robinson Saintard18' 11 PRFeb 255th Annual Bobcat Relays
3.11Brendon Deshields18' 8 PRFeb 255th Annual Bobcat Relays
10Cody Janski18' 8Feb 255th Annual Bobcat Relays
 
Triple Jump
1.11Brendon Deshields41' 5 PRApr 15Wally Keller
2.10Robinson Saintard40' 6 PRMar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
3.12Ro'Derick Spears37' 8 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
4.10Cody Janski36' 2 PRFeb 255th Annual Bobcat Relays
5.-Dq Anderson33' 8Apr 7Sarasota County Championship
6.11Trent Telfer31' 9 PRApr 7Sarasota County Championship
 

Womens

100 Meters
1.11Damia Pendergrass12.72 PRMar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
2.9Miranda Coleman13.63Apr 20FHSAA 4A District 7 Championship
3.10Amber Thomas13.71 PRApr 7Sarasota County Championship
4.9Sharon Carey14.01 PRMar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
5.9Rachelle Youtzy14.04 PRMar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
 
200 Meters
1.10Carissa Powell27.46 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
2.9Miranda Coleman28.09Apr 20FHSAA 4A District 7 Championship
3.12Meagha Goldhwaite29.85 PRMar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
4.10Amber Thomas29.86 PRMar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
5.-Meaghan Goldhwaite30.04 PRApr 15Wally Keller
6.9Rachelle Youtzy30.79 PRMar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
 
400 Meters
1.10Carissa Powell1:01.44 PRApr 15Wally Keller
2.11Ashlyn Straughan1:03.98 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
3.9Corey Keil1:10.28 PRApr 7Sarasota County Championship
4.10Shanice Joseph1:11.92Mar 25Tarpon Invite
5.10Jamie Schelm1:15.25Mar 10Lady Tarpon Invitational
 
800 Meters
1.10Jamie Schelm2:35.77Mar 25Tarpon Invite
2.11Ashlyn Straughan2:42.47Apr 15Wally Keller
3.12Briana Flemming2:50.09 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
4.12Amy Gattorna3:09.36 PRApr 7Sarasota County Championship
5.11Taylor Lamar3:12.02 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
 
1600 Meters
1.9Tessa Wiley5:58.14 PRApr 15Wally Keller
2.11Kyla Straughan5:59.73 PRMar 25Tarpon Invite
3.9Hunter Carrell6:23.61 PRMar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
4.10Jamie Schelm7:02.39Mar 18Marcus Freem Memorial Invitational
 
3200 Meters
1.9Tessa Wiley13:34.36Apr 7Sarasota County Championship
2.11Kyla Straughan13:49.07Mar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
3.9Hunter Carrell14:10.79 PRMar 25Tarpon Invite
 
100m Hurdles - 33"
1.11Damia Pendergrass15.50Apr 20FHSAA 4A District 7 Championship
2.11Eluvia Silien18.75Mar 18Marcus Freem Memorial Invitational
3.12Lashawn Gross18.92 PRApr 7Sarasota County Championship
4.12Shirley Marceus19.10 PRApr 7Sarasota County Championship
 
300m Hurdles - 30"
1.11Damia Pendergrass51.04 PRMar 18Marcus Freem Memorial Invitational
2.10Amber Thomas51.34Apr 20FHSAA 4A District 7 Championship
3.11Eluvia Silien54.27 PRMar 25Tarpon Invite
4.12Lashawn Gross56.67Mar 18Marcus Freem Memorial Invitational
5.12Shirley Marceus1:00.38 PRMar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
 
4x100 Relay
1.-Amber Thomas
Miranda Coleman
Rachelle Youtzy
Carissa Powell
52.76Apr 20FHSAA 4A District 7 Championship
2.-Carissa Powell
Miranda Coleman
Rachelle Youtzy
Amber Thomas
52.80Apr 15Wally Keller
3.-Relay Team 53.49Mar 18Marcus Freem Memorial Invitational
4.-Carissa Powell
Sharon Carey
Miranda Coleman
Rachelle Youtzy
54.49Feb 255th Annual Bobcat Relays
5.-Meagha Goldhwaite
Sharon Carey
Miranda Coleman
Rachelle Youtzy
55.14Apr 7Sarasota County Championship
6.-Meagha Goldhwaite
Sharon Carey
Rachelle Youtzy
Amber Thomas
56.51Mar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
 
4x100 Relay - Throwers
1.-Relay Team 1:09.32Feb 255th Annual Bobcat Relays
 
4x200 Relay
1.-Lashawn Gross
Meagha Goldhwaite
Shirley Marceus
Rachelle Youtzy
2:00.22Feb 255th Annual Bobcat Relays
 
4x400 Relay
1.-Ashlyn Straughan
Carissa Powell
Jamie Schelm
Damia Pendergrass
4:32.06Feb 255th Annual Bobcat Relays
2.-Ashlyn Straughan
Carissa Powell
Jamie Schelm
Corey Keil
4:33.56Apr 7Sarasota County Championship
3.-Relay Team 4:38.94Mar 18Marcus Freem Memorial Invitational
4.-Ashlyn Straughan
Carissa Powell
Jamie Schelm
Rachelle Youtzy
4:41.80Mar 10Lady Tarpon Invitational
5.-Jamie Schelm
Shanice Joseph
Rachelle Youtzy
Corey Keil
4:49.70Apr 20FHSAA 4A District 7 Championship
 
4x800 Relay
1.-Relay Team 11:16.02Mar 18Marcus Freem Memorial Invitational
2.-Briana Flemming
Ashlyn Straughan
Kyla Straughan
Jamie Schelm
11:32.83Mar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
3.-Briana Flemming
Ashlyn Straughan
Hunter Carrell
Tessa Wiley
11:33.98Apr 20FHSAA 4A District 7 Championship
4.-Briana Flemming
Ashlyn Straughan
Jamie Schelm
Tessa Wiley
11:35.47Apr 15Wally Keller
5.-Briana Flemming
Tessa Wiley
Jamie Schelm
Amy Gattorna
12:24.64Feb 255th Annual Bobcat Relays
 
4x1600 Relay
1.-Kyla Straughan
Jamie Schelm
Hunter Carrell
Tessa Wiley
26:46.22Feb 255th Annual Bobcat Relays
 
SMR 100-100-200-400m
1.-Sharon Carey
Miranda Coleman
corey keil
Amber Thomas
2:11.86Feb 255th Annual Bobcat Relays
 
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.-Carissa Powell
Damia Pendergrass
corey keil
Amber Thomas
4:43.30Feb 255th Annual Bobcat Relays
 
DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16]
1.-Briana Flemming
Kyla Straughan
Shanice Joseph
Hunter Carrell
15:53.36Feb 255th Annual Bobcat Relays
 
4x55 Shuttle Hurdles - 33"
1.-Lashawn Gross
Eluvia Silien
Damia Pendergrass
Shirley Marceus
1:10.73Feb 255th Annual Bobcat Relays
 
Shot Put - 4kg
1.9Sharon Carey28' 5Mar 18Marcus Freem Memorial Invitational
2.12Victoria Crooks28' 1.5 PRMar 10Lady Tarpon Invitational
3.12Soshana Nicols23' 0.5 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
4.10Mackenzie Williamson21' 5Apr 7Sarasota County Championship
5.-Kaitlyn Daniel17' 7 PRFeb 255th Annual Bobcat Relays
 
Discus - 1kg
1.12Mariah Felix94' 5 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
2.11Joanna Marceus86' 10 PRApr 7Sarasota County Championship
3.-Kaitlyn Daniel69' 0 PRMar 18Marcus Freem Memorial Invitational
4.11Kayleen Dooley65' 11Feb 255th Annual Bobcat Relays
5.11Nicole Zaccagini65' 6 PRMar 18Marcus Freem Memorial Invitational
 
High Jump
1.11Damia Pendergrass5' 0 PRApr 7Sarasota County Championship
2.12Meagha Goldhwaite4' 10 PRApr 7Sarasota County Championship
10Amber Thomas4' 10 PRFeb 255th Annual Bobcat Relays
4.11Adjanie Pierre4' 8 PRMar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
5.-Meaghan Goldhwaite4' 6 PRApr 15Wally Keller
6.12Lashawn Gross4' 0 PRMar 3Sarasota Riverview Ram Invitational
 
Pole Vault
1.12Kyla Pinter8' 6 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
2.9Scarlett Davis6' 6Apr 7Sarasota County Championship
 
Long Jump
1.10Carissa Powell16' 2.5 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
2.11Damia Pendergrass15' 1.5Feb 255th Annual Bobcat Relays
3.9Rachelle Youtzy14' 11.5 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
4.9Miranda Coleman14' 9 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
5.9Sharon Carey13' 7 PRMar 18Marcus Freem Memorial Invitational
6.12Lashawn Gross10' 11 PRMar 18Marcus Freem Memorial Invitational
 
Triple Jump
1.11Damia Pendergrass32' 0.25 PRApr 7Sarasota County Championship
2.12Lashawn Gross28' 2 PRApr 20FHSAA 4A District 7 Championship
3.12Shirley Marceus24' 7 PRApr 7Sarasota County Championship
 

*Recent improvement