Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
1998
1997
1996
1995
1993
1992
1991
1990
1988
1987
1979
1978
1977
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
50 Meter Dash
1.
-
Justin Terry
10.84c
PR
Apr 13
Best of the Southwest
2.
-
Ben Hart
13.74c
PR
Apr 13
Best of the Southwest
3.
-
Chris Johnson
18.64c
PR
Apr 13
Best of the Southwest
100 Meters
1.
11
Nic Humes
11.41
PR
Apr 8
Shelby Invitational
2.
10
Dequantis Sutton
11.46
May 13
OCC - Capital Championships Finals
3.
12
Tayshawn Williamson
11.72
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
4.
11
Matthew Hunt
11.91
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
5.
12
Derek Dang
12.15
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
6.
12
Savon Chapman
12.22
PR
Apr 22
Bloom Carroll Invitational
7.
10
Khao Sismophone
12.35
PR
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
8.
10
Day'Myrin Jones
12.73
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
9.
9
DJ Harris
12.79
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
10.
11
Aldrin Moscat
13.19
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
11.
11
Gregory Martinez
13.20
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
12.
9
Montell Qualls
13.43
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
13.
9
Wilmer Rojas
13.56
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
14.
12
Chandler Beck
13.74
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
15.
12
Nate Henderson
13.77
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
200 Meters
1.
11
Nic Humes
22.94
PR
Apr 8
Shelby Invitational
2.
10
Dequantis Sutton
23.29
May 13
OCC - Capital Championships Finals
3.
11
Emanual Hunt
23.86
PR
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
4.
12
Tayshawn Williamson
24.38
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
5.
12
Savon Chapman
24.90
PR
May 13
OCC - Capital Championships Finals
6.
10
Khao Sismophone
25.26
PR
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
7.
12
Derek Dang
25.32
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
8.
11
Gregory Martinez
26.43
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
9.
9
DJ Harris
27.07
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
10.
12
Abdul Ibrahim
27.12
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
11.
9
Montell Qualls
27.80
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
12.
9
Wilmer Rojas
28.10
PR
May 13
OCC - Capital Championships Finals
13.
11
Aldrin Moscat
29.21
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
400 Meters
1.
11
Nic Humes
51.45
Mar 28
Booster Invitational
2.
11
Emanual Hunt
52.94c
Apr 13
Best of the Southwest
3.
10
Dequantis Sutton
53.03
Apr 25
Marysville Tri # 3
4.
12
Laithe Abu-Obeid
53.26
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
5.
12
CJ Hixson
56.34c
PR
Apr 13
Best of the Southwest
6.
12
Muktar Omar
57.08
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
7.
12
Savon Chapman
57.74
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
8.
12
Muhktar Omar
59.15
PR
May 13
OCC - Capital Championships Finals
9.
11
Gregory Martinez
1:00.30
PR
May 13
OCC - Capital Championships Finals
10.
10
Khao Sismophone
1:02.27
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
11.
12
Abdul Ibrahim
1:04.58
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
12.
11
Jose Garcia
1:07.76
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
13.
9
Wilmer Rojas
1:07.97
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
14.
-
Richie Osborn
1:21.14c
PR
Apr 13
Best of the Southwest
15.
-
Jerry Delgado
1:22.54c
PR
Apr 13
Best of the Southwest
16.
-
David Hatfield
1:40.24c
PR
Apr 13
Best of the Southwest
17.
-
Khalil Cowan
1:42.04c
PR
Apr 13
Best of the Southwest
800 Meters
1.
12
Laithe Abu-Obeid
2:01.41
PR
May 13
OCC - Capital Championships Finals
2.
12
Zach Stepp
2:10.79
May 13
OCC - Capital Championships Finals
3.
11
Nic Humes
2:20.99
PR
May 13
OCC - Capital Championships Finals
4.
10
Jonny Rivera
2:21.33
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
5.
10
Trenton Thompson
2:22.66
Apr 25
Marysville Tri # 3
6.
12
CJ Hixson
2:23.37
Mar 25
Icebreaker Invitational
7.
12
Muktar Omar
2:24.5h
PR
Apr 13
Best of the Southwest
8.
11
Jose Garcia
2:46.51
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
9.
11
Abdi Warsame
2:52.33
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
1600 Meters
1.
12
Laithe Abu-Obeid
4:48.21
PR
Mar 25
Icebreaker Invitational
2.
10
Jonny Rivera
4:56.63
PR
May 13
OCC - Capital Championships Finals
3.
12
CJ Hixson
5:11.63
PR
May 13
OCC - Capital Championships Finals
4.
12
Zach Stepp
5:12.95
Apr 25
Marysville Tri # 3
5.
10
Trenton Thompson
5:15.28
Apr 25
Marysville Tri # 3
6.
11
Jose Garcia
6:24.35
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
7.
11
Abdi Warsame
6:33.41
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
3200 Meters
1.
12
Laithe Abu-Obeid
11:08.30
Mar 25
Icebreaker Invitational
2.
10
Jonny Rivera
11:29.74
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
3.
10
Trenton Thompson
11:38.88
May 20
OHSAA D1 Central District 1
4.
12
CJ Hixson
12:23.57
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
110m Hurdles - 39"
1.
12
James Morgan
15.47
PR
May 13
OCC - Capital Championships Finals
2.
12
Abdul Ibrahim
18.46
Mar 28
Booster Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
12
James Morgan
43.64
PR
May 13
OCC - Capital Championships Finals
2.
12
Abdul Ibrahim
45.74
Mar 28
Booster Invitational
4x100 Relay
1.
Savon Chapman
Derek Dang
Tayshawn Williamson
James Morgan
46.60
May 13
OCC - Capital Championships Finals
2.
Savon Chapman
Khao Sismophone
Derek Dang
Tayshawn Williamson
47.20
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
3.
Relay Team
48.04c
Apr 13
Best of the Southwest
4.
Savon Chapman
Dequantis Sutton
Khao Sismophone
Matthew Hunt
48.62
Apr 8
Shelby Invitational
5.
Savon Chapman
DJ Harris
Gregory Martinez
Montell Qualls
51.08
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
6.
DJ Harris
Gregory Martinez
Wilmer Rojas
Montell Qualls
51.53
Mar 28
Booster Invitational
7.
Gregory Martinez
Wilmer Rojas
Tayshawn Williamson
Montell Qualls
51.61
Mar 25
Icebreaker Invitational
8.
DJ Harris
Nate Henderson
Gregory Martinez
Wilmer Rojas
52.21
Apr 22
Bloom Carroll Invitational
9.
Savon Chapman
Derek Dang
Tayshawn Williamson
DJ Harris
57.33
May 20
OHSAA D1 Central District 1
4x200 Relay -
1.
Emanual Hunt
Dequantis Sutton
Tayshawn Williamson
James Morgan
1:34.05
May 20
OHSAA D1 Central District 1
2.
Emmanual Hunt
Nic Humes
Dequantis Sutton
Savon Chapman
1:34.34
Mar 25
Icebreaker Invitational
3.
Savon Chapman
Nic Humes
Emmanual Hunt
Dequantis Sutton
1:34.47
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
4.
Emanual Hunt
Dequantis Sutton
Tayshawn Williamson
Savon Chapman
1:34.55
May 13
OCC - Capital Championships Finals
5.
Dequantis Sutton
Emmanual Hunt
Savon Chapman
Nic Humes
1:34.79
Apr 8
Shelby Invitational
6.
Derek Dang
DJ Harris
Emanual Hunt
Dequantis Sutton
1:39.92
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
7.
Tayshawn Williamson
Savon Chapman
Dequantis Sutton
Gregory Martinez
1:40.31
Apr 22
Bloom Carroll Invitational
8.
Dequantis Sutton
James Morgan
Tayshawn Williamson
Abdul Ibrahim
1:41.22
Mar 28
Booster Invitational
9.
Relay Team
1:45.67
Apr 25
Marysville Tri # 3
10.
Wilmer Rojas
Aldrin Moscat
Gregory Martinez
Khao Sismophone
1:47.99
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
4x400 Relay
1.
Nic Humes
Emanual Hunt
Dequantis Sutton
Laithe Abu-Obeid
3:27.61
May 20
OHSAA D1 Central District 1
2.
Relay Team
3:36.1h
Apr 13
Best of the Southwest
3.
Nic Humes
Laithe Abu-obeid
Dequantis Sutton
Cj Hixson
3:40.42
Mar 28
Booster Invitational
4.
Nic Humes
Emmanual Hunt
Dequantis Sutton
Cj Hixson
3:42.39
Mar 25
Icebreaker Invitational
5.
Cj Hixson
Muktar Omar
Zach Stepp
Dequantis Sutton
3:49.73
Apr 22
Bloom Carroll Invitational
6.
Emanual Hunt
Dequantis Sutton
Zach Stepp
Muktar Omar
3:54.01
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
7.
Cj Hixson
Trenton Thompson
Laithe Abu-Obeid
Jose Garcia
4:02.16
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
8.
Muktar Omar
Trenton Thompson
Jonny Rivera
Cj Hixson
4:10.20
Apr 8
Shelby Invitational
4x800 Relay
1.
Muhktar Omar
Zach Stepp
Nic Humes
Laithe Abu-Obeid
8:39.39
May 13
OCC - Capital Championships Finals
2.
Cj Hixson
Zach Stepp
Muhktar Omar
Laithe Abu-Obeid
8:51.62
May 20
OHSAA D1 Central District 1
3.
Relay Team
9:05.3h
Apr 13
Best of the Southwest
4.
Laithe Abu-Obeid
Zach Stepp
Jonny Rivera
Muktar Omar
9:05.65
Apr 22
Bloom Carroll Invitational
5.
Cj Hixson
Jose Garcia
Muktar Omar
Zach Stepp
9:15.33
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
6.
Laithe Abu-obeid
Cj Hixson
Trenton Thompson
Muktar Omar
9:21.47
Mar 28
Booster Invitational
7.
Jonny Rivera
Cj Hixson
Trenton Thompson
Muktar Omar
9:29.65
Apr 8
Shelby Invitational
8.
Muktar Omar
Trenton Thompson
Jonny Rivera
Cj Hixson
9:43.52
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
9.
Cj Hixson
Trenton Thompson
Muktar Omar
Jose Garcia
9:54.73
Mar 25
Icebreaker Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Trenton Thompson
Muktar Omar
Cj Hixson
Jonny Rivera
12:32.26
Apr 8
Shelby Invitational
Shot Put - 12lb
1.
10
Day'Myrin Jones
42' 11
PR
May 13
OCC - Capital Championships Finals
2.
12
Nate Henderson
33' 1.5
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
3.
11
Jacob McGinnis
32' 1
Mar 25
Icebreaker Invitational
4.
11
Matthew Hunt
31' 10
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
5.
12
Chandler Beck
30' 5
PR
Apr 13
Best of the Southwest
6.
11
Abdi Mohamed
21' 10.5
PR
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
Discus - 1.6kg
1.
12
Chandler Beck
101' 10
PR
Apr 13
Best of the Southwest
2.
11
Jacob McGinnis
100' 9
PR
May 20
OHSAA D1 Central District 1
3.
10
Day'Myrin Jones
95' 7
PR
Apr 22
Bloom Carroll Invitational
4.
11
Matthew Hunt
87' 7
PR
Mar 25
Icebreaker Invitational
5.
11
Abdi Mohamed
55' 10
PR
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
High Jump
1.
12
James Morgan
5' 8
PR
Mar 28
Booster Invitational
2.
12
Muktar Omar
5' 2
PR
Apr 13
Best of the Southwest
Long Jump
1.
12
James Morgan
20' 1.5
PR
Apr 13
Best of the Southwest
2.
12
Derek Dang
16' 11.5
PR
May 20
OHSAA D1 Central District 1
3.
9
DJ Harris
16' 4.5
PR
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
4.
9
Montell Qualls
14' 7.5
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
Womens
50 Meter Dash
1.
-
Taya Crenshaw
14.44c
PR
Apr 13
Best of the Southwest
2.
-
Beth Mitchell
21.84c
PR
Apr 13
Best of the Southwest
100 Meters
1.
9
Madison Murry
12.58
May 13
OCC - Capital Championships Finals
2.
10
Arryanna Redd
13.74
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
3.
11
Ariyonne Banks
14.01
PR
May 13
OCC - Capital Championships Finals
4.
12
Brianna Stock
14.20
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
5.
12
Raja Bruce
14.38
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
6.
10
Kayla Lee
14.52
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
7.
11
Deanayah Goode
14.64
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
8.
12
Monae Williams
14.76
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
9.
10
Mijahnae Cox
14.94
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
10.
12
Ammany Rowe
15.36
PR
Mar 25
Icebreaker Invitational
11.
9
Yannet Aguilar
15.38
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
12.
11
Toni Miram
15.58
PR
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
13.
9
Cicely Reed
15.61
Apr 25
Marysville Tri # 3
14.
11
Faduma Ibrahim
15.82
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
15.
9
Judit Ramos
16.13
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
16.
10
Camy Ladjadj
16.55
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
17.
11
Mariana Ramirez
18.75
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
200 Meters
1.
9
Madison Murry
26.34c
Apr 13
Best of the Southwest
2.
10
Arryanna Redd
29.64c
PR
Apr 13
Best of the Southwest
3.
11
Ariyonne Banks
30.84
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
4.
12
Brianna Stock
30.86
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
5.
10
Mijahnae Cox
31.01
PR
May 13
OCC - Capital Championships Finals
6.
11
Deanayah Goode
31.02
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
7.
9
Kearston Tufford
31.28
PR
Mar 28
Booster Invitational
8.
12
Raja Bruce
31.45
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
9.
11
Toni Miram
31.67
PR
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
10.
12
Ammany Rowe
31.78
PR
May 20
OHSAA D1 Central District 1
11.
9
Cicely Reed
32.47
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
12.
9
Judit Ramos
34.46
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
13.
9
Yannet Aguilar
34.50
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
14.
10
Camy Ladjadj
36.42
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
15.
11
Mariana Ramirez
40.04
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
400 Meters
1.
9
Madison Murry
1:04.78
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
2.
12
Raja Bruce
1:09.86
May 13
OCC - Capital Championships Finals
3.
9
Kearston Tufford
1:14.17
PR
May 13
OCC - Capital Championships Finals
4.
11
Toni Miram
1:14.41
PR
May 13
OCC - Capital Championships Finals
800 Meters
1.
12
Maddy Castle
2:46.05
Apr 8
Shelby Invitational
2.
12
Madelyn Castle
2:58.19
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
1600 Meters
1.
12
Maddy Castle
6:26.91
Apr 25
Marysville Tri # 3
2.
12
Madelyn Castle
7:03.64
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
100m Hurdles - 33"
1.
10
Kayla Lee
17.72
PR
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
2.
10
Arryanna Redd
17.84c
PR
Apr 13
Best of the Southwest
300m Hurdles - 30"
1.
10
Kayla Lee
53.84c
PR
Apr 13
Best of the Southwest
2.
10
Arryanna Redd
1:02.63
PR
Apr 8
Shelby Invitational
4x100 Relay
1.
Madison Murry
Brianna Stock
Arryanna Redd
Kayla Lee
53.07
May 13
OCC - Capital Championships Finals
2.
Relay Team
53.34c
Apr 13
Best of the Southwest
3.
Brianna Stock
Madison Murry
Arryana Redd
Monae Williams
53.85
Apr 8
Shelby Invitational
4.
Yannet Aguilar
Raja Bruce
Mijahnae Cox
Madison Murry
54.09
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
5.
Madison Murry
Monae Williams
Arryanna Redd
Brianna Stock
54.92
Apr 22
Bloom Carroll Invitational
6.
Ariyonne Banks
Yannet Aguilar
Deanayah Goode
Judit Ramos
1:00.48
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
7.
Ariyonne Banks
Mijahnae Cox
Ammany Rowe
Kearson Tufford
1:00.66
Mar 25
Icebreaker Invitational
8.
Yannet Aguilar
Judit Ramos
Deanayah Goode
Ammany Rowe
1:02.15
Mar 28
Booster Invitational
9.
Mijahnae Cox
Camy Ladjadj
Cicely Reed
Kearson Tufford
1:02.29
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
4x200 Relay -
1.
Ammany Rowe
Raja Bruce
Ariyonne Banks
Mijahnae Cox
1:59.68
May 13
OCC - Capital Championships Finals
2.
Madison Murry
Raja Bruce
Ariyonne Banks
Kayla Lee
2:00.65
Apr 22
Bloom Carroll Invitational
3.
Relay Team
2:01.3h
Apr 13
Best of the Southwest
4.
Ammany Rowe
Raja Bruce
Brianna Stock
Mijahnae Cox
2:01.99
May 20
OHSAA D1 Central District 1
5.
Yannet Aguilar
Raja Bruce
Deanayah Goode
Madison Murry
2:02.30
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
6.
Madison Murry
Kayla Lee
Kearson Tufford
Brianna Stock
2:02.50
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
7.
Camy Ladjadj
Raja Bruce
Ariyonne Banks
Madison Murry
2:05.08
Mar 25
Icebreaker Invitational
8.
Ammany Rowe
Mijahnae Cox
Ariyonne Banks
Deanayah Goode
2:06.83
Apr 8
Shelby Invitational
9.
Judit Ramos
Kearston Tufford
Ammany Rowe
Kayla Lee
2:10.59
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
10.
Kayla Lee
Kearson Tufford
Ammany Rowe
Judit Ramos
2:13.24
Mar 28
Booster Invitational
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:52.8h
Apr 13
Best of the Southwest
Shot Put - 4kg
1.
12
Monae Williams
37' 2.25
PR
May 20
OHSAA D1 Central District 1
2.
11
Kaila Koverman-Gibbs
32' 1
May 13
OCC - Capital Championships Finals
3.
11
Faduma Ibrahim
22' 9.5
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
4.
10
Amaya Haselrig
21' 4
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
5.
9
Suzannah Mitchell
15' 9.5
PR
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
Discus - 1kg
1.
12
Monae Williams
119' 1
PR
Apr 22
Bloom Carroll Invitational
2.
11
Faduma Ibrahim
72' 2
May 13
OCC - Capital Championships Finals
3.
10
Amaya Haselrig
61' 10
PR
Mar 25
Icebreaker Invitational
4.
11
Kaila Koverman-Gibbs
57' 9
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
5.
9
Suzannah Mitchell
41' 0
PR
Apr 5
Olentangy Orange Tri # 1
High Jump
1.
10
Arryanna Redd
4' 6
PR
May 13
OCC - Capital Championships Finals
11
Toni Miram
4' 6
PR
Apr 25
Marysville Tri # 3
Long Jump
1.
12
Brianna Stock
14' 0.5
PR
Apr 18
Westland vs Franklin Hts
2.
11
Toni Miram
13' 10
PR
Apr 13
Best of the Southwest
3.
11
Faduma Ibrahim
12' 1.5
Mar 28
Booster Invitational
*Recent improvement