Season:
2018 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Khullen Jefferson
10.98
(2.5)
PR
May 5
Carlin Nalley Invitational
2.
10
Jamarion Gaines
11.21
PR
May 17
IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
3.
12
Deshawn Studway
11.36
PR
Apr 26
Pete Struck Eagle Classic
4.
11
Dion Brunt
11.53
(2.5)
May 5
Carlin Nalley Invitational
5.
10
Mahki Miller
12.00
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
200 Meters
1.
10
Khullen Jefferson
22.22
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
2.
12
Solomon Ware
22.40
PR
May 17
IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
3.
9
Derek Smith
24.81
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
400 Meters
1.
12
TJ Ell
51.79
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
2.
12
Jerimiah Swint
52.15
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
3.
11
Dion Brunt
52.37
PR
May 5
Carlin Nalley Invitational
4.
9
Javaryon Crawford
54.52
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
5.
10
Aurice Hawkins
1:03.02
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
800 Meters
1.
12
Trevor Greenwood
2:06.00
May 5
Carlin Nalley Invitational
2.
12
Jusuan Mackey
2:07.68
PR
Apr 26
Pete Struck Eagle Classic
3.
12
Jusaun Mackey
2:12.75
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
4.
9
Aaron Terrell
2:15.38
PR
May 17
IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
5.
11
Jabari Jones
2:17.85
PR
Apr 13
Yorkville Invitational
6.
10
Jawaan Dorch
2:35.68
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
1600 Meters
1.
11
Ahmad Johnson
4:53.43
PR
May 5
Carlin Nalley Invitational
2.
12
Roger Chavez
5:03.34
May 5
Carlin Nalley Invitational
3.
10
Sam Siqueiros
5:06.62
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
4.
9
Aaron Terrell
5:19.97
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
3200 Meters
1.
12
Trevor Greenwood
10:43.35
PR
Apr 26
Pete Struck Eagle Classic
2.
11
Ahmad Johnson
10:46.15
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
3.
10
Sam Siqueiros
11:14.84
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
4.
12
Roger Chavez
11:17.00
May 5
Carlin Nalley Invitational
5.
12
Malik Allen
12:07.88
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
6.
9
Josh Prioleau
13:32.42
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
110m Hurdles - 39"
1.
12
Clyde Cobb
15.71
May 17
IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
2.
12
Caleb Weatherspoon
16.11
PR
May 17
IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
3.
10
Cydney Dixon
16.66
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
4.
10
Chawn Wilson
18.74
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
300m Hurdles - 36"
1.
10
Cydney Dixon
40.83
May 17
IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
2.
12
Zach Robinson
42.69
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
3.
12
Caleb Weatherspoon
43.23
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
4.
9
Davion Goodson
44.37
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
4x100 Relay
1.
Solomon Ware
Khullen Jefferson
Anthony Lewis
Deshawn Studway
42.11
May 17
IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
2.
Relay Team
42.75
May 5
Carlin Nalley Invitational
3.
Derek Smith
Cydney Dixon
Mahki Miller
Jamarion Gaines
45.23
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
4x200 Relay -
1.
Solomon Ware
Khullen Jefferson
Anthony Lewis
Jamarion Gaines
1:28.40
May 26
IHSA 3A Boys State Track & Field Championships
2.
Dion Brunt
Cydney Dixon
Jamarion Gaines
Khullen Jefferson
1:28.91
May 17
IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
3.
Solomon Ware
Khullen Jefferson
Anthony Lewis
Deshawn Studway
1:29.20
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
4.
Solomon Ware
Khullen Jefferson
Anthony Lewis
Dion Brunt
1:29.32
Apr 26
Pete Struck Eagle Classic
5.
Relay Team
1:30.52
May 5
Carlin Nalley Invitational
6.
Solomon Ware
Khullen Jefferson
Anthony Lewis
Cydney Dixon
1:32.00
Apr 13
Yorkville Invitational
7.
Solomon Ware
Khullen Jefferson
Jamarion Gaines
Deshawn Studway
1:33.75
May 26
IHSA 3A Boys State Track & Field Championships
8.
Derek Smith
Cydney Dixon
Mahki Miller
Patrick Peoples
1:35.94
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
4x400 Relay
1.
TJ Ell
Zach Robinson
Jerimiah Swint
Jabari Jones
3:29.85
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
2.
Relay Team
3:31.24
May 5
Carlin Nalley Invitational
3.
Dion Brunt
TJ Ell
Jabari Jones
Zach Robinson
3:32.94
May 17
IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
4.
TJ Ell
Zach Robinson
Jabari Jones
Jerimiah Swint
3:36.20
Apr 13
Yorkville Invitational
5.
David Cornell
Javaryon Crawford
Chawn Wilson
Jawaan Dorch
3:51.25
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
4x800 Relay
1.
Relay Team
8:24.96
May 5
Carlin Nalley Invitational
2.
Jusaun Mackey
Trevor Greenwood
Roger Chavez
Jabari Jones
8:28.89
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
3.
Roger Chavez
Trevor Greenwood
Jusaun Mackey
Jabari Jones
8:51.94
May 17
IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
4.
Trevor Greenwood
Roger Chavez
Jusaun Mackey
Jabari Jones
9:20.13
Apr 13
Yorkville Invitational
5.
David Cornell
Jawaan Dorch
Aaron Terrell
Sam Siqueinos
9:32.98
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
Shot Put - 12lb
1.
10
Mike Smith
13.36m
Apr 26
Pete Struck Eagle Classic
2.
12
Larry Johnson
12.52m
PR
May 17
IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
3.
12
Desmond Bailey
11.23m
PR
Apr 26
Pete Struck Eagle Classic
4.
10
Damon Tolbert
11.20m
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
5.
10
Teontae Jackson
10.68m
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
6.
11
Tristan Cohns
10.20m
PR
Apr 13
Yorkville Invitational
7.
-
A Fauler
8.59m
PR
Apr 13
Yorkville Invitational
Discus - 1.6kg
1.
10
Mike Smith
37.59m
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
2.
12
Desmond Bailey
35.10m
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
3.
9
Favour Ojelabi
30.58m
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
4.
10
Chawn Wilson
30.00m
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
5.
12
Larry Johnson
29.72m
PR
Apr 26
Pete Struck Eagle Classic
High Jump
1.
12
Solomon Ware
1.93m
PR
May 5
Carlin Nalley Invitational
2.
11
Tyshawn Harvest
1.78m
May 5
Carlin Nalley Invitational
3.
9
Christian Heffner
1.68m
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
4.
10
Brandon Berry
1.63m
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
5.
10
Cydney Dixon
1.57m
PR
Apr 13
Yorkville Invitational
Long Jump
1.
12
Anthony Lewis
6.46m
PR
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
2.
9
Javaryon Crawford
5.84m
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
3.
12
Caleb Weatherspoon
5.69m
PR
May 17
IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
4.
11
Jonah Pippen
5.67m
PR
Apr 26
Pete Struck Eagle Classic
5.
9
Christian Heffner
5.50m
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
Triple Jump
1.
12
Anthony Lewis
13.39m
PR
May 17
IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
2.
9
Joe Ogunbode
12.27m
May 17
IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
3.
-
Joseph Ogunbode
12.19m
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
4.
9
Isaiah Lewis
12.10m
PR
Apr 26
Pete Struck Eagle Classic
5.
11
Rashad Hickman
12.04m
May 10
SSC Blue Division Boys Conference Meet
6.
11
Jonah Pippen
11.98m
PR
May 5
Carlin Nalley Invitational
Womens
100 Meters
1.
11
Sequanaka McKinney
12.87
Apr 26
Oak Forest Girls Invite
2.
11
Kya Wilson
13.27
PR
May 10
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
3.
11
Bailey Fields
13.36
PR
May 10
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
4.
9
Aisa Williams
14.09
(.4)
PR
May 3
South Suburban Conference Blue Division
5.
-
Sapphira Carruthers
14.14c
PR
Apr 10
TFS Quad with Shepard, Reavis, Tinley
200 Meters
1.
11
Sequanaka McKinney
27.21
(1.8)
Apr 13
Yorkville Invitational
2.
11
Iyana Gipson
28.01
PR
May 10
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
3.
11
Kya Wilson
28.03
(1.8)
PR
Apr 13
Yorkville Invitational
4.
9
China Williams
29.37
(1.3)
PR
May 3
South Suburban Conference Blue Division
5.
10
Madisen Terrell
29.83
PR
Apr 26
Oak Forest Girls Invite
6.
9
Kailey Williams
31.46
(.8)
PR
May 3
South Suburban Conference Blue Division
400 Meters
1.
11
Brianna Vujisic
1:04.97
May 10
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
2.
10
Jinere Compton
1:06.09
PR
Apr 26
Oak Forest Girls Invite
3.
9
Jayla Maxey
1:10.32
PR
May 3
South Suburban Conference Blue Division
4.
11
Tajah Dixon
1:11.04c
PR
Apr 10
TFS Quad with Shepard, Reavis, Tinley
5.
9
Madonna Ovoh
1:11.18
PR
May 3
South Suburban Conference Blue Division
800 Meters
1.
10
Kayla Bell
2:27.34
May 10
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
2.
10
Addy Adeoye
2:49.60
PR
Apr 26
Oak Forest Girls Invite
3.
10
Jamea Perry
3:03.86
Apr 13
Yorkville Invitational
4.
9
Navia McDonald
3:12.83
PR
May 3
South Suburban Conference Blue Division
1600 Meters
1.
11
Madison Drewno
6:10.10
Apr 26
Oak Forest Girls Invite
2.
10
Morgan Gault
6:32.73
PR
May 10
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
3.
10
Jamea Perry
6:38.25
PR
May 10
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
4.
10
Addy Adeoye
6:40.20
PR
May 3
South Suburban Conference Blue Division
5.
9
Navia McDonald
7:51.73
PR
May 3
South Suburban Conference Blue Division
3200 Meters
1.
11
Madison Drewno
13:34.42
May 3
South Suburban Conference Blue Division
2.
10
Morgan Gault
14:28.54
PR
May 3
South Suburban Conference Blue Division
100m Hurdles - 33"
1.
9
Shanera Cambric
16.57
May 10
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
2.
9
Makayla Hinkle
19.86
(.8)
PR
May 3
South Suburban Conference Blue Division
3.
9
Timera Williams
20.01
Apr 26
Oak Forest Girls Invite
300m Hurdles - 30"
1.
11
Crystal Robinson
53.64c
PR
Apr 10
TFS Quad with Shepard, Reavis, Tinley
2.
9
Timera Williams
53.84
PR
May 10
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
3.
9
Makayla Hinkle
1:01.68
PR
May 3
South Suburban Conference Blue Division
4x100 Relay
1.
Kya Wilson
Shanera Cambric
Jinere Compton
Sequanaka McKinney
50.01
May 3
South Suburban Conference Blue Division
2.
Relay Team
51.64c
Apr 10
TFS Quad with Shepard, Reavis, Tinley
3.
Kya Wilson
Sequanaka McKinney
Jinere Compton
Shanera Cambric
51.88
Apr 13
Yorkville Invitational
4x200 Relay -
1.
Kya Wilson
Shanera Cambric
Bailey Fields
Iyana Gipson
1:49.78
May 3
South Suburban Conference Blue Division
2.
Kya Wilson
Shanera Cambric
Bailey Fields
Sequanaka McKinney
1:51.59
Apr 26
Oak Forest Girls Invite
3.
Kya Wilson
Shanera Cambric
Sequanaka McKinney
Bailey Fields
1:52.27
Apr 13
Yorkville Invitational
4.
9
Samira Curry
Aisa Williams
China Williams
Deja Walter
2:01.42
May 3
South Suburban Conference Blue Division
4x400 Relay
1.
Brianna Vujisic
Kayla Bell
Kalia Brown
Bailey Fields
4:15.65
May 3
South Suburban Conference Blue Division
2.
Kayla Bell
Jinere Compton
Brianna Vujisic
Kalia Brown
4:26.54
Apr 26
Oak Forest Girls Invite
3.
Relay Team
4:42.4h
Apr 10
TFS Quad with Shepard, Reavis, Tinley
4.
Kayla Bell
Jinere Compton
Brianna Vujisic
Bailey Fields
4:44.11
Apr 13
Yorkville Invitational
5.
9
Jayla Maxey
Madonna Ovoh
Makayla Hinkle
Deja Walter
5:26.55
May 3
South Suburban Conference Blue Division
4x800 Relay
1.
Addy Adeoye
Kayla Bell
Jamea Perry
Brianna Vujisic
10:44.09
May 3
South Suburban Conference Blue Division
2.
Relay Team
11:23.0h
Apr 10
TFS Quad with Shepard, Reavis, Tinley
3.
Kayla Bell
Addy Adeoye
Jamea Perry
Brianna Vujisic
11:27.55
Apr 13
Yorkville Invitational
Shot Put - 4kg
1.
11
Trinity Wilson
11.47m
Apr 26
Oak Forest Girls Invite
2.
9
Taryn Wilson
10.50m
PR
May 10
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
3.
10
Aija Sims
7.49m
PR
May 3
South Suburban Conference Blue Division
4.
10
Kennedy Greer
6.45m
PR
May 3
South Suburban Conference Blue Division
Discus - 1kg
1.
11
Trinity Wilson
35.26m
PR
May 10
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
2.
10
Kennedy Greer
25.40m
PR
May 10
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
3.
9
Taryn Wilson
21.11m
Apr 26
Oak Forest Girls Invite
4.
10
Aija Sims
17.37m
May 3
South Suburban Conference Blue Division
High Jump
1.
11
Kapri Currie
1.32m
PR
Apr 10
TFS Quad with Shepard, Reavis, Tinley
2.
9
Alexus Womack
1.27m
Apr 13
Yorkville Invitational
Long Jump
1.
11
Kyi Dixon
4.69m
PR
May 3
South Suburban Conference Blue Division
2.
10
Madisen Terrell
4.61m
PR
Apr 26
Oak Forest Girls Invite
3.
11
Trenee Johnson
4.07m
PR
Apr 10
TFS Quad with Shepard, Reavis, Tinley
4.
9
Samira Curry
3.98m
Apr 13
Yorkville Invitational
5.
9
Deja Walter
3.56m
May 3
South Suburban Conference Blue Division
Triple Jump
1.
9
Samira Curry
9.40m
PR
Apr 26
Oak Forest Girls Invite
2.
10
Madisen Terrell
9.37m
PR
May 3
South Suburban Conference Blue Division
3.
9
Shanera Cambric
9.27m
Apr 13
Yorkville Invitational
4.
9
Alexus Womack
8.83m
May 10
IHSA 3A Girls Lockport Township Sectional
5.
9
Aisa Williams
8.04m
PR
May 3
South Suburban Conference Blue Division
*Recent improvement