Season:
2013 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1986
1985
1983
1982
1981
1979
1978
1976
1975
1973
1971
1969
Indoor
2019
2016
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Mason Barnes
13.12
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
2.
12
Chris Acosta
13.42
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
200 Meters
1.
12
Luke Pincock
25.97
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
2.
12
Chris Acosta
26.24c
PR
Apr 25
Sugar-Salem Invitational
3.
10
Mason Barnes
26.76
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
4.
11
Jacob Newman
28.19
Mar 28
West Jefferson Track Meet
300 Meters
1.
10
Mark Reyes
57.44c
PR
May 3
Teton Small School meet
400 Meters
1.
12
Luke Pincock
57.40
Mar 28
West Jefferson Track Meet
2.
10
Porter Ricks
1:10.20
Apr 26
West Jefferson Twilight Meet
800 Meters
1.
10
Porter Ricks
2:21.52
Apr 4
Shelley Invite
2.
12
Preston Sheen
2:23.34
PR
Apr 26
West Jefferson Twilight Meet
1600 Meters
1.
12
Preston Sheen
4:53.24
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
2.
10
Porter Ricks
5:03.94
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
3200 Meters
1.
12
Preston Sheen
10:46.9h
PR
May 1
Firth High Meet
2.
10
Porter Ricks
11:05.1h
May 1
Firth High Meet
3.
10
Mark Reyes
14:04.7h
PR
Apr 11
Salmon-Challis Invite
300m Hurdles - 36"
1.
10
Mark Reyes
54.57
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
4x100 Relay
1.
-
Luke Pincock
Kolby Amy
Mason Barnes
Chris Acosta
49.75
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
2.
-
Relay Team
50.04c
May 3
Teton Small School meet
3.
-
Chris Acosta
Luke Pincock
Kolby Amy
Mason Barnes
53.23
Apr 19
West Jefferson, Ririe, North Fremont Meet
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
4:21.88
Apr 26
West Jefferson Twilight Meet
Shot Put - 12lb
1.
11
Kolby Amy
42' 6
PR
May 3
Teton Small School meet
2.
10
Kade Summers
28' 0
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
3.
9
Marco Saldana
24' 5.5
PR
Mar 21
West Jefferson Ice Breaker
Discus - 1.6kg
1.
11
Kolby Amy
121' 10
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
2.
10
Kade Summers
80' 4
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
3.
9
Marco Saldana
55' 0.5
PR
Mar 28
West Jefferson Track Meet
High Jump
1.
11
Jacob Newman
5' 6
PR
Mar 28
West Jefferson Track Meet
2.
12
Chris Acosta
4' 10
PR
Apr 19
West Jefferson, Ririe, North Fremont Meet
Long Jump
1.
11
Jacob Newman
17' 2.5
PR
Mar 21
West Jefferson Ice Breaker
2.
12
Chris Acosta
16' 10
PR
Apr 26
West Jefferson Twilight Meet
3.
10
Mason Barnes
15' 9
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
Womens
100 Meters
1.
12
Alli Ivie
14.97
PR
Apr 11
Salmon-Challis Invite
2.
10
Tiajah Nelson
15.14c
PR
May 1
Firth High Meet
3.
11
Klarisa Young
15.82
Mar 28
West Jefferson Track Meet
200 Meters
1.
10
Tiajah Nelson
32.49
PR
Mar 28
West Jefferson Track Meet
400 Meters
1.
11
Emilee Severe
1:09.64c
May 1
Firth High Meet
2.
10
Chery Garner
1:10.14
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
800 Meters
1.
11
Emilee Severe
2:35.85
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
1600 Meters
1.
11
Emilee Severe
5:38.66
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
2.
10
Chery Garner
6:20.20
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
3200 Meters
1.
11
Emilee Severe
12:42.74
May 17
2A State Championships
2.
10
Chery Garner
16:04.8h
PR
Apr 11
Salmon-Challis Invite
100m Hurdles - 33"
1.
9
Jade Skidmore
17.54
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
300m Hurdles - 30"
1.
9
Jade Skidmore
49.51
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
4x100 Relay
1.
-
Alli Ivie
Tiajah Nelson
Chery Garner
Cat Blaeser
1:00.37
Mar 28
West Jefferson Track Meet
Shot Put - 4kg
1.
12
Alli Ivie
34' 10.5
PR
May 17
2A State Championships
2.
9
Elian Lemus
31' 6.5
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
3.
12
Kaisha Smuin
31' 1
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
4.
11
Lily Hernandaz
28' 2.5
Apr 19
West Jefferson, Ririe, North Fremont Meet
5.
9
Cat Blaeser
26' 1
PR
May 3
Teton Small School meet
6.
11
Dani Spencer
25' 10
PR
Mar 21
West Jefferson Ice Breaker
7.
10
Alicia Ward
22' 9
PR
Apr 26
West Jefferson Twilight Meet
8.
9
Leah Ivie
22' 7
Apr 26
West Jefferson Twilight Meet
9.
9
Toni Ledvina
22' 6.5
PR
Apr 26
West Jefferson Twilight Meet
10.
10
Brianna Mays
21' 4
PR
May 1
Firth High Meet
11.
9
Chie-ann Sheen
19' 8.5
PR
Apr 26
West Jefferson Twilight Meet
12.
9
Tiera Jones
18' 11.5
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
Discus - 1kg
1.
12
Alli Ivie
123' 6
PR
Apr 11
Salmon-Challis Invite
2.
12
Kaisha Smuin
110' 6.5
PR
Apr 26
West Jefferson Twilight Meet
3.
9
Elian Lemus
93' 10
Apr 4
Shelley Invite
4.
9
Leah Ivie
74' 5
May 1
Firth High Meet
5.
9
Cat Blaeser
64' 11
PR
May 1
Firth High Meet
6.
11
Dani Spencer
61' 8
PR
Mar 28
West Jefferson Track Meet
7.
9
Chie-ann Sheen
60' 11
Apr 19
West Jefferson, Ririe, North Fremont Meet
8.
10
Brianna Mays
57' 3
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
9.
11
Lily Hernandaz
56' 9
Apr 19
West Jefferson, Ririe, North Fremont Meet
10.
9
Tiera Jones
51' 1
PR
Apr 26
West Jefferson Twilight Meet
11.
9
Toni Ledvina
49' 7
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
12.
10
Alicia Ward
46' 4
PR
Mar 28
West Jefferson Track Meet
High Jump
1.
9
Jade Skidmore
4' 4
PR
Mar 28
West Jefferson Track Meet
Long Jump
1.
10
Chery Garner
12' 7.25
PR
May 7
2-A district 6 Tuesday and Thursday
*Recent improvement