Season:
2016 Indoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2011
2009
2006
2005
2004
2002
2001
2000
1998
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2000
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
55 Meter Dash
1.
12
Ian Rose
7.14
PR
Jan 19
Section 8 Conference 3
2.
10
Matthew Forman
7.16
PR
Dec 26
North Shore Invitational
3.
12
Ryan Freedman
7.48
PR
Dec 1
Section 8 Crossover A (Conf. 1 & 3)
4.
10
Matthew Baker
7.50
Dec 12
Nassau County Coaches Invitational
5.
9
Dennis Elengickal
7.53
PR
Dec 12
Nassau County Coaches Invitational
6.
12
Jake Fegan
7.58
Dec 10
Section 8 Crossover B (Conf. 3 & 6)
7.
11
Anthony Maffucci
7.66
Jan 19
Section 8 Conference 3
8.
12
Daniel Valdez
7.94c
PR
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
9.
11
Justin Jung
8.14c
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
12
Ryan Biggs
8.14c
PR
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
11.
12
Colby Germann
8.74c
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
12.
12
Dylan LeVan
8.94c
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
300 Meters
1.
10
Matthew Baker
39.89
Dec 12
Nassau County Coaches Invitational
2.
12
Ian Rose
40.04
PR
Jan 19
Section 8 Conference 3
3.
12
Jake Fegan
40.36
PR
Dec 26
North Shore Invitational
4.
12
Ryan Freedman
41.32
PR
Dec 17
Section 8 Crossover C (Conf. 2 & 3)
5.
10
Matthew Forman
41.44
PR
Dec 17
Section 8 Crossover C (Conf. 2 & 3)
6.
9
Dennis Elengickal
42.91
PR
Dec 12
Nassau County Coaches Invitational
7.
9
Joseph Cummings
46.24c
PR
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
8.
10
Ryan McQuillan
47.84c
PR
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
600 Meters
1.
12
Ryan Freedman
1:28.03
PR
Dec 26
North Shore Invitational
2.
10
Matthew Baker
1:32.62
Dec 26
North Shore Invitational
3.
12
Jack Ostrofsky
1:32.98
PR
Dec 17
Section 8 Crossover C (Conf. 2 & 3)
4.
11
Justin Orenstein
1:35.44
PR
Dec 17
Section 8 Crossover C (Conf. 2 & 3)
5.
11
Matt Siegler
1:38.20
Dec 26
North Shore Invitational
6.
11
Evan Ross
1:38.72
PR
Dec 17
Section 8 Crossover C (Conf. 2 & 3)
7.
12
James Giammetta
1:41.31
PR
Dec 17
Section 8 Crossover C (Conf. 2 & 3)
8.
9
Dennis Elengickal
1:41.42
PR
Dec 26
North Shore Invitational
9.
11
Jacob Giller
1:45.31
Dec 26
North Shore Invitational
1000 Meters
1.
12
Jack Ostrofsky
2:50.91
PR
Dec 12
Nassau County Coaches Invitational
2.
12
Ryan Freedman
2:51.22
PR
Dec 12
Nassau County Coaches Invitational
3.
11
Max Bazil
2:55.74
PR
Dec 26
North Shore Invitational
4.
11
William Sasson
2:59.91
Dec 12
Nassau County Coaches Invitational
5.
11
Evan Ross
3:02.01
PR
Jan 19
Section 8 Conference 3
6.
12
James Giammetta
3:12.42
PR
Dec 26
North Shore Invitational
7.
10
Matt Molzon
3:24.3h
PR
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
8.
11
Cory Seisser
3:38.0h
PR
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
1600 Meters
1.
12
Jack Ostrofsky
4:48.65
PR
Feb 2
NYSPHSAA Section 8 Class A Championships
2.
11
Evan Ross
5:09.23
PR
Dec 10
Section 8 Crossover B (Conf. 3 & 6)
3.
12
Ryan Freedman
5:16.34
PR
Dec 12
Nassau County Coaches Invitational
4.
11
Josh Bigman
5:25.69
PR
Dec 26
North Shore Invitational
5.
12
James Giammetta
5:28.10
PR
Jan 19
Section 8 Conference 3
1 Mile
1.
11
Cory Seisser
6:28.8h
PR
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
3200 Meters
1.
10
Jake Marks
10:32.79
PR
Dec 17
Section 8 Crossover C (Conf. 2 & 3)
2.
11
William Sasson
11:55.67
PR
Jan 19
Section 8 Conference 3
55m Hurdles - 39"
1.
11
Ryan Cummings
7.97
Feb 12
North Shore HS Pre-National Invitational
2.
9
Eric McGarry
10.08
PR
Jan 19
Section 8 Conference 3
3.
10
Shawn King
10.77
PR
Dec 10
Section 8 Crossover B (Conf. 3 & 6)
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:43.64
Dec 17
Section 8 Crossover C (Conf. 2 & 3)
2.
Ian Rose
Matthew Forman
Anthony Maffucci
Matt Seigler
1:44.90
Jan 19
Section 8 Conference 3
4x400 Relay
1.
Jake Fegan
Matthew Forman
Harrison Ivers
Eric McGarry
3:53.10
Dec 26
North Shore Invitational
2.
Jake Fegan
Matthew Baker
Harrison Ivers
James Giammetta
3:56.90
Jan 19
Section 8 Conference 3
3.
Relay Team
3:57.87
Dec 10
Section 8 Crossover B (Conf. 3 & 6)
4x800 Relay
1.
Ryan Cummings
Ryan Freedman
Jack Ostrofsky
Evan Ross
8:51.51
Dec 26
North Shore Invitational
2.
Jack Ostrofsky
Evan Ross
Ryan Cummings
Ryan Freedman
8:57.39
Jan 19
Section 8 Conference 3
3.
Relay Team
9:06.53
Dec 10
Section 8 Crossover B (Conf. 3 & 6)
4.
James Giammetta
Jacob Giller
William Sasson
Max Bazil
9:54.19
Dec 26
North Shore Invitational
Pole Vault
1.
11
Ryan Cummings
9' 0
PR
Dec 17
Section 8 Crossover C (Conf. 2 & 3)
2.
9
Eric McGarry
8' 0
PR
Dec 10
Section 8 Crossover B (Conf. 3 & 6)
Long Jump
1.
11
Ryan Cummings
19' 4
Dec 1
Section 8 Crossover A (Conf. 1 & 3)
2.
12
Harrison Ivers
19' 1.75
PR
Jan 19
Section 8 Conference 3
3.
9
Eric McGarry
15' 2
PR
Jan 19
Section 8 Conference 3
Triple Jump
1.
11
Ryan Cummings
42' 7.5
Feb 2
NYSPHSAA Section 8 Class A Championships
2.
12
Harrison Ivers
38' 9
PR
Jan 19
Section 8 Conference 3
Womens
55 Meter Dash
1.
12
Allyson Cohen
8.26
Dec 12
Nassau County Coaches Invitational
2.
12
Renee Korgood
8.54c
PR
Dec 14
Friendship Games (Girls)
3.
12
Tara Elengickal
8.71
PR
Dec 12
Nassau County Coaches Invitational
4.
11
Cayla Conley
8.84c
Dec 14
Friendship Games (Girls)
5.
12
Sara Friedman
9.04c
PR
Dec 14
Friendship Games (Girls)
9
Gabrielle Beauharnais
9.04c
PR
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
7.
10
Alex Brinton
9.14c
PR
Dec 14
Friendship Games (Girls)
10
Sophia Burger
9.14c
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
9.
10
Caitlin Glynn
9.28
PR
Dec 10
Section 8 Crossover B (Conf. 3 & 6)
10.
9
Christina Viacari
9.44c
Dec 14
Friendship Games (Girls)
11.
10
Amy Zhang
9.54c
PR
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
10
Sam Rosenberg
9.54c
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
13.
10
Jessica Rakowski
9.84c
PR
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
9
Jessica Zhang
9.84c
PR
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
300 Meters
1.
12
Alexis Tillman
46.35
PR
Dec 17
Section 8 Crossover C (Conf. 2 & 3)
2.
12
Tara Elengickal
47.52
PR
Dec 26
North Shore Invitational
3.
12
Allyson Cohen
47.74
PR
Dec 12
Nassau County Coaches Invitational
4.
12
Sara Friedman
50.03
PR
Jan 19
Section 8 Conference 3
5.
10
Alex Brinton
51.04c
Dec 14
Friendship Games (Girls)
6.
9
Christina Viacari
54.04c
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
7.
10
Sophia Burger
56.44c
Dec 14
Friendship Games (Girls)
8.
9
Kim Zhang
57.24c
PR
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
9.
9
Eliza Ostrofsky
57.84c
PR
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
10.
10
Jessica Rakowski
58.24c
PR
Jan 5
Girls Friendship Games
11.
10
Sam Rosenberg
1:01.84c
Dec 14
Friendship Games (Girls)
600 Meters
1.
12
Alexis Tillman
1:44.10
Dec 12
Nassau County Coaches Invitational
2.
10
Alex Brinton
1:59.29
PR
Dec 17
Section 8 Crossover C (Conf. 2 & 3)
3.
9
Eliza Ostrofsky
2:09.60
PR
Dec 17
Section 8 Crossover C (Conf. 2 & 3)
4.
9
Kim Zhang
2:12.8h
PR
Dec 14
Friendship Games (Girls)
5.
9
Gabrielle Beauharnais
2:13.2h
PR
Dec 14
Friendship Games (Girls)
6.
10
Andrea Lindner
2:21.1h
PR
Dec 14
Friendship Games (Girls)
1000 Meters
1.
12
Alexis Tillman
3:18.09
PR
Dec 26
North Shore Invitational
2.
10
Alex Brinton
3:37.2h
PR
Jan 5
Girls Friendship Games
3.
9
Eliza Ostrofsky
4:06.5h
PR
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
1500 Meters
1.
12
Alexis Tillman
5:15.17
PR
Dec 12
Nassau County Coaches Invitational
2.
10
Alex Brinton
5:48.07
PR
Dec 12
Nassau County Coaches Invitational
1 Mile
1.
10
Andrea Lindner
8:26.3h
PR
Jan 18
Boys & Girls Championship Friendship Ga
55m Hurdles - 33"
1.
12
Allyson Cohen
10.36
PR
Jan 19
Section 8 Conference 3
2.
11
Cayla Conley
12.14c
Dec 14
Friendship Games (Girls)
3.
9
Christina Viacari
12.99
PR
Dec 17
Section 8 Crossover C (Conf. 2 & 3)
4x400 Relay
1.
Tara Elengickal
Allyson Cohen
Alex Brinton
Alexis Tillman
4:37.16
Jan 19
Section 8 Conference 3
2.
Alex Brinton
Allyson Cohen
Tara Elengickal
Alexis Tillman
4:42.6h
Dec 14
Friendship Games (Girls)
3.
Relay Team
4:43.06
Dec 10
Section 8 Crossover B (Conf. 3 & 6)
4.
Gabrielle Beauharnais
Cayla Conley
Sara Friedman
Renee Korgood
5:02.7h
Dec 14
Friendship Games (Girls)
Pole Vault
1.
12
Renee Korgood
6' 0
PR
Dec 17
Section 8 Crossover C (Conf. 2 & 3)
11
Cayla Conley
6' 0
Jan 19
Section 8 Conference 3
Long Jump
1.
12
Renee Korgood
14' 5
PR
Dec 17
Section 8 Crossover C (Conf. 2 & 3)
2.
11
Cayla Conley
13' 9.25
Dec 17
Section 8 Crossover C (Conf. 2 & 3)
Triple Jump
1.
12
Renee Korgood
32' 2.5
PR
Dec 10
Section 8 Crossover B (Conf. 3 & 6)
*Recent improvement