Season:
2008 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1992
1991
1979
1978
1977
Indoor
2024
2017
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Cord Kivi
12.24c
Apr 3
Moses Lake JV Invite
2.
11
Manny Gallegos
12.34c
PR
Mar 22
"Papa Wells" Invite
3.
10
Paul Oursland
12.64c
Apr 3
Moses Lake JV Invite
9
Gunnar Genge
12.64c
Mar 25
Eastmont JV Invitational
5.
11
Russel Jones
12.74c
Apr 15
Kittitas Invite
6.
9
Kort Genge
12.94c
PR
May 2
Liberty Bell Invitational
7.
10
Freddy Padilla
13.14c
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
8.
10
Jared Newcomb
13.24c
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
9.
9
Dylan Holden
13.54c
Apr 19
Wahluke Windbreaker Invite
10.
12
Jeff Styles
13.67
PR
May 16
District Championships 2B
11.
9
Luis Padilla
14.17
PR
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
12.
9
David Fuentes
14.74c
Apr 3
Moses Lake JV Invite
13.
10
Carson Arnold
14.85
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
14.
10
David Stafford
15.94c
PR
Apr 15
Kittitas Invite
200 Meters
1.
9
Kort Genge
25.45
PR
May 16
District Championships 2B
2.
11
Russel Jones
25.74c
May 2
Liberty Bell Invitational
3.
10
Freddy Padilla
26.04c
PR
Apr 15
Kittitas Invite
4.
9
Dylan Holden
27.44c
Apr 3
Moses Lake JV Invite
5.
10
Jared Newcomb
27.94c
PR
Mar 25
Eastmont JV Invitational
6.
9
Carl Tilton
28.74c
Mar 22
"Papa Wells" Invite
7.
12
Jeff Styles
29.40
PR
Apr 26
Keith Jewett Invite
8.
10
Carson Arnold
29.44c
PR
Mar 25
Eastmont JV Invitational
300 Meters
1.
10
Carson Arnold
47.58
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
400 Meters
1.
10
Paul Oursland
56.19
Apr 26
Keith Jewett Invite
2.
9
Gunnar Genge
56.64c
Apr 3
Moses Lake JV Invite
3.
10
Cord Kivi
56.96
PR
May 24
2B Championships
4.
9
Kort Genge
57.84c
PR
May 9
NCW 2B League Meet
5.
11
John Brown
59.55
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
6.
9
Cesar Espinoza
1:05.74c
Apr 12
Royal Invitational
7.
10
Carson Arnold
1:06.04c
PR
Mar 29
Ray Cross Invitational
8.
10
Frank Arlt
1:07.14c
Apr 15
Kittitas Invite
600 Meters
1.
10
Paul Oursland
1:36.40
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
800 Meters
1.
11
John Brown
2:08.61
May 24
2B Championships
2.
11
Drew Dixon
2:12.01
PR
May 16
District Championships 2B
3.
10
Frank Arlt
2:22.2h
Mar 25
Eastmont JV Invitational
4.
10
Carson Arnold
2:27.0h
PR
Apr 19
Wahluke Windbreaker Invite
5.
9
Cesar Espinoza
2:29.45
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
6.
9
Luis Padilla
2:34.0h
Apr 15
Kittitas Invite
1000 Meters
1.
11
Drew Dixon
3:07.10
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
2.
10
Frank Arlt
3:14.15
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
3.
10
Blake Maskal
3:26.27
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
1600 Meters
1.
9
Luis Padilla
5:00.04
May 16
District Championships 2B
2.
11
John Brown
5:06.0h
PR
Apr 19
Wahluke Windbreaker Invite
3.
9
Cesar Espinoza
5:16.0h
Apr 3
Moses Lake JV Invite
4.
11
Drew Dixon
5:20.00
PR
Apr 26
Keith Jewett Invite
5.
10
Frank Arlt
5:21.2h
Mar 29
Ray Cross Invitational
6.
10
Carson Arnold
5:41.42
PR
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
7.
9
Martin Sanchez
5:56.40
PR
May 16
District Championships 2B
2000 Meters
1.
9
Luis Padilla
6:49.72
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
2.
9
Cesar Espinoza
6:52.21
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
3200 Meters
1.
9
Cesar Espinoza
10:55.8h
May 9
NCW 2B League Meet
2.
9
Luis Padilla
11:38.72
PR
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
3.
10
Frank Arlt
11:52.0h
PR
Apr 12
Royal Invitational
4.
10
Carson Arnold
12:24.24
PR
May 16
District Championships 2B
5.
9
Carl Tilton
13:17.6h
PR
May 2
Liberty Bell Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
9
Carl Tilton
21.16
May 16
District Championships 2B
300m Hurdles - 36"
1.
10
Paul Oursland
45.74c
PR
May 9
NCW 2B League Meet
2.
9
Carl Tilton
49.30
May 16
District Championships 2B
2k Steeplechase
1.
11
John Brown
7:50.13
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
48.64c
Mar 25
Eastmont JV Invitational
2.
-
Paul Oursland
Drew Dixon
Cord Kivi
Freddy Padilla
49.04c
Apr 12
Royal Invitational
3.
-
Gunner Genge
Kort Genge
Russel Jones
Cord Kivi
49.22
May 16
District Championships 2B
4.
-
Freddy Padilla
Cord Kivi
Russel Jones
Paul Oursland
50.04c
May 2
Liberty Bell Invitational
5.
-
Cord Kivi
Freddy Padilla
Gunner Genge
Kort Genge
50.15
Mar 15
Eisenhower Jamboree
6.
-
Freddy Padilla
John Brown
Jared Newcomb
Cord Kivi
50.89
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:50.4h
Mar 29
Ray Cross Invitational
2.
-
Cord Kivi
Paul Oursland
John Brown
Drew Dixon
3:53.31
May 16
District Championships 2B
3.
-
Drew Dixon
Cord Kivi
Gunner Genge
Paul Oursland
3:54.3h
Apr 12
Royal Invitational
4.
-
Cord Kivi
John Brown
Luis Padilla
Paul Oursland
3:54.7h
May 2
Liberty Bell Invitational
5.
-
Kort Genge
Drew Dixon
Cord Kivi
Paul Oursland
3:57.25
May 24
2B Championships
6.
-
Drew Dixon
Gunner Genge
John Brown
Manny Gallegos
3:58.26
Mar 15
Eisenhower Jamboree
SMR 2000m - [600-200-400-800]
1.
-
Relay Team
5:41.20
Mar 15
Eisenhower Jamboree
Shot Put - 12lb
1.
11
John Hyde
36' 7
PR
May 16
District Championships 2B
2.
10
Paul Oursland
36' 1.5
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
3.
10
Cord Kivi
34' 5.5
May 9
NCW 2B League Meet
4.
10
David Stafford
32' 7
May 16
District Championships 2B
5.
9
Saul Fuentes
32' 4
Apr 15
Kittitas Invite
6.
9
David Fuentes
27' 9
May 16
District Championships 2B
Discus - 1.6kg
1.
10
Paul Oursland
129' 11
May 16
District Championships 2B
2.
11
Russel Jones
108' 2
May 16
District Championships 2B
3.
9
David Fuentes
82' 7
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
4.
10
David Stafford
80' 11
May 16
District Championships 2B
Javelin - 800g
1.
10
Paul Oursland
108' 7
Apr 15
Kittitas Invite
2.
9
Saul Fuentes
97' 10
Apr 19
Wahluke Windbreaker Invite
3.
11
Russel Jones
92' 10
PR
Apr 15
Kittitas Invite
4.
9
David Fuentes
89' 2
May 16
District Championships 2B
5.
9
Martin Sanchez
87' 4.5
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
High Jump
1.
9
Carl Tilton
5' 2
Apr 26
Keith Jewett Invite
Pole Vault
1.
10
Paul Oursland
9' 0
May 16
District Championships 2B
2.
9
Dylan Holden
7' 6
Apr 3
Moses Lake JV Invite
3.
10
Frank Arlt
6' 6
PR
Apr 15
Kittitas Invite
Long Jump
1.
9
Carl Tilton
15' 9
Mar 22
"Papa Wells" Invite
2.
10
Jared Newcomb
14' 11
PR
Apr 15
Kittitas Invite
3.
12
Jeff Styles
14' 7
PR
Mar 29
Ray Cross Invitational
4.
9
Cesar Espinoza
13' 11.25
May 2
Liberty Bell Invitational
5.
9
Dylan Holden
13' 3
Mar 22
"Papa Wells" Invite
6.
10
Carson Arnold
12' 2.25
PR
May 2
Liberty Bell Invitational
Triple Jump
1.
10
Jared Newcomb
34' 3
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
2.
12
Jeff Styles
29' 5
PR
May 16
District Championships 2B
Womens
100 Meters
1.
12
Lexi Arlt
13.74c
PR
Apr 15
Kittitas Invite
2.
11
Heidi Ely
14.14c
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
3.
11
Kaylee Bray
14.44c
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
4.
11
Shelby Gremel
16.74c
PR
Apr 15
Kittitas Invite
200 Meters
1.
12
Lexi Arlt
28.94c
PR
Mar 22
"Papa Wells" Invite
2.
11
Heidi Ely
29.84
PR
May 16
District Championships 2B
3.
11
Callie Baugher
29.94c
PR
Mar 25
Eastmont JV Invitational
4.
11
Kaylee Bray
30.84c
PR
May 9
NCW 2B League Meet
400 Meters
1.
10
Natalie Gibb
1:05.74c
May 9
NCW 2B League Meet
2.
11
Callie Baugher
1:08.64c
PR
Mar 25
Eastmont JV Invitational
3.
10
Ali Kilgore
1:09.14c
PR
Mar 22
"Papa Wells" Invite
4.
11
Kaylee Bray
1:10.74c
PR
May 2
Liberty Bell Invitational
800 Meters
1.
10
Natalie Gibb
2:27.5h
Mar 29
Ray Cross Invitational
2.
11
Kaylee Bray
3:00.5h
Mar 25
Eastmont JV Invitational
1000 Meters
1.
10
Natalie Gibb
3:27.70
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
1600 Meters
1.
10
Natalie Gibb
5:41.45
PR
May 24
2B Championships
2.
10
Ali Kilgore
6:31.0h
PR
Apr 19
Wahluke Windbreaker Invite
3200 Meters
1.
10
Ali Kilgore
14:17.6h
PR
May 9
NCW 2B League Meet
55m Hurdles - 33"
1.
12
Ashley Francis
10.14c
PR
Mar 15
Eisenhower Jamboree
100m Hurdles - 33"
1.
12
Ashley Francis
17.31
PR
May 16
District Championships 2B
300m Hurdles - 30"
1.
12
Ashley Francis
53.54c
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
55.14c
May 9
NCW 2B League Meet
2.
-
Heidi Ely
Ashley Francis
Lexi Arlt
Kaylee Bray
55.88
May 16
District Championships 2B
3.
-
Kaylee Bray
Natalie Gibb
Ashley Francis
Lexi Arlt
56.44c
Apr 12
Royal Invitational
4.
-
Heidi Ely
Lexi Arlt
Kaylee Bray
Callie Baugher
59.33
Apr 29
Eisenhower JV Invitational
4x200 Relay -
1.
-
Kaylee Bray
Lexi Arlt
Callie Baugher
Ali Kilgore
1:59.1h
May 2
Liberty Bell Invitational
2.
-
Relay Team
2:02.0h
Mar 25
Eastmont JV Invitational
4x400 Relay
1.
-
Kaylee Bray
Ali Kilgore
Ashley Francis
Natalie Gibb
4:32.01
May 16
District Championships 2B
2.
-
Relay Team
4:33.6h
Mar 29
Ray Cross Invitational
3.
-
Ashley Francis
Kaylee Bray
Callie Baugher
Ali Kilgore
4:35.19
Mar 15
Eisenhower Jamboree
4.
-
Kaylee Bray
Ashley Francis
Natalie Gibb
Callie Baugher
4:44.3h
May 2
Liberty Bell Invitational
Shot Put - 4kg
1.
12
Lexi Arlt
32' 5
PR
May 16
District Championships 2B
2.
11
Shelby Gremel
27' 7
Mar 22
"Papa Wells" Invite
3.
12
Lauren Holden
21' 8
Mar 25
Eastmont JV Invitational
4.
11
Estella Amadker
19' 5.25
PR
Apr 19
Wahluke Windbreaker Invite
Discus - 1kg
1.
11
Callie Baugher
83' 10
PR
Mar 29
Ray Cross Invitational
2.
11
Shelby Gremel
81' 5
PR
May 16
District Championships 2B
3.
12
Lauren Holden
70' 3
PR
Apr 15
Kittitas Invite
4.
11
Estella Amadker
51' 11.5
PR
Apr 12
Royal Invitational
5.
10
Brandy Dohrmen
50' 1
PR
Mar 25
Eastmont JV Invitational
6.
12
Desi Hink
45' 9
PR
Mar 22
"Papa Wells" Invite
Javelin - 600g
1.
11
Shelby Gremel
85' 8
Apr 3
Moses Lake JV Invite
2.
11
Sarah Nahpi
58' 2
PR
Mar 25
Eastmont JV Invitational
3.
12
Desi Hink
46' 7
PR
Mar 22
"Papa Wells" Invite
High Jump
1.
10
Natalie Gibb
4' 4
PR
Mar 29
Ray Cross Invitational
11
Callie Baugher
4' 4
PR
Mar 29
Ray Cross Invitational
3.
12
Lexi Arlt
4' 0
PR
Apr 3
Moses Lake JV Invite
12
Ashley Francis
4' 0
Apr 3
Moses Lake JV Invite
Pole Vault
1.
12
Lexi Arlt
8' 0
Mar 29
Ray Cross Invitational
Long Jump
1.
11
Heidi Ely
14' 4.5
PR
Apr 15
Kittitas Invite
2.
10
Ali Kilgore
12' 11
PR
Mar 22
"Papa Wells" Invite
3.
11
Shelby Gremel
9' 3.5
PR
Apr 15
Kittitas Invite
Triple Jump
1.
11
Heidi Ely
30' 2
PR
Apr 15
Kittitas Invite
2.
12
Lauren Holden
26' 6
PR
May 16
District Championships 2B
*Recent improvement