Season:
2010 Indoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
55 Meter Dash
1.
Jr
Lyndon Johnson
6.62
PR
Feb 13
BU Valentine Invitational
60 Meter Dash
1.
Jr
Lyndon Johnson
6.99
Jan 9
Buckeye Classic
2.
Sr
Jesse Ramirez
7.08
Feb 13
All-Ohio Championships
3.
So
Corey Clarke
7.11
Feb 27
GLIAC Championships
4.
Fr
Lucas Horstman
7.16
PR
Dec 5
Oiler Opener
5.
So
John Guagenti
7.23
Jan 22
Northwest Ohio Invite
6.
So
Curtis Smithey
7.25
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
7.
Fr
Timothy Sanders
7.31
Feb 20
Kent State Tune Up
8.
Fr
De'Jon Faulkner
7.32
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
9.
So
Shawnathan Fort
7.34
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
10.
Jr
Greg Schaible
7.36
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
11.
Jr
Cory Brunow
7.44
PR
Dec 5
Oiler Opener
12.
Sr
Scott Werner
7.63
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
13.
Sr
Tyrone Francis
7.65
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
14.
Fr
Michael Blinn
7.69
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
15.
Sr
Curtis Haggard
7.82
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
200 Meters
1.
So
Curtis Smithey
21.83
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
2.
Jr
Lyndon Johnson
21.91
Feb 27
GLIAC Championships
3.
So
Corey Clarke
22.19
Feb 27
GLIAC Championships
4.
So
John Guagenti
22.50
Jan 22
Northwest Ohio Invite
5.
Jr
Greg Schaible
22.72
Feb 20
Kent State Tune Up
6.
Sr
Jesse Ramirez
23.03
PR
Feb 13
All-Ohio Championships
7.
So
Shawnathan Fort
23.23
Feb 5
Findlay Open
8.
Jr
Erik Birkholz
23.38
Feb 5
Findlay Open
9.
Fr
De'Jon Faulkner
23.43
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
10.
Sr
Scott Werner
23.84c
PR
Dec 5
Oiler Opener
11.
Fr
Timothy Sanders
23.90
Dec 5
Oiler Opener
12.
Sr
Tyrone Francis
24.68
Feb 20
Kent State Tune Up
13.
Jr
Cory Brunow
24.76
PR
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
14.
Fr
Lucas Horstman
24.97
PR
Jan 30
Findlay Classic
15.
Sr
Curtis Haggard
25.07
Jan 30
Findlay Classic
16.
Fr
Michael Blinn
25.19
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
300 Meters
1.
So
Curtis Smithey
34.09
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
2.
Jr
Greg Schaible
36.20
Dec 5
Oiler Opener
3.
So
Shawnathan Fort
36.24
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
4.
Fr
Timothy Sanders
37.10
Jan 22
Northwest Ohio Invite
5.
Sr
Scott Werner
37.74
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
6.
Fr
Michael Blinn
39.54
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
400 Meters
1.
So
Curtis Smithey
47.42
PR
Feb 27
GLIAC Championships
2.
So
John Guagenti
48.87
Dec 5
Oiler Opener
3.
Jr
Greg Schaible
49.35
Feb 27
GLIAC Championships
4.
So
Shawnathan Fort
49.84
Feb 27
GLIAC Championships
5.
Jr
Erik Birkholz
50.59
Feb 20
Kent State Tune Up
6.
Sr
Scott Werner
51.42
PR
Feb 27
GLIAC Championships
7.
Fr
Timothy Sanders
53.01
Jan 30
Findlay Classic
500 Meters
1.
Jr
Simon Bernard
1:04.50
Jan 22
Northwest Ohio Invite
2.
So
Curtis Smithey
1:05.12
PR
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
3.
So
John Guagenti
1:06.20
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
4.
Jr
Greg Schaible
1:06.92
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
5.
Jr
Erik Birkholz
1:07.50
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
6.
So
Colin Walthour
1:08.60
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
600 Meters
1.
Jr
Simon Bernard
1:22.19
PR
Jan 9
Buckeye Classic
2.
So
Curtis Smithey
1:22.67
PR
Jan 9
Buckeye Classic
3.
So
Colin Walthour
1:26.42
PR
Jan 9
Buckeye Classic
800 Meters
1.
Jr
Simon Bernard
1:53.67
PR
Feb 27
GLIAC Championships
2.
So
Joe Guerra
1:56.16
Feb 27
GLIAC Championships
3.
So
Colin Walthour
2:00.94
PR
Feb 27
GLIAC Championships
4.
Fr
Caleb Swisher
2:14.99
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
1000 Meters
1.
So
Joe Guerra
2:41.63
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
1 Mile
1.
Sr
Kyle Tweed
4:28.31
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
2.
So
Jordan Kirwen
4:28.95
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
3.
Sr
Craig Wolfe
4:36.27
Jan 30
Findlay Classic
4.
Fr
Caleb Swisher
5:26.71
PR
Feb 5
Findlay Open
3000 Meters
1.
So
Jordan Kirwen
8:51.70
PR
Feb 27
GLIAC Championships
2.
Sr
Kyle Tweed
8:52.70
Feb 27
GLIAC Championships
3.
Sr
Craig Wolfe
9:00.54
Feb 20
Kent State Tune Up
4.
Fr
Timothy Majoy
9:21.56
Feb 20
Kent State Tune Up
5.
Fr
Luis Velasco
9:58.35
Feb 20
Kent State Tune Up
5000 Meters
1.
Sr
Craig Wolfe
16:15.64
PR
Feb 27
GLIAC Championships
60m Hurdles - 42"
1.
Fr
Lucas Horstman
8.52
PR
Feb 27
GLIAC Championships
2.
Fr
Timothy Sanders
8.61
Feb 5
Findlay Open
3.
Sr
Curtis Haggard
8.96
Feb 20
Kent State Tune Up
300m Hurdles - 36"
1.
Fr
Timothy Sanders
41.43
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
2.
Fr
Lucas Horstman
42.97
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
3.
Sr
Curtis Haggard
43.26
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
4x200 Relay -
1.
-
Jesse Ramirez
Timothy Sanders
Lucas Horstman
De'Jon Faulkner
1:37.84
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
4x400 Relay
1.
-
Greg Schaible
Lyndon Johnson
Simon Bernard
Curtis Smithey
3:13.32
Feb 27
GLIAC Championships
2.
-
Greg Schaible
Curtis Smithey
Shawnathon Fort
Simon Bernard
3:14.42
Feb 13
BU Valentine Invitational
3.
-
Relay Team
3:15.09
Mar 13
NCAA Division II Indoor Championships
4.
-
Greg Schaible
Curtis Smithey
Simon Bernard
John Guagenti
3:18.43
Jan 9
Buckeye Classic
5.
-
Greg Schaible
Shawnathon Fort
Simon Bernard
Curtis Smithey
3:20.93
Jan 30
Findlay Classic
6.
-
John Guagenti
Greg Schaible
Erik Birkholz
Simon Bernard
3:21.93
Jan 22
Northwest Ohio Invite
7.
-
Greg Schaible
Shawnathon Fort
Erik Birkholz
Simon Bernard
3:24.59
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
8.
-
Shawnathon Fort
Erik Birkholz
Lyndon Johnson
Jesse Ramirez
3:25.92
Jan 9
Buckeye Classic
9.
-
Erik Birkholz
Corey Clarke
Joe Guerra
Timothy Sanders
3:26.49
Feb 13
All-Ohio Championships
10.
-
Scott Werner
Colin Walthour
Joe Guerra
Timothy Sanders
3:29.34
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
11.
-
Erik Birkholz
Timothy Sanders
Colin Walthour
Joe Guerra
3:31.35
Jan 30
Findlay Classic
12.
-
Shawnathon Fort
Curtis Smithey
Michael Blinn
De'Jon Faulkner
3:32.58
Jan 22
Northwest Ohio Invite
13.
-
Timothy Sanders
Scott Werner
Colin Walthour
Joe Guerra
3:33.47
Jan 22
Northwest Ohio Invite
14.
-
Erik Birkholz
Scott Werner
Caleb Swisher
De'Jon Faulkner
3:40.31
Feb 5
Findlay Open
4x800 Relay
1.
-
Simon Bernard
Curtis Smithey
Greg Schaible
Joe Guerra
7:57.07
Jan 30
Findlay Classic
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Kyle Tweed
Erik Birkholz
Joe Guerra
Jordan Kirwen
10:17.27
Feb 27
GLIAC Championships
2.
-
Kyle Tweed
Shawnathon Fort
Colin Walthour
Jordan Kirwen
10:42.67
Jan 30
Findlay Classic
Shot Put - 16lb
1.
So
Derrick Vicars
17.55m
Mar 13
NCAA Division II Indoor Championships
2.
Jr
Nathaniel Kurtz
16.34m
Jan 9
Buckeye Classic
3.
Fr
Darren Bass
15.93m
Feb 27
GLIAC Championships
4.
Sr
Brant Finney
14.54m
Jan 30
Findlay Classic
High Jump
1.
So
Cory Vales
2.09m
Feb 20
Kent State Tune Up
2.
Fr
Lucas Horstman
1.78m
PR
Dec 5
Oiler Opener
Pole Vault
1.
Fr
Shane Shockey
4.90m
Feb 13
All-Ohio Championships
2.
Sr
Chris Ehrman
4.66m
PR
Feb 27
GLIAC Championships
3.
Jr
Ryan McKibben
4.42m
Feb 13
All-Ohio Championships
4.
So
Elliott Goetz
4.25m
PR
Jan 30
Findlay Classic
Long Jump
1.
Jr
Cory Brunow
6.86m
PR
Feb 27
GLIAC Championships
Triple Jump
1.
Jr
Cory Brunow
12.02m
Feb 27
GLIAC Championships
Weight Throw - 35lb
1.
Jr
Nathaniel Kurtz
19.13m
Feb 13
BU Valentine Invitational
2.
So
Derrick Vicars
18.31m
Feb 13
BU Valentine Invitational
Womens
60 Meter Dash
1.
So
Raven Clay
7.96
Feb 27
GLIAC Championships
2.
So
Dana Ford
8.28
Dec 5
Oiler Opener
3.
Fr
Jhazmyn Anderson
8.35
PR
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
4.
Fr
Danae Rockwell
8.37
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
5.
Sr
Lisa Kaulfersch
8.58
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
6.
So
Amy Pajcic
8.79
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
7.
Sr
Kelly Beamer
9.00
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
8.
Fr
Pamela Fink
10.12
PR
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
200 Meters
1.
So
Raven Clay
26.78
Dec 5
Oiler Opener
2.
Sr
Stephanie Charnigo
26.88
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
3.
Fr
Jhazmyn Anderson
27.17
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
4.
So
Dana Ford
27.46
PR
Feb 13
All-Ohio Championships
5.
Fr
Danae Rockwell
28.04
PR
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
6.
Sr
Lisa Kaulfersch
28.30
Jan 30
Findlay Classic
7.
Fr
Brittany Thomas
28.49
PR
Feb 5
Findlay Open
8.
Fr
Laura Kelly
31.18
PR
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
9.
Fr
Bethany Grimes
31.30
PR
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
300 Meters
1.
Sr
Stephanie Charnigo
41.87
Jan 22
Northwest Ohio Invite
2.
Jr
Lindsey Schmitmeyer
43.78
Dec 5
Oiler Opener
3.
So
Dana Ford
44.76
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
4.
Fr
Brittany Thomas
44.98
Feb 20
Kent State Tune Up
5.
Fr
Danae Rockwell
45.15
PR
Dec 5
Oiler Opener
6.
Fr
Laura Kelly
50.00
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
7.
Fr
Bethany Grimes
50.20
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
400 Meters
1.
Sr
Stephanie Charnigo
58.19
Feb 20
Kent State Tune Up
2.
Fr
Jhazmyn Anderson
58.47
PR
Feb 27
GLIAC Championships
3.
Jr
Lindsey Schmitmeyer
1:01.27
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
4.
So
Dana Ford
1:04.22
PR
Feb 5
Findlay Open
5.
Fr
Brittany Thomas
1:06.33
Jan 30
Findlay Classic
500 Meters
1.
Sr
Stephanie Charnigo
1:13.7h
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
2.
Jr
Lindsey Schmitmeyer
1:14.8h
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
3.
Fr
Jhazmyn Anderson
1:21.5h
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
4.
So
Catherine Wiemers
1:21.9h
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
600 Meters
1.
Sr
Stephanie Charnigo
1:35.74
Jan 9
Buckeye Classic
800 Meters
1.
Sr
Stephanie Charnigo
2:10.63
PR
Feb 13
BU Valentine Invitational
2.
Jr
Lindsey Schmitmeyer
2:13.10
PR
Feb 27
GLIAC Championships
3.
So
Christine Zimmermann
2:22.07
Feb 6
Div II Team Challenge
4.
So
Catherine Wiemers
2:22.56
PR
Feb 27
GLIAC Championships
5.
Fr
Kayla Sendelbach
2:27.10
Feb 27
GLIAC Championships
6.
Fr
Ashley Sprunger
2:34.17
Jan 30
Findlay Classic
7.
So
Amy Pajcic
2:37.49
Feb 20
Kent State Tune Up
1000 Meters
1.
Jr
Lindsey Schmitmeyer
3:08.02
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
2.
So
Christine Zimmermann
3:15.16
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
3.
So
Catherine Wiemers
3:15.46
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
1 Mile
1.
So
Christine Zimmermann
5:13.88
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
2.
Fr
Brier Sterling
5:15.38
PR
Feb 27
GLIAC Championships
3.
So
Erin Calvelage
5:17.61
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
4.
Fr
Ashley Sprunger
5:34.48
Feb 20
Kent State Tune Up
5.
Fr
Kayla Sendelbach
5:37.85
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
3000 Meters
1.
So
Erin Calvelage
10:25.99
PR
Feb 27
GLIAC Championships
2.
So
Katherine McHenry
10:42.28
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
3.
Fr
Brier Sterling
11:12.40
Feb 6
Div II Team Challenge
4.
Fr
Ashley Sprunger
11:19.06
PR
Jan 22
Northwest Ohio Invite
5.
Jr
Tracey Stockmaster
11:35.83
Jan 30
Findlay Classic
6.
Fr
Abigail Magner
11:50.62
Jan 30
Findlay Classic
7.
Fr
Taylor Greve
11:59.99
PR
Jan 30
Findlay Classic
8.
Jr
Colette Gallo
12:32.23
Feb 5
Findlay Open
9.
Jr
Nicole Sonneberger
12:39.84
PR
Feb 5
Findlay Open
5000 Meters
1.
So
Katherine McHenry
18:42.86
PR
Feb 27
GLIAC Championships
2.
Jr
Tracey Stockmaster
19:21.78
Feb 13
All-Ohio Championships
60m Hurdles - 33"
1.
So
Raven Clay
8.34
Mar 13
NCAA Division II Indoor Championships
2.
Fr
Danae Rockwell
9.37
PR
Jan 30
Findlay Classic
3.
So
Amy Pajcic
10.07
PR
Feb 6
Div II Team Challenge
4.
Fr
Bethany Grimes
10.13
PR
Feb 5
Findlay Open
4x400 Relay
1.
-
Stephanie Charnigo
Christine Zimmermann
Jhazmyn Anderson
Lindsey Schmitmeyer
3:52.58
Feb 27
GLIAC Championships
2.
-
Relay Team
3:52.77
Feb 20
Kent State Tune Up
3.
-
Stephanie Charnigo
Lindsey Schmitmeyer
Catherine Wiemers
Jhazmyn Anderson
4:01.13
Jan 30
Findlay Classic
4.
-
Stephanie Charnigo
Jhazmyn Anderson
Lindsey Schmitmeyer
Dana Ford
4:06.19
Jan 9
Buckeye Classic
5.
-
Danae Rockwell
Jhazmyn Anderson
Catherine Wiemers
Lindsey Schmitmeyer
4:07.35
Jan 22
Northwest Ohio Invite
6.
-
Danae Rockwell
Christine Zimmermann
Catherine Wiemers
Jhazmyn Anderson
4:08.66
Feb 13
All-Ohio Championships
7.
-
Danae Rockwell
Dana Ford
Brittany Thomas
Christine Zimmermann
4:15.14
Jan 30
Findlay Classic
8.
-
Dana Ford
Lisa Kaulfersch
Kayla Sendelbach
Brittany Thomas
4:20.88
Feb 5
Findlay Open
9.
-
Dana Ford
Lisa Kaulfersch
Danae Rockwell
Jhazmyn Anderson
4:24.42
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
4x800 Relay
1.
-
Lindsey Schmitmeyer
Stephanie Charnigo
Catherine Wiemers
Christine Zimmermann
9:25.16
Jan 30
Findlay Classic
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Brier Sterling
Stephanie Charnigo
Catherine Wiemers
Christine Zimmermann
12:30.37
Feb 27
GLIAC Championships
2.
-
Katherine McHenry
Jhazmyn Anderson
Brier Sterling
Erin Calvelage
12:55.36
Jan 30
Findlay Classic
Shot Put - 4kg
1.
So
Amy Pajcic
7.09m
PR
Jan 30
Findlay Classic
High Jump
1.
Fr
Brittany Thomas
1.58m
Feb 5
Findlay Open
2.
Fr
Laura Kelly
1.55m
PR
Jan 30
Findlay Classic
3.
Fr
Bethany Grimes
1.50m
Feb 20
Kent State Tune Up
4.
So
Amy Pajcic
1.46m
Feb 6
Div II Team Challenge
Pole Vault
1.
Sr
Kelly Beamer
3.40m
Feb 5
Findlay Open
2.
Sr
Erin Wright
3.05m
Dec 5
Oiler Opener
3.
Fr
Pamela Fink
2.75m
PR
Dec 5
Oiler Opener
Long Jump
1.
Sr
Erin Wright
4.90m
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
2.
Sr
Lisa Kaulfersch
4.66m
PR
Jan 15
ONU Friday Night Series #1
3.
So
Amy Pajcic
4.31m
Feb 6
Div II Team Challenge
Triple Jump
1.
Sr
Lisa Kaulfersch
10.12m
PR
Feb 27
GLIAC Championships
Weight Throw - 20lb
1.
Jr
Randi Depp
17.52m
Feb 6
Div II Team Challenge
2.
Sr
Ashley Jennings
16.30m
PR
Feb 20
Kent State Tune Up
Pentathlon (Indoor) -
1.
So
Amy Pajcic
2443
Feb 6
Div II Team Challenge
*Recent improvement