Season:
2012 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Indoor
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Leonard Faison
11.12
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
2.
12
Trent Telfer
11.22
Mar 9
51st Annual Fort Myers Edison Relays
3.
11
Justin Osinga
11.77
Apr 13
Riverview Invite
4.
11
Derec Thomas
12.34
PR
Mar 2
Ram Invite
5.
11
Evan Baker
12.66
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
200 Meters
1.
10
Leonard Faison
22.92
PR
Apr 5
Sarasota County Championship
2.
12
Trent Telfer
23.36
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
3.
11
Justin Osinga
24.56
Mar 2
Ram Invite
4.
11
Derec Thomas
24.87
PR
Mar 2
Ram Invite
5.
11
Evan Baker
26.43
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
400 Meters
1.
12
Trent Telfer
54.53
PR
Apr 5
Sarasota County Championship
2.
10
Leonard Faison
54.54
PR
Mar 9
51st Annual Fort Myers Edison Relays
3.
12
John Albino
55.10
PR
Apr 5
Sarasota County Championship
4.
12
Jonathan Albino
55.17
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
5.
12
Tyler Morgan
55.54
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
6.
11
Will Norton
56.64
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
7.
10
Michael Barnes
58.49
PR
Mar 2
Ram Invite
8.
11
Devon Gales
1:00.07
Mar 2
Ram Invite
800 Meters
1.
10
Billy Castronvince
2:08.37
Apr 13
Riverview Invite
2.
12
Patrick Butler
2:14.79
PR
Mar 9
51st Annual Fort Myers Edison Relays
3.
11
Scott Youmans
2:16.28
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
4.
11
Jason McCarty
2:18.16
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
5.
-
Juan Larotta
2:26.70
PR
Apr 5
Sarasota County Championship
1600 Meters
1.
11
David Gardner
4:44.99
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
2.
11
Austin Roy
4:56.32
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
3.
11
Adam Krstec
4:59.30
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
4.
11
Justin Rumisek
5:09.81
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
3200 Meters
1.
11
David Gardner
10:19.41
PR
Apr 25
FHSAA Class 4A Region 2 Championship
2.
11
Austin Roy
10:31.26
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
3.
11
Adam Krstec
10:53.33
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
4.
11
Justin Rumisek
11:04.10
Mar 9
51st Annual Fort Myers Edison Relays
110m Hurdles - 39"
1.
11
Ro'Derick Spears
14.74
Apr 5
Sarasota County Championship
2.
10
Sly Augustin
15.96
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
3.
11
Luke Hogue
17.50
PR
Mar 2
Ram Invite
4.
11
George Rivera
17.55
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
5.
9
Marquis Faison
17.61
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
6.
10
Dequariyez Anderson
18.52
Mar 2
Ram Invite
7.
-
Dq Anderson
18.89
PR
Mar 9
51st Annual Fort Myers Edison Relays
300m Hurdles - 36"
1.
11
Ro'Derick Spears
39.60
Apr 5
Sarasota County Championship
2.
10
Sly Augustin
42.19
Apr 5
Sarasota County Championship
3.
10
Dequariyez Anderson
45.28
Apr 5
Sarasota County Championship
4.
11
George Rivera
45.92
PR
Mar 23
Tarpon Invite
5.
11
Luke Hogue
46.97
PR
Mar 2
Ram Invite
6.
9
Marquis Faison
47.32
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
4x100 Relay
1.
-
Trent Telfer
Ro`derick Spears
leonard faison
justin osinga
43.53
Mar 23
Tarpon Invite
2.
-
Relay Team
44.70
Mar 23
Tarpon Invite
4x200 Relay -
1.
-
Trent Telfer
Ro`derick Spears
leonard faison
justin osinga
1:32.59
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
4x400 Relay
1.
-
Jonathan Albino
Tyler Morgan
Will Norton
Michael Barnes
3:31.48
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
2.
-
Relay Team
3:36.94
Apr 25
FHSAA Class 4A Region 2 Championship
3.
-
John Albino
Trent Telfer
Tyler Morgan
leonard faison
3:38.28
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
4.
-
John Albino
Patrick Butler
Tyler Morgan
Will Norton
3:42.07
Apr 5
Sarasota County Championship
5.
-
Jonathan Albino
Scott Youmans
Tyler Morgan
Will Norton
3:49.81
Apr 13
Riverview Invite
4x800 Relay
1.
-
Austin Roy
David Gardner
Jason McCarty
Billy Castrovince
8:37.10
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
2.
-
Patrick Butler
Scott Youmans
Jason McCarty
Billy Castrovince
8:54.94
Apr 13
Riverview Invite
3.
-
John Albino
Patrick Butler
Scott Youmans
Tyler Morgan
9:15.50
Mar 9
51st Annual Fort Myers Edison Relays
4.
-
Patrick Butler
Jason McCarty
Tyler Morgan
Billy Castrovince
9:18.10
Mar 2
Ram Invite
5.
-
John Albino
Patrick Butler
Jason McCarty
Tyler Morgan
9:23.37
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
6.
-
Scott Youmans
Jason McCarty
Tyler Morgan
Billy Castrovince
9:38.39
Mar 23
Tarpon Invite
4x1600 Relay
1.
-
Justin Rumisek
Austin Roy
David Gardner
Adam Krstec
20:18.09
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Derec Thomas
sly augustin
will norton
michael barnes
1:51.60
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
sly augustin
Derec Thomas
will norton
billy castrovince
4:05.59
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Austin Roy
David Gardner
Adam Krstec
James Ineleus
12:15.84
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
4x110 Shuttle Hurdles - 30"
1.
-
Ro`derick Spears
Luke Hogue
george rivera
sly augustin
1:04.14
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
Darren Hendricks
43' 11.75
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
2.
12
Tyler Dean
40' 2.5
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
3.
11
Christopher Keil
37' 1
Apr 5
Sarasota County Championship
4.
12
Austin Sunderland
36' 2
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
5.
10
Will Glesge
31' 1
Apr 13
Riverview Invite
Discus - 1.6kg
1.
12
Darren Hendricks
158' 8
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
2.
10
Will Glesge
123' 2
Apr 5
Sarasota County Championship
3.
-
Will Galespe
108' 10
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
4.
9
Vladimir Jules
98' 8
Apr 5
Sarasota County Championship
5.
9
Alex Klass-james
90' 6
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
High Jump
1.
11
Luke Hogue
6' 2
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
2.
9
Ipsum Marcial
5' 10
PR
Apr 13
Riverview Invite
3.
11
Evan Baker
5' 4
PR
Mar 9
51st Annual Fort Myers Edison Relays
4.
12
Patrick Butler
5' 0
PR
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
9
Teddy Deas
5' 0
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
Pole Vault
1.
11
Jacob Steinfath
11' 6
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
2.
10
Gevon Rodney
11' 0
Apr 13
Riverview Invite
10
Chris Fritz
11' 0
PR
Apr 5
Sarasota County Championship
4.
9
Matt Detert
10' 6
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
Long Jump
1.
10
Evenson Marcial
21' 0.5
Apr 13
Riverview Invite
2.
11
brad O'Connor
19' 5.5
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
3.
9
Ipsum Marcial
19' 1.5
PR
Apr 13
Riverview Invite
4.
12
Jonathan Albino
18' 6
PR
Apr 13
Riverview Invite
5.
12
John Albino
18' 5
Apr 5
Sarasota County Championship
Triple Jump
1.
10
Evenson Marcial
40' 9
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
2.
11
Luke Hogue
40' 5.5
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
3.
10
Dequariyez Anderson
38' 7
Apr 13
Riverview Invite
4.
9
Ipsum Marcial
38' 4
PR
Mar 9
51st Annual Fort Myers Edison Relays
5.
-
Dq Anderson
37' 4
PR
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
6.
10
Jerome Pittman
36' 4
Apr 13
Riverview Invite
7.
11
Evan Baker
33' 7
PR
Apr 13
Riverview Invite
Womens
100 Meters
1.
12
Damia Pendergrass
13.06
(2.2)
Apr 7
Florida Relays
2.
12
Damia Pendegrass
13.14
Mar 2
Ram Invite
3.
10
Judley LaRoche
13.20
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
4.
10
Miranda Coleman
13.50
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
5.
11
Sierra Jennings
14.40
PR
Mar 8
Lady Tarpon Invitational
6.
11
Gabrielle Barnes
14.42
PR
Apr 5
Sarasota County Championship
7.
11
Pearl Ruiz
14.55
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
8.
10
Rachelle Youtzy
14.67
Mar 23
Tarpon Invite
200 Meters
1.
10
Miranda Coleman
27.61
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
2.
10
Judley LaRoche
28.22
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
3.
12
Damia Pendegrass
29.11
PR
Mar 2
Ram Invite
4.
9
Shauna Naudascher
29.23
PR
Mar 23
Tarpon Invite
5.
11
Jennifer Charles
29.59
PR
Mar 2
Ram Invite
6.
11
Shayla Furtono
29.77
PR
Mar 8
Lady Tarpon Invitational
7.
10
Sharon Carey
29.94
PR
Mar 8
Lady Tarpon Invitational
8.
11
Pearl Ruiz
30.22
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
9.
11
Gabrielle Barnes
32.34
PR
Apr 5
Sarasota County Championship
400 Meters
1.
11
Sierra Jennings
1:00.94
PR
Apr 5
Sarasota County Championship
2.
10
Rachelle Youtzy
1:05.76
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
3.
11
Shayla Furtono
1:06.05
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
4.
11
Shanice Joseph
1:09.45
PR
Mar 23
Tarpon Invite
800 Meters
1.
12
Ashlyn Straughan
2:27.82
Apr 25
FHSAA Class 4A Region 2 Championship
2.
12
Danya Smotrisky
2:40.90
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
3.
10
keke Krug
2:46.77
PR
Apr 5
Sarasota County Championship
4.
11
Jamie Schelm
2:53.68
Mar 8
Lady Tarpon Invitational
1600 Meters
1.
11
Lisa Wallace
6:00.27
PR
Apr 5
Sarasota County Championship
2.
10
Tessa Wiley
6:04.22
Apr 5
Sarasota County Championship
3.
11
Katie Moreau
6:18.63
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
4.
9
Violet Carr
6:52.41
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
3200 Meters
1.
10
Tessa Wiley
13:01.91
PR
Mar 23
Tarpon Invite
2.
11
Lisa Wallace
13:21.38
PR
Mar 8
Lady Tarpon Invitational
3.
9
Violet Carr
13:54.24
PR
Apr 5
Sarasota County Championship
11
Katie Moreau
13:54.24
Apr 5
Sarasota County Championship
100m Hurdles - 33"
1.
12
Damia Pendergrass
15.10
PR
Apr 25
FHSAA Class 4A Region 2 Championship
2.
12
Damia Pendegrass
15.92
PR
Mar 2
Ram Invite
3.
12
Eluvia Silien
18.57
PR
Apr 5
Sarasota County Championship
4.
11
Amber Thomas
20.18
Mar 2
Ram Invite
5.
12
ludenie Silien
21.28
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
6.
9
Jasmine Banks
22.47
Mar 2
Ram Invite
300m Hurdles - 30"
1.
11
Amber Thomas
49.64
PR
Apr 13
Riverview Invite
2.
9
Jasmine Banks
55.62
Mar 8
Lady Tarpon Invitational
3.
12
Eluvia Silien
1:00.41
Mar 2
Ram Invite
4.
11
Pearl Ruiz
1:01.22
PR
Mar 8
Lady Tarpon Invitational
4x100 Relay
1.
-
Damia Pendegrass
Miranda Coleman
Amber Thomas
Judley LaRoche
50.67
Apr 5
Sarasota County Championship
2.
-
Damia Pendergrass
Miranda Coleman
Amber Thomas
Judley LaRoche
50.98
Apr 13
Riverview Invite
3.
-
Miranda Coleman
Rachelle Youtzy
Amber Thomas
Shauna Naudascher
53.98
Mar 23
Tarpon Invite
4.
-
Miranda Coleman
Rachelle Youtzy
Amber Thomas
Judley LaRoche
54.52
Mar 2
Ram Invite
5.
-
Relay Team
54.70
Mar 8
Lady Tarpon Invitational
6.
-
Damia Pendegrass
Sierra Jennings
Rachelle Youtzy
Judley LaRoche
55.35
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
4x200 Relay -
1.
-
Amber Thomas
pearl ruiz
Judley LaRoche
Jasmine Banks
1:59.75
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
4x400 Relay
1.
-
Ashlyn Straughan
Sierra Jennings
Rachelle Youtzy
Shayla Furtono
4:22.64
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
2.
-
Ashlyn Straughan
Shayla Furtono
Rachelle Youtzy
Sierra Jennings
4:23.81
Apr 25
FHSAA Class 4A Region 2 Championship
3.
-
Ashlyn Straughan
Damia Pendegrass
Sierra Jennings
Rachelle Youtzy
4:26.59
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
4.
-
Ashlyn Straughan
Sierra Jennings
Miranda Coleman
Rachelle Youtzy
4:34.27
Mar 2
Ram Invite
4x800 Relay
1.
-
Ashlyn Straughan
Jamie Schelm
Danya Smotrisky
keke Krug
11:03.77
Mar 2
Ram Invite
2.
-
Relay Team
11:15.71
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
3.
-
Ashlyn Straughan
Marie Urmano
Jamie Schelm
keke Krug
11:26.47
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
4x1600 Relay
1.
-
Ashlyn Straughan
Lisa Wallace
Tessa Wiley
Violet Carr
25:39.60
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Shanice Joseph
Rachelle Youtzy
Jennifer Charles
Shelly Tappin
2:14.66
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Shanice Joseph
Danya Smotrisky
Amber Thomas
pearl ruiz
5:01.84
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Lisa Wallace
Jamie Schelm
Tessa Wiley
Violet Carr
15:09.80
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 30"
1.
-
Damia Pendegrass
Eluvia Silien
Amber Thomas
Jasmine Banks
1:14.09
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
Shot Put - 4kg
1.
10
Sharon Carey
33' 8
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
2.
9
Jasmine Banks
31' 0
Apr 5
Sarasota County Championship
3.
11
Mackenzie Williamson
24' 2
PR
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
Discus - 1kg
1.
11
Jessica Rooney
80' 0
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
2.
10
Sharon Carey
71' 9
PR
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
3.
11
Brooke Harris
70' 9
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
4.
-
Kaitlyn Daniel
66' 6
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
High Jump
1.
12
Damia Pendegrass
5' 0
Apr 5
Sarasota County Championship
2.
11
Sierra Jennings
4' 10
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
12
Damia Pendergrass
4' 10
Apr 13
Riverview Invite
11
Amber Thomas
4' 10
Mar 2
Ram Invite
5.
12
Eluvia Silien
4' 4
PR
Apr 13
Riverview Invite
6.
12
ludenie Silien
4' 2
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
Pole Vault
1.
10
Scarlett Davis
8' 0
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
2.
11
Kim Bacon
7' 6
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
3.
11
Kayla Klein
7' 0
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
4.
11
Mary Rundle
6' 6
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
Long Jump
1.
11
Sierra Jennings
16' 5.5
PR
Mar 29
2nd Annual Marcus Freeman Memorial Invitational
2.
12
Damia Pendergrass
15' 10.75
PR
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
3.
12
Damia Pendegrass
15' 10.5
PR
Apr 5
Sarasota County Championship
4.
10
Rachelle Youtzy
14' 7
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
5.
11
Amber Thomas
14' 4.5
PR
Apr 5
Sarasota County Championship
6.
10
Sharon Carey
13' 2
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
Triple Jump
1.
9
Jasmine Banks
30' 9
Apr 18
FHSAA 4A District 7 Championship
2.
11
Pearl Ruiz
30' 5.25
PR
Mar 8
Lady Tarpon Invitational
3.
9
Shauna Naudascher
26' 0
PR
Feb 24
6th Annual Bobcat Relays
*Recent improvement