Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Event Records

Highlighter is active: ClickTap an entry to show highlight options.

Mens

100 Meters
1.-Nelson Lomick11.21 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
2.-Addison Lomick12.07 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
3.13-14Anthony Odom, Jr.12.12 PRJun 2Ken Roberts Challenge
4.13-14Christian Reynolds12.14 PR (.0)Jul 14AAU Club Championships
5.13-14Jashaun Clark12.49 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
6.13-14Sincere Sanders-Moss12.59 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
7.13-14Jaylen Thorne13.08 PRJun 2Ken Roberts Challenge
8.-Defay Lomick14.72 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
9.9-10Zierre Phillips15.66 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
10.9-10Josiah Thomason17.80 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
 
200 Meters
1.-Nelson Lomick23.34 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
2.17-18Eugene Reynolds, III24.30 PR (.0)Jul 14AAU Club Championships
3.13-14Christian Reynolds24.51 PR (.4)Jul 14AAU Club Championships
4.15-16David Welsh25.09 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
5.-Addison Lomick25.69 PR (-1.7)Jul 22 Russell E. Blunt East Coast Invitational
6.13-14Sincere Sanders-Moss25.81 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
7.13-14Anthony Odom, Jr.25.95 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
8.13-14Jashaun Clark25.96 PRJul 7Lights Out Summer Classic Track and Field Challenge
9.-Danney Holman Jr26.67 PR (1.0)Jul 14AAU Club Championships
10.13-14Jaylen Thorne27.02 PR (2.5)Jul 14AAU Club Championships
11.9-10Zierre Phillips33.17 PR (-.1)Jul 14AAU Club Championships
12.9-10Josiah Thomason38.63 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
 
400 Meters
1.17-18Eugene Reynolds, III53.28 PRJun 2Ken Roberts Challenge
2.-Nelson Lomick54.10 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
3.15-16David Welsh56.67 PRJul 7Lights Out Summer Classic Track and Field Challenge
4.15-16Justin Tolbert58.04 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
5.13-14Christian Reynolds58.78 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
6.13-14Anthony Odom, Jr.59.17 PRJun 2Ken Roberts Challenge
7.13-14Jashaun Clark59.86 PRJul 7Lights Out Summer Classic Track and Field Challenge
8.-Addison Lomick1:00.87 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
9.-Danney Holman Jr1:01.23 PRJul 14AAU Club Championships
10.13-14Jaylen Thorne1:06.19 PRJun 2Ken Roberts Challenge
11.13-14Sincere Sanders-Moss1:06.34 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
12.9-10Zierre Phillips1:16.22 PRJul 14AAU Club Championships
13.9-10Josiah Thomason1:27.75 PRJul 14AAU Club Championships
 
800 Meters
1.15-16David Welsh2:09.48 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
2.15-16Justin Tolbert2:14.30 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
3.15-16Adrian Pimentel2:22.97 PRJul 22 Russell E. Blunt East Coast Invitational
4.13-14Dawson Poteat3:14.54 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
 
1500 Meters
1.15-16David Welsh4:54.05 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
2.15-16Adrian Pimentel5:06.00 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
3.15-16Justin Tolbert5:12.02Jul 22 Russell E. Blunt East Coast Invitational
4.13-14Dawson Poteat6:14.71Jun 2Ken Roberts Challenge
 
3000 Meters
1.13-14Dawson Poteat13:28.96Jul 14AAU Club Championships
 
100m Hurdles - 30"
1.13-14Jaylen Thorne16.76 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
 
100m Hurdles - 33"
1.13-14Jaylen Thorne16.65 PR (1.0)Jul 14AAU Club Championships
2.13-14Griffin Poteat18.39 PR (1.5)Jul 14AAU Club Championships
 
200m Hurdles - 30"
1.13-14Jaylen Thorne28.73 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
2.13-14Griffin Poteat32.70 PR (1.2)Jul 14AAU Club Championships
 
Shot Put - 6lb
1.11-12Evan Wachendorf33' 6.75 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
2.11-12Logan Wachendorf23' 1.25 PRAug 4AAU Junior Olympic Nationals
3.9-10Aiden McEntire17' 11.25 PRJul 14AAU Club Championships
 
Discus - 1kg
1.11-12Evan Wachendorf76' 1.75 PRAug 4AAU Junior Olympic Nationals
2.11-12Logan Wachendorf52' 7.5 PRJul 22 Russell E. Blunt East Coast Invitational
 
Javelin - 400g TJ
1.11-12Evan Wachendorf52' 6Aug 4AAU Junior Olympic Nationals
2.11-12Logan Wachendorf42' 4.75 PRAug 4AAU Junior Olympic Nationals
3.9-10Aiden McEntire36' 2.75 PRJul 14AAU Club Championships
 
Javelin - 600g
1.13-14Dawson Poteat65' 9.75 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
 
High Jump
1.13-14Jashaun Clark5' 7.75 PRAug 4AAU Junior Olympic Nationals
2.17-18Eugene Reynolds, III5' 5 PRJul 22 Russell E. Blunt East Coast Invitational
3.-Danney Holman Jr4' 6 PRJul 14AAU Club Championships
4.13-14Griffin Poteat4' 4 PRJul 14AAU Club Championships
 
Long Jump
1.15-16David Welsh17' 0.75 PRJun 2Ken Roberts Challenge
2.9-10Zierre Phillips7' 11 PRJun 2Ken Roberts Challenge
3.9-10Josiah Thomason4' 4.75 PRJun 2Ken Roberts Challenge
 

Womens

50 Meter Dash
1.7-8Journee Sadler9.78 PRMay 26Johnson Riley Track Challenge
 
100 Meters
1.15-16Jada Floyd14.12 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
2.9-10Ti'Kell Garvin14.41 PR (1.2)Jul 14AAU Club Championships
3.9-10Victoria Mills15.12 PRJun 2Ken Roberts Challenge
4.13-14Aja Sheelor-Cranke15.45 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
5.7-8Ontrece Thorne16.60 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
6.7-8Anaya Welsh17.81 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
7.7-8Journee Sadler18.05 PR (.5)Jul 14AAU Club Championships
8.7-8Zoriyah Sadler19.57 PR (-.6)Jul 14AAU Club Championships
9.7-8Aria Sheelor-Cranke19.71 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
10.7-8Znariya Huff20.23 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
 
200 Meters
1.13-14Queen Crawford28.55 PR (.6)Jul 14AAU Club Championships
2.9-10Ti'Kell Garvin30.05 PR (.9)Jul 14AAU Club Championships
3.13-14Jocelyn Welsh30.28 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
4.11-12Jordan Welsh31.97 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
5.13-14Aja Sheelor-Cranke32.47 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
6.7-8Ontrece Thorne36.86 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
7.7-8Anaya Welsh37.77 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
8.9-10Alexandria Welsh37.92 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
9.7-8Journee Sadler38.90 PR (.7)Jul 14AAU Club Championships
10.7-8Zoriyah Sadler40.23 PR (.0)Jul 14AAU Club Championships
11.7-8Aria Sheelor-Cranke46.42 PRJun 2Ken Roberts Challenge
12.7-8Znariya Huff48.38 PRJun 2Ken Roberts Challenge
 
300 Meters
1.7-8Journee Sadler1:07.26 PRMay 26Johnson Riley Track Challenge
 
400 Meters
1.13-14Lauren Tolbert58.42 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
2.11-12Breyana Jackson1:02.97 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
3.11-12Rachel Tolbert1:06.94 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
4.11-12Ariyah Graham1:09.79 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
5.11-12Jordan Welsh1:11.03 PRJul 7Lights Out Summer Classic Track and Field Challenge
6.9-10Victoria Mills1:11.36 PRJun 2Ken Roberts Challenge
7.13-14Queen Crawford1:11.44 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
8.13-14Jocelyn Welsh1:11.82 PRJun 2Ken Roberts Challenge
9.9-10Ti'Kell Garvin1:13.49 PRJun 2Ken Roberts Challenge
10.9-10Alexandria Welsh1:21.81 PRJun 2Ken Roberts Challenge
11.13-14Aja Sheelor-Cranke1:24.31 PRJun 2Ken Roberts Challenge
12.7-8Anaya Welsh1:26.60 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
13.7-8Zoriyah Sadler1:32.50 PRJul 14AAU Club Championships
14.7-8Journee Sadler1:34.81 PRJul 22 Russell E. Blunt East Coast Invitational
15.7-8Ontrece Thorne1:38.18 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
16.7-8Aria Sheelor-Cranke1:45.78 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
 
800 Meters
1.13-14Lauren Tolbert2:23.05 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
2.11-12Rachel Tolbert2:37.50 PRJul 22 Russell E. Blunt East Coast Invitational
3.11-12Breyana Jackson2:39.54Jun 17Jim Law Invitational - Youth
4.15-16Chloe Michael2:48.58 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
5.13-14Jocelyn Welsh2:50.09 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
6.11-12Ariyah Graham2:55.02 PRJul 7Lights Out Summer Classic Track and Field Challenge
7.9-10Alexandria Welsh3:13.59 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
 
1500 Meters
1.13-14Lauren Tolbert5:17.43Jun 17Jim Law Invitational - Youth
2.11-12Rachel Tolbert5:35.49Jun 17Jim Law Invitational - Youth
3.15-16Chloe Michael5:49.61 PRJun 2Ken Roberts Challenge
 
80m Hurdles - 30"
1.11-12Ariyah Graham16.51 PRJun 2Ken Roberts Challenge
2.11-12Jordan Welsh17.72 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
 
100m Hurdles - 30"
1.9-10Victoria Mills20.87 PRJun 2Ken Roberts Challenge
 
100m Hurdles - 33"
1.13-14Queen Crawford20.48 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
2.9-10Victoria Mills20.68 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
 
200m Hurdles - 30"
1.13-14Queen Crawford34.27 PR (1.5)Jul 14AAU Club Championships
 
Shot Put - 4lb
1.7-8Znariya Huff14' 5.5 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
 
Shot Put - 2kg
1.7-8Znariya Huff12' 8 PRJun 2Ken Roberts Challenge
 
Shot Put - 6lb
1.13-14McKynzie Mauney41' 1.25 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
2.11-12Gianna Brown27' 11 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
3.11-12Ariyah Graham24' 4.25 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
 
Shot Put - 4kg
1.11-12Ariyah Graham25' 1.25 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
 
Discus - 1kg
1.13-14McKynzie Mauney113' 7 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
2.11-12Gianna Brown61' 3 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
 
Javelin - 300g TJ
1.7-8Journee Sadler22' 7.75 PRJul 22 Russell E. Blunt East Coast Invitational
 
High Jump
1.11-12Jazmine Williamson4' 11.75Jul 22 Russell E. Blunt East Coast Invitational
2.11-12Ariyah Graham3' 10 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
 
Long Jump
1.11-12Jazmine Williamson17' 3.75 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
2.11-12Breyana Jackson15' 0 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
3.15-16Jada Floyd14' 0 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
4.9-10Ti'Kell Garvin13' 5 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
5.13-14Aja Sheelor-Cranke12' 6.75 PRJun 2Ken Roberts Challenge
6.13-14Jocelyn Welsh11' 6.25 PRJul 7Lights Out Summer Classic Track and Field Challenge
7.11-12Ariyah Graham11' 2.75Jun 30AAU Regional 25 Qualifier
8.7-8Ontrece Thorne7' 9 PRJun 2Ken Roberts Challenge
9.7-8Zoriyah Sadler6' 10.75 PRJun 2Ken Roberts Challenge
 
Triple Jump
1.11-12Breyana Jackson30' 7.25 PRJun 17Jim Law Invitational - Youth
 
Hammer - 4kg
1.7-8Journee Sadler23' 5.5 PRMay 26Johnson Riley Track Challenge
 
Pentathlon Score (Outdoor)
1.11-12Ariyah Graham1702 PRJun 30AAU Regional 25 Qualifier
 

*Recent improvement