Season:
2018 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2001
2000
1999
1997
1995
1981
1980
1976
1975
1974
Indoor
2024
2017
2016
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
9
Tucker Simpkins
11.74c
May 2
Evergreen meet @ Elma
2.
11
Ray Billerback
12.34
Mar 14
Montesano Jamboree
3.
10
Cody Vollan
12.35
Mar 14
Montesano Jamboree
4.
9
Chamnann Nan
12.64c
PR
May 2
Evergreen meet @ Elma
5.
11
Sam Schneider
12.94c
PR
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
6.
12
Bryce Fritts
13.04c
PR
May 2
Evergreen meet @ Elma
7.
11
Chris Swan
13.14c
PR
May 2
Evergreen meet @ Elma
8.
11
Clyde Bailey
13.17
PR
Apr 21
Chehalis Activators Invitational
9.
10
C.J. Mudgett
13.21
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
10.
12
Gunner Jones
13.34
Apr 14
Grays Harbor County Meet
11.
10
Dustin Newberry
13.84c
PR
May 2
Evergreen meet @ Elma
12.
11
Cameron Donofrio
14.14c
PR
Mar 28
Evergreen Meet @ Hoquiam
13.
9
Max Olsen
15.61
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
14.
9
Elijah Strode
15.96
PR
Apr 21
Chehalis Activators Invitational
200 Meters
1.
10
Cody Vollan
23.58
May 4
Spudder Track & Field Classic
2.
9
Tucker Simpkins
24.33
May 5
Freshman Invitational
3.
9
Chamnann Nan
26.04
PR
Apr 21
Chehalis Activators Invitational
4.
12
Aaron Bultman
26.14c
PR
May 2
Evergreen meet @ Elma
5.
11
Sam Schneider
26.88
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
6.
12
Gunner Jones
29.34c
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
7.
9
Max Olsen
32.56
PR
Apr 26
Evergreen Meet @ Tenino
8.
9
Elijah Strode
34.86
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
400 Meters
1.
10
Cody Vollan
51.65
Apr 21
Chehalis Activators Invitational
2.
11
Ray Billerback
55.06
Mar 14
Montesano Jamboree
3.
10
Jaedyn Edenstrom
57.82
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
4.
11
Sam Schneider
59.34
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
5.
12
Gunner Jones
59.74c
May 2
Evergreen meet @ Elma
6.
9
Nick Church
59.98
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
7.
9
Tucker Simpkins
1:01.58
Mar 14
Montesano Jamboree
8.
12
Bryce Fritts
1:07.44c
PR
Mar 28
Evergreen Meet @ Hoquiam
9.
9
Joseph "Joey" Geesaman
1:09.76
Mar 14
Montesano Jamboree
10.
10
Kyle Miller
1:13.25
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
11.
9
Max Olsen
1:18.95
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
12.
9
Elijah Strode
1:23.48
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
800 Meters
1.
9
Braedon McMillan
2:19.04
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
2.
12
Gunner Jones
2:26.38
PR
Apr 26
Evergreen Meet @ Tenino
3.
10
Kyle Miller
2:32.36
PR
Apr 17
Pirate Classic
4.
9
Joseph "Joey" Geesaman
2:39.59
Apr 14
Grays Harbor County Meet
5.
9
Elijah Strode
2:55.04
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
1600 Meters
1.
9
Braedon McMillan
5:20.30
PR
May 5
Freshman Invitational
2.
9
Joseph "Joey" Geesaman
5:37.35
PR
Apr 17
Pirate Classic
3.
10
Kyle Miller
5:40.05
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
4.
9
Elijah Strode
6:25.35
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
1 Mile
1.
9
Braedon McMillan
5:23.50
PR
Apr 28
58th Shelton Invitational
3200 Meters
1.
9
Braedon McMillan
11:36.80
May 17
1A District IV Championships
2.
9
Joseph "Joey" Geesaman
12:18.53
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
3.
10
Kyle Miller
13:10.19
PR
Mar 17
Rainier "Icebreaker" Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Clyde Bailey
19.54c
Mar 28
Evergreen Meet @ Hoquiam
300m Hurdles - 36"
1.
10
Jaedyn Edenstrom
42.85
PR
May 17
1A District IV Championships
2.
11
Ray Billerback
43.29
PR
May 17
1A District IV Championships
3.
11
Clyde Bailey
47.40
Apr 21
Chehalis Activators Invitational
4x100 Relay
1.
Jaedyn Edenstrom
Ray Billerback
Tucker Simpkins
Cody Vollan
44.81
May 17
1A District IV Championships
2.
Ray Billerback
Jadyn Edenstrom
Cody Vollan
Tucker Simpkins
47.23
Mar 17
Rainier "Icebreaker" Invitational
3.
Jaedyn Edenstrom
Chamnann Nan
Tucker Simpkins
Cody Vollan
47.69
Apr 21
Chehalis Activators Invitational
4.
Chamnann Nan
Sam Schneider
Aaron Bultman
Clyde Bailey
50.23
Apr 26
Evergreen Meet @ Tenino
5.
Gunner Jones
Sam Schneider
Aaron Bultman
Chamnann Nan
50.64c
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
6.
Aaron Bultman
Bryce Fritts
Dustin Newberry
Ben Bridge
52.33
Mar 17
Rainier "Icebreaker" Invitational
7.
9
Conner Ice
Tucker Simpkins
Chamnann Nan
Nick Church
53.34
May 5
Freshman Invitational
8.
Cameron Donofrio
Bryce Fritts
Dustin Newberry
Ben Bridge
54.34c
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
4x400 Relay
1.
Ray Billerback
Jaedyn Edenstrom
Tucker Simpkins
Cody Vollan
3:34.16
May 17
1A District IV Championships
2.
Ray Billerback
Jadyn Edenstrom
Nick Church
Cody Vollan
3:39.39
Apr 28
58th Shelton Invitational
3.
Ray Billerback
Jaedyn Edenstrom
Nick Church
Gunner Jones
3:50.54
Apr 17
Pirate Classic
4.
Ray Billerback
Jaedyn Edenstrom
Nick Church
Mickey Velasco
3:58.1h
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
5.
Sam Schneider
Gunner Jones
Clyde Bailey
Braedon McMillan
4:10.5h
May 2
Evergreen meet @ Elma
6.
David Downing
Braedon McMillan
Joseph Geesaman
Kyle Miller
4:29.8h
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Relay Team
1:47.23
Mar 17
Rainier "Icebreaker" Invitational
Shot Put - 12lb
1.
11
Ben Bridge
50' 6.25
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
2.
11
Cameron Donofrio
39' 4
May 2
Evergreen meet @ Elma
3.
12
Aaron Bultman
39' 3
PR
Mar 28
Evergreen Meet @ Hoquiam
4.
12
Bryce Fritts
39' 2
PR
Mar 17
Rainier "Icebreaker" Invitational
5.
11
Chris Swan
34' 5
May 2
Evergreen meet @ Elma
6.
9
Conner Ice
32' 7
PR
Apr 14
Grays Harbor County Meet
7.
10
Juan Alvarega
32' 2
Mar 28
Evergreen Meet @ Hoquiam
8.
10
Dustin Newberry
28' 8.5
PR
May 2
Evergreen meet @ Elma
9.
10
Kyle Jines
26' 9
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
10.
10
Jared Moline
25' 8.5
PR
May 2
Evergreen meet @ Elma
Discus - 1.6kg
1.
11
Ben Bridge
143' 10
May 2
Evergreen meet @ Elma
2.
12
Aaron Bultman
107' 0
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
3.
11
Cameron Donofrio
101' 0
Apr 26
Evergreen Meet @ Tenino
4.
11
Chris Swan
98' 4
May 2
Evergreen meet @ Elma
5.
10
Kyle Jines
83' 6
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
6.
11
Sam Schneider
78' 7
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
7.
10
Jared Moline
74' 7
PR
Mar 28
Evergreen Meet @ Hoquiam
8.
10
Dustin Newberry
74' 3.5
PR
Apr 26
Evergreen Meet @ Tenino
9.
9
Conner Ice
72' 5.5
PR
Apr 26
Evergreen Meet @ Tenino
10.
9
Austin Williams
68' 0
Apr 26
Evergreen Meet @ Tenino
11.
10
Juan Alvarega
61' 11
Apr 26
Evergreen Meet @ Tenino
Javelin - 800g
1.
12
Aaron Bultman
115' 7
Mar 28
Evergreen Meet @ Hoquiam
2.
10
Jared Moline
108' 1
PR
May 2
Evergreen meet @ Elma
3.
10
Kyle Jines
104' 7
PR
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
4.
9
Conner Ice
104' 3
PR
May 5
Freshman Invitational
5.
10
C.J. Mudgett
100' 7
May 2
Evergreen meet @ Elma
6.
12
Bryce Fritts
99' 3
PR
Apr 21
Chehalis Activators Invitational
7.
10
Juan Alvarega
86' 5
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
8.
10
Dustin Newberry
73' 10
PR
May 2
Evergreen meet @ Elma
9.
9
Austin Williams
70' 8
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
High Jump
1.
9
Nick Church
5' 0
PR
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
Long Jump
1.
10
Jaedyn Edenstrom
19' 2.5
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
2.
11
Clyde Bailey
17' 8.75
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
3.
10
C.J. Mudgett
16' 5
May 2
Evergreen meet @ Elma
4.
9
Chamnann Nan
16' 4.5
PR
May 2
Evergreen meet @ Elma
5.
9
Nick Church
15' 8.5
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
6.
12
Gunner Jones
12' 3
Mar 28
Evergreen Meet @ Hoquiam
7.
9
Austin Williams
10' 10
PR
May 2
Evergreen meet @ Elma
Triple Jump
1.
11
Ray Billerback
37' 9.25
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
2.
9
Nick Church
36' 1
PR
Apr 17
Pirate Classic
Womens
100 Meters
1.
11
Jayla Mason
13.28
(-2.4)
May 26
WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.
10
Beka Lensegrav
13.48
PR
May 4
Spudder Track & Field Classic
3.
9
Abby Fritts
13.89
PR
May 5
Freshman Invitational
4.
10
Kayli Johnson
14.24c
May 2
Evergreen meet @ Elma
5.
12
Mesa Zang
14.93
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
6.
9
Sarah Bridge
15.14
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
7.
10
Kaya Aiken
15.35
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
8.
12
Hannah Hartley
15.98
Mar 14
Montesano Jamboree
200 Meters
1.
11
Jayla Mason
28.34
Apr 21
Chehalis Activators Invitational
2.
10
Beka Lensegrav
28.84
May 4
Spudder Track & Field Classic
3.
12
Mesa Zang
28.97
Apr 26
Evergreen Meet @ Tenino
4.
9
Taylor Kershaw
30.25
PR
Apr 21
Chehalis Activators Invitational
5.
9
Sarah Bridge
30.27
PR
Apr 26
Evergreen Meet @ Tenino
6.
9
Abby Fritts
30.35
May 5
Freshman Invitational
7.
10
Kaya Aiken
30.58
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
8.
10
Kayli Johnson
31.04c
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
400 Meters
1.
11
Maddi Clark
1:06.02
Apr 26
Evergreen Meet @ Tenino
2.
12
Mesa Zang
1:06.38
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
3.
9
Taylor Kershaw
1:07.20
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
4.
11
Jayla Mason
1:07.58
Apr 21
Chehalis Activators Invitational
5.
9
Abby Fritts
1:08.77
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
6.
10
Beka Lensegrav
1:09.08
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
7.
11
Adriana Rojas
1:09.30
PR
Apr 21
Chehalis Activators Invitational
8.
10
Kaya Aiken
1:10.16
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
9.
10
Jalyn Sackrider
1:11.72
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
10.
12
Hannah Hartley
1:15.24
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
11.
9
Sarah Bridge
1:18.45
Mar 14
Montesano Jamboree
12.
10
Reina Schneider
1:20.36
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
13.
10
Kaelyn Burgher
1:21.01
Mar 14
Montesano Jamboree
14.
11
Ana Perez
1:24.60
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
800 Meters
1.
11
Adriana Rojas
2:35.91
PR
May 4
Spudder Track & Field Classic
2.
10
Reina Schneider
2:56.75
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
3.
10
Kaelyn Burgher
3:00.0h
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
4.
12
Hannah Hartley
3:01.9h
Mar 28
Evergreen Meet @ Hoquiam
5.
11
Ana Perez
3:07.31
PR
Apr 17
Pirate Classic
1600 Meters
1.
11
Adriana Rojas
6:22.34
Apr 26
Evergreen Meet @ Tenino
2.
10
Kaelyn Burgher
6:31.7h
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
3.
10
Reina Schneider
6:35.83
Apr 21
Chehalis Activators Invitational
4.
11
Ana Perez
7:09.2h
PR
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
3200 Meters
1.
11
Adriana Rojas
13:11.73
PR
May 17
1A District IV Championships
2.
10
Reina Schneider
13:47.93
May 17
1A District IV Championships
3.
10
Kaelyn Burgher
13:52.34
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
4.
12
Hannah Hartley
16:00.70
PR
Apr 14
Grays Harbor County Meet
100m Hurdles - 33"
1.
10
Jillian Bieker
16.03
(-3.0)
May 26
WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.
10
Kynleigh Landry
18.94
PR
May 4
Spudder Track & Field Classic
300m Hurdles - 30"
1.
10
Jillian Bieker
47.70
May 17
1A District IV Championships
2.
10
Kynleigh Landry
51.74
PR
May 17
1A District IV Championships
4x100 Relay
1.
-
Kayli Johnson
Beka Lensegrav
Maddi Clark
Jayla Mason
52.63
May 26
WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.
Sarah Bridge
Maddi Clark
Beka Lensegrav
Jayla Mason
52.90
Apr 21
Chehalis Activators Invitational
3.
Beka Lensegrav
Sarah Bridge
Maddi Clark
Jayla Mason
52.95
May 4
Spudder Track & Field Classic
4.
Beka Lensegrav
Maddi Clark
Jayla Mason
Sarah Bridge
54.54
Apr 14
Grays Harbor County Meet
5.
Kayli Johnson
Sarah Bridge
Maddi Clark
Beka Lensegrav
55.44c
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
6.
Sarah Bridge
Kayli Johnson
Beka Lensegrav
Maddi Clark
55.49
Mar 17
Rainier "Icebreaker" Invitational
7.
Beka Lensegrav
Sarah Bridge
Kayli Johnson
Jayla Mason
55.94c
May 2
Evergreen meet @ Elma
8.
Abby Fritts
Kaya Aiken
Hannah Hartley
Kynleigh Landry
58.24c
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
4x200 Relay -
1.
Beka Lensegrav
Jayla Mason
Maddi Clark
Jillian Bieker
1:50.30
Apr 26
Evergreen Meet @ Tenino
2.
Beka Lensegrav
Mesa Zang
Maddi Clark
Jillian Bieker
1:52.59
Apr 21
Chehalis Activators Invitational
3.
Beka Lensegrav
Jayla Mason
Mesa Zang
Jillian Bieker
1:53.1h
May 2
Evergreen meet @ Elma
4.
Maddi Clark
Beka Lensegrav
Jillian Bieker
Mesa Zang
1:53.68
Apr 14
Grays Harbor County Meet
5.
Jayla Mason
Beka Lensegrav
Mesa Zang
Maddi Clark
1:56.5h
Mar 28
Evergreen Meet @ Hoquiam
6.
Abby Fritts
Kaya Aiken
Jalyn Sackrider
Taylor Kershaw
2:00.7h
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
4x400 Relay
1.
Jayla Mason
Jillian Bieker
Mesa Zang
Maddi Clark
4:15.24
May 17
1A District IV Championships
2.
Jayla Mason
Taylor Kershaw
Mesa Zang
Maddi Clark
4:25.99
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
3.
Kynleigh Landry
Kaya Aiken
Mesa Zang
Maddi Clark
4:34.75
Apr 21
Chehalis Activators Invitational
4.
Maddi Clark
Taylor Kershaw
Mesa Zang
Jillian Bieker
4:37.44
Mar 17
Rainier "Icebreaker" Invitational
5.
Mesa Zang
Adriana Rojas
Taylor Kershaw
Maddi Clark
4:46.2h
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
6.
Kaya Aiken
Maddi Clark
Kynleigh Landry
Mesa Zang
4:47.08
Apr 14
Grays Harbor County Meet
7.
Abby Fritts
Kynleigh Landry
Kaya Aiken
Hannah Hartley
4:50.4h
May 2
Evergreen meet @ Elma
8.
Relay Team
5:17.4h
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
Shot Put - 4kg
1.
10
Jalyn Sackrider
37' 1.5
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
2.
11
Holli Ray
34' 5.5
PR
May 17
1A District IV Championships
3.
9
Sarah Bridge
34' 0
Apr 26
Evergreen Meet @ Tenino
4.
9
Abby Fritts
15' 3
PR
Mar 17
Rainier "Icebreaker" Invitational
Discus - 1kg
1.
10
Jalyn Sackrider
111' 0
May 26
WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.
11
Holli Ray
95' 5
May 2
Evergreen meet @ Elma
3.
9
Sarah Bridge
86' 0
PR
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
Javelin - 600g
1.
11
Holli Ray
91' 6
PR
Mar 28
Evergreen Meet @ Hoquiam
2.
12
Hannah Hartley
76' 6
PR
Apr 21
Chehalis Activators Invitational
High Jump
1.
9
Sarah Bridge
4' 2
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
10
Jalyn Sackrider
4' 2
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
Long Jump
1.
10
Jillian Bieker
16' 0.25
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
2.
9
Taylor Kershaw
14' 7
PR
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
3.
11
Maddi Clark
14' 6.25
Mar 14
Montesano Jamboree
4.
10
Kayli Johnson
14' 3
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
5.
9
Abby Fritts
13' 3.75
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
6.
10
Kynleigh Landry
12' 4
PR
Mar 21
Evergreen Meet @ Elma
Triple Jump
1.
10
Kayli Johnson
30' 6.25
May 11
Evergreen 1A League Championship Sub-District
2.
10
Jalyn Sackrider
29' 8
PR
Apr 14
Grays Harbor County Meet
3.
10
Kaya Aiken
28' 8.5
Apr 26
Evergreen Meet @ Tenino
*Recent improvement