Season:
2010 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2003
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1988
1979
1978
1977
1976
Indoor
2024
2017
2016
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Erik Ackerman
11.26
PR
Apr 9
Twilight Meet
2.
10
Jacob Banta
11.95
PR
May 14
GSHL 2A Sub District
3.
11
Sam Sharp
12.04c
PR
Apr 20
Washougal vs. R.A. Long, Woodland
4.
10
Mike Thomas
12.74c
PR
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
200 Meters
1.
11
Erik Ackerman
24.54c
Mar 20
Tiger Invite
2.
11
Sam Sharp
24.74c
PR
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
10
Jacob Banta
24.74c
PR
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
4.
10
Alex Brown
25.44c
PR
Apr 20
Washougal vs. R.A. Long, Woodland
5.
10
Mike Thomas
25.57
PR
May 14
GSHL 2A Sub District
400 Meters
1.
10
Alex Brown
54.89
PR
Apr 30
Washougal Twilight Invitational
2.
9
Sean Eustis
56.14c
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
3.
11
Dylan Croeni
59.34c
PR
May 4
Hockinson @ Washougal
4.
9
Joshua Banks
1:04.34c
Mar 25
Falcon Quad
5.
11
Travis Quackenbush
1:09.63
PR
Apr 9
Twilight Meet
800 Meters
1.
11
Dylan Croeni
2:04.0h
Apr 23
Bruin Invite
2.
9
Sean Eustis
2:05.69
Apr 17
Gorge Invite
3.
9
Joshua Banks
2:18.4h
Apr 23
Bruin Invite
4.
12
Don Gable
2:22.7h
Mar 20
Tiger Invite
5.
10
Noah Collins
2:26.0h
May 4
Hockinson @ Washougal
6.
9
Darian Tierney
2:40.0h
Apr 20
Washougal vs. R.A. Long, Woodland
1600 Meters
1.
11
Dylan Croeni
4:31.7h
Mar 20
Tiger Invite
2.
9
Sean Eustis
4:34.73
Apr 23
Bruin Invite
3.
10
Noah Collins
5:12.90
Apr 30
Washougal Twilight Invitational
4.
9
Joshua Banks
5:18.5h
Mar 20
Tiger Invite
1 Mile
1.
11
Dylan Croeni
4:36.82
PR
Jun 5
BorderDuel Track Classic
3000 Meters
1.
11
Dylan Croeni
9:02.23
Jun 5
BorderDuel Track Classic
2.
9
Sean Eustis
9:21.76
Jun 5
BorderDuel Track Classic
3200 Meters
1.
11
Dylan Croeni
9:29.59
May 27
Washington 2A State Championships (Day 1)
2.
9
Sean Eustis
9:53.18
May 21
District IV 2A Championships
3.
10
Noah Collins
11:12.0h
Apr 9
Twilight Meet
4.
9
Darian Tierney
11:52.0h
PR
May 4
Hockinson @ Washougal
110m Hurdles - 39"
1.
9
Joe Harris
18.66
Apr 9
Twilight Meet
2.
11
Drew Wilmoth
19.34c
Apr 20
Washougal vs. R.A. Long, Woodland
300m Hurdles - 36"
1.
10
Kaidyn Campbell
45.84c
May 14
GSHL 2A Sub District
2.
11
Drew Wilmoth
47.24c
PR
Apr 20
Washougal vs. R.A. Long, Woodland
3.
9
Joe Harris
48.20
PR
Apr 17
Gorge Invite
4x100 Relay
1.
-
Erik Ackerman
Jacob Banta
Caylem Nunes
Brendan Casey
45.20
May 21
District IV 2A Championships
2.
-
Erik Ackerman
Brendan Casey
Caylem Nunes
Jacob Banta
45.80
Apr 30
Washougal Twilight Invitational
3.
-
Jacob Banta
Erik Ackerman
Caylem Nunes
Brendan Casey
45.94c
Apr 27
Washougal @ Mark Morris
4.
-
Erik Ackerman
Brendan Casey
Sam Sharp
Caylem Nunes
46.18
May 14
GSHL 2A Sub District
4x400 Relay
1.
-
Dylan Croeni
Alex Brown
Joshua Banks
Sean Eustis
4:02.0h
Apr 20
Washougal vs. R.A. Long, Woodland
2.
-
Alex Brown
Drew Wilmoth
Sean Eustis
Darian Tierney
4:10.0h
Apr 27
Washougal @ Mark Morris
3.
-
Joe Harris
Sean Eustis
Joshua Banks
Noah Collins
4:26.0h
Mar 25
Falcon Quad
4.
-
Joshua Banks
Noah Collins
Dylan Croeni
Alex Brown
5:18.80
Apr 23
Bruin Invite
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Relay Team
12:15.5h
Mar 20
Tiger Invite
Shot Put - 12lb
1.
12
Cory Hammrich
41' 7
Apr 9
Twilight Meet
2.
10
Isaac Bischoff
40' 4
Apr 30
Washougal Twilight Invitational
3.
10
Ian Gutierez
38' 11.5
PR
May 14
GSHL 2A Sub District
4.
11
Joshua Walker
33' 4
PR
May 4
Hockinson @ Washougal
5.
9
Tim Tran
30' 11
PR
Apr 27
Washougal @ Mark Morris
6.
10
David Choi
30' 5
PR
May 4
Hockinson @ Washougal
7.
11
Chris Milojevic
25' 11
PR
Mar 25
Falcon Quad
Discus - 1.6kg
1.
10
Isaac Bischoff
119' 1
May 4
Hockinson @ Washougal
2.
9
Tim Tran
99' 3
PR
Apr 27
Washougal @ Mark Morris
3.
11
Chris Milojevic
97' 6
PR
Apr 27
Washougal @ Mark Morris
4.
9
Joe Harris
97' 5
Apr 9
Twilight Meet
5.
10
Anthony Valdez
76' 4
PR
Mar 25
Falcon Quad
Javelin - 800g
1.
11
Brendan Casey
166' 1
May 21
District IV 2A Championships
2.
12
Caylem Nunes
142' 11
PR
May 14
GSHL 2A Sub District
3.
10
Nathan Milojevic
115' 3
Apr 27
Washougal @ Mark Morris
4.
9
Jacob Bischoff
81' 11
Mar 25
Falcon Quad
5.
9
Darian Tierney
76' 1
May 4
Hockinson @ Washougal
6.
10
Anthony Valdez
74' 6
PR
Mar 25
Falcon Quad
High Jump
1.
12
Don Gable
5' 6
PR
Apr 30
Washougal Twilight Invitational
2.
9
Joe Harris
5' 4
Apr 17
Gorge Invite
3.
10
Kaidyn Campbell
5' 2
PR
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
Pole Vault
1.
11
Brendan Casey
14' 4
May 4
Hockinson @ Washougal
2.
12
Caylem Nunes
11' 6
PR
Apr 30
Washougal Twilight Invitational
3.
10
Nathan Milojevic
11' 0
May 14
GSHL 2A Sub District
4.
11
Tayor Nightengale
8' 0
PR
Apr 27
Washougal @ Mark Morris
5.
9
Andrew Bastian
7' 0
PR
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
Long Jump
1.
11
Erik Ackerman
21' 3
PR
Apr 23
Bruin Invite
2.
10
Kaidyn Campbell
18' 11.25
May 21
District IV 2A Championships
3.
10
Jacob Banta
16' 10.5
PR
Mar 20
Tiger Invite
4.
9
Tim Tran
15' 11
May 4
Hockinson @ Washougal
Triple Jump
1.
10
Kaidyn Campbell
34' 8.75
PR
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
2.
9
Joe Harris
34' 6.25
Apr 9
Twilight Meet
3.
11
Drew Wilmoth
32' 8
Apr 9
Twilight Meet
4.
9
Tim Tran
29' 0.25
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
Womens
100 Meters
1.
12
Elle Wade
13.14c
PR
Apr 20
Washougal vs. R.A. Long, Woodland
2.
9
Kaitlyn Johnson
13.50
May 14
GSHL 2A Sub District
3.
12
Kara Schmid
13.75
PR
May 14
GSHL 2A Sub District
200 Meters
1.
12
Elle Wade
26.37
PR
May 21
District IV 2A Championships
2.
9
Kaitlyn Johnson
30.04c
May 4
Hockinson @ Washougal
3.
10
Paige Wade
31.84c
PR
May 4
Hockinson @ Washougal
4.
10
Katie Ladwig
32.54c
May 4
Hockinson @ Washougal
5.
9
Kayla Lockard
32.74c
PR
Apr 23
Bruin Invite
400 Meters
1.
12
Elle Wade
58.70
May 29
Washington 2A State Championships (Day 3)
2.
10
Paige Wade
1:11.14c
PR
Apr 27
Washougal @ Mark Morris
3.
10
Katie Ladwig
1:14.24
Apr 9
Twilight Meet
800 Meters
1.
10
Kendall Utter
2:40.0h
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
2.
12
Arin Vandiver
2:42.95
Apr 30
Washougal Twilight Invitational
3.
12
Sarah Walker
2:49.80
PR
May 14
GSHL 2A Sub District
4.
9
Cassie Holcolmbe
3:20.0h
PR
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
1600 Meters
1.
10
Kendall Utter
5:40.13
PR
Apr 23
Bruin Invite
2.
10
Sarah Brown
6:05.0h
Mar 25
Falcon Quad
3.
12
Karen Tanner
6:32.0h
PR
May 4
Hockinson @ Washougal
4.
12
Arin Vandiver
6:36.0h
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
5.
11
Taneal Tanner
6:45.0h
PR
Apr 27
Washougal @ Mark Morris
6.
9
Cassie Holcolmbe
7:04.70
Apr 30
Washougal Twilight Invitational
7.
12
Sarah Walker
7:16.0h
PR
Apr 20
Washougal vs. R.A. Long, Woodland
3200 Meters
1.
10
Sarah Brown
12:57.4h
PR
Mar 20
Tiger Invite
2.
11
Taneal Tanner
13:53.90
PR
Apr 30
Washougal Twilight Invitational
3.
12
Megan Dunham
14:33.0h
Mar 20
Tiger Invite
4.
9
Cassie Holcolmbe
14:42.0h
PR
May 4
Hockinson @ Washougal
5.
10
Kendall Utter
14:46.67
PR
Apr 17
Gorge Invite
6.
12
Arin Vandiver
15:20.0h
PR
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
100m Hurdles - 33"
1.
11
Kelley Young
15.83
May 14
GSHL 2A Sub District
2.
9
Kari Johnson
17.51
Apr 23
Bruin Invite
3.
9
Brenna Yeager
21.04c
PR
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
300m Hurdles - 30"
1.
11
Kelley Young
48.94
Apr 30
Washougal Twilight Invitational
2.
9
Kari Johnson
52.24c
Apr 23
Bruin Invite
3.
9
Alli Webb
55.14c
PR
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
4x100 Relay
1.
-
Kelley Young
Kaitlyn Johnson
Kari Johnson
Kara Schmid
52.98
Apr 23
Bruin Invite
2.
-
Kara Schmid
Kelley Young
Kaitlyn Johnson
Kari Johnson
53.04c
May 4
Hockinson @ Washougal
3.
-
Kaitlyn Johnson
Kara Schmid
Kelley Young
Kari Johnson
53.59
Apr 17
Gorge Invite
4.
-
Kelley Young
Kara Schmid
Kaitlyn Johnson
Kari Johnson
54.14c
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
5.
-
Relay Team
54.54c
Mar 20
Tiger Invite
6.
-
Kayla Lockard
Kara Schmid
Kaitlyn Johnson
Kari Johnson
57.14c
Mar 25
Falcon Quad
4x200 Relay -
1.
-
Elle Wade
Kara Schmid
Kelley Young
Kendall Utter
1:48.81
May 28
Washington 2A State Championships (Day 2)
-
Elle Wade
Kara Schmid
Kelley Young
Kaitlyn Johnson
1:48.81
May 27
Washington 2A State Championships (Day 1)
3.
-
Kara Schmid
Elle Wade
Kelley Young
Kendall Utter
1:49.6h
May 14
GSHL 2A Sub District
4.
-
Kara Schmid
Kelley Young
Kendall Utter
Elle Wade
1:52.6h
May 4
Hockinson @ Washougal
5.
-
Kelley Young
Kendall Utter
Kara Schmid
Elle Wade
1:53.5h
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
6.
-
Kaitlyn Johnson
Kelley Young
Kari Johnson
Kara Schmid
1:53.57
Apr 30
Washougal Twilight Invitational
7.
-
Kayla Lockard
Kaitlyn Johnson
Paige Wade
Katelyn Wright
1:58.13
Apr 17
Gorge Invite
8.
-
Kaitlyn Johnson
Paige Wade
Katelyn Wright
Kendall Utter
1:58.8h
Apr 27
Washougal @ Mark Morris
9.
-
Kaitlyn Johnson
Kara Schmid
Paige Wade
Katelyn Wright
2:00.37
Apr 23
Bruin Invite
10.
-
Kaitlyn Johnson
Kendall Utter
Katelyn Wright
Paige Wade
2:01.0h
Apr 20
Washougal vs. R.A. Long, Woodland
11.
-
Kayla Lockard
Brenna Yeager
Katie Ladwig
Paige Wade
2:17.0h
Mar 25
Falcon Quad
4x400 Relay
1.
-
Kaitlyn Johnson
Kari Johnson
Arin Vandiver
Kendall Utter
4:33.90
Apr 30
Washougal Twilight Invitational
2.
-
Sarah Walker
Cassie Holcolmbe
Katie Ladwig
Arin Vandiver
5:10.0h
Apr 27
Washougal @ Mark Morris
3.
-
Arin Vandiver
Sarah Walker
Cassie Holcolmbe
Katie Ladwig
5:41.0h
Apr 20
Washougal vs. R.A. Long, Woodland
Shot Put - 4kg
1.
12
Heidi Greear
40' 9
PR
May 4
Hockinson @ Washougal
2.
12
Sarah Walker
25' 8
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
3.
11
Ladawna Jurgens
24' 7
PR
May 4
Hockinson @ Washougal
4.
12
Arin Vandiver
22' 0
PR
May 4
Hockinson @ Washougal
5.
9
Sydney Niemi
20' 5.5
PR
May 4
Hockinson @ Washougal
Discus - 1kg
1.
12
Heidi Greear
115' 10
PR
Apr 23
Bruin Invite
2.
11
Ladawna Jurgens
80' 2
PR
Apr 23
Bruin Invite
3.
9
Sydney Niemi
57' 2
PR
Apr 27
Washougal @ Mark Morris
4.
12
Arin Vandiver
52' 0
PR
May 4
Hockinson @ Washougal
5.
9
Cassie Holcolmbe
44' 11
PR
Mar 25
Falcon Quad
Javelin - 600g
1.
9
Sydney Niemi
90' 9
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
2.
10
Kendall Utter
87' 2
PR
May 14
GSHL 2A Sub District
High Jump
1.
10
Katelyn Wright
5' 0
Apr 30
Washougal Twilight Invitational
10
Paige Wade
5' 0
PR
Apr 23
Bruin Invite
Pole Vault
1.
12
Kara Schmid
10' 6
PR
Apr 30
Washougal Twilight Invitational
2.
10
Paige Wade
7' 6
PR
May 4
Hockinson @ Washougal
3.
9
Kayla Lockard
7' 0
May 14
GSHL 2A Sub District
Long Jump
1.
10
Katelyn Wright
15' 11
May 14
GSHL 2A Sub District
2.
9
Kari Johnson
14' 4
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
3.
9
Kaitlyn Johnson
13' 0.5
PR
Apr 9
Twilight Meet
4.
10
Mia Aiton
10' 3.75
PR
May 4
Hockinson @ Washougal
Triple Jump
1.
12
Elle Wade
34' 10.75
PR
May 14
GSHL 2A Sub District
2.
9
Kaitlyn Johnson
32' 1.5
May 21
District IV 2A Championships
3.
10
Paige Wade
30' 3
PR
Apr 23
Bruin Invite
4.
10
Katie Ladwig
27' 5
Apr 15
Ridgefield @ Washougal
*Recent improvement