Season:
2014 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2000
1999
1996
1995
1994
1992
1991
1989
1988
1987
1986
1985
1983
1974
1973
Indoor
2024
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Jack Peninger
12.03
Apr 17
Salmon-Challis Invite
2.
12
Drake Cain
12.33
PR
Apr 25
YMCA Invitational
3.
11
Tyler Provence
12.48
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
4.
10
Trager Abatti
13.30
PR
Apr 3
Shelley Invitational
5.
9
Tristan Stillwaugh
13.59
PR
Mar 19
Salmon Icebreaker
6.
9
Jayden Olson
14.72
Apr 3
Shelley Invitational
7.
9
Jakob Plummer
16.01
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
100 Meters - Relay Split
1.
10
Trager Abatti
11.6h
PR
Mar 19
Salmon Icebreaker
2.
12
Drake Cain
11.8h
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
3.
10
Jack Peninger
11.9h
Mar 19
Salmon Icebreaker
4.
11
Tyler Provence
12.0h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
5.
12
Jace Jernberg
12.4h
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
6.
11
Sebastian Salazar
12.5h
Mar 19
Salmon Icebreaker
7.
9
Jayden Olson
12.9h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
8.
9
Hunter Cain
15.0h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
9.
9
Jason Rembelski
15.2h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
10.
9
Jakob Plummer
16.7h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
200 Meters
1.
10
Jack Peninger
23.80
(2.0)
May 16
IHSAA 1A State Championship
2.
12
Drake Cain
25.77
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
3.
11
Tommy Herrick
27.0h
PR
Apr 30
Bob Shay
4.
10
Trager Abatti
27.58
PR
Mar 19
Salmon Icebreaker
5.
9
Jayden Olson
29.92
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
6.
9
Jakob Plummer
32.05
Mar 19
Salmon Icebreaker
200 Meters - Relay Split
1.
12
Jace Jernberg
23.9h
PR
May 16
IHSAA 1A State Championship
2.
11
Sebastian Salazar
24.3h
PR
Mar 19
Salmon Icebreaker
3.
12
Drake Cain
24.5h
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
4.
10
Trager Abatti
25.0h
PR
Mar 19
Salmon Icebreaker
5.
10
Jack Peninger
25.1h
May 16
IHSAA 1A State Championship
6.
12
Billy Sensabaugh
25.5h
PR
Mar 19
Salmon Icebreaker
12
Cole Trusnovec
25.5h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
8.
11
Tommy Herrick
25.6h
Mar 19
Salmon Icebreaker
9.
11
Tyler Provence
56.0h
May 16
IHSAA 1A State Championship
10.
12
Tanner Redick
2:16.0h
May 16
IHSAA 1A State Championship
400 Meters
1.
11
Tyler Provence
58.79
PR
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
2.
12
Tanner Redick
59.04
PR
Apr 3
Shelley Invitational
3.
9
Tristan Stillwaugh
1:01.13
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
4.
11
Tommy Herrick
1:01.61
PR
Mar 19
Salmon Icebreaker
5.
9
Jayden Olson
1:02.8h
Apr 30
Bob Shay
6.
9
Jason Rembelski
1:03.97
Apr 3
Shelley Invitational
400 Meters - Relay Split
1.
12
Tanner Redick
56.5h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
2.
11
Tyler Provence
57.1h
PR
Mar 19
Salmon Icebreaker
3.
12
Cole Trusnovec
59.0h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
4.
10
Jack Peninger
59.5h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
5.
12
Billy Sensabaugh
1:01.0h
Mar 19
Salmon Icebreaker
6.
11
Tommy Herrick
1:02.0h
PR
Mar 19
Salmon Icebreaker
7.
11
Sebastian Salazar
1:02.5h
Mar 19
Salmon Icebreaker
8.
9
Tristan Stillwaugh
1:03.2h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
9.
9
Jayden Olson
1:06.8h
Mar 19
Salmon Icebreaker
10.
9
Jason Rembelski
1:08.0h
Mar 19
Salmon Icebreaker
11.
10
Devon Cogley
1:10.2h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
12.
10
Jaymz Shaw
1:11.4h
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
13.
9
Jakob Plummer
1:17.2h
Mar 19
Salmon Icebreaker
14.
9
Hunter Cain
1:25.5h
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
15.
11
Cesar Reyes
1:30.8h
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
800 Meters
1.
12
Tanner Redick
2:10.29
PR
May 16
IHSAA 1A State Championship
2.
11
Justin Shaw
2:28.2h
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
3.
11
Joshua D'Orazio
2:28.3h
PR
Mar 19
Salmon Icebreaker
4.
10
Devon Cogley
2:28.6h
Mar 19
Salmon Icebreaker
800 Meters - Relay Split
1.
12
Dustin Green
2:14.9h
Mar 19
Salmon Icebreaker
2.
12
Tanner Redick
2:23.0h
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
1600 Meters
1.
12
Tanner Redick
5:20.6h
Apr 30
Bob Shay
2.
11
Sebastian Salazar
5:22.0h
PR
Apr 3
Shelley Invitational
3.
11
Joshua D'Orazio
5:32.0h
PR
Apr 3
Shelley Invitational
4.
10
Devon Cogley
5:39.71
Apr 25
Tiger/Grizz Invitational
5.
11
Justin Shaw
5:58.7h
Apr 30
Bob Shay
6.
10
Jaymz Shaw
6:20.3h
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
7.
9
Jayden Olson
6:44.6h
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
8.
9
Hunter Cain
7:37.6h
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
9.
10
Erik Rose
7:56.6h
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
10.
11
Cesar Reyes
8:22.7h
PR
Apr 17
Salmon-Challis Invite
11.
9
Jakob Plummer
8:34.2h
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
3200 Meters
1.
11
Joshua D'Orazio
11:53.1h
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
2.
11
Justin Shaw
13:16.7h
May 8
1A District V/VI Championship Meet
3.
10
Devon Cogley
13:16.9h
May 8
1A District V/VI Championship Meet
110m Hurdles - 39"
1.
12
Jace Jernberg
16.14
(3.2)
PR
May 16
IHSAA 1A State Championship
2.
10
Kylan Kikuyama
18.80
May 8
1A District V/VI Championship Meet
3.
11
Tommy Herrick
20.59
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
4.
9
Tristan Stillwaugh
22.28
May 8
1A District V/VI Championship Meet
5.
9
Jakob Plummer
24.51
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
6.
10
Jaymz Shaw
26.12
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
300m Hurdles - 36"
1.
12
Jace Jernberg
43.78
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
2.
10
Kylan Kikuyama
48.1h
Apr 30
Bob Shay
3.
11
Tommy Herrick
49.64
May 8
1A District V/VI Championship Meet
4x100 Relay
1.
-
Jace Jernberg
Jack Peninger
Sebastian Salazar
Tyler Provence
48.14
Apr 17
Salmon-Challis Invite
2.
-
Tyler Provence
Jack Peninger
Jace Jernberg
Drake Cain
48.24
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
3.
-
Relay Team
48.6h
Apr 30
Bob Shay
4.
-
Jace Jernberg
Billy Mills
Tyler Provence
Drake Cain
48.75
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
5.
-
Jace Jernberg
Tyler Provence
Sebastian Salazar
Jack Peninger
48.99
Mar 19
Salmon Icebreaker
6.
9
Jayden Olson
Jakob Plummer
Jason Rembelski
Hunter Cain
59.64
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
4x200 Relay -
1.
-
Trager Abatti
Tommy Herrick
Drake Cain
Sebastian Salazar
1:44.61
Mar 19
Salmon Icebreaker
2.
-
Trager Abatti
Cole Trusnovec
Jace Jernberg
Drake Cain
1:46.12
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
3.
-
Kylan Kikuyama
Jayden Olson
Erik Rose
Tommy Herrick
1:49.37
May 8
1A District V/VI Championship Meet
4.
-
Tristan Stillwaugh
Erik Rose
Jakob Plummer
Hunter Cain
1:58.38
Apr 17
Salmon-Challis Invite
4x400 Relay
1.
-
Tanner Redick
Tyler Provence
Jack Peninger
Tristan Stillwaugh
3:59.6h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
2.
-
Joshua D'Orazio
Jason Rembelski
Tristan Stillwaugh
Tyler Provence
4:10.9h
May 8
1A District V/VI Championship Meet
3.
-
Tommy Herrick
Tyler Provence
Sebastian Salazar
Billy Sensabaugh
4:13.8h
Mar 19
Salmon Icebreaker
4.
-
Erik Rose
Jayden Olson
Jakob Plummer
Kylan Kikuyama
4:31.6h
Apr 17
Salmon-Challis Invite
5.
9
Jayden Olson
Jacob Plummer
Jason Rembelski
Tristan Stillwaugh
4:34.9h
Mar 19
Salmon Icebreaker
6.
-
Hunter Cain
Cesar Reyes
Devon Cogley
Jaymz Shaw
5:18.0h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Jace Jernberg
Jack Peninger
Tyler Provence
Tanner Redick
3:56.1h
May 8
1A District V/VI Championship Meet
2.
-
Billy Sensabaugh
Trager Abatti
Cole Trusnovec
Dustin Green
4:02.99
Mar 19
Salmon Icebreaker
3.
-
Relay Team
4:03.61
May 16
IHSAA 1A State Championship
4.
-
Drake Cain
Jack Peninger
Jace Jernberg
Tanner Redick
4:04.8h
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
5.
-
Jace Jernberg
Jack Peninger
Tyler Provence
Sebastian Salazar
4:07.57
Apr 17
Salmon-Challis Invite
6.
-
Drake Cain
Trager Abatti
Cole Trusnovec
Tanner Redick
4:13.1h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Relay Team
14:33.2h
Apr 30
Bob Shay
Shot Put - 12lb
1.
12
Drake Cain
39' 3
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
2.
10
Erik Rose
31' 6.5
PR
Apr 17
Salmon-Challis Invite
3.
9
Hunter Cain
30' 9
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
4.
11
Cesar Reyes
29' 7
May 8
1A District V/VI Championship Meet
5.
10
Jaymz Shaw
23' 6.5
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
Discus - 1.6kg
1.
11
Cesar Reyes
97' 0
Mar 19
Salmon Icebreaker
2.
10
Erik Rose
95' 5
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
3.
9
Hunter Cain
83' 1
Apr 3
Shelley Invitational
4.
9
Jason Rembelski
78' 0
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
5.
10
Jaymz Shaw
65' 10
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
High Jump
1.
9
Tristan Stillwaugh
5' 3
Apr 17
Salmon-Challis Invite
Pole Vault
1.
9
Jakob Plummer
9' 6
Apr 17
Salmon-Challis Invite
11
Tommy Herrick
9' 6
May 16
IHSAA 1A State Championship
12
Billy Sensabaugh
9' 6
Mar 19
Salmon Icebreaker
4.
11
Sebastian Salazar
9' 0
Mar 19
Salmon Icebreaker
5.
9
Jayden Olson
8' 0
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
6.
10
Trager Abatti
7' 6
PR
Mar 19
Salmon Icebreaker
Long Jump
1.
11
Tyler Provence
17' 6
PR
Mar 19
Salmon Icebreaker
2.
10
Jaymz Shaw
13' 7
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
3.
9
Jayden Olson
13' 3.5
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
Triple Jump
1.
12
Billy Sensabaugh
39' 6
Mar 19
Salmon Icebreaker
2.
10
Kylan Kikuyama
35' 5.25
May 8
1A District V/VI Championship Meet
3.
9
Tristan Stillwaugh
34' 10
May 8
1A District V/VI Championship Meet
4.
9
Jason Rembelski
32' 9.75
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
5.
9
Jayden Olson
30' 6.5
May 8
1A District V/VI Championship Meet
6.
10
Jaymz Shaw
30' 0
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
7.
9
Jakob Plummer
29' 3
PR
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
Womens
100 Meters
1.
11
Hannah Cain
12.41
(.8)
PR
May 16
IHSAA 1A State Championship
100 Meters - Relay Split
1.
11
Hannah Cain
13.1h
Mar 19
Salmon Icebreaker
2.
11
Kaylee Olson
13.2h
Mar 19
Salmon Icebreaker
3.
12
Samantha Forsgren
13.3h
PR
May 16
IHSAA 1A State Championship
11
Melanie Weeks
13.3h
May 16
IHSAA 1A State Championship
5.
9
Cortney Nelson
13.5h
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
6.
9
Maria Reyes
14.6h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
200 Meters
1.
11
Hannah Cain
25.76
(3.5)
Apr 19
Bandanna Invitational @ Mtn View HS
200 Meters - Relay Split
1.
11
Kaylee Olson
26.5h
PR
May 16
IHSAA 1A State Championship
2.
12
Samantha Forsgren
27.0h
PR
Mar 19
Salmon Icebreaker
3.
9
Maria Reyes
30.9h
Mar 19
Salmon Icebreaker
4.
10
Chantelle Schwenke
35.3h
PR
Mar 19
Salmon Icebreaker
5.
11
Brielle Sheppeard
36.2h
PR
Mar 19
Salmon Icebreaker
400 Meters
1.
11
Hannah Cain
58.23
PR
May 16
IHSAA 1A State Championship
2.
11
Kaylee Olson
1:04.54
PR
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
400 Meters - Relay Split
1.
11
Hannah Cain
59.6h
PR
May 16
IHSAA 1A State Championship
2.
11
Kaylee Olson
1:04.5h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
3.
12
Samantha Forsgren
1:06.0h
PR
May 16
IHSAA 1A State Championship
11
Melanie Weeks
1:06.0h
PR
May 16
IHSAA 1A State Championship
5.
9
Cortney Nelson
1:09.0h
PR
May 16
IHSAA 1A State Championship
6.
9
Maria Reyes
1:17.0h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
800 Meters
1.
9
Maria Reyes
3:00.2h
Apr 17
Salmon-Challis Invite
2.
10
Rory Pedersen
3:12.9h
PR
Apr 17
Salmon-Challis Invite
3.
11
Jenna Nelson
3:19.6h
PR
Apr 3
Shelley Invitational
1600 Meters
1.
11
Jenna Nelson
7:47.4h
Apr 30
Bob Shay
3200 Meters
1.
11
Jenna Nelson
16:43.7h
PR
Apr 17
Salmon-Challis Invite
2.
10
Rory Pedersen
17:31.5h
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
100m Hurdles - 33"
1.
12
Samantha Forsgren
16.6h
Apr 30
Bob Shay
2.
11
Melanie Weeks
16.99
(-.2)
May 16
IHSAA 1A State Championship
3.
9
Cortney Nelson
19.92
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
4.
9
Maria Reyes
20.26
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
5.
10
Rory Pedersen
20.53
Apr 3
Shelley Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
12
Samantha Forsgren
54.3h
Apr 30
Bob Shay
2.
11
Melanie Weeks
54.87
Apr 3
Shelley Invitational
3.
9
Cortney Nelson
58.28
PR
Apr 17
Salmon-Challis Invite
4.
10
Rory Pedersen
1:02.57
May 16
IHSAA 1A State Championship
5.
9
Maria Reyes
1:08.70
Mar 19
Salmon Icebreaker
6.
10
Mikayla Parkinson
1:33.91
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
4x100 Relay
1.
-
Melanie Weeks
Hannah Cain
Samantha Forsgren
Kaylee Olson
53.17
Apr 17
Salmon-Challis Invite
2.
-
Melanie Weeks
Hannah Cain
Maria Reyes
Samantha Forsgren
55.73
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
3.
-
Melanie Weeks
Hannah Cain
Maria Reyes
Kaylee Olson
57.11
Mar 19
Salmon Icebreaker
4.
-
Melanie Weeks
Mary Decker
Samantha Forsgren
Maria Reyes
57.49
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
5.
-
Relay Team
59.1h
Apr 30
Bob Shay
4x200 Relay -
1.
-
Melanie Weeks
Hannah Cain
Samantha Forsgren
Kaylee Olson
1:57.36
Apr 3
Shelley Invitational
2.
-
Cortney Nelson
Maria Reyes
Brielle Sheppeard
Chantelle Schwenke
2:08.43
Apr 17
Salmon-Challis Invite
3.
-
Samantha Forsgren
Maria Reyes
Chantelle Schwenke
Brielle Sheppeard
2:12.51
Mar 19
Salmon Icebreaker
4.
-
Brielle Sheppeard
Chantelle Schwenke
Mikayla Parkinson
Jenna Nelson
2:23.65
May 8
1A District V/VI Championship Meet
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:26.9h
Apr 30
Bob Shay
2.
-
Kaylee Olson
Melanie Weeks
Samantha Forsgren
Hannah Cain
4:29.1h
Apr 17
Salmon-Challis Invite
3.
-
Melanie Weeks
Cortney Nelson
Samantha Forsgren
Kaylee Olson
4:31.9h
May 8
1A District V/VI Championship Meet
4.
-
Kaylee Olson
Melanie Weeks
Maria Reyes
Hannah Cain
4:41.9h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Melanie Weeks
Samantha Forsgren
Kaylee Olson
Hannah Cain
1:51.6h
May 8
1A District V/VI Championship Meet
2.
-
Relay Team
1:53.38
May 16
IHSAA 1A State Championship
3.
-
Melanie Weeks
Hannah Cain
Samantha Forsgren
Kaylee Olson
2:01.88
Mar 19
Salmon Icebreaker
4.
-
Melanie Weeks
Cortney Nelson
Samantha Forsgren
Kaylee Olson
2:04.21
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
Shot Put - 4kg
1.
11
Brielle Sheppeard
31' 0
Apr 17
Salmon-Challis Invite
2.
10
Chantelle Schwenke
27' 10.5
PR
Apr 3
Shelley Invitational
3.
10
Mikayla Parkinson
21' 7.5
Apr 3
Shelley Invitational
Discus - 1kg
1.
11
Brielle Sheppeard
99' 2
Mar 19
Salmon Icebreaker
2.
10
Chantelle Schwenke
76' 4
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
3.
10
Mikayla Parkinson
58' 11
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
High Jump
1.
10
Rory Pedersen
4' 4
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
2.
11
Brielle Sheppeard
3' 10
May 8
1A District V/VI Championship Meet
Pole Vault
1.
11
Kaylee Olson
9' 1
Apr 30
Bob Shay
2.
11
Jenna Nelson
6' 6
PR
Apr 17
Salmon-Challis Invite
3.
9
Maria Reyes
6' 0
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
Long Jump
1.
9
Cortney Nelson
13' 6
Apr 25
Tiger/Grizz Invitational
Triple Jump
1.
11
Kaylee Olson
32' 3
PR
Apr 30
Bob Shay
2.
9
Cortney Nelson
29' 8
Apr 30
Bob Shay
3.
10
Chantelle Schwenke
27' 9.5
PR
May 8
1A District V/VI Championship Meet
4.
9
Maria Reyes
26' 3
PR
Apr 30
Bob Shay
*Recent improvement