Season:
2023 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1991
1990
1980
Indoor
2024
2023
2010
2006
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
Sr
Kyle McCray
10.67
(2.2)
Mar 4
Beach Opener
2.
Sr
Nolan Crespo
10.68
(1.8)
May 6
Oxy Invitational
3.
So
Nate Grant
10.89
PR
May 13
APU Franson Last Chance
4.
Sr
Joshua Asiedu-Akrofi
10.92
May 13
APU Franson Last Chance
5.
Sr
Tristan Lee
10.93
(2.7)
Apr 29
Steve Scott Invitational
6.
Sr
Christopher Erpelding
11.03
(-.9)
Apr 8
2023 Triton Invite
200 Meters
1.
Sr
Kyle McCray
21.50
PR
May 13
APU Franson Last Chance
2.
Sr
Nolan Crespo
21.71
May 13
APU Franson Last Chance
3.
Sr
Tristan Lee
22.04
PR
May 13
APU Franson Last Chance
4.
Sr
Max Halvax
22.28
May 13
APU Franson Last Chance
5.
So
Nate Grant
22.33
PR
May 13
APU Franson Last Chance
6.
Sr
Saliou Ndiaye
22.47
(.5)
Apr 29
Steve Scott Invitational
7.
Sr
Kyle Hastings
22.78
(.9)
May 6
Oxy Invitational
8.
Sr
Derek Brajevich
23.16
(.5)
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
400 Meters
1.
Sr
Jake Heinlein
48.75
May 13
APU Franson Last Chance
2.
Sr
Saliou Ndiaye
50.23
Apr 8
2023 Triton Invite
3.
Sr
Nicco Pompili
50.46
PR
May 13
APU Franson Last Chance
4.
Fr
Thomas Fry
51.12
PR
May 13
APU Franson Last Chance
5.
Sr
Max Halvax
52.02
Apr 8
2023 Triton Invite
6.
Sr
Kyle Hastings
52.89
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
800 Meters
1.
Sr
Nicco Pompili
1:53.06
PR
May 13
APU Franson Last Chance
2.
So
Nathan Garderes
1:54.38
PR
May 6
Oxy Invitational
3.
Sr
Jake Heinlein
1:56.08
Apr 8
2023 Triton Invite
4.
Fr
Thomas Fry
1:57.11
May 13
APU Franson Last Chance
5.
So
Andrew Villapudua
1:57.33
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
1500 Meters
1.
So
Nathan Garderes
3:52.46
PR
May 13
APU Franson Last Chance
2.
Sr
Marcos Milla
3:54.40
PR
Apr 8
2023 Triton Invite
3.
Jr
Andrew Schulz
3:54.80
PR
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
4.
Sr
Nicco Pompili
3:55.18
PR
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
5.
So
Andrew Villapudua
3:55.22
PR
Apr 15
Bryan Clay Invitational
6.
Jr
Ian Gerth
3:55.48
Apr 8
2023 Triton Invite
7.
So
Jordan Haney
3:57.03
PR
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
8.
Sr
Brett Beattie
3:57.63
May 13
APU Franson Last Chance
9.
Jr
Zeno Castiglioni
3:57.81
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
10.
Fr
Evan Hild
4:01.02
May 13
APU Franson Last Chance
11.
Fr
Michael Julian
4:08.55
PR
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
1 Mile
1.
So
Nathan Garderes
4:14.10
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
2.
So
Jordan Haney
4:16.13
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
3.
Jr
Ian Gerth
4:16.22
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
4.
Jr
Andrew Schulz
4:17.51
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
5.
Jr
Zeno Castiglioni
4:17.86
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
6.
Sr
Brett Beattie
4:20.01
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
7.
Fr
Evan Hild
4:23.70
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
8.
Fr
Michael Julian
4:24.94
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
3000 Meters
1.
Jr
Andrew Schulz
8:31.03
PR
Mar 4
Beach Opener
2.
Jr
Ian Gerth
8:34.43
PR
Mar 4
Beach Opener
3.
So
Jordan Haney
8:35.33
PR
Mar 4
Beach Opener
4.
Sr
Marcos Milla
8:36.73
PR
Mar 4
Beach Opener
5.
Jr
Zeno Castiglioni
8:37.40
Mar 4
Beach Opener
6.
Fr
Michael Julian
8:56.78
PR
Mar 4
Beach Opener
7.
Fr
Evan Hild
8:56.89
Mar 4
Beach Opener
8.
Sr
Brett Beattie
9:14.49
Mar 4
Beach Opener
5000 Meters
1.
Sr
Marcos Milla
14:28.44
PR
May 6
Oxy Invitational
2.
Jr
Andrew Schulz
14:35.70
PR
May 6
Oxy Invitational
3.
So
Jordan Haney
14:51.50
May 6
Oxy Invitational
4.
Fr
Michael Julian
14:52.27
PR
Apr 8
2023 Triton Invite
5.
Fr
Evan Hild
15:00.18
May 13
APU Franson Last Chance
6.
So
Andrew Villapudua
15:30.82
Apr 1
Vince O'Boyle Track and Field Classic
7.
Jr
Ian Gerth
15:41.80
Apr 15
Bryan Clay Invitational
8.
Sr
Brett Beattie
15:54.62
Apr 15
Bryan Clay Invitational
10,000 Meters
1.
Sr
Marcos Milla
29:41.57
PR
Apr 15
Bryan Clay Invitational
2.
So
Jordan Haney
29:59.55
PR
Apr 15
Bryan Clay Invitational
400m Hurdles - 36"
1.
Fr
Anish Kasam
55.15
PR
Apr 8
2023 Triton Invite
3k Steeplechase
1.
Jr
Zeno Castiglioni
9:07.29
May 13
APU Franson Last Chance
2.
Jr
Ian Gerth
9:25.74
PR
May 6
Oxy Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
41.29
Apr 15
Bryan Clay Invitational
2.
Tristan Lee
Kyle McCray
Nate Grant
Nolan Crespo
41.60
Apr 29
Steve Scott Invitational
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:20.27
May 13
APU Franson Last Chance
2.
Saliou Ndiaye
Kyle McCray
Nicco Pompili
Jake Heinlein
3:20.40
May 6
Oxy Invitational
3.
Saliou Ndiaye
Anish Kasam
Nicco Pompili
Jake Heinlein
3:21.40
Apr 1
Vince O'Boyle Track and Field Classic
4.
Jake Heinlein
Nicco Pompili
Saliou Ndiaye
Thomas Fry
3:21.90
Apr 8
2023 Triton Invite
5.
Saliou Ndiaye
Nicco Pompili
Anish Kasam
Jake Heinlein
3:22.52
Apr 29
Steve Scott Invitational
6.
Anish Kasam
Nicco Pompili
Kyle Hastings
Jake Heinlein
3:25.34
Mar 4
Beach Opener
Shot Put - 16lb
1.
Jr
Nathan Tripp
15.81m
May 13
APU Franson Last Chance
2.
Sr
Matthew Amankonah
15.52m
Apr 15
Bryan Clay Invitational
3.
Fr
Bryan Chang
15.23m
PR
May 13
APU Franson Last Chance
Discus - 2kg
1.
Sr
Sebastian Garcia
52.36m
PR
Apr 8
2023 Triton Invite
2.
Sr
Matthew Amankonah
46.44m
Apr 15
Bryan Clay Invitational
Javelin - 800g
1.
So
Kyle Gibbs
54.54m
PR
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
High Jump
1.
Sr
Jack Wiseman
2.14m
PR
Mar 4
Beach Opener
2.
So
Miles Bennett
2.06m
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
Pole Vault
1.
So
Kyle Gibbs
5.12m
May 13
APU Franson Last Chance
Long Jump
1.
So
Miles Bennett
6.69m
(.0)
PR
Apr 8
2023 Triton Invite
2.
Sr
Derek Brajevich
6.50m
PR
May 13
APU Franson Last Chance
3.
Sr
Nathan Yoder
6.45m
(1.5)
May 6
Oxy Invitational
Triple Jump
1.
Sr
Nathan Yoder
15.06m
PR
Apr 15
Bryan Clay Invitational
2.
Sr
Zavier Annis
14.02m
PR
May 13
APU Franson Last Chance
3.
So
Miles Bennett
13.55m
(1.5)
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
Hammer - 16lb
1.
Sr
Matthew Amankonah
51.12m
Apr 8
2023 Triton Invite
2.
Fr
Bryan Chang
43.42m
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
3.
Jr
Nathan Tripp
24.95m
PR
Mar 24
44th Annual Aztec Invitational (Day 2)
Womens
100 Meters
1.
Fr
Leila Kepler
12.17
(.7)
PR
May 6
Oxy Invitational
2.
Sr
Megan Mattson
12.40
(1.6)
Apr 15
Bryan Clay Invitational
3.
Sr
Maxine Schultz
12.42
(1.2)
Apr 1
Vince O'Boyle Track and Field Classic
4.
Fr
Lauren Schiele
12.92
(.7)
Apr 29
Steve Scott Invitational
200 Meters
1.
Sr
Maxine Schultz
24.62
(1.5)
Apr 15
Bryan Clay Invitational
2.
Fr
Leila Kepler
25.20
PR
May 13
APU Franson Last Chance
3.
Jr
Lizzie Coley
25.35
(-.1)
PR
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
4.
Fr
Lauren Schiele
25.40
May 13
APU Franson Last Chance
5.
Sr
Megan Mattson
25.41
May 13
APU Franson Last Chance
6.
Sr
Kate Macnaughton
26.08
(.7)
PR
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
400 Meters
1.
Sr
Maxine Schultz
56.94
May 13
APU Franson Last Chance
2.
Fr
Lauren Schiele
57.79
May 13
APU Franson Last Chance
3.
Sr
Gloria Kalt
1:00.28
Apr 29
Steve Scott Invitational
800 Meters
1.
Jr
Chelsey Romo
2:13.42
PR
May 13
APU Franson Last Chance
2.
Sr
Isabelle Shepherd
2:15.94
May 6
Oxy Invitational
3.
Fr
Allyson Abandonato
2:18.85
May 13
APU Franson Last Chance
4.
Fr
Emma Dunmire
2:22.13
PR
Mar 4
Beach Opener
5.
So
Amari Jenkins
2:23.04
PR
Apr 1
Vince O'Boyle Track and Field Classic
6.
So
Sarah Paino
2:30.16
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
1500 Meters
1.
Sr
Isabelle Shepherd
4:37.67
May 13
APU Franson Last Chance
2.
Sr
Caitlin Billman
4:38.59
PR
May 6
Oxy Invitational
3.
Fr
Emma Dunmire
4:42.76
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
4.
So
Kelsie Yamano
4:44.66
PR
May 6
Oxy Invitational
5.
Jr
Chelsey Romo
4:44.91
PR
May 6
Oxy Invitational
6.
So
Lauren Lapporte
4:47.08
PR
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
7.
Sr
Tess Rounds
4:48.51
PR
Apr 8
2023 Triton Invite
8.
Sr
Ashley Faller
4:49.23
PR
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
9.
Fr
Allyson Abandonato
4:52.61
PR
May 13
APU Franson Last Chance
10.
Fr
Jenna Satovsky
4:56.62
PR
Apr 8
2023 Triton Invite
11.
So
Lauren Delgado
4:59.12
May 13
APU Franson Last Chance
12.
Jr
Leila Keyvan
5:00.50
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
13.
So
Sarah Paino
5:05.41
PR
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
1 Mile
1.
Sr
Isabelle Shepherd
5:02.90
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
2.
So
Lauren Lapporte
5:09.55
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
3.
Fr
Allyson Abandonato
5:18.57
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
4.
Fr
Jenna Satovsky
5:20.71
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
5.
Sr
Tess Rounds
5:23.53
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
6.
So
Lauren Delgado
5:29.51
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
7.
Jr
Leila Keyvan
5:44.13
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
3000 Meters
1.
Sr
Caitlin Billman
10:12.23
PR
Mar 4
Beach Opener
2.
Sr
Tess Rounds
10:31.31
Mar 4
Beach Opener
3.
So
Kelsie Yamano
10:32.31
PR
Mar 4
Beach Opener
4.
Sr
Ashley Faller
10:39.23
Mar 4
Beach Opener
5.
Fr
Jenna Satovsky
10:40.95
PR
Mar 4
Beach Opener
5000 Meters
1.
Sr
Caitlin Billman
17:21.73
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
2.
So
Kelsie Yamano
17:50.36
PR
Apr 29
Steve Scott Invitational
3.
So
Lauren Lapporte
17:52.12
May 6
Oxy Invitational
4.
Fr
Jenna Satovsky
17:59.26
PR
May 6
Oxy Invitational
5.
Sr
Tess Rounds
18:17.98
PR
Apr 1
Vince O'Boyle Track and Field Classic
6.
Fr
Emma Dunmire
18:25.30
PR
Apr 1
Vince O'Boyle Track and Field Classic
7.
Sr
Ashley Faller
18:39.39
Apr 1
Vince O'Boyle Track and Field Classic
10,000 Meters
1.
Sr
Caitlin Billman
36:12.03
PR
Mar 10
Ben Brown Invitational (Day 1)
2.
So
Lauren Lapporte
36:35.76
PR
May 13
APU Franson Last Chance
3.
Sr
Tess Rounds
38:32.30
Mar 10
Ben Brown Invitational (Day 1)
100m Hurdles - 33"
1.
Jr
Lizzie Coley
13.80
PR
May 13
APU Franson Last Chance
2.
Sr
Megan Mattson
14.34
(-.1)
Apr 8
2023 Triton Invite
3.
Sr
Kate Macnaughton
14.98
(2.6)
Mar 4
Beach Opener
4.
Sr
Adee Newman
15.24
May 13
APU Franson Last Chance
400m Hurdles - 30"
1.
So
Amari Jenkins
1:02.33
Apr 8
2023 Triton Invite
2.
Sr
Gloria Kalt
1:03.77
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
3.
Sr
Adee Newman
1:05.32
Apr 29
Steve Scott Invitational
3k Steeplechase
1.
So
Kelsie Yamano
11:05.30
PR
May 13
APU Franson Last Chance
2.
Sr
Ashley Faller
11:21.77
PR
May 13
APU Franson Last Chance
3.
Jr
Leila Keyvan
11:54.76
PR
May 13
APU Franson Last Chance
4.
So
Lauren Delgado
12:24.09
PR
Mar 10
Ben Brown Invitational (Day 1)
4x100 Relay
1.
Relay Team
47.12
May 13
APU Franson Last Chance
2.
Lizzie Coley
Maxine Schultz
Megan Mattson
Leila Kepler
47.20
Apr 8
2023 Triton Invite
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:49.99
May 13
APU Franson Last Chance
2.
Gloria Kalt
Kate Macnaughton
Lauren Schiele
Maxine Schultz
3:51.96
Apr 1
Vince O'Boyle Track and Field Classic
3.
Gloria Kalt
Lizzie Coley
Lauren Schiele
Maxine Schultz
3:52.34
Apr 8
2023 Triton Invite
4.
Kate Macnaughton
Gloria Kalt
Lauren Schiele
Maxine Schultz
3:54.66
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
Shot Put - 4kg
1.
Fr
Feyi Olukanni
14.23m
PR
May 13
APU Franson Last Chance
Discus - 1kg
1.
Fr
Feyi Olukanni
43.75m
PR
Mar 25
44th Annual Aztec Invitational (Day 3)
Javelin - 600g
1.
Sr
Katie Cuneo
44.56m
Apr 1
Vince O'Boyle Track and Field Classic
High Jump
1.
Sr
Kate Macnaughton
1.66m
Mar 10
Ben Brown Invitational (Day 1)
2.
So
Lauren Pritchard
1.65m
May 6
Oxy Invitational
Pole Vault
1.
So
Julia Di Silvestri
3.91m
PR
May 13
APU Franson Last Chance
2.
Sr
Naomi Chin
3.81m
May 6
Oxy Invitational
3.
Jr
Sky Kezmoh
3.51m
Apr 29
Steve Scott Invitational
Long Jump
1.
So
Julia Di Silvestri
5.54m
(.7)
PR
Apr 8
2023 Triton Invite
2.
Sr
Gloria Kalt
5.27m
(1.7)
Apr 8
2023 Triton Invite
3.
Sr
Anyssa Romo
5.18m
(1.7)
Apr 1
Vince O'Boyle Track and Field Classic
4.
Sr
Kate Macnaughton
5.04m
PR
Mar 10
Ben Brown Invitational (Day 1)
Triple Jump
1.
So
Julia Di Silvestri
11.58m
(.3)
Apr 8
2023 Triton Invite
2.
Sr
Elyse Nordheim
11.21m
(1.4)
Apr 29
Steve Scott Invitational
Hammer - 4kg
1.
Fr
Feyi Olukanni
46.61m
PR
May 13
APU Franson Last Chance
*Recent improvement