Season:
2012 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1995
1994
1993
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1982
1981
1980
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1960
1959
1958
1957
1953
1952
1951
1950
1948
1947
Indoor
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Jai Curley
12.07
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
2.
12
Markus Korkiakoski
12.17
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
3.
10
Josh Tavares
12.45
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
4.
11
Sean Domondon
12.84c
Apr 25
Lassen vs. Paradise
5.
10
JT Pipes
13.15
PR
Apr 14
John Frank Inv.
6.
9
Zachary Mah
13.59
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
200 Meters
1.
11
Bryan Schaake
24.24c
Apr 25
Lassen vs. Paradise
2.
12
Markus Korkiakoski
24.66
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
3.
12
Jai Curley
25.01
(.9)
PR
Apr 20
West Valley/Chico Invitational
4.
10
Sam Nareau
25.41
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
5.
11
Andrew Paez
26.44c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
6.
11
Sean Domondon
26.55
Apr 14
John Frank Inv.
7.
10
Josh Tavares
27.24c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
8.
9
Zachary Mah
28.13
Apr 14
John Frank Inv.
9.
12
Mauro Consolani
28.64c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
10.
9
Anthony Garcia
29.84c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
11.
10
Wayne Lockie
34.84c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
400 Meters
1.
11
Bryan Schaake
52.68
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
2.
12
Josh Merritt
55.92
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
3.
11
Andrew Paez
1:00.64c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
4.
11
Sean Domondon
1:02.97
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
5.
9
Zachary Mah
1:03.70
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
6.
12
Mauro Consolani
1:04.74c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
7.
9
Edgar Turrubiates
1:04.82
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
8.
9
Anthony Garcia
1:10.24c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
9.
10
Wayne Lockie
1:12.06
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
800 Meters
1.
11
Bryan Schaake
2:02.73
May 25
CIF Northern Section Finals
2.
12
Dakota Sandborg
2:18.40
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
3.
10
Jesse Ramirez
2:19.62
Apr 20
West Valley/Chico Invitational
4.
9
Jakob Newton
2:22.93
PR
Apr 14
John Frank Inv.
5.
9
Ammon Breitenstein
2:25.19
Apr 14
John Frank Inv.
6.
11
Travis Stading
2:57.0h
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
7.
10
Jacob Bennett
3:00.0h
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
8.
9
Edgar Turrubiates
3:09.0h
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
1600 Meters
1.
9
Ammon Breitenstein
4:53.63
Apr 20
West Valley/Chico Invitational
2.
12
Michael McCullough
4:56.29
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
3.
10
Jesse Ramirez
5:04.74
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
4.
9
Jakob Newton
5:19.20
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
5.
12
Skyler Friedline
5:21.30
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
6.
12
Dakota Sandborg
5:29.92
Apr 20
West Valley/Chico Invitational
7.
10
Benjamin Pacatte
5:47.74
PR
Apr 14
John Frank Inv.
8.
10
Jacob Bennett
6:09.8h
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
9.
11
Travis Stading
6:23.3h
Apr 25
Lassen vs. Paradise
10.
9
Edgar Turrubiates
6:28.5h
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
3200 Meters
1.
12
Michael McCullough
10:46.80
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
2.
9
Ammon Breitenstein
11:56.03
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
3.
12
Skyler Friedline
12:17.0h
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
4.
10
Jesse Ramirez
12:25.34
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
5.
9
Jakob Newton
12:26.00
PR
Apr 14
John Frank Inv.
6.
10
Jacob Bennett
13:13.00
PR
Apr 14
John Frank Inv.
110m Hurdles - 39"
1.
12
Josh Merritt
17.19
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
2.
10
Josh Tavares
18.76
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
300m Hurdles - 36"
1.
12
Josh Merritt
45.14
PR
Apr 20
West Valley/Chico Invitational
2.
12
Michael McCullough
46.74c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
3.
10
Arek Norgaard
56.58
PR
Apr 14
John Frank Inv.
4x100 Relay
1.
-
Jai Curley
Andrew Paez
David Jarrell
Markus Korkiakoski
47.14
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
2.
-
Jai Curley
David Jarrell
Markus Korkiakoski
Andrew Paez
48.24c
Apr 25
Lassen vs. Paradise
3.
-
Jai Curley
David Jarrell
Josh Merritt
Markus Korkiakoski
48.25
Apr 20
West Valley/Chico Invitational
4.
-
Markus Korkiakoski
Kyle Pitoniak
Andrew Paez
David Jarrell
49.10
Mar 23
Eagle Classic Relays
5.
-
Colten Surian
Jacob Escobar
Nicholas Kuzmack
JT Pipes
56.81
Mar 23
Eagle Classic Relays
4x200 Relay -
1.
-
Markus Korkiakoski
Sean Domondon
Kyle Pitoniak
Mauro Consolani
1:45.82
Mar 23
Eagle Classic Relays
4x400 Relay
1.
-
Marcus Emmert
Bryan Schaake
Markus Korkiakoski
David Jarrell
3:35.35
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
2.
-
Relay Team
3:40.77
May 18
Division 1 Championships
3.
-
Markus Korkiakoski
David Jarrell
Marcus Emmert
Bryan Schaake
3:48.6h
Apr 25
Lassen vs. Paradise
4.
-
Jesse Ramirez
Ammon Breitenstein
Jakob Newton
Edgar Turrubiates
4:22.96
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
5.
-
Jon Allhiser
Mauro Consolani
Travis Stading
DJ Stephens
4:28.25
Mar 23
Eagle Classic Relays
6.
-
Jesse Ramirez
Josh Tavares
Ammon Breitenstein
Arek Norgaard
4:30.0h
Apr 25
Lassen vs. Paradise
7.
-
Jacob Bennett
Arek Norgaard
Brian Bales
Wayne Lockie
4:45.38
Mar 23
Eagle Classic Relays
4x800 Relay
1.
-
Marcus Emmert
Bryan Schaake
Michael McCullough
Dakota Sandborg
8:51.75
Mar 23
Eagle Classic Relays
2.
-
Ammon Breitenstein
Jakob Newton
Benjamin Pacatte
Jesse Ramirez
9:49.67
Mar 23
Eagle Classic Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Markus Korkiakoski
Kyle Pitoniak
Bryan Schaake
David Jarrell
1:43.74
Mar 23
Eagle Classic Relays
2.
-
Colten Surian
Jacob Morgan
Nicholas Kuzmack
Arek Norgaard
1:59.69
Mar 23
Eagle Classic Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Skyler Friedline
Michael McCullough
Bryan Schaake
Travis Stading
12:22.74
Mar 23
Eagle Classic Relays
2.
-
Ammon Breitenstein
Edgar Turrubiates
Jesse Ramirez
Jacob Bennett
13:00.39
Mar 23
Eagle Classic Relays
4x110 Shuttle Hurdles - 30"
1.
-
Relay Team
1:19.21
Mar 23
Eagle Classic Relays
Shot Put - 10lb
1.
10
JT Pipes
42' 5.5
PR
May 18
Division 1 Championships
2.
9
Nicholas Kuzmack
36' 2.5
PR
Mar 23
Eagle Classic Relays
3.
9
Adam Bernard
35' 10
Mar 23
Eagle Classic Relays
4.
10
Cole McCown
33' 1.5
PR
Apr 14
John Frank Inv.
Shot Put - 12lb
1.
12
Mitchell Jarrett
45' 4
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
2.
12
Peter Kuzmack
44' 7.25
Mar 28
Red Bluff, Lassen and Oroville
3.
10
JT Pipes
41' 0.25
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
4.
12
Jonathon Tripp
39' 5.5
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
5.
10
Cole McCown
37' 8
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
6.
10
Brian Bales
35' 5
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
7.
10
Tyler Clark
34' 1
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
8.
12
Seneca Marshall
32' 1.25
PR
Mar 23
Eagle Classic Relays
9.
9
Jacob Escobar
31' 5
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
10.
9
Mark Phillips
30' 11.5
Apr 25
Lassen vs. Paradise
11.
12
Josh Ramirez
28' 1
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
12.
11
Michael Guzman
27' 11.5
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
13.
9
Kamron Brimmer
27' 7.5
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
14.
9
Colten Surian
22' 8.5
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
Discus - 1.6kg
1.
12
Peter Kuzmack
147' 5
PR
May 2
EAL South-Lassen @ Las Plumas
2.
12
Mitchell Jarrett
131' 1
PR
May 2
EAL South-Lassen @ Las Plumas
3.
10
JT Pipes
117' 2
PR
Mar 23
Eagle Classic Relays
4.
12
Jonathon Tripp
115' 5
PR
May 2
EAL South-Lassen @ Las Plumas
5.
10
Robbie Sears
108' 0
Mar 23
Eagle Classic Relays
6.
10
Cole McCown
103' 0
Mar 23
Eagle Classic Relays
7.
10
Tyler Clark
94' 2.5
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
8.
10
Brian Bales
80' 6
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
9.
12
Josh Ramirez
78' 9
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
10.
9
Mark Phillips
77' 9
Apr 25
Lassen vs. Paradise
11.
9
Jacob Escobar
77' 3
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
12.
11
Michael Guzman
76' 11
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
13.
9
Kamron Brimmer
70' 0
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
14.
9
Adam Bernard
55' 7
Apr 14
John Frank Inv.
15.
9
Colten Surian
53' 9
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
High Jump
1.
12
Marcus Emmert
6' 2
PR
Apr 14
John Frank Inv.
2.
12
Skyler Friedline
5' 4
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
3.
10
Sam Nareau
4' 9
Mar 23
Eagle Classic Relays
4.
10
Brian Bales
4' 6
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
Long Jump
1.
12
Marcus Emmert
21' 5
(.5)
PR
May 25
CIF Northern Section Finals
2.
12
Jai Curley
18' 2.25
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
3.
11
Bryan Schaake
17' 11.5
Mar 23
Eagle Classic Relays
4.
12
David Jarrell
17' 6
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
5.
11
Sean Domondon
16' 7.5
PR
Mar 23
Eagle Classic Relays
6.
10
Sam Nareau
15' 7
PR
Mar 23
Eagle Classic Relays
7.
10
Arek Norgaard
13' 8
PR
Mar 23
Eagle Classic Relays
8.
10
Wayne Lockie
11' 0
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
Triple Jump
1.
12
Marcus Emmert
40' 5.5
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
2.
12
David Jarrell
36' 3
PR
Mar 23
Eagle Classic Relays
3.
9
Zachary Mah
25' 10.5
PR
Mar 23
Eagle Classic Relays
Womens
100 Meters
1.
11
Portia Martin
13.63
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
2.
9
Madison Wright
13.64c
Apr 25
Lassen vs. Paradise
11
Shelby Junette
13.64
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
4.
10
Stevie Olah
15.23
Apr 14
John Frank Inv.
5.
9
Jennifer Paez
15.43
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
6.
10
Kylie Boucher
15.74c
Apr 25
Lassen vs. Paradise
7.
9
Faith Vanlandingham
15.84c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
8.
9
Sara Bell
16.14c
Apr 25
Lassen vs. Paradise
10
Jenna Brazil
16.14c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
10.
9
Sandi Passwaters
16.24c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
11.
11
Sierra Gilmore
16.34c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
12.
9
Ashley Young
16.44c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
13.
11
Chantelle Loseman
16.45
PR
Apr 14
John Frank Inv.
14.
9
Micaila McMillan
17.14c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
200 Meters
1.
11
Shelby Junette
28.42
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
2.
9
Sara Carson
28.84c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
3.
9
Madison Wright
29.02
(1.5)
PR
Apr 20
West Valley/Chico Invitational
4.
11
Greta Porfiri
29.46
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
5.
9
Frances Lopez
29.89
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
6.
12
Aurora Pass
29.98
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
7.
9
Jennifer Paez
31.24c
Apr 25
Lassen vs. Paradise
9
Katrece Lightsey
31.24c
Apr 25
Lassen vs. Paradise
9.
10
Stevie Olah
33.04c
Apr 25
Lassen vs. Paradise
10.
10
Kylie Boucher
33.84c
Apr 25
Lassen vs. Paradise
11.
10
Jenna Brazil
33.94c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
12.
11
Sierra Gilmore
34.34c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
13.
11
Chantelle Loseman
34.40
PR
Apr 14
John Frank Inv.
14.
9
Ashley Young
34.45
PR
Apr 14
John Frank Inv.
15.
11
Claudia Lopez
37.94c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
400 Meters
1.
9
Sara Carson
1:03.10
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
2.
12
Aurora Pass
1:05.89
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
3.
9
Frances Lopez
1:07.13
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
4.
9
Katrece Lightsey
1:10.24
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
800 Meters
1.
9
Elizabeth Stalter
2:46.37
PR
May 18
Division 1 Championships
2.
10
Brenna Hunrath
2:53.88
PR
Apr 20
West Valley/Chico Invitational
3.
12
Tyleen Kimball
3:03.0h
Apr 25
Lassen vs. Paradise
4.
11
Krista Wedemeyer
3:05.0h
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
5.
11
Sabina Calvo
3:32.0h
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
1600 Meters
1.
9
Elizabeth Stalter
6:06.47
PR
May 18
Division 1 Championships
2.
10
Brenna Hunrath
6:09.8h
Apr 25
Lassen vs. Paradise
3.
12
Tyleen Kimball
6:18.54
Apr 20
West Valley/Chico Invitational
4.
11
Krista Wedemeyer
6:25.8h
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
5.
11
Sabina Calvo
7:36.2h
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
3200 Meters
1.
12
Tyleen Kimball
14:00.0h
Apr 25
Lassen vs. Paradise
2.
11
Krista Wedemeyer
14:01.0h
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
3.
10
Brenna Hunrath
15:00.0h
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
4.
9
Elizabeth Stalter
15:02.0h
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
100m Hurdles - 30"
1.
10
Kylie Boucher
20.44c
Apr 25
Lassen vs. Paradise
10
Stevie Olah
20.44c
Apr 25
Lassen vs. Paradise
100m Hurdles - 33"
1.
10
Kylie Boucher
19.92
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
2.
10
Stevie Olah
20.83
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
300m Hurdles - 30"
1.
10
Kylie Boucher
57.36
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
2.
10
Stevie Olah
1:02.54c
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
4x100 Relay
1.
-
Shelby Junette
Greta Porfiri
Portia Martin
Tyleen Kimball
52.57
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
2.
-
Shelby Junette
Tyleen Kimball
Greta Porfiri
Portia Martin
53.35
Apr 20
West Valley/Chico Invitational
3.
-
Relay Team
54.07
May 18
Division 1 Championships
4.
9
Sara Carson
Madison Wright
Katrece Lightsey
Frances Lopez
54.86
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
5.
-
Greta Porfiri
Shelby Junette
Tyleen Kimball
Portia Martin
54.94c
Apr 25
Lassen vs. Paradise
6.
9
Madison Right
Sara Carson
Katrece Lightsey
Frances Lopez
57.57
Apr 14
John Frank Inv.
7.
-
Sandi Passwaters
Sara Carson
Megan Pentridge
Katrece Lightsey
1:01.20
Mar 23
Eagle Classic Relays
4x400 Relay
1.
9
Frances Lopez
Katrece Lightsey
Sara Carson
Jennifer Paez
4:51.27
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
2.
-
Claudia Lopez
Sierra Gilmore
Aurora Pass
Shelby Junette
4:57.27
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
3.
-
Relay Team
4:58.34
May 18
Division 1 Championships
4.
9
Katrece Lightsey
Jennifer Paez
Frances Lopez
Sara Carson
5:04.69
Mar 23
Eagle Classic Relays
5.
-
Sabina Calvo
Ariel Feige
Claudia Lopez
Aurora Pass
5:13.50
Mar 23
Eagle Classic Relays
6.
-
Brenna Hunrath
Sara Carson
Frances Lopez
Katrece Lightsey
5:16.8h
Apr 25
Lassen vs. Paradise
4x800 Relay
1.
-
Brenna Hunrath
Krista Wedemeyer
Tyleen Kimball
Elizabeth Stalter
11:39.57
Mar 23
Eagle Classic Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Shelby Junette
Aurora Pass
Greta Porfiri
Portia Martin
2:06.99
Mar 23
Eagle Classic Relays
2.
-
Katrece Lightsey
Frances Lopez
Sara Carson
Kylie Boucher
2:16.39
Mar 23
Eagle Classic Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 30"
1.
-
Relay Team
1:30.87
Mar 23
Eagle Classic Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Katheryn Jarrett
35' 1
May 25
CIF Northern Section Finals
2.
12
Lindsey Benner
25' 3
Mar 23
Eagle Classic Relays
3.
10
Cora Greenman
24' 3
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
4.
11
Lena Lozano
23' 8
Apr 25
Lassen vs. Paradise
5.
9
Sara Bell
22' 8.5
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
6.
9
Savannah Smith
22' 3
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
7.
9
Katelynn Simmerson
21' 10.5
Apr 25
Lassen vs. Paradise
8.
10
Jenna Brazil
19' 4
Apr 25
Lassen vs. Paradise
9.
10
Kayla Pacheco
16' 7.5
Apr 25
Lassen vs. Paradise
10.
9
Sandi Passwaters
16' 5
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
Discus - 1kg
1.
11
Katheryn Jarrett
90' 10
May 18
Division 1 Championships
2.
11
Lena Lozano
75' 4
Apr 25
Lassen vs. Paradise
3.
9
Savannah Smith
71' 3
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
4.
10
Cora Greenman
67' 0
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
5.
12
Mackenzie Shafer
56' 5
Mar 23
Eagle Classic Relays
6.
10
Kayla Pacheco
54' 7
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
7.
9
Sara Bell
50' 10
Mar 23
Eagle Classic Relays
8.
9
Sandi Passwaters
50' 0
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
9.
9
Micaila McMillan
47' 7
Apr 25
Lassen vs. Paradise
10.
9
Katelynn Simmerson
47' 2
Apr 25
Lassen vs. Paradise
High Jump
1.
9
Sara Bell
3' 9
PR
Mar 23
Eagle Classic Relays
9
Elizabeth Stalter
3' 9
PR
Mar 23
Eagle Classic Relays
Long Jump
1.
11
Portia Martin
15' 8
PR
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
2.
11
Greta Porfiri
14' 0.5
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
3.
11
Claudia Lopez
11' 10
PR
Apr 25
Lassen vs. Paradise
4.
11
Charlene Petersen
10' 11.5
Mar 23
Eagle Classic Relays
Triple Jump
1.
11
Portia Martin
30' 7.75
May 18
Division 1 Championships
2.
11
Charlene Petersen
26' 10.5
May 11
EAL South Championships-Las Plumas Host
3.
11
Claudia Lopez
26' 4
Apr 25
Lassen vs. Paradise
*Recent improvement