Season:
2018 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1982
1976
1970
1969
1968
1967
1965
Indoor
2024
2023
2022
2020
2012
2011
2010
2006
2003
2002
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
So
Kenneth Hamel
10.83
(1.4)
Mar 24
PLNU Invitational
2.
So
William Pritchard
10.92
(1.4)
Mar 24
PLNU Invitational
3.
Jr
Taariq Chestnut-Davis
11.08
(-.3)
Apr 28
Steve Scott Invitational (Day 2)
4.
Fr
Luke Doukakis
11.18
Feb 24
Rossi Relays
5.
Jr
Shane Martin
11.31
PR
Feb 24
Rossi Relays
6.
So
Victor Becerra
11.34
Feb 24
Rossi Relays
7.
Fr
Gabriel Zapata
11.71
(-1.0)
Mar 22
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 1)
200 Meters
1.
Fr
Luke Doukakis
22.17
(.2)
PR
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
2.
So
Kenneth Hamel
22.28
(.4)
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
3.
So
William Pritchard
22.55
(1.6)
Mar 24
PLNU Invitational
4.
Jr
Chris Uzoma
22.64
(1.7)
PR
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
5.
Jr
Taariq Chestnut-Davis
22.65
(-.5)
Apr 28
Steve Scott Invitational (Day 2)
6.
Jr
Shane Martin
22.74
(-1.3)
PR
Mar 10
Ben Brown Invitational
7.
So
Victor Becerra
22.87
(1.7)
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
8.
So
Carl Chavannes
23.11
(2.5)
Mar 24
PLNU Invitational
400 Meters
1.
Fr
Kaelin Moore
49.10
PR
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
2.
Jr
Keeon Thomas
49.20
Mar 10
Ben Brown Invitational
3.
Fr
Luke Doukakis
49.68
PR
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
4.
Jr
Chris Uzoma
49.73
Mar 24
PLNU Invitational
5.
So
Carl Chavannes
50.95
Mar 24
PLNU Invitational
6.
So
Victor Becerra
51.49
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
7.
Fr
Gabriel Zapata
52.49
Mar 22
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 1)
800 Meters
1.
So
Kyle Dickinson
1:57.78
PR
Mar 24
PLNU Invitational
2.
Jr
Eamon Smythe
1:58.82
PR
Apr 28
Steve Scott Invitational (Day 2)
3.
Jr
Vincent Yatar
2:01.43
PR
Apr 28
Steve Scott Invitational (Day 2)
1500 Meters
1.
Jr
Christian Rodriguez
3:55.62
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
2.
Jr
Devon Reed
3:55.77
Mar 24
PLNU Invitational
3.
So
Adrian Diaz
4:04.07
PR
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
4.
Jr
Brittan Reed
4:09.97
Mar 16
Redlands Invitational
5.
Sr
Anamacio Cardenas
4:10.05
Mar 24
PLNU Invitational
6.
Fr
Gabriel Zapata
5:04.78
Mar 23
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 2)
1 Mile
1.
So
Kyle Dickinson
4:34.08
PR
Mar 10
Ben Brown Invitational
2.
Jr
Vincent Yatar
4:45.78
PR
Mar 10
Ben Brown Invitational
3000 Meters
1.
So
Adrian Diaz
8:48.03
PR
Feb 24
Rossi Relays
2.
Sr
Anamacio Cardenas
8:48.93
PR
Feb 24
Rossi Relays
3.
Jr
Brittan Reed
9:31.48
PR
Feb 24
Rossi Relays
5000 Meters
1.
Jr
Devon Reed
14:48.57
PR
Apr 19
Bryan Clay Invitational (Day 1)
2.
So
Adrian Diaz
15:02.54
PR
Mar 24
PLNU Invitational
3.
Jr
Brittan Reed
15:26.04
PR
Apr 19
Bryan Clay Invitational (Day 1)
110m Hurdles - 39"
1.
Jr
Shane Martin
14.16
(2.1)
PR
Mar 24
PLNU Invitational
2.
Fr
Gabriel Zapata
16.08
PR
Feb 24
Rossi Relays
110m Hurdles - 42"
1.
Jr
Shane Martin
14.07
(-.5)
PR
May 26
NCAA D2 Outdoor Track & Field Championships
2.
Fr
Gabriel Zapata
15.23
(2.2)
Apr 28
Steve Scott Invitational (Day 2)
3.
Fr
Kaelin Moore
15.27
(.2)
Mar 10
Ben Brown Invitational
400m Hurdles - 36"
1.
Fr
Kaelin Moore
52.16
Jun 17
USATF Junior Outdoor Championships
2.
Jr
Keeon Thomas
53.78
PR
Mar 24
PLNU Invitational
3.
Jr
Shane Martin
57.10
PR
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
4.
Fr
Noah Mercer
57.52
PR
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
5.
So
Reynaldo Gomez
58.11
Apr 28
Steve Scott Invitational (Day 2)
3k Steeplechase
1.
Sr
Anamacio Cardenas
9:40.28
Apr 19
Bryan Clay Invitational (Day 1)
4x100 Relay
1.
Relay Team
42.16
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
2.
Luke Doukakis
Chris Uzoma
William Pritchard
Kenneth Hamel
42.43
Mar 24
PLNU Invitational
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:16.39
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
2.
Luke Doukakis
Kaelin Moore
Gabriel Zapata
Keeon Thomas
3:19.56
Apr 28
Steve Scott Invitational (Day 2)
3.
Luke Doukakis
Chris Uzoma
Keeon Thomas
Kaelin Moore
3:20.56
Mar 24
PLNU Invitational
4.
Carl Chavannes
Kyle Dickinson
Kenneth Hamel
Shane Martin
3:29.59
Mar 24
PLNU Invitational
Shot Put - 12lb
1.
Jr
Alejandro Sandoval-Guzman
13.62m
PR
Feb 24
Rossi Relays
2.
So
Ryan Peacock
13.15m
PR
Feb 24
Rossi Relays
3.
So
Gerardo Flores
12.26m
PR
Feb 24
Rossi Relays
Shot Put - 16lb
1.
So
Gerardo Flores
14.72m
Mar 16
Redlands Invitational
2.
Jr
Alejandro Sandoval-Guzman
14.63m
Mar 3
Kim Duyst Invitational
3.
So
Ryan Peacock
13.96m
Mar 3
Kim Duyst Invitational
4.
Fr
Gabriel Zapata
10.10m
Mar 22
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 1)
Discus - 1.6kg
1.
Sr
Paul Bentz
49.96m
PR
Feb 24
Rossi Relays
2.
So
Gerardo Flores
46.65m
PR
Feb 24
Rossi Relays
3.
So
Ryan Peacock
45.59m
PR
Feb 24
Rossi Relays
4.
Jr
Alejandro Sandoval-Guzman
43.61m
PR
Feb 24
Rossi Relays
Discus - 2kg
1.
Sr
Paul Bentz
48.99m
PR
Mar 10
Ben Brown Invitational
2.
Jr
Alejandro Sandoval-Guzman
47.23m
Mar 16
Redlands Invitational
3.
So
Ryan Peacock
45.99m
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
4.
So
Gerardo Flores
44.23m
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
5.
Fr
Gabriel Zapata
20.14m
Mar 23
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 2)
Javelin - 800g
1.
Jr
Matthew Velasco
49.71m
Mar 10
Ben Brown Invitational
2.
Fr
Gabriel Zapata
41.33m
Mar 10
Ben Brown Invitational
High Jump
1.
Jr
Domunique Stewart
2.05m
PR
Mar 3
Kim Duyst Invitational
2.
Sr
Austin Collier
1.86m
PR
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
Pole Vault
1.
Sr
Kyle Victoria
4.90m
PR
May 12
Oxy Invite
2.
Sr
Nolan O'Brien
4.65m
Mar 10
Ben Brown Invitational
3.
Jr
Nicholas Mendoza
4.50m
Mar 24
PLNU Invitational
4.
Jr
Parker Johnson
4.40m
Mar 16
Redlands Invitational
5.
Fr
Gabriel Zapata
2.35m
Mar 23
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 2)
Long Jump
1.
Sr
Austin Collier
7.20m
(.8)
Apr 27
Steve Scott Invitational (Day 1)
2.
Jr
Shane Martin
7.14m
(.1)
PR
Apr 27
Steve Scott Invitational (Day 1)
3.
Jr
Domunique Stewart
6.76m
PR
Mar 3
Kim Duyst Invitational
4.
So
Devin Collins
6.59m
(.7)
PR
Apr 27
Steve Scott Invitational (Day 1)
5.
Fr
Gabriel Zapata
6.38m
Feb 24
Rossi Relays
6.
So
Matthew Chukwueke
6.31m
Feb 24
Rossi Relays
7.
Jr
Andrew Agyemang
6.25m
(.2)
PR
Apr 27
Steve Scott Invitational (Day 1)
Triple Jump
1.
So
Matthew Chukwueke
14.55m
(1.8)
PR
Apr 28
Steve Scott Invitational (Day 2)
2.
So
Devin Collins
14.37m
(2.8)
PR
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
3.
Jr
Andrew Agyemang
14.00m
(1.7)
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
4.
Sr
Austin Collier
13.67m
(4.0)
PR
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
Hammer - 16lb
1.
Jr
Alejandro Sandoval-Guzman
40.99m
Feb 24
Rossi Relays
2.
Jr
Matthew Velasco
37.41m
PR
Mar 10
Ben Brown Invitational
Decathlon -
1.
Fr
Gabriel Zapata
4651
Mar 23
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 2)
Womens
100 Meters
1.
Fr
Ryanne Napoleon
12.31
(3.1)
Mar 24
PLNU Invitational
2.
Sr
Alisha Greenlaw
12.58
(1.4)
Mar 24
PLNU Invitational
3.
So
Sarah Reyna
12.99
PR
Feb 24
Rossi Relays
4.
So
Bridgitte Agcaoili
13.43
Feb 24
Rossi Relays
200 Meters
1.
Fr
Ryanne Napoleon
26.01
(2.5)
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
2.
So
Charisma Byrd
26.19
(1.8)
Mar 22
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 1)
3.
Sr
Ravyn Miller
26.28
(1.1)
Mar 24
PLNU Invitational
4.
So
J'ley Fagalar
26.74
(2.7)
PR
Mar 24
PLNU Invitational
5.
So
Imani Williams
26.78
(2.3)
Mar 22
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 1)
6.
So
Sarah Reyna
27.02
(1.1)
Mar 3
Kim Duyst Invitational
7.
Jr
Suyan Carcedo
28.67
(1.8)
Mar 22
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 1)
8.
Jr
Diamond Scott
29.90
(2.3)
Mar 22
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 1)
400 Meters
1.
Sr
Ravyn Miller
58.38
PR
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
2.
So
Charisma Byrd
59.14
PR
Apr 28
Steve Scott Invitational (Day 2)
3.
So
Sarah Reyna
1:00.30
PR
Mar 24
PLNU Invitational
4.
Sr
Kalin Tomlinson
1:00.60
PR
Apr 28
Steve Scott Invitational (Day 2)
5.
Jr
Arianna Cooper
1:01.92
PR
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
6.
So
J'ley Fagalar
1:02.11
PR
Apr 28
Steve Scott Invitational (Day 2)
7.
Jr
Giselle Burgos
1:03.64
PR
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
800 Meters
1.
Jr
Araceli Servin
2:19.01
PR
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
2.
Sr
Kalin Tomlinson
2:20.07
PR
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
3.
So
Charisma Byrd
2:25.30
PR
Mar 23
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 2)
4.
Fr
Samantha Aguilar
2:25.96
PR
Apr 28
Steve Scott Invitational (Day 2)
5.
Jr
Suyan Carcedo
2:45.73
Mar 23
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 2)
6.
So
Imani Williams
2:48.78
PR
Mar 23
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 2)
7.
Jr
Diamond Scott
2:52.46
PR
Mar 23
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 2)
1500 Meters
1.
Fr
Samantha Barajas
4:44.83
PR
Mar 24
PLNU Invitational
2.
Jr
Anahi Betart
4:46.61
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
3.
Jr
Araceli Servin
4:49.30
Mar 3
Kim Duyst Invitational
4.
So
Jennifer Melendez
4:51.83
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
5.
Fr
Samantha Aguilar
4:53.55
Mar 16
Redlands Invitational
6.
Jr
Antonella Curinga
4:59.55
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
7.
Sr
Taylor Otto
5:17.81
PR
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
8.
Sr
Luz Badillo
5:26.69
Mar 24
PLNU Invitational
1 Mile
1.
Fr
Samantha Aguilar
5:14.79
PR
Mar 10
Ben Brown Invitational
3000 Meters
1.
Jr
Antonella Curinga
10:50.33
PR
Feb 24
Rossi Relays
2.
Sr
Kate Manzke
11:12.67
Feb 24
Rossi Relays
3.
Sr
Taylor Otto
11:25.68
PR
Mar 16
Redlands Invitational
4.
Sr
Luz Badillo
11:46.45
Mar 16
Redlands Invitational
5000 Meters
1.
Jr
Lorraine Fernandez
17:32.39
Mar 10
Oxy Distance Carnival
2.
Fr
Samantha Barajas
17:35.43
PR
Mar 31
San Francisco Distance Carnival
3.
Jr
Anahi Betart
17:36.30
PR
Apr 19
Bryan Clay Invitational (Day 1)
4.
So
Jennifer Melendez
17:47.79
PR
Apr 19
Bryan Clay Invitational (Day 1)
5.
So
Elizabeth Hernandez
17:48.77
PR
Mar 10
Oxy Distance Carnival
6.
Jr
Antonella Curinga
18:30.02
PR
Apr 19
Bryan Clay Invitational (Day 1)
7.
Sr
Taylor Otto
19:28.73
PR
Apr 19
Bryan Clay Invitational (Day 1)
8.
Sr
Luz Badillo
19:52.25
PR
Apr 19
Bryan Clay Invitational (Day 1)
10,000 Meters
1.
Jr
Lorraine Fernandez
36:05.04
PR
Mar 31
San Francisco Distance Carnival
100m Hurdles - 33"
1.
Sr
Alisha Greenlaw
14.56
(1.6)
PR
Mar 24
PLNU Invitational
2.
Jr
Suyan Carcedo
16.11
(2.2)
Mar 24
PLNU Invitational
3.
So
Imani Williams
16.16
(.1)
Apr 28
Steve Scott Invitational (Day 2)
4.
Jr
Diamond Scott
16.95
(.1)
Mar 22
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 1)
5.
So
Charisma Byrd
17.06
(.8)
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
400m Hurdles - 30"
1.
Jr
Arianna Cooper
1:04.09
PR
Apr 28
Steve Scott Invitational (Day 2)
2.
Jr
Giselle Burgos
1:05.15
PR
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
3k Steeplechase
1.
Jr
Araceli Servin
10:46.21
PR
May 12
Oxy Invite
2.
So
Elizabeth Hernandez
11:27.17
PR
Mar 24
PLNU Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
48.40
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
2.
Bridgitte Agcaoili
Ryanne Napoleon
Sarah Reyna
Alisha Greenlaw
48.94
Mar 24
PLNU Invitational
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:58.18
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
2.
Sarah Reyna
Ravyn Miller
Ryanne Napoleon
Charisma Byrd
4:07.74
Mar 24
PLNU Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
12:25.69
Feb 24
Rossi Relays
Shot Put - 4kg
1.
So
Jenna Gonzales
12.46m
Mar 10
Ben Brown Invitational
2.
So
Anela Miki-Han
12.38m
PR
Feb 24
Rossi Relays
3.
Jr
Suyan Carcedo
9.64m
PR
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
4.
So
Imani Williams
8.69m
Mar 22
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 1)
5.
Jr
Diamond Scott
7.89m
Mar 22
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 1)
6.
So
Charisma Byrd
7.79m
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
7.
Sr
Chloe Widdowson
6.87m
PR
Feb 24
Rossi Relays
Discus - 1kg
1.
So
Jenna Gonzales
45.20m
PR
Apr 13
Triton Invitational (Day 1)
2.
So
Anela Miki-Han
39.05m
Apr 13
Triton Invitational (Day 1)
3.
Jr
Alyssa Carrillo
37.75m
PR
Mar 16
Redlands Invitational
4.
Jr
Gabriela Stanford
36.21m
PR
Feb 24
Rossi Relays
Javelin - 600g
1.
Jr
Diamond Scott
33.71m
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
2.
So
Imani Williams
28.93m
PR
Mar 23
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 2)
3.
Jr
Suyan Carcedo
27.79m
Mar 10
Ben Brown Invitational
4.
So
Charisma Byrd
20.87m
Mar 23
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 2)
High Jump
1.
So
Charisma Byrd
1.58m
Apr 28
Steve Scott Invitational (Day 2)
2.
Jr
Suyan Carcedo
1.50m
PR
Mar 22
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 1)
3.
Jr
Diamond Scott
1.37m
Feb 24
Rossi Relays
4.
So
Imani Williams
1.29m
Mar 22
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 1)
Pole Vault
1.
Jr
Hannah Stueve
3.65m
Feb 24
Rossi Relays
Long Jump
1.
So
Imani Williams
5.88m
(2.1)
Apr 27
Steve Scott Invitational (Day 1)
2.
So
Bridgitte Agcaoili
5.25m
(1.0)
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
3.
Jr
Suyan Carcedo
5.03m
(1.0)
PR
Apr 14
Triton Invitational (Day 2)
4.
Sr
Chloe Widdowson
4.83m
Feb 24
Rossi Relays
5.
Jr
Diamond Scott
4.80m
(.2)
Mar 23
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 2)
6.
So
Sophia Le
4.66m
(-1.1)
Mar 24
PLNU Invitational
7.
So
Araz Madenlian
4.42m
PR
Mar 16
Redlands Invitational
8.
So
Charisma Byrd
4.18m
(.8)
Mar 23
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 2)
Triple Jump
1.
So
Sophia Le
10.00m
(1.7)
Apr 20
Bryan Clay Invitational (Day 2)
Hammer - 4kg
1.
Jr
Gabriela Stanford
45.24m
PR
Apr 27
Steve Scott Invitational (Day 1)
2.
Jr
Alyssa Carrillo
42.06m
Feb 24
Rossi Relays
3.
So
Anela Miki-Han
33.57m
Apr 13
Triton Invitational (Day 1)
Heptathlon -
1.
So
Imani Williams
3887
PR
Mar 23
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 2)
2.
Jr
Suyan Carcedo
3749
Mar 23
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 2)
3.
So
Charisma Byrd
3688
Mar 23
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 2)
4.
Jr
Diamond Scott
3378
Mar 23
40th Annual Aztec Open and Invitational (Day 2)
*Recent improvement