Switch to
Indoor
Outdoor Team Records
Top 20
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Year
All
9
10
11
12
Fr
So
Jr
Sr
RS
19+
Records per event
1
5
10
15
20
25
50
100
1000
All
Record Types
Show all marks
Only FAT (Fully Automatic Times)
FAT w/ valid wind readings
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
Sr
El Hadj Francois N'Doye
10.71
(1.7)
2019
2.
-
Jean-Samu Marmen-Harvey
10.84
(1.9)
2017
3.
Fr
Gabriel Simoneau
10.87
(.5)
2017
4.
-
Dominic Allard
10.89
(1.4)
2013
5.
RS
Jasmin Kirouac
11.25
(1.0)
2017
6.
-
Philippe Baril
11.45
(1.7)
2017
100 Meters - Wheelchair
1.
Jr
Maxime Landry
18.95
(.3)
2017
200 Meters
1.
Sr
El Hadj Francois N'Doye
21.21
(1.3)
2019
2.
Sr
Dominic Allard
22.75
(-.5)
2016
3.
Sr
Alexandro Allison-Abunza
23.47
2015
200 Meters - Wheelchair
1.
Fr
Gabriel Simoneau
22.12
(.5)
2017
400 Meters
1.
-
Alex Tourigny-Plante
49.14
2013
2.
11
Olivier Desmeules
49.77
2019
3.
Jr
Vincent Duguay
49.78
2015
4.
So
Gabriel Simoneau
49.89
2018
5.
-
Philippe Baril
50.70
2017
6.
-
Henri Lebel
51.11
2017
7.
So
F?lix Duschene
51.19
2018
400 Meters - Wheelchair
1.
Jr
Maxime Landry
1:12.01
2017
800 Meters
1.
Sr
Vincent Duguay
1:48.98
2022
2.
Jr
David alexandre Gill
1:50.11
2005
3.
So
Alex Bussieres
1:50.31
2015
4.
Jr
Nicolas Morin
1:51.01
2016
5.
Jr
David Gendreau Filion
1:51.39
2018
6.
11
Olivier Desmeules
1:51.70
2019
7.
Sr
Benoit Didier
1:51.79
2017
8.
-
Mathieu Raymond
1:52.57
2012
9.
Jr
Benjamin Raymond
1:52.79
2015
10.
-
Felix Veilette
1:53.34
2013
11.
Fr
F?lix Deschenes
1:54.74
2017
12.
Sr
Raphael Giguere
1:55.08
2022
13.
Sr
Jean-Samuel Lapointe
1:55.63
2017
14.
-
Emmanuel Champagne
1:58.53
2016
1500 Meters
1.
Sr
Nicolas Morin
3:44.60
2017
2.
-
Charles Philibert-Thiboutot
3:44.64
2013
3.
-
Cha Philibert-Thiboutot
3:45.32
2017
4.
Sr
Jean-Samuel Lapointe
3:45.45
2014
5.
Sr
Raphael Giguere
3:48.87
2022
6.
Jr
Jean-Daniel Labranche
3:50.18
2015
7.
So
Alex Bussieres
3:51.27
2015
8.
Jr
Benjamin Raymond
3:51.41
2015
9.
Fr
Antoine Thibeault
3:52.07
2014
10.
Fr
Thomas Fafard
3:55.36
2019
11.
Sr
Yves Sikubwabo
3:57.76
2017
12.
-
Emmanuel Champagne
3:58.15
2016
13.
So
Alexandre Levesque
3:58.84
2017
14.
Fr
F?lix Deschenes
4:00.11
2017
15.
Sr
Guillaume Ouellet
4:01.86
2016
16.
Sr
David Gendreau Filion
4:02.27
2019
17.
-
Philippe Larochelle
4:06.42
2012
18.
-
Philippe Baril
4:48.57
2017
1500 Meters - Ambulatory
1.
Sr
Guillaume Ouellet
4:09.02
2017
5000 Meters
1.
Jr
Thomas Fafard
13:42.19
2021
2.
-
Charles Philibert-Thiboutot
13:56.72
2014
3.
Jr
Yves Sikubwabo
14:05.23
2016
4.
So
Antoine Thibeault
14:09.91
2015
5.
Jr
Jean-Simon Desgagnes
14:20.18
2018
6.
Sr
Guillaume Ouellet
14:23.52
2018
7.
Jr
Benjamin Raymond
14:30.74
2015
8.
Sr
Jean-Samuel Lapointe
14:41.06
2015
9.
Sr
Nicolas Morin
14:51.75
2017
10.
-
Jean-Daniel Labranche
14:55.29
2012
11.
-
Jean-Pierre Morin
15:14.25
2019
12.
-
Emmanuel Boisvert
15:17.55
2012
13.
-
Maxime Lapierre
15:17.93
2012
14.
-
Anthony Larouche
15:24.97
2012
15.
Sr
Philippe Larochelle
15:35.14
2017
16.
-
William Brouard
15:45.64
2019
17.
Fr
Ian Shaink
15:53.04
2019
18.
-
Alexandre Ricard
16:06.31
2012
10,000 Meters
1.
Sr
Yves Sikubwabo
29:47.14
2018
2.
Sr
Anthony Larouche
29:55.44
2017
3.
Sr
Jonathan Tedeschi
29:58.31
2024
4.
-
Alexis Lavoie-Gilbert
30:09.02
2015
5.
Sr
Igor Bougnot
30:11.00
2017
6.
Sr
Maxime Lapierre
30:19.58
2017
7.
Sr
Benjamin Raymond
30:43.25
2017
8.
Sr
Alexandre Ricard
30:44.97
2017
9.
Sr
Dany Racine
31:32.58
2017
10.
So
Samuel Poher
31:52.04
2018
110m Hurdles - 42"
1.
So
Alexandro Allison-Abunza
14.73
(1.2)
2013
2.
-
Philippe Baril
16.31
(-.3)
2017
3k Steeplechase
1.
Jr
Antoine Thibeault
8:36.42
2016
2.
Jr
Jean-Simon Desgagnes
8:39.03
2018
3.
Fr
Felix-Antoine Lapointe
9:05.89
2019
4.
So
Jonathan Tedeschi
9:23.67
2017
Shot Put - 6lb
1.
-
Steve Fortin
4.21m
2017
Shot Put - 12lb
1.
-
Philippe Baril
11.05m
2017
Shot Put - 16lb
1.
Fr
Simon Beaulieu
15.08m
2015
Discus - 2kg
1.
-
Simon Bordeleau
41.48m
2015
2.
Fr
Simon Beaulieu
39.82m
2015
3.
-
Philippe Baril
30.10m
2017
Discus - Wheelchair
1.
Jr
Maxime Landry
10.28m
2017
2.
-
F?lix Leblanc
10.26m
2017
Javelin - 800g
1.
-
Philippe Baril
43.98m
2017
Javelin - 800g Wheelchair
1.
-
F?lix Leblanc
13.16m
2017
2.
Jr
Maxime Landry
12.69m
2017
High Jump
1.
RS
Louis Brosseau
1.98m
2017
2.
-
Philippe Baril
1.72m
2017
Pole Vault
1.
-
Philippe Baril
3.15m
2017
Long Jump
1.
-
Ivan Nyemeck
6.43m
2016
2.
-
Philippe Baril
6.23m
(.7)
2017
3.
Fr
Peter Nsaka-Malonge
6.10m
(-.6)
2015
Triple Jump
1.
Fr
Peter Nsaka-Malonge
14.32m
(.8)
2015
2.
-
Ismael Karidio
13.68m
(1.3)
2017
3.
RS
Ivan Nyemeck
13.62m
(2.4)
2017
Hammer - 16lb
1.
-
Philippe Jean
58.37m
2017
2.
Jr
Simon Beaulieu
52.52m
2017
3.
Sr
Joey Lussier
49.68m
2017
Decathlon -
1.
-
Philippe Baril
5976
2017
Womens
200 Meters
1.
-
Myriam Lamontagne
26.07
(2.0)
2017
2.
Fr
Genevieve Gagne
26.28
(.9)
2014
400 Meters
1.
-
Myriam Lamontagne
59.90
2017
800 Meters
1.
-
Laurence Cote
2:03.97
2017
2.
Sr
Emma Dagenais
2:08.30
2022
3.
Sr
Catherine Gagne
2:10.28
2017
4.
Sr
Emma Galbraith
2:10.63
2018
5.
Jr
Marie-Eve Turcotte
2:11.71
2022
6.
So
Aurelie Dube-Lavoie
2:11.87
2017
7.
-
Anne-Marie Petitclerc
2:13.76
2017
8.
-
Catherine Gagn
2:16.88
2017
9.
Jr
Beatrice Ouellet
2:19.16
2016
10.
RS
Jade Nadeau
2:22.85
2017
11.
Fr
Genevieve Gagne
2:23.29
2014
12.
RS
Marie-So Beaumont
2:25.54
2017
13.
RS
Ann-Sophie Beauchemin
2:30.68
2017
1500 Meters
1.
So
Aurelie Dube-Lavoie
4:14.10
2017
2.
19+
Jessy Lacourse
4:18.51
2017
3.
Sr
Laurence Cote
4:20.60
2016
4.
So
Catherine Beauchemin
4:21.80
2021
5.
Sr
Anne-Marie Gauthier
4:27.63
2018
6.
Jr
Marie-Eve Turcotte
4:29.09
2022
7.
Jr
Marguerite Plante-Dub
4:29.73
2015
8.
Fr
Jade Berube
4:36.33
2019
9.
-
Sarah-Michelle Brochu
4:37.51
2012
10.
Sr
Catherine Gagne
4:43.85
2018
11.
So
Emma Dagenais
4:46.26
2019
12.
RS
Ann-Sophie Beauchemin
4:50.44
2017
13.
Jr
Beatrice Ouellet
4:55.59
2016
3000 Meters
1.
RS
Sandrin Veillette
10:26.53
2017
2.
RS
Ann-Sophie Beauchemin
10:47.24
2017
5000 Meters
1.
Jr
Aurelie Dube-Lavoie
16:09.62
2018
2.
Jr
Anne-Marie Comeau
16:26.80
2017
3.
Sr
Anne-Marie Gauthier
16:36.36
2017
4.
-
Manon Léétourneau
16:49.30
2014
5.
Jr
Jade Berube
17:05.86
2021
6.
Sr
Beatrice Ouellet
17:45.66
2017
7.
Jr
Marguerite Plante-Dub
17:48.18
2015
8.
RS
Sandrin Veillette
18:09.97
2017
9.
-
Josee Picard-Arsenault
18:33.18
2012
10.
-
Justine Pattou
18:49.78
2012
10,000 Meters
1.
-
Manon Léétourneau
36:05.87
2014
2.
Sr
Marilou Ferland-Daigle
36:27.25
2017
100m Hurdles - 33"
1.
Fr
Genevieve Gagne
15.09
(1.7)
2014
400m Hurdles - 30"
1.
Sr
Marie-Frederique Poulin
59.01
2024
2.
Sr
Marie-Freder Poulin
59.56
2024
3k Steeplechase
1.
Jr
Jessy Lacourse
9:55.91
2019
2.
So
Catherine Beauchemin
10:01.36
2021
Shot Put - 4kg
1.
Fr
Genevieve Gagne
10.95m
2014
Shot Put - Wheelchair
1.
-
V?ronique Major
5.98m
2017
Discus - 1kg
1.
Fr
Noemie Jeffrey
34.94m
2017
Discus - Wheelchair
1.
-
V?ronique Major
13.20m
2017
Javelin - 600g
1.
Sr
Pascale Dumont
49.55m
2017
2.
So
Genevieve Gagne
38.25m
2015
High Jump
1.
Fr
Genevieve Gagne
1.70m
2014
Long Jump
1.
So
Rosalie Couturier
5.85m
(1.9)
2022
2.
Fr
Genevieve Gagne
5.60m
(.8)
2014
Triple Jump
1.
-
Ivana Nyemeck
11.94m
(1.2)
2017
Hammer - 4kg
1.
Fr
Noemie Jeffrey
50.57m
2017
Heptathlon -
1.
Fr
Genevieve Gagne
5090
2014