Track & FieldTF
Cross CountryXC
Learn More Log In
Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Event Records

Highlighter is active: ClickTap an entry to show highlight options.

Mens

100 Meters
1.12Ethan Simpson11.80 PRMay 10CBBN Inter City Championships
2.9Chance Garcia11.83 PRMay 17CBBN Districts - Day 1
3.12Spencer Dye11.98 PRApr 17Moses Lake JV Invite
4.12Tanner Rich12.08 PRMar 30Eastmont Invitational
5.11Luis Gonzalez12.10 PRMar 30Eastmont Invitational
6.10Wesley McIlwaine12.12 PRMar 27Eastmont JV Invitational
7.11Jordan Jessup12.15 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
8.10Vladimar Semidiankin12.32 PRApr 17Moses Lake JV Invite
9.10Oscar Calvillo12.33 PRMar 24Ray Cockrum Relays
10.10Carson Talley12.36 PRMar 27Eastmont JV Invitational
11.12Khoa Le12.46 PRApr 17Moses Lake JV Invite
9Dominik Peterson12.46 PRMar 27Eastmont JV Invitational
13.10Caleb Thomas12.49 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
14.10Logan Easley12.61Apr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
15.11Victor Welton12.62 PRMar 24Ray Cockrum Relays
16.12Brett Womack12.82 PRApr 11River City Relays
17.9Sean Eli12.88 PRApr 17Moses Lake JV Invite
18.12Angel Novelo12.95 PRApr 11River City Relays
19.9Tyler Kazen12.99 PRMar 27Eastmont JV Invitational
20.9Carlos Rodriguez13.16 PRMar 27Eastmont JV Invitational
10Jeremy Gregerson13.16 PRMar 27Eastmont JV Invitational
22.10David Zhupikov13.23 PRApr 17Moses Lake JV Invite
23.9Conor Shennum13.32 PRApr 17Moses Lake JV Invite
24.10Dylan Kieft13.64 PRApr 17Moses Lake JV Invite
25.11Skyler Ellis13.77 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
26.9Alan Diaz13.78 PRApr 17Moses Lake JV Invite
27.9Luis Ocampo14.15 PRApr 17Moses Lake JV Invite
28.12Chase Stowell19.10 PRMay 10CBBN Inter City Championships
 
100 Meters - Ambulatory
1.12Chase Stowell19.47 PR (-.2)May 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
 
200 Meters
1.12Tanner Rich24.14 PRMay 10CBBN Inter City Championships
2.9Chance Garcia24.16 PRMay 10CBBN Inter City Championships
3.11Tanner Nelson24.30 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
4.12Ethan Simpson24.32 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
5.11Connor Weldy24.97 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
6.12Spencer Dye24.98 PRMay 4Richland Twilight
7.11Jordan Jessup24.99 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
8.10Wesley McIlwaine25.03 PRApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
9.10Caleb Thomas25.10 PRMay 10CBBN Inter City Championships
10.10Vladimar Semidiankin25.33 PRApr 17Moses Lake JV Invite
11.11Luis Gonzalez25.40Apr 11River City Relays
12.10Prater Brookover25.66 PRApr 11River City Relays
13.10Carson Talley25.99 PRMar 27Eastmont JV Invitational
14.12Khoa Le26.01 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
15.12Ruben Pech26.41 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
16.10Oscar Calvillo26.46 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
17.9Blake Silliman26.48 PRMar 27Eastmont JV Invitational
18.10Jeremy Gregerson26.52 PRMar 27Eastmont JV Invitational
19.9Sean Eli26.53 PRMay 4Richland Twilight
20.10David Zhupikov26.57 PRMay 4Richland Twilight
21.12Angel Novelo26.67 PRApr 11River City Relays
22.9Carlos Rodriguez26.79 PRMar 27Eastmont JV Invitational
23.10Dylan Kieft28.17 PRApr 17Moses Lake JV Invite
24.11Skyler Ellis28.36 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
25.9Conor Shennum29.02 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
26.9Alan Diaz29.54 PRApr 17Moses Lake JV Invite
27.9Luis Ocampo29.61 PRApr 17Moses Lake JV Invite
28.12Chase Stowell42.56 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
 
200 Meters - Ambulatory
1.12Chase Stowell42.74 PR (.6)May 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
 
400 Meters
1.11Connor Weldy54.03 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
2.12Ethan Simpson54.38 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
3.12Spencer Dye56.19 PRMay 17CBBN Districts - Day 1
4.10Caleb Thomas56.87 PRMay 10CBBN Inter City Championships
5.9Sean Eli57.29 PRMay 17CBBN Districts - Day 1
6.10Vladimar Semidiankin57.49 PRApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
7.12Tanner Rich58.82 PRApr 11River City Relays
8.9Blake Silliman59.96 PRMar 27Eastmont JV Invitational
9.10Prater Brookover1:00.03 PRMar 30Eastmont Invitational
10.12Cameron Bertomeu1:09.06 PRApr 17Moses Lake JV Invite
 
800 Meters
1.11Connor Weldy1:58.26 PRMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.10Jarred Barnes2:02.45 PRMay 10CBBN Inter City Championships
3.11Gus Wavra2:06.50 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
4.11Tanner Child2:12.52Apr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
5.12Harlow Huber2:15.20 PRMay 10CBBN Inter City Championships
6.9Marco Gonzalez2:25.79 PRApr 17Moses Lake JV Invite
7.10Zach Despain2:27.97 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
8.10German Jimenez2:29.07 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
9.9AJ Johnson2:35.09 PRApr 17Moses Lake JV Invite
10.11Noe Briseno2:35.47May 4Richland Twilight
11.11Julio Rojas2:43.24 PRMay 4Richland Twilight
12.12Warren Barnes2:44.73Apr 17Moses Lake JV Invite
13.9Jackson Marotta2:48.39 PRApr 17Moses Lake JV Invite
14.12Cameron Bertomeu2:49.32 PRApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
15.12Josh Van Well2:51.96 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
16.11Caleb Chin2:54.48 PRApr 17Moses Lake JV Invite
17.11Kenny Britton3:00.58 PRMar 22WW JV meet
 
1600 Meters
1.10Jarred Barnes4:26.68 PRMay 17CBBN Districts - Day 1
2.11Connor Weldy4:33.82 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
3.11Gus Wavra4:40.03 PRMay 17CBBN Districts - Day 1
4.11Tanner Child4:54.13 PRMay 10CBBN Inter City Championships
5.9Marco Gonzalez5:04.27 PRMay 10CBBN Inter City Championships
6.10Tenoch Mandujano5:11.80 PRApr 21Viking Classic
7.12Miguel Alvarado5:14.40May 4Richland Twilight
8.12Harlow Huber5:15.60May 4Richland Twilight
9.9AJ Johnson5:22.06 PRMay 10CBBN Inter City Championships
10.12Warren Barnes5:43.59May 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
11.10Zach Despain5:44.98 PRMay 10CBBN Inter City Championships
12.10German Jimenez5:54.42 PRMar 27Eastmont JV Invitational
13.9Jackson Marotta5:58.27 PRMar 27Eastmont JV Invitational
14.12Cameron Bertomeu6:07.00 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
15.11Caleb Chin6:19.30 PRMay 4Richland Twilight
16.12Josh Van Well6:29.37 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
17.11Noe Briseno6:47.21Apr 17Moses Lake JV Invite
 
3200 Meters
1.10Jarred Barnes9:41.48 PRMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.11Gus Wavra10:17.32May 19CBBN Districts - Day 2
3.11Tanner Child10:44.35Mar 30Eastmont Invitational
4.10Tenoch Mandujano11:16.02May 10CBBN Inter City Championships
5.9Marco Gonzalez11:28.06 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
6.12Miguel Alvarado11:28.46 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
7.9AJ Johnson11:44.58 PRMay 10CBBN Inter City Championships
8.9Jackson Marotta12:20.62 PRMay 10CBBN Inter City Championships
9.10Zach Despain12:26.75 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
10.12Warren Barnes13:10.81Apr 24Wenatchee JV Invitational
11.12Cameron Bertomeu13:59.79Apr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
12.11Caleb Chin14:52.57 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
 
110m Hurdles - 39"
1.10Logan Easley15.61 PRMay 17CBBN Districts - Day 1
2.9Skylar Dawe18.79 PRMay 17CBBN Districts - Day 1
3.9Tyler Kazen19.19 PRMay 17CBBN Districts - Day 1
4.9Carlos Rodriguez21.50 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
 
300m Hurdles - 36"
1.10Logan Easley41.74 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
2.9Tyler Kazen46.40 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
3.9Skylar Dawe47.79 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
4.9Carlos Rodriguez50.40 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
 
2k Steeplechase
1.11Gus Wavra6:47.78 PRMay 10CBBN Inter City Championships
2.12Cameron Bertomeu9:08.87 PRMay 10CBBN Inter City Championships
 
4x100 Relay
1.Jordan Jessup
Spencer Dye
Chance Garcia
Tanner Rich
46.20May 10CBBN Inter City Championships
2.Jordan Jessup
Luis Gonzalez
Wesley McIlwaine
Tanner Rich
46.47Apr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
3.Spencer Dye
Wesley McIlwaine
Jordan Jessup
Tanner Rich
46.62Apr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
4.Jordan Jessup
Spencer Dye
Wesley McIlwaine
Tanner Rich
47.06Mar 30Eastmont Invitational
5.Jordan Jessup
Spencer Dye
Oscar Calvillo
Tanner Rich
47.39May 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
6.Wesley McIlwaine
Tanner Rich
Jordan Jessup
Luis Gonzalez
47.57Mar 24Ray Cockrum Relays
 
4x200 Relay
1.Wesley McIlwaine
Prater Brookover
Jordan Jessup
Luis Gonzalez
1:41.10Mar 24Ray Cockrum Relays
 
4x300 Relay
1.Tanner Rich
Ruben Pech
Logan Easley
Tanner Nelson
2:38.78Mar 24Ray Cockrum Relays
 
4x400 Relay
1.Ethan Simpson
Connor Weldy
Logan Easley
Tanner Nelson
3:31.68May 19CBBN Districts - Day 2
2.Tanner Nelson
Ethan Simpson
Gus Wavra
Connor Weldy
3:32.78Apr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
3.Vladimar Semidiankin
Connor Weldy
Logan Easley
Tanner Nelson
3:34.47Apr 14Pasco Invitational
4.Connor Weldy
Gus Wavra
Ethan Simpson
Tanner Child
3:35.41May 10CBBN Inter City Championships
5.Jarred Barnes
Gus Wavra
Connor Weldy
Tanner Nelson
3:36.27May 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
6.Logan Easley
Connor Weldy
Ethan Simpson
Tanner Nelson
3:37.94Mar 30Eastmont Invitational
7.Connor Weldy
Jarred Barnes
Gus Wavra
Tanner Child
3:41.59Apr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
8.Jordan Jessup
Luis Gonzalez
Wesley McIlwaine
Tanner Rich
3:52.54Apr 21Viking Classic
9.Oscar Calvillo
Caleb Thomas
Khoa Le
Vladimar Semidiankin
3:58.30Apr 24Wenatchee JV Invitational
10.Warren Barnes
Gus Wavra
Marco Gonzalez
Julio Rojas
4:10.33Apr 11River City Relays
11.Tanner Child
Harlow Huber
German Jimenez
Noe Briseno
4:12.10Apr 11River City Relays
12.Harlow Huber
Miguel Alvarado
Noe Briseno
German Jimenez
4:12.60May 4Richland Twilight
13.Tenoch Mandujano
Noe Briseno
Warren Barnes
Julio Rojas
4:24.06Mar 27Eastmont JV Invitational
14.Marco Gonzalez
German Jimenez
Caleb Chin
AJ Johnson
4:34.00Mar 27Eastmont JV Invitational
15.Marco Gonzalez
German Jimenez
Noe Briseno
Josh Van Well
4:41.75Apr 17Moses Lake JV Invite
16.AJ Johnson
Warren Barnes
Julio Rojas
Jackson Marotta
4:47.01Apr 17Moses Lake JV Invite
 
4x800 Relay
1.Connor Weldy
Gus Wavra
Harlow Huber
Tenoch Mandujano
9:24.20Mar 24Ray Cockrum Relays
 
SMR 100-100-200-400m
1.Chance Garcia
Victor Welton
Oscar Calvillo
Ethan Simpson
1:44.20Mar 24Ray Cockrum Relays
 
DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16]
1.Jarred Barnes
Tanner Child
Gus Wavra
Connor Weldy
11:20.98Apr 14Pasco Invitational
2.Gus Wavra
Connor Weldy
Jarred Barnes
Tanner Child
11:26.0hMar 24Ray Cockrum Relays
 
Shot Put - 12lb
1.12Braden Johnson49' 6 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
2.12David Valdovinos47' 10 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
3.11Saul Gonzalez41' 5.5 PRApr 11River City Relays
4.10Levi Briggs37' 8 PRApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
5.10Coby Peterson36' 2 PRApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
6.11Alejandro Coria33' 10 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
7.10Angel Cuellar31' 2.5 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
8.10Mauricio Tellez29' 11.75 PRMay 4Richland Twilight
9.12Brett Womack29' 6May 10CBBN Inter City Championships
10.12Jovan Delgado26' 3 PRApr 17Moses Lake JV Invite
11.12Cameron West23' 8 PRApr 11River City Relays
 
Discus - 1.6kg
1.11Saul Gonzalez131' 6 PRMay 10CBBN Inter City Championships
2.12Brett Womack123' 9 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
3.12Braden Johnson115' 2 PRApr 28NCW Invite
4.11Alejandro Coria104' 8 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
5.10Mauricio Tellez103' 2 PRMay 4Richland Twilight
6.10Angel Cuellar97' 8 PRApr 17Moses Lake JV Invite
7.12Brandon Johanson94' 2.5Mar 24Ray Cockrum Relays
8.10Nate Weeks87' 4 PRApr 17Moses Lake JV Invite
9.10Levi Briggs80' 5Apr 11River City Relays
10.10Coby Peterson67' 3 PRMay 4Richland Twilight
11.12Jovan Delgado58' 1Mar 27Eastmont JV Invitational
 
Javelin - 800g
1.12Brett Womack147' 1 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
2.12Brandon Johanson135' 0 PRMar 27Eastmont JV Invitational
3.12Jovan Delgado121' 4 PRApr 17Moses Lake JV Invite
4.10Spencer Mott114' 10 PRMar 27Eastmont JV Invitational
5.12Ethan Simpson111' 9Mar 24Ray Cockrum Relays
6.11Saul Gonzalez105' 11Mar 24Ray Cockrum Relays
9Sean Eli105' 11 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
8.10Nate Weeks91' 10Apr 17Moses Lake JV Invite
9.12Cameron West77' 9 PRMar 27Eastmont JV Invitational
10.11Kenny Britton59' 8 PRApr 17Moses Lake JV Invite
11.12Chase Stowell49' 9 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
 
Javelin - 800g Ambulatory
1.12Chase Stowell44' 7 PRMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
 
High Jump
1.11Tanner Nelson5' 10 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
12Ethan Simpson5' 10 PRMar 24Ray Cockrum Relays
3.10Logan Easley5' 6Mar 22WW JV meet
4.9Tyler Kazen4' 10 PRMar 27Eastmont JV Invitational
 
Pole Vault
1.12Losha Schroeder14' 6 PRApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
2.11Aydan Bailey12' 0 PRApr 21Viking Classic
3.11Kai Bailey11' 0 PRApr 21Viking Classic
10Tobin Henson11' 0 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
5.10Temeren Iwaasa9' 6 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
6.10Caleb Darlington8' 0 PRApr 11River City Relays
7.9Grady Dimke7' 0 PRMar 27Eastmont JV Invitational
 
Long Jump
1.10Logan Easley19' 7.25 PRMay 10CBBN Inter City Championships
2.10Prater Brookover18' 10 PRApr 28NCW Invite
11Tanner Nelson18' 10 PRMay 17CBBN Districts - Day 1
4.10Oscar Calvillo17' 5.5 PRMar 24Ray Cockrum Relays
5.11Maxwell Miller17' 1 PRMay 10CBBN Inter City Championships
11Luis Gonzalez17' 1Apr 11River City Relays
7.10Carson Talley16' 5 PRMar 27Eastmont JV Invitational
8.12Spencer Dye16' 4 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
9.9Sean Eli15' 8 PRApr 17Moses Lake JV Invite
10.11Kenny Britton10' 6 PRMar 22WW JV meet
 
Triple Jump
1.10Prater Brookover37' 11.25 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
2.11Luis Gonzalez37' 1 PRMar 30Eastmont Invitational
3.12Ruben Pech36' 11.5 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
4.11Tanner Nelson36' 10 PRMar 24Ray Cockrum Relays
5.11Maxwell Miller36' 8.25 PRMay 10CBBN Inter City Championships
6.10Oscar Calvillo36' 2.25 PRMay 10CBBN Inter City Championships
7.12Spencer Dye35' 6.5 PRMay 10CBBN Inter City Championships
8.9Conor Shennum33' 8 PRMay 4Richland Twilight
9.11Skyler Ellis31' 3 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
 

Womens

100 Meters
1.10Britt Vaughn12.80 PRMay 17CBBN Districts - Day 1
2.12Vanessa Valdez13.11 PRMay 17CBBN Districts - Day 1
3.11Dani Taylor13.30 PRApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
12Payton Rookard13.30 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
5.11Alyssa Konarek13.63 PRMay 10CBBN Inter City Championships
6.11Lina Mercado13.77May 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
7.10Kieahna Carson13.81 PRApr 21Viking Classic
8.12Areli Solano13.91 PRApr 17Moses Lake JV Invite
9.9Hannah Patterson14.08 PRApr 17Moses Lake JV Invite
10.10Tess Sparks14.15 PRMar 27Eastmont JV Invitational
11.12Cheyenne Flores14.16 PRApr 28NCW Invite
12.10Bryn O'Rourke14.36 PRApr 17Moses Lake JV Invite
9Gabi Bartlett14.36 PRApr 17Moses Lake JV Invite
14.9Kaylynn Schmitten14.41 PRApr 17Moses Lake JV Invite
15.9Megan Chandler14.52 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
16.12Brenda Gonzalez14.68Apr 17Moses Lake JV Invite
17.11Victoria Salling14.72 PRApr 17Moses Lake JV Invite
18.9Ashley Jones14.90 PRApr 17Moses Lake JV Invite
19.9Mireya Lopez15.06 PRApr 17Moses Lake JV Invite
20.9Anahi Solano15.21 PRMar 27Eastmont JV Invitational
21.9Cindy Vargas15.36 PRApr 17Moses Lake JV Invite
22.10Martha Olmos15.43 PRMar 27Eastmont JV Invitational
23.12Olivia Moore15.51Apr 11River City Relays
24.10Maia Brown15.54 PRApr 17Moses Lake JV Invite
25.10Odalis Lopez15.59 PRApr 17Moses Lake JV Invite
26.9Galilea Bernal15.62 PRApr 17Moses Lake JV Invite
27.11Janette Hernandez15.65 PRApr 17Moses Lake JV Invite
28.11Sandra Villegas15.95Apr 11River City Relays
29.9Tiana Vazquez16.01 PRApr 17Moses Lake JV Invite
30.11Tianna Larson16.07Mar 22WW JV meet
31.12Alondra Mendez16.31Mar 27Eastmont JV Invitational
32.12Lizeth Banuelos16.53Apr 17Moses Lake JV Invite
 
200 Meters
1.11Dani Taylor26.28 PRMay 10CBBN Inter City Championships
2.10Kieahna Carson26.87 PRMay 10CBBN Inter City Championships
3.11Alyssa Konarek27.58 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
4.10Britt Vaughn27.60Apr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
5.9Kayla MacNeil27.72 PRMay 10CBBN Inter City Championships
6.12Vanessa Valdez27.74Mar 30Eastmont Invitational
7.10Tess Sparks28.23 PRMay 10CBBN Inter City Championships
8.12Payton Rookard28.37May 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
9.9Gabi Bartlett28.52 PRMay 10CBBN Inter City Championships
10.9Megan Chandler29.24 PRApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
11.9Hannah Patterson29.64 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
12.10Bryn O'Rourke29.69 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
13.12Areli Solano29.73Apr 24Wenatchee JV Invitational
14.12Cheyenne Flores29.97 PRMay 4Richland Twilight
15.9Kaylynn Schmitten30.48 PRMar 27Eastmont JV Invitational
16.9Ashley Jones30.54 PRMay 4Richland Twilight
17.12Brenda Gonzalez31.64Apr 24Wenatchee JV Invitational
18.12Olivia Moore31.70 PRApr 17Moses Lake JV Invite
19.9Anahi Solano31.90 PRMay 4Richland Twilight
20.11Victoria Salling31.97 PRMar 27Eastmont JV Invitational
21.9Mireya Lopez32.07 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
22.10Martha Olmos32.52 PRMay 4Richland Twilight
23.10Odalis Lopez33.30 PRApr 17Moses Lake JV Invite
24.11Sandra Villegas33.41Apr 11River City Relays
25.9Galilea Bernal33.76 PRApr 17Moses Lake JV Invite
26.9Cindy Vargas33.88 PRApr 17Moses Lake JV Invite
27.11Janette Hernandez34.11 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
28.12Alondra Mendez34.92 PRMar 27Eastmont JV Invitational
29.9Tiana Vazquez35.51 PRMar 27Eastmont JV Invitational
30.12Lizeth Banuelos35.58Apr 11River City Relays
 
400 Meters
1.11Dani Taylor59.42 PRMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.10Kieahna Carson1:01.27 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
3.11Alyssa Konarek1:03.50 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
4.9Kayla MacNeil1:05.37 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
5.10Tess Sparks1:05.39 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
6.10Lexi Heimbigner1:06.08 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
7.9Gabi Bartlett1:06.60 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
8.10Charis Johnston1:07.34 PRApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
9.12Cheyenne Flores1:07.93 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
10.9Mireya Lopez1:12.70 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
11.12Brenda Gonzalez1:14.80Apr 24Wenatchee JV Invitational
12.10Elaina Goulet1:15.42Apr 11River City Relays
13.12Areli Solano1:16.67Mar 22WW JV meet
 
800 Meters
1.10Lexi Heimbigner2:30.27 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
2.10Ashlyn Hill2:37.14 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
3.10Elaina Goulet2:39.29 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
4.11Margaret Strang2:46.03 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
5.11Lorena Zepeda2:49.51May 10CBBN Inter City Championships
6.10Daniela Cazares2:54.75 PRApr 17Moses Lake JV Invite
7.12Priscilla Nunez3:14.54Apr 17Moses Lake JV Invite
8.9Emily Husted3:14.95 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
 
1600 Meters
1.10Ashlyn Hill5:32.25 PRMay 17CBBN Districts - Day 1
2.11Lorena Zepeda5:59.44 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
3.10Daniela Cazares6:09.89 PRMay 10CBBN Inter City Championships
4.10Sara Bradshaw6:23.86May 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
5.12Priscilla Nunez6:43.81May 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
6.9Emily Husted7:36.20 PRMay 4Richland Twilight
 
3200 Meters
1.10Ashlyn Hill11:36.62 PRMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.11Lorena Zepeda12:42.37 PRApr 21Viking Classic
3.10Daniela Cazares13:56.89 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
4.12Priscilla Nunez14:12.34May 19CBBN Districts - Day 2
5.9Emily Husted17:24.60 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
 
100m Hurdles - 33"
1.12Emma Simpson15.08 PRMay 17CBBN Districts - Day 1
2.10Charis Johnston16.80 PRMay 10CBBN Inter City Championships
3.11Alyssa Konarek19.13Apr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
4.9Kaylynn Schmitten20.04 PRApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
5.9Malia Brunette20.08 PRApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
 
300m Hurdles - 30"
1.12Emma Simpson46.58 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
2.11Alyssa Konarek48.22 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
3.10Charis Johnston48.90 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
4.9Malia Brunette59.16 PRApr 11River City Relays
 
4x100 Relay
1.Vanessa Valdez
Dani Taylor
Emma Simpson
Britt Vaughn
49.36May 17CBBN Districts - Day 1
2.Vanessa Valdez
Alyssa Konarek
Emma Simpson
Dani Taylor
50.28Apr 14Pasco Invitational
3.Vanessa Valdez
Kieahna Carson
Payton Rookard
Dani Taylor
51.56Mar 24Ray Cockrum Relays
4.Payton Rookard
Kieahna Carson
Tess Sparks
Kayla MacNeil
52.50Apr 21Viking Classic
5.Gabi Bartlett
Lina Mercado
Tess Sparks
Kieahna Carson
54.62Mar 30Eastmont Invitational
6.Gabi Bartlett
Megan Chandler
Hannah Patterson
Areli Solano
57.07Apr 17Moses Lake JV Invite
 
4x100 Relay - Throwers
1.Dayanara Martinez
Lina Mercado
Madison Sackman
Jessica Womack
58.02May 10CBBN Inter City Championships
 
4x200 Relay
1.Kieahna Carson
Emma Simpson
Dani Taylor
Britt Vaughn
1:45.12May 19CBBN Districts - Day 2
2.Vanessa Valdez
Emma Simpson
Dani Taylor
Britt Vaughn
1:46.16Apr 21Viking Classic
3.Kieahna Carson
Emma Simpson
Dani Taylor
Alyssa Konarek
1:47.33May 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
4.Kayla MacNeil
Alyssa Konarek
Emma Simpson
Britt Vaughn
1:49.12Mar 24Ray Cockrum Relays
5.Vanessa Valdez
Kayla MacNeil
Dani Taylor
Britt Vaughn
1:49.66Mar 30Eastmont Invitational
6.Vanessa Valdez
Payton Rookard
Alyssa Konarek
Dani Taylor
1:49.76May 10CBBN Inter City Championships
7.Payton Rookard
Tess Sparks
Kayla MacNeil
Kieahna Carson
1:53.30Apr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
 
4x300 Relay
1.Charis Johnston
Payton Rookard
Gabi Bartlett
Kayla MacNeil
3:09.57Mar 24Ray Cockrum Relays
 
4x400 Relay
1.Alyssa Konarek
Britt Vaughn
Tess Sparks
Dani Taylor
4:08.85May 19CBBN Districts - Day 2
2.Alyssa Konarek
Tess Sparks
Kieahna Carson
Dani Taylor
4:10.50May 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.Alyssa Konarek
Emma Simpson
Kayla MacNeil
Dani Taylor
4:16.45Mar 30Eastmont Invitational
4.Emma Simpson
Britt Vaughn
Alyssa Konarek
Dani Taylor
4:17.13Apr 14Pasco Invitational
5.Lexi Heimbigner
Kayla MacNeil
Tess Sparks
Dani Taylor
4:17.42Apr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
6.Lexi Heimbigner
Tess Sparks
Britt Vaughn
Kieahna Carson
4:19.69May 10CBBN Inter City Championships
7.Relay Team 4:25.51Apr 21Viking Classic
8.Ashlyn Hill
Lorena Zepeda
Elaina Goulet
Lexi Heimbigner
4:43.61Apr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
9.Lexi Heimbigner
Elaina Goulet
Sara Bradshaw
Lorena Zepeda
4:52.00May 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
10.Bryn O'Rourke
Hannah Patterson
Megan Chandler
Alondra Mendez
4:53.63Apr 24Wenatchee JV Invitational
11.Lexi Heimbigner
Elaina Goulet
Daniela Cazares
Margaret Strang
4:54.60Apr 11River City Relays
12.Martha Olmos
Odalis Lopez
Janette Hernandez
Anahi Solano
5:08.03Apr 24Wenatchee JV Invitational
 
4x800 Relay
1.Sara Bradshaw
Elaina Goulet
Margaret Strang
Lexi Heimbigner
11:28.16Mar 24Ray Cockrum Relays
 
SMR 100-100-200-400m
1.Vanessa Valdez
Britt Vaughn
Kieahna Carson
Dani Taylor
1:56.52Mar 24Ray Cockrum Relays
 
DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16]
1.Lorena Zepeda
Lexi Heimbigner
Elaina Goulet
Ashlyn Hill
14:00.0hMar 24Ray Cockrum Relays
2.Elaina Goulet
Lexi Heimbigner
Ashlyn Hill
Lorena Zepeda
14:15.55Apr 14Pasco Invitational
 
4x100 Shuttle Hurdles - 33"
1.Emma Simpson
Kaylynn Schmitten
Charis Johnston
Alyssa Konarek
1:15.56Mar 24Ray Cockrum Relays
 
Shot Put - 4kg
1.11Lina Mercado34' 2.5 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
2.10Dayanara Martinez29' 2.5 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
3.12Madison Sackman28' 10 PRMay 17CBBN Districts - Day 1
4.9Karla Morfin26' 7 PRApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
5.10Jessica Womack25' 4.5 PRApr 21Viking Classic
6.10Rose Varilek25' 3 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
7.12Clarizza Lopez22' 3 PRMar 22WW JV meet
8.10Isabella Renteria22' 1 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
9.10Elena Moore22' 0 PRApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
10.10Makayla Baird21' 10 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
11.11Haylee Stanger21' 8.25Apr 11River City Relays
12.10Sheila Cardenas20' 11 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
13.12Anne Fibrich20' 8 PRMar 27Eastmont JV Invitational
14.10Kaya Roozen19' 1 PRMar 27Eastmont JV Invitational
15.9Aaliyah Perez18' 9 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
16.10Tessa Curtis18' 3.5 PRMar 27Eastmont JV Invitational
17.9Yajaira Valdez17' 10 PRApr 17Moses Lake JV Invite
18.10Elda Diaz17' 9 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
19.9Stefani Solorio16' 7 PRApr 17Moses Lake JV Invite
20.9Brianna Espinoza16' 6.25 PRApr 11River City Relays
21.10Aime Morton16' 4 PRApr 11River City Relays
22.10Lorinda Morton14' 4.5 PRApr 11River City Relays
 
Discus - 1kg
1.12Madison Sackman90' 8 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
2.9Kayla MacNeil84' 6 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
3.12Anne Fibrich77' 3 PRApr 17Moses Lake JV Invite
4.9Karla Morfin74' 11 PRApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
5.10Elena Moore72' 11 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
6.10Rose Varilek68' 6 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
7.10Marlene Rodriguez67' 9 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
8.10Jessica Womack64' 3 PRMar 24Ray Cockrum Relays
9.10Isabella Renteria63' 11 PRMay 4Richland Twilight
10.10Sheila Cardenas62' 8 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
11.11Haylee Stanger62' 4Mar 24Ray Cockrum Relays
12.10Makayla Baird62' 0 PRApr 17Moses Lake JV Invite
13.10Kaya Roozen61' 2 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
14.10Dayanara Martinez54' 0Apr 11River City Relays
15.9Brianna Espinoza52' 2 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
16.12Clarizza Lopez51' 9Apr 24Wenatchee JV Invitational
17.10Tessa Curtis51' 6 PRMar 27Eastmont JV Invitational
10Elda Diaz51' 6 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
19.10Olivia Van Osten48' 11 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
20.9Aaliyah Perez48' 7.5 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
21.9Stefani Solorio45' 3 PRApr 17Moses Lake JV Invite
22.10Lorinda Morton41' 5 PRMar 27Eastmont JV Invitational
23.10Jennifer Hernandez41' 2 PRApr 17Moses Lake JV Invite
24.10Aime Morton40' 9 PRMar 27Eastmont JV Invitational
25.9Yajaira Valdez37' 2 PRApr 17Moses Lake JV Invite
26.10Lailah Brown27' 4 PRMar 22WW JV meet
 
Javelin - 600g
1.12Madelyn Chandler98' 4 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
2.9Kaylynn Schmitten74' 3 PRApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
3.10Josilynn Henke74' 1 PRApr 17Moses Lake JV Invite
4.11Lina Mercado70' 1 PRApr 26CBBN #2 Davis, Eastmont, Eisenhower @ West Valley
5.10Elda Diaz63' 5 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
6.10Marlene Rodriguez51' 4 PRMar 22WW JV meet
7.10Olivia Van Osten43' 4 PRApr 17Moses Lake JV Invite
 
High Jump
1.12Emily DuFour5' 8 PRMay 19CBBN Districts - Day 2
2.12Jaeda Vaughn4' 10Mar 24Ray Cockrum Relays
3.12Madelyn Chandler4' 6Apr 11River City Relays
9Kaylynn Schmitten4' 6 PRApr 17Moses Lake JV Invite
11Margaret Strang4' 6 PRApr 28NCW Invite
6.10Josilynn Henke4' 4May 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
7.9Emily Husted3' 10 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
 
Pole Vault
1.12Audrey Moore10' 6May 10CBBN Inter City Championships
2.10Jessica West8' 6 PRMay 10CBBN Inter City Championships
9Alyssa Merrill8' 6 PRMay 17CBBN Districts - Day 1
4.10Joanna Bowman7' 0Mar 27Eastmont JV Invitational
 
Long Jump
1.12Emma Simpson16' 7Mar 30Eastmont Invitational
2.10Britt Vaughn15' 10.25Apr 21Viking Classic
3.12Payton Rookard15' 3.5 PRApr 11River City Relays
4.11Victoria Salling13' 7 PRApr 17Moses Lake JV Invite
5.12Olivia Moore13' 6.5 PRMay 10CBBN Inter City Championships
6.12Alondra Mendez12' 11 PRApr 17Moses Lake JV Invite
7.9Malia Brunette12' 9.25 PRApr 17Moses Lake JV Invite
8.10Maia Brown12' 7 PRApr 17Moses Lake JV Invite
9.10Kaya Roozen11' 5.5 PRApr 17Moses Lake JV Invite
10.11Tianna Larson11' 3 PRMar 22WW JV meet
11.12Lizeth Banuelos10' 3May 4Richland Twilight
12.12Payton Marshall9' 11Mar 27Eastmont JV Invitational
13.9Ariyana Mancilla9' 10 PRMar 22WW JV meet
14.10Lailah Brown9' 2 PRApr 11River City Relays
 
Triple Jump
1.11Lina Mercado31' 10 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
2.11Victoria Salling31' 2 PRApr 17Moses Lake JV Invite
3.12Olivia Moore30' 7 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
4.12Vanessa Valdez30' 6.75May 10CBBN Inter City Championships
5.10Maia Brown29' 4 PRMay 3CBBN #3 West Valley, Eastmont @ Sunnyside
6.9Ashley Jones28' 7 PRApr 17Moses Lake JV Invite
7.10Carlyn Sargent27' 10 PRMar 27Eastmont JV Invitational
8.9Malia Brunette26' 3.75 PRApr 17Moses Lake JV Invite
9.9Emily Husted25' 3 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
10.10Olivia Van Osten24' 7 PRApr 24Wenatchee JV Invitational
 

*Recent improvement