5A
High School
2024 Outdoor Track & Field
Season:
2024 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Switch to
Meet List
Teams
Men's
Top Athletes
Women's
Top Athletes
Performance Lists
Lists
5A
Rankings
/
/
Swipe to view all teams
Region 1
1
Canutillo
El Paso
El Paso Andress
El Paso Burges
El Paso Chapin
El Paso Jefferson
2
Clint Horizon
El Paso Bel Air
El Paso Del Valle
El Paso Hanks
El Paso Parkland
El Paso Ysleta
3
Amarillo
Amarillo Caprock
Amarillo Palo Duro
Amarillo Tascosa
Plainview
4
Abilene
Abilene Cooper
Abilene Wylie
Lubbock
Lubbock Coronado
Lubbock Monterey
Lubbock-Cooper
5
Aledo
Azle
Granbury
Justin Northwest
Saginaw
White Settlement Brewer
Wichita Falls Rider
6
Everman
Ft Worth Arlington Heights
Ft Worth North Side
Ft Worth Polytechnic
Ft Worth South Hills
Ft Worth Southwest
Ft Worth Trimble Tech
Ft Worth Wyatt
7
Argyle
Birdville
Colleyville Heritage
Denton
Denton Ryan
Grapevine
Lake Dallas
N Richland Hills Richland
8
Arlington Seguin
Burleson
Burleson Centennial
Cleburne
Joshua
Mansfield Summit
Mansfield Timberview
Midlothian
Midlothian Heritage
Region 2
09
Carrollton Creekview
Carrollton Smith
Carrollton Turner
Frisco
Frisco Lone Star
Frisco Reedy
Frisco Wakeland
Lewisville The Colony
10
Frisco Centennial
Frisco Emerson
Frisco Heritage
Frisco Independence
Frisco Lebanon Trail
Frisco Liberty
Frisco Memorial
Walnut Grove
11
Dallas Hillcrest
Dallas Jefferson
Dallas Kimball
Dallas Molina
Dallas South Oak Cliff
Dallas Sunset
Dallas White
Dallas Wilson
12
Dallas Adams
Dallas Adamson
Dallas Conrad
Dallas Samuell
Dallas Seagoville
Dallas Spruce
Mesquite Poteet
North Mesquite
West Mesquite
13
Denison
Greenville
Lucas Lovejoy
McKinney North
Melissa
Princeton
Sherman
14
Corsicana
Crandall
Ennis
Forney
Lancaster
Red Oak
Terrell
15
Hallsville
Longview
Longview Pine Tree
Marshall
Mount Pleasant
Texarkana Texas
Tyler High
Whitehouse
16
Dayton
Humble Kingwood Park
Huntsville
Lufkin
Nacogdoches
New Caney Porter
Region 3
17
Baytown Goose Crk Mem
Baytown Lee
Baytown Sterling
Crosby
Mont Belvieu Barbers Hill
Nederland
Port Arthur Memorial
Port Neches-Groves
18
Angleton
Friendswood
Galveston Ball
La Porte
Manvel
Santa Fe
Texas City
19
Galena Park
Houston Austin
Houston Carnegie Vanguard
Houston Madison
Houston Milby
Houston Northside
Houston Sharpstown
Houston Sterling
Houston Waltrip
Houston Wisdom (fka Lee)
20
Fort Bend Kempner
Fort Bend Marshall
Fort Bend Willowridge
Fulshear
Randle
Richmond Foster
Rosenberg Lamar
Rosenberg Terry
21
Brenham
Bryan Rudder
College Station
College Station A&M Cons
Lake Creek
Magnolia
Magnolia West
Montgomery
22
Belton
Killeen
Killeen Chaparral
Killeen Ellison
Killeen Shoemaker
Lake Belton
Waco
Waco University
23
Bastrop
Bastrop Cedar Creek
Elgin
Georgetown
Georgetown East View
Pflugerville
Pflugerville Connally
Pflugerville Hendrickson
24
Austin Ann Richards SYWL
Austin Crockett
Austin Eastside (fka Memorial; fka Johnston)
Austin LASA
Austin LBJ
Austin McCallum
Austin Navarro (fka Lanier)
Austin Northeast (fka Reagan)
Austin Travis
Region 4
25
Buda Hays
Cedar Park
Kyle Lehman
Leander
Leander Glenn
Leander Rouse
Liberty Hill
Lockhart
26
Boerne Champion
Comal Canyon
Comal Pieper
Comal Smithson Valley
Kerrville Tivy
San Antonio Veterans Memorial
San Antonio Wagner
Seguin
27
SA Alamo Heights
SA Brackenridge
San Antonio Burbank
San Antonio Edison
San Antonio Highlands
San Antonio Houston
San Antonio Jefferson
San Antonio Lanier
San Antonio MacArthur
28
Castroville Medina Valley
Eagle Pass Winn
San Antonio Harlandale
San Antonio McCollum
San Antonio Southside
San Antonio Southwest
San Antonio SW CAST STEM
South San Antonio
Southwest Legacy
29
CC Flour Bluff
Corpus Christi Carroll
Corpus Christi King
Corpus Christi Miller
Corpus Christi Moody
Corpus Christi Ray
Corpus Christi Veterans Memorial
Gregory-Portland
Victoria East
Victoria West
30
La Joya Juarez-Lincoln
La Joya Palmview
Laredo Cigarroa
Laredo Martin
Laredo Nixon
Mission Veterans Memorial
Rio Grande City
Roma
31
Edinburg Vela
McAllen
McAllen Memorial
McAllen Rowe
Mission Sharyland
Pharr Valley View
PSJA Memorial
PSJA North
PSJA Southwest
Sharyland Pioneer
32
Brownsville Lopez
Brownsville Pace
Brownsville Porter
Brownsville Veterans Memorial
Donna
Donna North
Edcouch-Elsa
Harlingen South
Mercedes
Weslaco East
Active Uncategorized Teams in 5A
Beaumont Central(2018 merge w Ozen to form United)
Beaumont Ozen(2018 merge w Central to form United)
Matthews Alt.
Can't find your team?
Coaches
, help update team classifications
Mens Top Athletes
100m
10
Xavier Warren
10.32
PR
TX
Georgetown
Mar 08
Georgetown Eagle Relays
200m
10
Kendrick Jones Jr
20.73
(2.4)
TX
Lake Belton
Mar 02
Texas A&M Bluebonnet HS Invitational
400m
12
Malik Franklin
48.16
TX
Ft Worth Wyatt
Mar 15
TCU HS Invitational
800m
9
Cooper Lutkenhaus
1:50.80
PR
Unattached
Mar 16
Texas Distance Festival
1600m
11
Caden Gary
4:07.17
PR
Unattached
Mar 16
Texas Distance Festival
3200m
12
Ethan Gonzalez
9:08.67
PR
TX
N Richland Hills Richland
Feb 29
Flower Mound Jaguar Invitational
110mH-39"
11
Ja'Shaun Lloyd
13.91
PR
TX
Corsicana
Mar 08
Timberview Relays
300mH-36"
12
Alex Moore
38.16
PR
TX
Mansfield Timberview
Mar 02
Texas A&M Bluebonnet HS Invitational
4x100m
Myles Ratcliff
Devin Wilkerson
William Mitchell
Kameron Williams
40.88
TX
Fort Bend Marshall
Feb 23
Fort Bend ISD Invitational
4x200m-
Darrion Dialet
Devin Wilkerson
William Mitchell
Kameron Williams
1:25.95
TX
Fort Bend Marshall
Feb 23
Fort Bend ISD Invitational
4x400m
Benjamin Scypion
Amante Martin
Jakelbe Joseph
Brandon Richards
3:17.76
TX
Port Arthur Memorial
Mar 08
Aldine ISD Sonny Donaldson Relays
4x800m
Relay Team
8:02.64
TX
Lucas Lovejoy
Feb 17
McKinney Boyd Relays
Shot-12lb
12
Brandon Schirck
66' 3
PR
TX
Friendswood
Mar 08
Clear Creek ISD Ruben Jordan Classic
Discus-1.6kg
12
Stanley Tunstall
186' 10
PR
TX
Hallsville
Mar 08
Longview Lobo Relays
HJ
12
Julian McCullough
6' 10
PR
TX
Midlothian Heritage
Feb 24
Lake Ridge 11th Annual Invitational
PV
11
Gator Young
16' 6
PR
TX
Argyle
Feb 22
Decatur Eagle Relays
LJ
10
Angel Rodriguez
23' 0
PR
TX
Sharyland Pioneer
Feb 23
Mission Invitational
TJ
11
Gracen Harris
47' 11
PR
TX
Ennis
Feb 16
2024 Crandall Invitational
View Top 10 in These Events
View More Events
Womens Top Athletes
100m
12
London Tucker
11.48
(5.9)
PR
TX
Burleson Centennial
Mar 16
U of North Texas Bill Schmidt Classic
200m
10
Peace Ese
23.08
PR
TX
Georgetown East View
Mar 08
Georgetown Eagle Relays
400m
12
LaMiaya Henderson
55.89
PR
TX
Hallsville
Mar 08
Longview Lobo Relays
800m
11
Hailey Johnson
2:11.78
PR
TX
Lake Creek
Mar 02
Texas A&M Bluebonnet HS Invitational
1600m
12
Delaney Ulrich
4:58.38
PR
Unattached
Mar 16
Texas Distance Festival
3200m
10
Elizabeth Leachman
9:43.74
PR
TX
Boerne Champion
Feb 15
Boerne Greyhound Relays
100mH-33"
11
Kailyn Head
13.87
(1.8)
TX
Denton Ryan
Mar 16
U of North Texas Bill Schmidt Classic
300mH-30"
11
Laila Payne
43.43
TX
Houston Carnegie Vanguard
Mar 16
Texas Southern University Relays
4x100m
Relay Team
45.69
TX
Lancaster
Feb 24
DeSoto Nike Invitational
4x200m-
Relay Team
1:38.63
TX
Lancaster
Mar 02
Texas A&M Bluebonnet HS Invitational
4x400m
Relay Team
3:51.56
TX
Red Oak
Feb 24
DeSoto Nike Invitational
4x800m
Relay Team
9:18.91
TX
Lake Creek
Mar 02
Texas A&M Bluebonnet HS Invitational
Shot-4kg
12
Lauren StPeters
48' 1
PR
TX
Aledo
Mar 01
Justin Northwest Texan Invitational
Discus-1kg
12
Lauren StPeters
172' 4
PR
TX
Aledo
Mar 01
Justin Northwest Texan Invitational
HJ
10
Olivia Gardner
5' 10
PR
TX
El Paso Chapin
Feb 24
Chapin Invitational
PV
12
Madison Snody
12' 8
PR
TX
Gregory-Portland
Feb 15
Gregory-Portland Wildcat Relays
LJ
12
London Tucker
19' 8.25
(2.2)
TX
Burleson Centennial
Mar 02
Texas A&M Bluebonnet HS Invitational
TJ
11
Lily Muzzy
41' 2.5
PR
TX
Georgetown
Mar 08
Georgetown Eagle Relays
View Top 10 in These Events
View More Events
Standard Performance Lists
5A - All
Region 1
Region 2
Region 3
Region 4
Custom Performance Lists
None have been requested. Would you like one?
Request a new Custom List
Sports Association Website