Season:
2008 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2023
2019
2018
2017
2016
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
9
Clayton Harris
11.84c
May 7
American Falls
2.
10
Kohl Braun
12.54c
Apr 9
Malad Inv.
3.
11
Tyson Ward
12.64c
Apr 23
Bear Lake Invitational
200 Meters
1.
12
Karter Price
24.14c
PR
May 15
3A District 5 Meet
2.
9
Clayton Harris
24.24c
May 15
3A District 5 Meet
3.
9
Colin Lynch
24.94c
PR
May 15
3A District 5 Meet
4.
12
Ian Phillips
25.24c
PR
May 15
3A District 5 Meet
5.
11
Micahel Brennan
27.14c
Apr 23
Bear Lake Invitational
400 Meters
1.
9
Colin Lynch
54.92
PR
May 24
3A State Meet
2.
12
Karter Price
56.04c
PR
May 15
3A District 5 Meet
3.
11
David Lamm
57.14c
May 15
3A District 5 Meet
4.
12
Kyle Roberts
57.24c
PR
May 7
American Falls
800 Meters
1.
11
Dory Alleman
2:05.41
May 24
3A State Meet
2.
12
Derek Wood
2:22.0h
PR
May 15
3A District 5 Meet
3.
9
Jed Price
2:26.4h
PR
May 15
3A District 5 Meet
4.
11
Chantz Eborn
2:59.7h
May 15
3A District 5 Meet
1600 Meters
1.
11
Dory Alleman
4:40.57
May 24
3A State Meet
2.
11
Micahel Brennan
5:58.1h
PR
May 15
3A District 5 Meet
3.
9
Jed Price
5:59.1h
PR
May 15
3A District 5 Meet
4.
11
David Lamm
6:39.2h
PR
May 15
3A District 5 Meet
5.
11
Chantz Eborn
6:47.1h
Apr 23
Bear Lake Invitational
3200 Meters
1.
11
Dory Alleman
10:11.34
May 24
3A State Meet
110m Hurdles - 39"
1.
12
Adam Davidson
16.94c
PR
May 15
3A District 5 Meet
300m Hurdles - 36"
1.
11
Micahel Brennan
47.54c
May 15
3A District 5 Meet
4x100 Relay
1.
-
Clayton Harris
Kyle Roberts
Karter Price
Kohl Braun
46.94c
Apr 23
Bear Lake Invitational
2.
-
Clayton Harris
Kohl Braun
Kyle Roberts
Karter Price
47.44c
May 7
American Falls
3.
-
Relay Team
48.44c
Apr 3
Americn Falls Invit.
4x200 Relay -
1.
-
Karter Price
Kyle Roberts
Kohl Braun
Ian Phillips
1:36.2h
May 15
3A District 5 Meet
2.
-
Relay Team
1:38.19
May 24
3A State Meet
3.
-
Karter Price
Tyson Ward
Kyle Roberts
Kohl Braun
1:38.7h
Apr 23
Bear Lake Invitational
4.
-
Karter Price
Colin Lynch
Micahel Brennan
Ian Phillips
1:43.4h
Apr 9
Malad Inv.
4x400 Relay
1.
-
Dory Alleman
Ian Phillips
Kyle Roberts
Colin Lynch
3:59.6h
Apr 23
Bear Lake Invitational
2.
-
Dory Alleman
David Lamm
Ian Phillips
Colin Lynch
4:02.6h
Apr 9
Malad Inv.
3.
-
Relay Team
4:11.9h
Apr 3
Americn Falls Invit.
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Clayton Harris
Kyle Roberts
Derek Wood
Ian Phillips
3:54.2h
May 15
3A District 5 Meet
2.
-
Clayton Harris
Colin Lynch
Derek Wood
Adam Davidson
4:15.7h
Apr 23
Bear Lake Invitational
3.
-
Clayton Harris
Colin Lynch
Karter Price
Derek Wood
4:17.6h
Apr 9
Malad Inv.
Shot Put - 12lb
1.
12
Adam Davidson
42' 2
PR
May 15
3A District 5 Meet
2.
11
Mason Kidd
41' 5
May 15
3A District 5 Meet
3.
11
Chase Peterson
39' 7.5
Apr 23
Bear Lake Invitational
4.
11
Cooper Jensen
37' 11
PR
Apr 23
Bear Lake Invitational
5.
12
Chase Jensen
37' 0.5
PR
May 15
3A District 5 Meet
Discus - 1.6kg
1.
12
Adam Davidson
150' 7
PR
May 15
3A District 5 Meet
2.
11
Mason Kidd
124' 9
May 24
3A State Meet
3.
11
Chase Peterson
120' 8
May 15
3A District 5 Meet
4.
12
Chase Jensen
110' 7
PR
Apr 9
Malad Inv.
5.
11
Cooper Jensen
82' 2
PR
May 15
3A District 5 Meet
High Jump
1.
12
Karter Price
5' 4
PR
Apr 9
Malad Inv.
Pole Vault
1.
11
Tyson Ward
10' 6
May 7
American Falls
Long Jump
1.
10
Kohl Braun
18' 6.5
May 15
3A District 5 Meet
2.
12
Karter Price
17' 10.5
PR
Apr 23
Bear Lake Invitational
3.
9
Addison Ochsenbein
15' 9
PR
May 15
3A District 5 Meet
Triple Jump
1.
11
Cooper Jensen
35' 1.75
PR
Apr 23
Bear Lake Invitational
2.
9
Addison Ochsenbein
34' 8.5
May 15
3A District 5 Meet
Womens
400 Meters
1.
12
Cydney Jacobsen
1:02.04c
May 15
3A District 5 Meet
2.
9
Kayla Wallentine
1:07.64c
Apr 9
Malad Inv.
800 Meters
1.
11
Jessi Timothy
2:29.46
PR
May 24
3A State Meet
2.
11
Payge Jacobsen
2:35.2h
May 15
3A District 5 Meet
3.
11
Jessica Leonhardt
2:39.1h
PR
May 15
3A District 5 Meet
4.
11
Janessa Leonhardt
2:40.0h
PR
May 15
3A District 5 Meet
5.
11
Ashley Leonhardt
2:41.0h
May 15
3A District 5 Meet
6.
9
Kayla Wallentine
2:41.9h
PR
May 15
3A District 5 Meet
7.
11
Jamie Parker
2:59.5h
Apr 9
Malad Inv.
1600 Meters
1.
12
Cydney Jacobsen
5:19.59
PR
May 24
3A State Meet
2.
11
Jessica Leonhardt
5:46.76
May 24
3A State Meet
3.
11
Jessi Timothy
5:56.9h
Apr 23
Bear Lake Invitational
4.
11
Janessa Leonhardt
6:08.5h
PR
May 15
3A District 5 Meet
5.
11
Payge Jacobsen
6:13.0h
May 7
American Falls
6.
11
Ashley Leonhardt
6:35.9h
May 15
3A District 5 Meet
3200 Meters
1.
12
Cydney Jacobsen
11:34.16
PR
May 24
3A State Meet
2.
11
Jessi Timothy
13:39.2h
Apr 9
Malad Inv.
300m Hurdles - 30"
1.
11
Megan Etcheverry
51.14c
PR
May 15
3A District 5 Meet
2.
10
Katlyn Stevens
53.54c
PR
May 15
3A District 5 Meet
4x400 Relay
1.
-
Cydney Jacobsen
Megan Etcheverry
Jessi Timothy
Kayla Wallentine
4:31.8h
May 15
3A District 5 Meet
2.
-
Cydney Jacobsen
Megan Etcheverry
Jamie Parker
Kayla Wallentine
4:38.0h
May 7
American Falls
3.
-
Relay Team
4:52.6h
Apr 23
Bear Lake Invitational
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Jamie Parker
Shayna Singleton
Megan Etcheverry
Payge Jacobsen
2:08.9h
May 7
American Falls
2.
-
Jamie Parker
Megan Etcheverry
Payge Jacobsen
Shayna Singleton
2:09.3h
May 15
3A District 5 Meet
3.
-
Jamie Parker
Shayna Singleton
Tana Boehme
Megan Etcheverry
2:12.3h
Apr 9
Malad Inv.
4.
-
Relay Team
2:18.4h
Apr 3
Americn Falls Invit.
Shot Put - 4kg
1.
12
Tana Boehme
24' 5
May 15
3A District 5 Meet
Discus - 1kg
1.
12
Tana Boehme
87' 0
PR
May 15
3A District 5 Meet
High Jump
1.
10
Shayna Singleton
4' 6
Apr 23
Bear Lake Invitational
Long Jump
1.
9
Kayla Wallentine
15' 7.25
May 15
3A District 5 Meet
2.
10
Shayna Singleton
15' 5.25
May 15
3A District 5 Meet
Triple Jump
1.
10
Shayna Singleton
33' 0
May 15
3A District 5 Meet
2.
9
Kayla Wallentine
32' 9.25
May 15
3A District 5 Meet
*Recent improvement