Season:
2013 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2024
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Jacob Sutherin
11.74c
PR
May 3
Teton Small School meet
2.
11
Spencer Dye
11.87
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
3.
9
Rollin Sutherin
12.24c
PR
May 3
Teton Small School meet
4.
12
Zack Beckett
12.25
PR
Apr 11
Salmon-Challis Invite
5.
9
Marcus Gillespie
12.44c
PR
Mar 14
Kimberly Invitational
6.
12
Jake Murdoch
12.74c
Mar 14
Kimberly Invitational
7.
9
Matthew Orme
12.94c
Mar 14
Kimberly Invitational
8.
12
Chad Leckington
13.14c
Mar 14
Kimberly Invitational
9.
9
Ethen Frost
13.44c
Mar 14
Kimberly Invitational
200 Meters
1.
11
Jacob Sutherin
23.74c
PR
May 3
Teton Small School meet
2.
9
Marcus Gillespie
25.24c
Mar 26
Firth High Icebreaker
3.
9
Trent White
26.14c
Mar 14
Kimberly Invitational
4.
11
Tyler Killpack
26.16
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
5.
9
Ethen Frost
26.77
May 9
District VI 3A Meet Day 1
6.
9
Austin Prestwich
27.09
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
7.
12
Jake Murdoch
27.54c
Mar 14
Kimberly Invitational
8.
9
Matthew Orme
28.10
Apr 4
Shelley Invite
9.
9
Eli Dial
28.19
May 9
District VI 3A Meet Day 1
10.
10
Takoda Bingham
28.88
Apr 11
Salmon-Challis Invite
300 Meters
1.
12
Josh Leal
43.84c
PR
May 3
Teton Small School meet
2.
12
McKay Smith
47.64c
PR
May 3
Teton Small School meet
3.
9
Ethan Clinger
53.24c
PR
May 3
Teton Small School meet
400 Meters
1.
9
Marcus Gillespie
54.77
May 9
District VI 3A Meet Day 1
2.
9
Austin Stewart
55.72
Apr 4
Shelley Invite
3.
9
Matthew Orme
1:01.26
May 9
District VI 3A Meet Day 1
4.
9
Eli Dial
1:02.19
May 9
District VI 3A Meet Day 1
5.
10
Marshall Kohler
1:02.71
PR
Apr 11
Salmon-Challis Invite
6.
12
Jake Ward
1:03.12
PR
Apr 4
Shelley Invite
7.
9
Trent White
1:05.16
PR
Apr 4
Shelley Invite
8.
10
Cailis Oakey
1:07.74c
PR
Mar 14
Kimberly Invitational
800 Meters
1.
9
David Searle
2:06.84
May 9
District VI 3A Meet Day 1
2.
9
Austin Stewart
2:10.31
Apr 24
Bingham County Meet
3.
10
Marshall Kohler
2:23.04
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
4.
10
Cailis Oakey
2:35.46
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
1600 Meters
1.
9
Austin Stewart
4:40.59
May 17
3A State Championships
2.
9
Mark Crandall
5:01.70
Apr 24
Bingham County Meet
3.
10
Brandon Winward
5:08.77
May 9
District VI 3A Meet Day 1
4.
9
David Searle
5:12.0h
Mar 14
Kimberly Invitational
5.
10
Cailis Oakey
5:42.32
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
6.
9
Tanner Winward
5:53.11
PR
Apr 24
Bingham County Meet
3200 Meters
1.
9
Austin Stewart
9:54.11
May 17
3A State Championships
2.
9
Mark Crandall
10:47.87
May 9
District VI 3A Meet Day 1
3.
10
Brandon Winward
11:34.16
May 9
District VI 3A Meet Day 1
4.
9
David Searle
12:00.18
Apr 24
Bingham County Meet
5.
10
Cailis Oakey
12:45.27
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
6.
9
Tanner Winward
13:20.88
Apr 24
Bingham County Meet
110m Hurdles - 39"
1.
12
Josh Leal
17.11
May 9
District VI 3A Meet Day 1
2.
12
Kamden Huntsman
17.72
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
3.
12
McKay Smith
18.96
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
4.
9
Ethan Clinger
20.28
Apr 24
Bingham County Meet
300m Hurdles - 36"
1.
10
Spencer Wilson
42.30
PR
May 17
3A State Championships
2.
12
Josh Leal
43.43
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
3.
12
McKay Smith
44.89
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
4.
12
Kamden Huntsman
50.74c
PR
Mar 14
Kimberly Invitational
5.
9
Ethan Clinger
50.84c
Mar 14
Kimberly Invitational
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
50.64c
May 3
Teton Small School meet
2.
9
Ethen Frost
Marcus Gillespie
Austin Prestwich
Trent White
50.84c
Mar 14
Kimberly Invitational
3.
9
Trent White
Austin Prestwich
Ethen Frost
Rollin Sutherin
51.21
Apr 24
Bingham County Meet
4.
-
Spencer Wilson
Wesley Killpack
Stefan Jacobsen
Josh Calderwood
51.60
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
5.
9
Austin Prestwich
Trent White
Ethen Frost
Rollin Sutherin
52.10
Apr 4
Shelley Invite
6.
9
Rollin Sutherin
Austin Prestwich
Marcus Gillespie
Ethen Frost
54.97
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
4x200 Relay -
1.
-
Jacob Sutherin
Rollin Sutherin
Marcus Gillespie
McKay Smith
1:41.49
Apr 24
Bingham County Meet
2.
-
Jacob Sutherin
Tyler Killpack
Marcus Gillespie
Rollin Sutherin
1:41.67
Apr 4
Shelley Invite
3.
-
Relay Team
1:42.0h
May 3
Teton Small School meet
4.
-
Spencer Dye
Jacob Sutherin
Rollin Sutherin
Tyler Killpack
1:42.6h
Mar 14
Kimberly Invitational
5.
-
Jacob Sutherin
McKay Smith
Takoda Bingham
Rollin Sutherin
1:44.22
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
4x400 Relay
1.
-
Marcus Gillespie
Spencer Wilson
Jacob Sutherin
Josh Leal
3:42.14
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
2.
-
Relay Team
3:45.42
May 9
District VI 3A Meet Day 1
3.
-
Austin Stewart
Josh Leal
Jacob Sutherin
Spencer Wilson
3:51.23
Apr 11
Salmon-Challis Invite
4.
-
Josh Leal
Marcus Gillespie
Jacob Sutherin
Spencer Wilson
3:53.99
Apr 24
Bingham County Meet
5.
-
McKay Smith
Spencer Dye
Jacob Sutherin
Josh Leal
4:00.0h
Mar 14
Kimberly Invitational
6.
-
Spencer Wilson
Austin Stewart
Josh Leal
Marcus Gillespie
4:08.75
Apr 4
Shelley Invite
7.
-
Mark Crandall
Brandon Winward
David Searle
Tanner Winward
4:21.2h
Mar 14
Kimberly Invitational
8.
-
Cailis Oakey
Ethan Clinger
Marcus Gillespie
Trent White
4:31.3h
Mar 14
Kimberly Invitational
4x800 Relay
1.
-
Cailis Oakey
David Searle
Marshall Kohler
Mark Crandall
9:51.83
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
3:57.11
May 9
District VI 3A Meet Day 1
2.
-
Jacob Sutherin
Marcus Gillespie
Josh Leal
Austin Stewart
3:59.57
Apr 24
Bingham County Meet
3.
-
McKay Smith
Zack Beckett
Josh Leal
Spencer Wilson
4:06.1h
Apr 11
Salmon-Challis Invite
Shot Put - 12lb
1.
12
Stefan Jacobsen
39' 9
PR
Apr 24
Bingham County Meet
2.
10
Josh Calderwood
33' 1
Apr 24
Bingham County Meet
3.
10
Yeager Dicus
30' 5
PR
Apr 4
Shelley Invite
Discus - 1.6kg
1.
12
Stefan Jacobsen
94' 10
PR
Apr 11
Salmon-Challis Invite
2.
10
Josh Calderwood
78' 7
May 9
District VI 3A Meet Day 1
3.
10
Yeager Dicus
73' 10
PR
Mar 14
Kimberly Invitational
High Jump
1.
12
Zack Beckett
5' 7
PR
Apr 11
Salmon-Challis Invite
2.
11
Spencer Dye
5' 6
PR
May 3
Teton Small School meet
3.
9
David Searle
5' 2
May 9
District VI 3A Meet Day 1
Pole Vault
1.
11
Spencer Dye
12' 0
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
2.
9
Rollin Sutherin
11' 6
May 9
District VI 3A Meet Day 1
3.
10
Takoda Bingham
11' 0
May 9
District VI 3A Meet Day 1
Long Jump
1.
9
Ethen Frost
17' 11.25
Apr 11
Salmon-Challis Invite
2.
10
Spencer Wilson
17' 5.25
PR
Apr 24
Bingham County Meet
3.
12
Jake Murdoch
17' 2
Mar 14
Kimberly Invitational
4.
12
McKay Smith
16' 8.5
PR
Apr 24
Bingham County Meet
5.
9
Trent White
15' 11
Apr 24
Bingham County Meet
6.
10
Jaren Smith
14' 5
PR
Apr 24
Bingham County Meet
Triple Jump
1.
10
Spencer Wilson
38' 7
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
2.
12
Jake Murdoch
32' 5
Mar 14
Kimberly Invitational
Womens
100 Meters
1.
12
Samantha Orme
13.07
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
2.
11
Maria Franco
14.05
Apr 11
Salmon-Challis Invite
3.
11
Indigo Young
14.40
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
4.
9
Aylee Andersen
16.24c
PR
Mar 14
Kimberly Invitational
200 Meters
1.
12
Samantha Orme
28.24c
PR
May 3
Teton Small School meet
2.
10
Brooke Sorensen
29.46
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
3.
11
Maria Franco
29.53
May 9
District VI 3A Meet Day 1
4.
9
Marley Dye
29.64c
PR
May 3
Teton Small School meet
5.
9
Shae Wright
29.95
PR
Apr 24
Bingham County Meet
6.
9
Aylee Andersen
31.81
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
7.
10
Adriana Sanchez
35.57
PR
Apr 24
Bingham County Meet
400 Meters
1.
9
Hannah Hanson
1:03.84c
May 3
Teton Small School meet
2.
9
Marley Dye
1:06.45
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
3.
9
Klarissa Andersen
1:06.98
Apr 24
Bingham County Meet
4.
9
Shae Wright
1:07.53
PR
Apr 24
Bingham County Meet
5.
10
Taylor Young
1:08.76
PR
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
6.
11
Indigo Young
1:09.13
PR
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
7.
12
Samantha Orme
1:09.49
PR
Apr 4
Shelley Invite
8.
-
Taylor Wright
1:09.84c
PR
May 3
Teton Small School meet
9.
9
Aylee Andersen
1:16.91
PR
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
10.
10
Adriana Sanchez
1:20.16
PR
Apr 24
Bingham County Meet
800 Meters
1.
9
Hannah Hanson
2:36.36
PR
May 17
3A State Championships
2.
9
LeAnn Larkin
2:45.60
May 9
District VI 3A Meet Day 1
3.
9
Klarissa Andersen
2:48.0h
May 3
Teton Small School meet
4.
9
Ashli Young
2:51.89
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
5.
9
Aylee Andersen
2:53.06
May 9
District VI 3A Meet Day 1
6.
10
Julie Martinez
3:06.59
Apr 24
Bingham County Meet
7.
9
Jacqueline Wilson
3:08.78
PR
Apr 24
Bingham County Meet
1600 Meters
1.
9
Klarissa Andersen
5:44.73
May 17
3A State Championships
2.
9
LeAnn Larkin
6:12.49
May 9
District VI 3A Meet Day 1
3.
9
Hannah Hanson
6:35.69
PR
Apr 4
Shelley Invite
4.
9
Jacqueline Wilson
6:46.47
PR
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
5.
10
Julie Martinez
7:00.16
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
3200 Meters
1.
9
Klarissa Andersen
14:16.8h
May 3
Teton Small School meet
2.
9
LeAnn Larkin
14:36.25
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
10
Holly Dooley
17.77
Apr 11
Salmon-Challis Invite
2.
9
Kira Marlow
18.34c
May 3
Teton Small School meet
300m Hurdles - 30"
1.
10
Holly Dooley
46.83
PR
May 17
3A State Championships
2.
11
Indigo Young
51.99
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
3.
9
Kira Marlow
54.02
May 9
District VI 3A Meet Day 1
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
55.18
May 9
District VI 3A Meet Day 1
2.
-
Brooke Sorensen
Maria Franco
Samantha Orme
Indigo Young
55.39
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
3.
-
Indigo Young
Kira Marlow
Brooke Sorensen
Shae Wright
57.15
Apr 24
Bingham County Meet
4.
-
Jacquelynn Betancourt
Jacqueline Wilson
Deidre Wilson
Sage Wood
1:02.35
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
4x200 Relay -
1.
-
Holly Dooley
Samantha Orme
Brooke Sorensen
Maria Franco
1:53.02
May 9
District VI 3A Meet Day 1
2.
-
Maria Franco
Holly Dooley
Samantha Orme
Brooke Sorensen
1:53.28
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
3.
-
Holly Dooley
Samantha Orme
Maria Franco
Brooke Sorensen
1:55.89
Apr 4
Shelley Invite
4.
-
Samantha Orme
Taylor Young
Shae Wright
Brooke Sorensen
1:59.6h
Mar 14
Kimberly Invitational
4x400 Relay
1.
-
Hannah Hanson
Shae Wright
Klarissa Andersen
Holly Dooley
4:20.86
May 9
District VI 3A Meet Day 1
2.
-
Relay Team
4:21.18
May 17
3A State Championships
3.
-
Holly Dooley
Klarissa Andersen
Samantha Orme
Taylor Young
4:32.19
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
4.
-
Marley Dye
Shae Wright
Holly Dooley
Hannah Hanson
4:36.6h
Apr 11
Salmon-Challis Invite
5.
-
Shae Wright
Holly Dooley
Taylor Young
Marley Dye
4:41.7h
Mar 14
Kimberly Invitational
6.
-
Taylor Young
Marley Dye
Shae Wright
Hannah Hanson
4:45.78
Apr 4
Shelley Invite
7.
-
Taylor Young
Kira Marlow
Klarissa Andersen
Aylee Andersen
4:49.3h
Apr 11
Salmon-Challis Invite
8.
9
Hannah Hanson
Aylee Andersen
Klarissa Andersen
Kira Marlow
4:53.1h
Mar 14
Kimberly Invitational
4x800 Relay
1.
-
Julie Martinez
Ashli Young
Hannah Hanson
Klarissa Andersen
11:37.69
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Relay Team
1:58.01
May 9
District VI 3A Meet Day 1
2.
-
Maria Franco
Samantha Orme
Hannah Hanson
Holly Dooley
2:01.72
Apr 24
Bingham County Meet
3.
-
Brooke Sorensen
Taylor Young
Kira Marlow
Hannah Hanson
2:05.21
Apr 11
Salmon-Challis Invite
Shot Put - 4kg
1.
12
Deidre Wilson
39' 1
PR
Apr 11
Salmon-Challis Invite
2.
12
Jacquelynn Betancourt
23' 5.5
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
3.
12
Samantha Orme
21' 8
PR
Mar 14
Kimberly Invitational
4.
11
Sage Wood
19' 3
PR
Apr 4
Shelley Invite
Discus - 1kg
1.
12
Deidre Wilson
126' 6
PR
May 17
3A State Championships
2.
12
Jacquelynn Betancourt
74' 1
PR
May 9
District VI 3A Meet Day 1
3.
9
Jacqueline Wilson
65' 9
May 9
District VI 3A Meet Day 1
4.
11
Sage Wood
55' 5
Apr 4
Shelley Invite
High Jump
1.
10
Gwean Marlow
4' 10
Apr 19
Tiger/Grizz Invitational
2.
9
Kira Marlow
4' 6
PR
May 3
Teton Small School meet
10
Brooke Sorensen
4' 6
PR
May 3
Teton Small School meet
4.
10
Taylor Young
4' 2
PR
May 3
Teton Small School meet
Pole Vault
1.
10
Taylor Young
8' 0
Mar 26
Firth High Icebreaker
2.
9
Marley Dye
7' 0
May 9
District VI 3A Meet Day 1
Long Jump
1.
10
Brooke Sorensen
13' 0.5
PR
Mar 14
Kimberly Invitational
2.
9
Shae Wright
11' 9
PR
Mar 14
Kimberly Invitational
*Recent improvement