Season:
2013 Indoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2006
2003
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
55 Meter Dash
1.
11
Evan Barnes
7.29
PR
Jan 7
Section XI Boys Crossover D2
2.
11
Michael Castronova
7.47
PR
Jan 10
Section XI Boys Large School Crossover
3.
11
Troy Revello
7.50
PR
Dec 9
Boys Crossover Meet A
4.
11
Fernando Trigoso
7.59
Jan 10
Section XI Boys Large School Crossover
5.
12
Kerrigan Appicella
7.73
PR
Jan 7
Section XI Boys Crossover D2
6.
10
Robert Hartenfels
8.06
PR
Jan 7
Section XI Boys Crossover D2
7.
10
Vincent Bochiccio
8.37
PR
Jan 25
Section XI Boys Frosh - Soph Championship
8.
9
Joseph Castronova
8.76
PR
Dec 22
Boys Crossover Meet C
9.
9
Jacob Cahill
9.24
PR
Dec 22
Boys Crossover Meet C
300 Meters
1.
11
Jeloni Williams
39.42
PR
Dec 15
Boys Crossover Meet B
2.
11
Evan Barnes
40.31
PR
Dec 22
Boys Crossover Meet C
3.
10
Tom Koppleman
41.01
PR
Dec 15
Boys Crossover Meet B
4.
9
Jeremy Chapman
43.03
PR
Dec 15
Boys Crossover Meet B
5.
11
Fernando Trigoso
43.81
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
6.
11
Tyler Mittleman
44.03
PR
Dec 15
Boys Crossover Meet B
7.
11
Anthony Diesu
44.23
PR
Dec 15
Boys Crossover Meet B
8.
12
Kerrigan Appicella
44.34
PR
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
9.
10
Conor Haft
45.54
Jan 25
Section XI Boys Frosh - Soph Championship
10.
9
Blake Coffey
47.74c
PR
Jan 20
Section XI Boys Last Chance Meet
600 Meters
1.
12
Andrew Sharkey
1:27.84
PR
Jan 7
Section XI Boys Crossover D2
2.
11
Tyler Mittleman
1:31.88
PR
Dec 22
Boys Crossover Meet C
3.
12
Brian Smith
1:34.16
PR
Dec 22
Boys Crossover Meet C
4.
12
Adam Pomerants
1:38.14
PR
Dec 9
Boys Crossover Meet A
5.
11
Kennedy Dakota
1:38.44
Dec 22
Boys Crossover Meet C
6.
9
William Reed
1:39.25
Jan 25
Section XI Boys Frosh - Soph Championship
7.
11
Anthony Diesu
1:39.94
PR
Dec 15
Boys Crossover Meet B
8.
8
Ammad Chishi
1:49.19
PR
Dec 22
Boys Crossover Meet C
9.
10
Raymond Filippone
1:50.98
PR
Jan 10
Section XI Boys Large School Crossover
10.
9
Caleb Shulman
2:03.20
PR
Dec 22
Boys Crossover Meet C
1000 Meters
1.
12
Brian Smith
2:54.10
PR
Dec 9
Boys Crossover Meet A
2.
12
Adam Pomerants
3:05.28
PR
Jan 10
Section XI Boys Large School Crossover
3.
12
Terrence Nixdorf
3:09.38
PR
Jan 7
Section XI Boys Crossover D2
4.
10
David Carroll
3:10.00
PR
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
5.
11
Kennedy Dakota
3:18.82
PR
Jan 10
Section XI Boys Large School Crossover
1600 Meters
1.
12
Shane Martenson
4:42.14
PR
Dec 22
Boys Crossover Meet C
2.
9
William Reed
4:55.37
Dec 15
Boys Crossover Meet B
3.
12
Adam Pomerants
5:16.47
PR
Dec 22
Boys Crossover Meet C
4.
10
Robert Hartenfels
5:21.17
PR
Dec 15
Boys Crossover Meet B
5.
12
Michael Dell'Orto
5:22.57
PR
Dec 15
Boys Crossover Meet B
6.
10
Raymond Filippone
5:27.92
Jan 25
Section XI Boys Frosh - Soph Championship
7.
12
Terrence Nixdorf
5:27.98
PR
Dec 22
Boys Crossover Meet C
8.
8
Ammad Chishi
5:54.41
PR
Dec 9
Boys Crossover Meet A
3200 Meters
1.
12
Shane Martenson
10:19.13
PR
Dec 9
Boys Crossover Meet A
2.
9
William Reed
10:50.54
Dec 9
Boys Crossover Meet A
3.
12
Terrence Nixdorf
11:09.72
PR
Dec 9
Boys Crossover Meet A
4.
10
Raymond Filippone
11:41.63
Jan 10
Section XI Boys Large School Crossover
5.
8
Ammad Chishi
12:11.97
PR
Jan 10
Section XI Boys Large School Crossover
55m Hurdles - 39"
1.
12
Andrew Sharkey
8.62
PR
Jan 7
Section XI Boys Crossover D2
2.
10
Tom Koppleman
9.11
PR
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
3.
12
Corey Fitchett
9.32
PR
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
4.
10
Conor Haft
9.91
Jan 25
Section XI Boys Frosh - Soph Championship
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:47.38
Jan 10
Section XI Boys Large School Crossover
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:47.22
Jan 7
Section XI Boys Crossover D2
2.
-
Andrew Sharkey
Brian Smith
Jeloni Williams
Tom Koppleman
3:48.7h
Jan 20
Section XI Boys Last Chance Meet
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
9:35.64
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
Shot Put - 12lb
1.
11
Michael Castronova
34' 11
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
2.
11
Kennedy Dakota
32' 7
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
3.
9
Blake Coffey
27' 7.75
PR
Jan 25
Section XI Boys Frosh - Soph Championship
High Jump
1.
11
Troy Revello
5' 6
PR
Dec 9
Boys Crossover Meet A
Long Jump
1.
11
Jeloni Williams
20' 10.5
PR
Dec 9
Boys Crossover Meet A
2.
11
Evan Barnes
19' 5.75
Dec 9
Boys Crossover Meet A
3.
11
Sean Guzzetta
19' 5
PR
Dec 15
Boys Crossover Meet B
4.
12
Corey Fitchett
18' 10.75
PR
Jan 20
Section XI Boys Last Chance Meet
5.
10
Alex Russo
16' 0
Jan 25
Section XI Boys Frosh - Soph Championship
Triple Jump
1.
12
Corey Fitchett
39' 9.5
PR
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
2.
11
Sean Guzzetta
38' 11.5
PR
Jan 7
Section XI Boys Crossover D2
3.
10
Alex Russo
34' 9
Jan 25
Section XI Boys Frosh - Soph Championship
4.
9
Jeremy Chapman
31' 10
PR
Dec 9
Boys Crossover Meet A
5.
9
Caleb Shulman
29' 2.5
PR
Jan 25
Section XI Boys Frosh - Soph Championship
Womens
55 Meter Dash
1.
11
Juliette Polis
8.25
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
2.
10
Michaila Dattero
8.27
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
3.
10
Rachel Burns
8.32
PR
Jan 6
Section XI Girls Crossover D
4.
10
Caileigh Apicella
8.46
PR
Jan 6
Section XI Girls Crossover D
5.
11
Amanda Garcia
8.52
PR
Dec 16
Girls Crossover Meet C
6.
11
Christi Wilbert
8.53
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
7.
10
Dominique Vaccaro
8.96
PR
Jan 6
Section XI Girls Crossover D
8.
9
Emily Cinquemani
9.05
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
9.
9
Gillian Mormino
9.14
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
10.
9
Kristina Ali
9.43
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
300 Meters
1.
11
Juliette Polis
49.64c
PR
Jan 19
Art Mitchell Class Meet
2.
11
Amanda Garcia
50.24
Dec 16
Girls Crossover Meet C
3.
9
Samantha Gugliotta
52.24c
PR
Jan 19
Art Mitchell Class Meet
4.
10
Rachel Burns
52.39
Dec 16
Girls Crossover Meet C
5.
10
Krista Cook
52.64c
PR
Jan 19
Art Mitchell Class Meet
6.
12
Mackenzie Houghton
53.24c
PR
Jan 19
Art Mitchell Class Meet
600 Meters
1.
11
Juliette Polis
1:54.83
PR
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
2.
11
Christi Wilbert
2:03.05
PR
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
3.
9
Amanda Engrassia
2:05.06
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
4.
12
Mackenzie Houghton
2:05.78
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
800m Racewalk
1.
10
Katharine Newhoff
4:15.85
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
2.
9
Jackie Rulon
4:53.76
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
3.
9
Phoebe Tedesco
5:16.45
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
1000 Meters
1.
11
Emily Fusco
3:21.88
PR
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
2.
10
Taylor Kenney
3:32.10
PR
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
3.
12
Grace Revello
3:32.62
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
4.
10
Valerie Pelling
3:38.48
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
5.
10
Sabrina Terwilling
3:49.29
PR
Jan 6
Section XI Girls Crossover D
1500 Meters
1.
12
Niamh Ashe
5:08.75
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
2.
11
Kayla Murphy
5:30.61
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
3.
11
Emily Fusco
5:34.93
PR
Jan 12
Jim Howard Meet
4.
9
Amanda Engrassia
5:55.57
Jan 12
Jim Howard Meet
1500m Racewalk
1.
10
Katharine Newhoff
8:09.4h
Jan 19
Art Mitchell Class Meet
2.
9
Jackie Rulon
9:11.3h
Jan 19
Art Mitchell Class Meet
3.
9
Phoebe Tedesco
9:41.69
Jan 15
Jim Zeitler Relays
4.
11
Samantha Teveras
9:49.66
PR
Jan 15
Jim Zeitler Relays
3000 Meters
1.
12
Niamh Ashe
10:32.97
PR
Feb 10
Section XI Indoor Track State Qualifier
2.
11
Emily Fusco
12:14.42
PR
Dec 16
Girls Crossover Meet C
3.
10
Erin Angotta
12:50.16
PR
Dec 16
Girls Crossover Meet C
4.
10
Caroline Piazza
13:02.23
PR
Dec 16
Girls Crossover Meet C
5.
9
Amanda Engrassia
13:04.62
Dec 16
Girls Crossover Meet C
6.
10
Sabrina Terwilling
13:14.05
PR
Dec 16
Girls Crossover Meet C
2 Miles
1.
12
Niamh Ashe
11:06.61
PR
Feb 25
Eastern States Championships
55m Hurdles - 33"
1.
10
Faith Penny
9.60
PR
Jan 12
Jim Howard Meet
2.
10
Krista Cook
11.59
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
3.
9
Julia Rizzo
11.74
Jan 12
Jim Howard Meet
4.
12
Antonella Vazquez
12.09
PR
Dec 4
Section XI Girls Crossover A
5.
9
Gillian Mormino
12.26
PR
Jan 12
Jim Howard Meet
6.
9
Emily Cinquemani
12.57
PR
Dec 16
Girls Crossover Meet C
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
2:01.16
Dec 16
Girls Crossover Meet C
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:50.80
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
10:54.04
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
5:06.75
Jan 15
Jim Zeitler Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Relay Team
14:08.61
Jan 15
Jim Zeitler Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Christina Middleton
20' 5.5
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
2.
11
Jenn Landaverde
16' 10.5
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
High Jump
1.
10
Faith Penny
5' 4
Jan 12
Jim Howard Meet
2.
10
Kerri O'Connor
5' 0
PR
Jan 15
Jim Zeitler Relays
3.
11
Danielle Raccomandatto
4' 3
Jan 6
Section XI Girls Crossover D
4.
12
Ashley Tranquille
4' 0
PR
Jan 15
Jim Zeitler Relays
10
Alexi Bolster
4' 0
PR
Dec 16
Girls Crossover Meet C
11
Abigail Dell'Orto
4' 0
PR
Dec 16
Girls Crossover Meet C
12
Antonella Vazquez
4' 0
PR
Dec 16
Girls Crossover Meet C
Long Jump
1.
10
Rachel Burns
14' 0.5
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
2.
11
Holly Browning
13' 6.25
PR
Jan 15
Jim Zeitler Relays
Triple Jump
1.
10
Faith Penny
32' 11.5
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
2.
11
Amanda Garcia
28' 3.5
PR
Jan 27
Section XI Indoor League Championships
3.
10
Alexi Bolster
27' 1.5
PR
Jan 19
Art Mitchell Class Meet
*Recent improvement