Season:
2013 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2006
2005
1999
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1987
1985
1984
1983
1981
1977
1976
1968
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2006
2005
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Terrance Walton
11.69
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
10
Kyle Tankovich
11.70
May 4
Mentor Relays
3.
9
Alex Mathews
12.30
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
4.
10
Branden Parker
12.34
PR
Apr 19
South Invitational
5.
-
LaShaun Moore
13.32
PR
Apr 19
South Invitational
200 Meters
1.
10
Marc Walton
23.73
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
2.
12
Terrance Walton
23.88
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
3.
10
Kyle Tankovich
24.27
May 24
Northeast D1 District Finals
4.
9
Alfred Aponte
25.76
PR
Apr 19
South Invitational
5.
9
Dominic Citriglia
25.90
PR
Apr 19
South Invitational
400 Meters
1.
12
Jaylin Dowdy
50.07
PR
May 31
Northeast D1 Regional Finals
2.
10
Marc Walton
50.81
May 24
Northeast D1 District Finals
3.
11
Austin Hankins
53.18
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
4.
9
Cal Tommasone
56.40
PR
Apr 19
South Invitational
5.
-
Joshua Lyons
57.59
PR
Apr 19
South Invitational
800 Meters
1.
12
Jared Keipert
1:58.98
PR
May 31
Northeast D1 Regional Finals
2.
10
Wade Elmore
2:03.50
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
3.
12
Branko Vukancic
2:08.98
PR
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
1600 Meters
1.
12
Jeff Gudowicz
4:26.24
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
10
Wade Elmore
4:36.84
May 4
Mentor Relays
3.
9
Joe Polakowski
4:36.91
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
4.
12
Matt Evans
4:40.78
PR
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
5.
12
Joe Shaker
4:42.35
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
6.
10
Chris Canala
4:55.76
PR
Apr 19
South Invitational
7.
9
Colin Blakemore
5:06.80
Apr 19
South Invitational
3200 Meters
1.
12
Jeff Gudowicz
9:32.77
PR
May 31
Northeast D1 Regional Finals
2.
9
Joe Polakowski
9:48.27
May 4
Mentor Relays
3.
12
Matt Evans
9:48.49
PR
May 4
Mentor Relays
4.
10
Brandon Stoldt
10:18.57
PR
Apr 19
South Invitational
5.
12
Joe Shaker
10:21.52
PR
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
6.
10
Chris Canala
10:41.43
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
12
Garrett Klisuric
16.12
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
11
Ravaun Boles
17.13
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
3.
9
Kenny Cook
18.30
PR
Apr 19
South Invitational
4.
9
Patrick Leibhardt
18.66
PR
Apr 19
South Invitational
5.
11
Jordan Flores
21.87
May 4
Mentor Relays
300m Hurdles - 36"
1.
11
Jordan Flores
41.50
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
12
Jaylin Dowdy
42.88
PR
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
3.
9
Patrick Leibhardt
45.69
May 24
Northeast D1 District Finals
4.
9
Joe Lampert
47.77
Apr 19
South Invitational
5.
9
Cal Tommasone
49.52
PR
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
4x100 Relay
1.
-
Kyle Tankovich
Alex Mathews
Darren Ingram
Terrance Walton
45.00
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
-
Kyle Tankovich
Tyler Williams
Alex Mathews
Jaylin Dowdy
45.09
May 4
Mentor Relays
3.
-
Terrance Walton
Kyle Tankovich
Alex Mathews
Darren Ingram
45.19
May 24
Northeast D1 District Finals
4.
-
Kyle Tankovich
Terrance Walton
Alex Mathews
Eddie Daughtery
46.35
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
5.
-
Dominic Citriglia
Branden Parker
Kyron Zeimak
Alfred Aponte
49.66
Apr 19
South Invitational
4x200 Relay -
1.
-
Terrance Walton
Marc Walton
Keith McCormick
Darren Ingram
1:30.95
May 4
Mentor Relays
2.
-
Kyle Tankovich
Marc Walton
Keith McCormick
Cal Tommasone
1:35.07
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
3.
-
Dominic Citriglia
Kyron Zeimak
Alfred Aponte
Cal Tommasone
1:41.69
Apr 19
South Invitational
4x400 Relay
1.
-
Jaylin Dowdy
Austin Hankins
Darren Ingram
Marc Walton
3:20.36
May 31
Northeast D1 Regional Finals
2.
-
Jaylin Dowdy
Austin Hankins
Jared Keipert
Darren Ingram
3:29.98
May 4
Mentor Relays
3.
-
Alfred Aponte
Branden Parker
Tyler Williams
Jaylin Dowdy
3:57.59
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
4.
-
Cal Tommasone
Joe Lampert
Joshua Lyons
Andrej Drazetic
3:59.17
Apr 19
South Invitational
4x800 Relay
1.
-
Austin Hankins
Jeff Gudowicz
Jared Keipert
Marc Walton
7:58.09
May 31
Northeast D1 Regional Finals
2.
-
Marc Walton
Jared Keipert
Austin Hankins
Jeff Gudowicz
8:06.36
May 24
Northeast D1 District Finals
3.
-
Marc Walton
Jared Keipert
Jeff Gudowicz
Austin Hankins
8:07.85
May 4
Mentor Relays
4.
-
Austin Hankins
Branko Vukancic
Joe Shaker
Jared Keipert
8:25.96
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
5.
-
Dominic Oddo
Maverick Hunsinger
Mike Hetrick
Phil Evans
9:28.56
Apr 19
South Invitational
4x1600 Relay
1.
-
Joe Shaker
Branko Vukancic
Chris Canala
Brandon Stoldt
19:01.14
May 4
Mentor Relays
2.
-
Wade Elmore
Colin Blakemore
Brandon Stoldt
Josh Nesnadny
20:11.37
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Terrance Walton
Kyle Tankovich
Darren Ingram
Keith McCormick
1:36.73
May 4
Mentor Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Jared Keipert
Marc Walton
Matt Evans
Jeff Gudowicz
10:51.46
May 4
Mentor Relays
4x110 Shuttle Hurdles - 30"
1.
-
Garrett Klisuric
Jordan Flores
Patrick Leibhardt
Kenny Cook
1:06.33
May 4
Mentor Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
John Maurins
60' 7.75
May 31
Northeast D1 Regional Finals
2.
11
Jacob Crawford
43' 1.25
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
3.
9
Brandon Armao
39' 2.75
May 4
Mentor Relays
4.
10
Ricky Hyman-llyod
29' 9.75
PR
Apr 19
South Invitational
Discus - 1.6kg
1.
11
John Maurins
160' 4
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
10
Mitch Layman
115' 3
Apr 19
South Invitational
3.
9
Brandon Armao
112' 1
May 4
Mentor Relays
4.
10
Ricky Hyman-llyod
86' 9
May 24
Northeast D1 District Finals
High Jump
1.
10
Eddie Daughtery
6' 6
PR
Jun 8
OHSAA D1 State Track & Field Championships
2.
12
Jaylin Dowdy
6' 1
PR
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
3.
9
Joe Lampert
5' 6
May 4
Mentor Relays
Pole Vault
1.
12
Kyle Raser
13' 3
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
11
Garret Pool
11' 6
May 24
Northeast D1 District Finals
3.
11
Aaron Thompson
11' 0
PR
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
10
Adam DallaRiva
11' 0
May 4
Mentor Relays
Long Jump
1.
10
Eddie Daughtery
20' 9.25
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
12
Garrett Klisuric
20' 2
PR
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
3.
10
Branden Parker
18' 2
PR
May 4
Mentor Relays
4.
9
Cal Tommasone
13' 9.25
Apr 19
South Invitational
Womens
100 Meters
1.
11
Callyn Voase
13.10
PR
May 4
Mentor Relays
2.
12
Emily Dacar
13.69
May 24
Northeast D1 District Finals
3.
9
Ashley Sindelar
14.11
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
200 Meters
1.
11
Callyn Voase
27.02
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
12
Kaitlin Korosi
28.49
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
400 Meters
1.
10
Cassie Rozic
1:03.94
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
2.
11
Callyn Voase
1:05.42
PR
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
3.
11
Hanna Schultz
1:05.51
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
4.
9
Melody Jordan
1:06.30
May 24
Northeast D1 District Finals
800 Meters
1.
10
Cassie Rozic
2:21.00
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
9
Andrea Wardeiner
2:35.09
May 24
Northeast D1 District Finals
3.
12
Abby Meinen
2:49.91
PR
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
1600 Meters
1.
12
Ashlyn Woods
5:25.33
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
10
Peggy Magro
5:34.34
May 24
Northeast D1 District Finals
3.
9
Rosie Magro
5:50.05
May 4
Mentor Relays
4.
11
Lindsey Iafelice
6:01.18
PR
May 4
Mentor Relays
3200 Meters
1.
12
Ashlyn Woods
11:29.93
PR
May 31
Northeast D1 Regional Finals
2.
10
Kinsey Robinson
11:37.32
PR
May 31
Northeast D1 Regional Finals
3.
10
Peggy Magro
12:14.58
May 4
Mentor Relays
4.
9
Rosie Magro
12:27.06
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
5.
10
Ashley Elston
13:03.86
PR
May 4
Mentor Relays
100m Hurdles - 33"
1.
9
Aysha Muhammad
15.36
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
11
Sarah Sotkovsky
16.39
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
300m Hurdles - 30"
1.
9
Aysha Muhammad
45.75
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
12
Samantha Birchall
48.01
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
4x100 Relay
1.
-
Callyn Voase
Emily Dacar
Haley Vinborg
Jamie Eiben
50.32
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
-
Ashley Sindelar
Emily Dacar
Haley Vinborg
Jamie Eiben
51.51
May 4
Mentor Relays
3.
-
Rachel Piazza
Jamie Eiben
Emily Dacar
Ashley Sindelar
53.97
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
4x200 Relay -
1.
-
Callyn Voase
Samantha Birchall
Jamie Eiben
Aysha Muhammad
1:48.08
May 4
Mentor Relays
2.
-
Ashley Sindelar
Cassidy Voase
Kate Gorjup
Kaitlin Korosi
1:54.65
May 24
Northeast D1 District Finals
3.
-
Jackie Brehm
Hanna Schultz
Kaitlin Korosi
Rachel Piazza
1:59.76
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
4x400 Relay
1.
-
Aysha Muhammad
Hanna Schultz
Samantha Birchall
Cassie Rozic
4:10.53
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
-
Hanna Schultz
Melody Jordan
Callie Odonnell
Carolyn Skledar
4:26.48
May 4
Mentor Relays
3.
-
Jamie Eiben
Ashlyn Woods
Allison Woods
Hanna Schultz
4:35.04
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
4x800 Relay
1.
-
Cassie Rozic
Ashlyn Woods
Andrea Wardeiner
Kinsey Robinson
9:47.10
May 31
Northeast D1 Regional Finals
2.
-
Cassie Rozic
Andrea Wardeiner
Kinsey Robinson
Ashlyn Woods
9:50.46
May 24
Northeast D1 District Finals
3.
-
Kinsey Robinson
Andrea Wardeiner
Carolyn Skledar
Ashlyn Woods
10:16.94
May 4
Mentor Relays
4.
-
Samantha Birchall
Cassie Rozic
Abby Meinen
Rosie Magro
10:39.89
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
4x1600 Relay
1.
-
Jenny Mulhall
Elise Hanson
Rosie Magro
Abby Meinen
24:13.77
May 4
Mentor Relays
2.
-
Andrea Wardeiner
Ashley Elston
Lindsey Iafelice
Nicole Iafelice
25:32.79
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Emily Dacar
Haley Vinborg
Samantha Birchall
Cassie Rozic
1:53.12
May 4
Mentor Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Cassie Rozic
Melody Jordan
Ashlyn Woods
Kinsey Robinson
13:10.92
May 4
Mentor Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 30"
1.
-
Sarah Sotkovsky
Samantha Birchall
Cassie Rozic
Aysha Muhammad
1:07.13
May 4
Mentor Relays
Shot Put - 4kg
1.
10
Meghan Sullens
37' 0
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
11
Lindsey Graehling
30' 1.5
May 24
Northeast D1 District Finals
3.
11
Katie Padden
27' 10.75
PR
May 4
Mentor Relays
4.
12
Emily Strayer
25' 11
PR
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
Discus - 1kg
1.
12
Emily Strayer
121' 2
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
11
Lindsey Graehling
101' 2
May 4
Mentor Relays
3.
9
Sarah Augustine
79' 8
May 4
Mentor Relays
High Jump
1.
11
Jamie Eiben
5' 1
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
12
Ashlyn Woods
4' 9
PR
May 4
Mentor Relays
Pole Vault
1.
11
Makayla Gabriel
10' 0
PR
May 31
Northeast D1 Regional Finals
2.
11
Rachel Piazza
9' 0
May 31
Northeast D1 Regional Finals
3.
9
Maddy Marshall
8' 6
May 4
Mentor Relays
4.
11
Kelly Adkins
7' 0
PR
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
Long Jump
1.
11
Callyn Voase
16' 0
PR
May 24
Northeast D1 District Finals
2.
11
Rachel Piazza
15' 6.5
May 24
Northeast D1 District Finals
3.
9
Maddy Marshall
14' 4.5
PR
May 4
Mentor Relays
4.
9
Jackie Brehm
13' 2
Apr 6
Lakeside Icebreaker Invitational
*Recent improvement