Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2024
2022
2020
2019
2017
2016
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Davis Baker
11.04c
PR
Apr 17
RA Long vs Hockinson
2.
10
Makaio Juarez
11.17
May 10
GSHL 2A Sub District
3.
12
Aidan Mallory
11.64c
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
4.
9
Liam Mallory
11.84c
PR
Apr 17
RA Long vs Hockinson
5.
9
Peter Vonderluft
12.14c
PR
Apr 17
RA Long vs Hockinson
6.
10
Daniel Thompson
12.24c
PR
Apr 17
RA Long vs Hockinson
7.
10
Max Dorotik
12.34c
PR
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
8.
12
Tyler Peterson
12.44c
PR
Mar 12
Jamboree at River w/ Bay, Seton Catholic, and Hockinson
9.
9
Parker Bruning
12.54c
PR
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
10.
10
Jake Morris
12.74c
PR
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
12
Ronnie Hazen
12.74c
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
12.
9
Kenyon Johnson
13.34c
Apr 17
RA Long vs Hockinson
13.
9
Jordan Englehhardt
13.74c
PR
Mar 19
Woodland vs Hockinson
200 Meters
1.
11
Davis Baker
22.42
PR
Mar 23
Tiger Invite
2.
10
Makaio Juarez
22.64c
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
3.
9
Liam Mallory
23.99
PR
Apr 12
Columbia River John Ingram Twilight
4.
10
Daniel Thompson
25.24c
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
5.
10
Max Dorotik
25.94c
PR
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
6.
9
Peter Vonderluft
26.24c
PR
Mar 19
Woodland vs Hockinson
7.
9
Parker Bruning
26.84c
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
8.
9
Kenyon Johnson
27.54c
Apr 17
RA Long vs Hockinson
400 Meters
1.
11
Davis Baker
50.96
PR
May 17
2A District IV Championship
2.
10
Max Dorotik
58.14c
PR
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
3.
9
Mac Klodt
58.92
PR
Apr 12
Columbia River John Ingram Twilight
4.
9
Peter Vonderluft
59.84c
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
5.
11
Josiah Christorhus
59.89
PR
Apr 19
Bruin Invitational
6.
9
Ethan Hsu
1:02.54c
PR
Mar 19
Woodland vs Hockinson
800 Meters
1.
9
Ethan Hsu
2:20.7h
PR
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
2.
12
Adam Ortega
2:22.08
May 10
GSHL 2A Sub District
1500 Meters
1.
9
Ethan Hsu
4:48.14
PR
Apr 26
Stayton Twilight
2.
12
Adam Ortega
5:04.94
PR
Apr 26
Stayton Twilight
1600 Meters
1.
9
Ethan Hsu
5:03.08
PR
May 10
GSHL 2A Sub District
2.
12
Adam Ortega
5:29.9h
PR
Apr 17
RA Long vs Hockinson
3.
11
Leonard Swatosh
5:40.26
PR
Apr 19
Bruin Invitational
3000 Meters
1.
11
Leonard Swatosh
11:30.79
PR
Apr 26
Stayton Twilight
3200 Meters
1.
9
Ethan Hsu
11:21.35
PR
May 10
GSHL 2A Sub District
2.
11
Leonard Swatosh
12:13.22
Apr 19
Bruin Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
12
Aidan Mallory
17.34c
Apr 19
Bruin Invitational
2.
12
Tyler Peterson
17.44c
Apr 17
RA Long vs Hockinson
3.
11
Stephen Weinmuller
20.44c
PR
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
300m Hurdles - 36"
1.
12
Aidan Mallory
42.29
Apr 12
Columbia River John Ingram Twilight
2.
12
Tyler Peterson
42.90
PR
May 17
2A District IV Championship
4x100 Relay
1.
Daniel Thompson
Liam Mallory
Makaio Juarez
Davis Baker
43.19
May 25
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
2.
Makaio Juarez
Tyler Peterson
Stephen Weinmuller
Davis Baker
43.68
May 17
2A District IV Championship
3.
Davis Baker
Makaio Juarez
Daniel Thompson
Liam Mallory
44.19
May 3
Spudder Track & Field Classic
4.
Davis Baker
Makaio Juarez
Liam Mallory
Tyler Peterson
44.23
Apr 26
Stayton Twilight
Davis Baker
Aidan Mallory
Liam Mallory
Makaio Juarez
44.23
Mar 28
Hockinson/Washougal @ Ridgefield
6.
Davis Baker
Makaio Juarez
Aidan Mallory
Daniel Thompson
44.44
May 10
GSHL 2A Sub District
Relay Team
44.44c
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
8.
Davis Baker
Makaio Juarez
Aidan Mallory
Liam Mallory
44.60
Mar 23
Tiger Invite
9.
Tyler Peterson
Makaio Juarez
Aidan Mallory
Liam Mallory
45.38
Apr 12
Columbia River John Ingram Twilight
4x400 Relay
1.
Davis Baker
Aidan Mallory
Tyler Peterson
Liam Mallory
3:36.81
Mar 28
Hockinson/Washougal @ Ridgefield
2.
Davis Baker
Aidan Mallory
Liam Mallory
Tyler Peterson
3:37.09
May 3
Spudder Track & Field Classic
3.
Relay Team
3:42.6h
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
4.
Aidan Mallory
Tyler Peterson
Daniel Thompson
Davis Baker
3:43.29
Mar 23
Tiger Invite
5.
Mac Klodt
Aidan Mallory
Liam Mallory
Tyler Peterson
3:45.70
Apr 12
Columbia River John Ingram Twilight
6.
Davis Baker
Aidan Mallory
Tyler Peterson
Daniel Thompson
3:56.3h
Mar 19
Woodland vs Hockinson
7.
Mac Klodt
Aidan Mallory
Tyler Peterson
Daniel Thompson
3:58.14
May 10
GSHL 2A Sub District
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Max Dorotik
Adam Ortega
Ethan Hsu
Leonard Swatosh
13:36.40
Mar 23
Tiger Invite
Shot Put - 12lb
1.
10
Jacob Rogers
41' 0
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
2.
12
Garrett Kondel
38' 4
PR
Apr 17
RA Long vs Hockinson
3.
11
Takumi Veley
35' 3.5
PR
Mar 12
Jamboree at River w/ Bay, Seton Catholic, and Hockinson
4.
10
Adam Nute
28' 7.5
PR
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
5.
12
Liam Heinl
28' 0.5
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
Discus - 1.6kg
1.
11
Takumi Veley
116' 3
PR
Apr 17
RA Long vs Hockinson
2.
12
Garrett Kondel
108' 2
PR
Mar 28
Hockinson/Washougal @ Ridgefield
3.
12
Jake Hull
100' 2
PR
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
4.
10
Jacob Rogers
92' 3
PR
Apr 17
RA Long vs Hockinson
5.
10
Adam Nute
75' 9
PR
Mar 28
Hockinson/Washougal @ Ridgefield
6.
12
Liam Heinl
68' 2
PR
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
7.
10
Ryan Fitzgerald
58' 3
PR
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
Javelin - 800g
1.
12
Garrett Gundy
136' 7
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
2.
10
Adam Nute
132' 2
PR
May 10
GSHL 2A Sub District
3.
10
Jacob Rogers
128' 6
PR
Mar 19
Woodland vs Hockinson
4.
12
Garrett Kondel
127' 4
Apr 17
RA Long vs Hockinson
5.
11
Stephen Weinmuller
127' 0
PR
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
6.
12
Jake Hull
113' 0
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
7.
9
Mac Klodt
101' 9
PR
Mar 12
Jamboree at River w/ Bay, Seton Catholic, and Hockinson
8.
11
Tobias Lamp
90' 10
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
9.
10
Daniel Thompson
89' 1
PR
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
10.
12
Liam Heinl
87' 6
PR
Mar 19
Woodland vs Hockinson
11.
10
Ryan Fitzgerald
75' 7
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
12.
9
Oliver Giger
72' 9
PR
Apr 17
RA Long vs Hockinson
High Jump
1.
11
Josiah Christorhus
5' 10
PR
Mar 23
Tiger Invite
2.
11
Stephen Weinmuller
5' 6
Mar 19
Woodland vs Hockinson
3.
12
Tyler Peterson
5' 4
PR
Apr 19
Bruin Invitational
4.
10
Jake Morris
5' 2
PR
Mar 19
Woodland vs Hockinson
9
Mac Klodt
5' 2
PR
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
Long Jump
1.
10
Makaio Juarez
19' 10
May 17
2A District IV Championship
2.
9
Liam Mallory
19' 2.5
PR
Apr 19
Bruin Invitational
3.
9
Peter Vonderluft
17' 3.5
PR
Apr 19
Bruin Invitational
4.
11
Josiah Christorhus
16' 9
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
5.
9
Kenyon Johnson
15' 11.5
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
6.
9
Jordan Englehhardt
13' 1.5
PR
Mar 19
Woodland vs Hockinson
7.
9
Parker Bruning
12' 10.5
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
Triple Jump
1.
11
Stephen Weinmuller
40' 1
May 17
2A District IV Championship
2.
9
Liam Mallory
38' 9
PR
May 3
Spudder Track & Field Classic
3.
9
Mac Klodt
38' 3.5
PR
Apr 26
Stayton Twilight
4.
9
Peter Vonderluft
35' 9
PR
May 10
GSHL 2A Sub District
Womens
100 Meters
1.
11
Emma Watson
12.34c
PR
Apr 17
RA Long vs Hockinson
2.
10
Jordyn Gutridge
13.24
PR
May 3
Spudder Track & Field Classic
3.
10
Abigail Willette
13.61
May 3
Spudder Track & Field Classic
4.
9
Nora Roscoe
13.74c
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
5.
10
Leise Bailey
13.84c
PR
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
6.
9
Emma Hastings
14.24c
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
7.
9
Rayelle Stephens
14.34c
PR
Apr 17
RA Long vs Hockinson
8.
11
Mekina Tapio
14.37
PR
Mar 28
Hockinson/Washougal @ Ridgefield
9.
10
Cailyn Broten
14.74c
PR
Mar 19
Woodland vs Hockinson
10.
10
kenna Remmers
15.74c
PR
Mar 19
Woodland vs Hockinson
200 Meters
1.
10
Jordyn Gutridge
27.78
PR
May 3
Spudder Track & Field Classic
2.
11
Emma Watson
28.14
May 10
GSHL 2A Sub District
3.
10
Cailyn Broten
28.38
PR
May 10
GSHL 2A Sub District
4.
9
Nora Roscoe
28.84c
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
5.
11
Mekina Tapio
28.94c
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
6.
10
Abigail Willette
29.14
Apr 12
Columbia River John Ingram Twilight
7.
10
Leise Bailey
29.74c
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
8.
9
Rayelle Stephens
30.04c
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
9.
9
Emma Hastings
30.44c
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
10.
10
kenna Remmers
33.34c
PR
Mar 19
Woodland vs Hockinson
400 Meters
1.
11
Madalyn Ritter
1:04.28
PR
May 10
GSHL 2A Sub District
2.
11
Mekina Tapio
1:05.23
PR
May 10
GSHL 2A Sub District
3.
10
Taylor Kopp
1:20.04c
PR
Mar 19
Woodland vs Hockinson
800 Meters
1.
9
Ellie Ritter
2:27.52
PR
May 17
2A District IV Championship
2.
10
Allyson Peterson
2:27.87
Mar 28
Hockinson/Washougal @ Ridgefield
3.
12
Adyson Dyer
2:39.0h
Mar 12
Jamboree at River w/ Bay, Seton Catholic, and Hockinson
4.
10
Taylor Kopp
2:47.5h
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
5.
12
Julia Zora
2:51.0h
Mar 12
Jamboree at River w/ Bay, Seton Catholic, and Hockinson
1500 Meters
1.
10
Allyson Peterson
4:53.54
PR
Apr 26
Stayton Twilight
2.
10
Taylor Kopp
5:34.73
PR
Apr 26
Stayton Twilight
1600 Meters
1.
10
Allyson Peterson
5:10.98
PR
Apr 20
NIKE Eason Invitational
2.
10
Taylor Kopp
5:52.81
May 3
Spudder Track & Field Classic
3.
9
Ellie Ritter
6:00.9h
PR
Apr 17
RA Long vs Hockinson
3000 Meters
1.
10
Allyson Peterson
10:18.98
PR
Apr 26
Stayton Twilight
2.
12
Julia Zora
12:58.85
PR
Apr 26
Stayton Twilight
3200 Meters
1.
10
Allyson Peterson
11:04.93
PR
May 25
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
2.
10
Taylor Kopp
13:18.57
PR
Apr 19
Bruin Invitational
3.
12
Julia Zora
13:27.20
May 10
GSHL 2A Sub District
4.
12
Adyson Dyer
13:37.05
Apr 19
Bruin Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
12
Adyson Dyer
53.34c
PR
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
2.
12
Julia Zora
56.04c
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
4x100 Relay
1.
Relay Team
51.89
May 17
2A District IV Championship
2.
Leise Bailey
Jordyn Gutridge
Emma Watson
Abigail Willette
52.23
May 3
Spudder Track & Field Classic
3.
Leise Bailey
Jordyn Gutridge
Abigail Willette
Emma Watson
52.64
May 10
GSHL 2A Sub District
4.
Emma Watson
Jordyn Gutridge
Leise Bailey
Abigail Willette
52.84c
Apr 17
RA Long vs Hockinson
5.
Leise Bailey
Jordyn Gutridge
Abigail Willette
Mekina Tapio
54.89
Apr 26
Stayton Twilight
6.
Leise Bailey
Madalyn Ritter
Abigail Willette
Mekina Tapio
55.84c
Mar 19
Woodland vs Hockinson
4x200 Relay -
1.
Leise Bailey
Cailyn Broten
Jordyn Gutridge
Mekina Tapio
1:52.92
May 10
GSHL 2A Sub District
2.
Relay Team
1:53.13
May 17
2A District IV Championship
3.
Leise Bailey
Cailyn Broten
Jordyn Gutridge
Madalyn Ritter
1:55.9h
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
4.
Leise Bailey
Cailyn Broten
Madalyn Ritter
Mekina Tapio
1:56.63
May 3
Spudder Track & Field Classic
5.
Cailyn Broten
Jordyn Gutridge
Mekina Tapio
Leise Bailey
2:00.08
Apr 12
Columbia River John Ingram Twilight
6.
Leise Bailey
Jordyn Gutridge
Cailyn Broten
Madalyn Ritter
2:01.14
Mar 28
Hockinson/Washougal @ Ridgefield
7.
Leise Bailey
Jordyn Gutridge
Madalyn Ritter
Mekina Tapio
2:01.7h
Mar 19
Woodland vs Hockinson
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:18.33
May 17
2A District IV Championship
2.
Adyson Dyer
Ellie Ritter
Madalyn Ritter
Mekina Tapio
4:20.32
May 3
Spudder Track & Field Classic
3.
Madalyn Ritter
Ellie Ritter
Mekina Tapio
Adyson Dyer
4:27.71
Apr 26
Stayton Twilight
4.
Allyson Peterson
Madalyn Ritter
Taylor Kopp
Ellie Ritter
4:32.51
Apr 12
Columbia River John Ingram Twilight
5.
Madalyn Ritter
Adyson Dyer
Mekina Tapio
Ellie Ritter
4:33.19
Apr 19
Bruin Invitational
6.
Adyson Dyer
Taylor Kopp
Allyson Peterson
Julia Zora
4:48.4h
Mar 19
Woodland vs Hockinson
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Adyson Dyer
Taylor Kopp
Julia Zora
Allyson Peterson
13:51.95
Mar 23
Tiger Invite
Shot Put - 4kg
1.
11
Erika Hopman
29' 3.5
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
2.
11
Peyton Burris
27' 2.5
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
Discus - 1kg
1.
11
Peyton Burris
101' 7
PR
May 10
GSHL 2A Sub District
2.
11
Erika Hopman
86' 8
PR
May 10
GSHL 2A Sub District
Javelin - 600g
1.
11
Erika Hopman
82' 0
PR
Mar 23
Tiger Invite
2.
10
kenna Remmers
75' 2
PR
Mar 19
Woodland vs Hockinson
3.
11
Peyton Burris
68' 6
Apr 30
Hockinson @ Mark Morris
Long Jump
1.
11
Mekina Tapio
15' 9
PR
May 10
GSHL 2A Sub District
2.
10
Abigail Willette
15' 4.5
May 17
2A District IV Championship
3.
11
Madalyn Ritter
14' 8
PR
May 10
GSHL 2A Sub District
4.
9
Emma Hastings
13' 7
PR
Apr 19
Bruin Invitational
5.
9
Rayelle Stephens
13' 6
PR
Apr 17
RA Long vs Hockinson
6.
10
Cailyn Broten
12' 10.75
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
7.
11
Rhianna Soft
12' 7.25
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
8.
10
kenna Remmers
11' 8
PR
Mar 23
Tiger Invite
Triple Jump
1.
9
Rayelle Stephens
28' 9
PR
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
2.
11
Rhianna Soft
27' 6.5
Apr 24
Hockinson @ Columbia River
*Recent improvement