Maine
High School
2024 Outdoor Track & Field
Season:
2024 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Switch to
Meet List
Teams
Men's
Top Athletes
Women's
Top Athletes
Performance Lists
Lists
Maine
Rankings
/
/
Swipe to view all teams
A
Camden Hills Regional
Kennebunk
Waynflete
East
Bangor
Brunswick
Edward Little
Hampden Academy
Lewiston
Messalonskee
Mt Ararat
Oxford Hills
Skowhegan Area
West
Biddeford
Bonny Eagle
Cheverus
Deering
Falmouth
Gorham
Marshwood
Massabesic
Noble
Portland
Sanford
Scarborough
South Portland
Thornton Academy
Westbrook
Windham
B
Brewer
Caribou
Cony
Maine Central Institute
Mt Blue
East
Belfast Area
Ellsworth
Erskine Academy
Foxcroft Academy
Gardiner Area
Hermon
John Bapst Memorial
Lawrence
Medomak Valley
Mount Desert Island
Nokomis Regional
Oceanside
Old Town
Presque Isle
Waterville
West
Cape Elizabeth
Freeport
Fryeburg Academy
Gray-New Gloucester
Greely
Lake Region
Leavitt Area
Lincoln Academy
Morse
Poland Regional
Yarmouth
York
C
Buckfield Senior
Foxcroft Academy
Gould Academy
Greater Portland Christian
Hodgdon
Limestone Community/MSSM
Madawaska
Maine Central Institute
Maine Coast Waldorf
Mt View
Oak Hill
Penobscot Christian
Penobscot Valley
Spruce Mountain
Wells
Winslow
East
Bangor Christian
Bucksport
Calais
Central
Dexter Regional
Fort Fairfield
Fort Kent Community
George Stevens
Greater Houlton Christian Acad
Greenville
Houlton
Mattanawcook Academy
Narraguagus
North Haven Community
Orono
Penquis Valley
Piscataquis Community
Searsport District Senior
Sumner Memorial
Vinalhaven
Washburn District
Washington Academy
West
Boothbay Region
Carrabec
Dirigo
Hall-Dale
Kents Hill
Lisbon
Madison Area Memorial
Maranacook Community
Monmouth Academy
Mountain Valley
Mt Abram Regional
North Yarmouth Academy
Old Orchard Beach
Richmond
Robert W Traip
Sacopee Valley
Seacoast Christian
St Dominic Regional
Telstar Regional
Winthrop
Wiscasset
Active Uncategorized Teams in Maine
Chop Point
Dexter Southfield
Governor Baxter School for the Deaf
Hebron Academy
Hyde
Islesboro Central
Jonesport-Beals
Southern Aroostook
Can't find your team?
Coaches
, help update team classifications
Mens Top Athletes
100m
12
Logan Walton
10.81
PR
ME
Fryeburg Academy
Apr 26
Cape Elizabeth HS Meet
200m
12
Logan Walton
22.18
PR
ME
Fryeburg Academy
Apr 26
Cape Elizabeth HS Meet
400m
12
Joseph Richards
50.27
PR
ME
Winslow
Apr 26
Lewiston Meet #1
800m
12
Kaleb Colson
1:55.35
ME
Sumner Memorial
May 02
Orono Meet #1
1600m
12
William Hileman
4:29.74
PR
ME
Bucksport
Apr 26
Bucksport Meet #1
1600m RW
12
Rowan McDonald
6:57.94
PR
ME
Bonny Eagle
May 01
Deering HS Home Meet
3200m
11
Sam Laverdiere
9:35.73
PR
ME
Lake Region
Apr 26
York
110mH-39"
12
Gavin Landry
15.10
PR
ME
Westbrook
May 02
KENNEBUNK-SCARBOROUGH-WESTBROOK@NOBLE
300mH-36"
11
Arnaud Sioho
40.39
PR
ME
South Portland
May 07
Falmouth Meet #1
4x100m
Josue Luis
Ahmed Abdow
Cameron Harris
Josia Katroli
44.03
ME
Lewiston
Apr 26
Lewiston Meet #1
4x400m
Relay Team
3:36.47
ME
Portland
Apr 24
SMAA: Gorham, Noble @ Portland
4x800m
Relay Team
8:36.31
ME
John Bapst Memorial
May 04
Old Town Meet #2
Shot-12lb
11
Ryker Paradis
54' 1
PR
ME
Lewiston
Apr 26
Lewiston Meet #1
Discus-1.6kg
12
Tucker Walker
159' 4
PR
ME
Sanford
May 07
Falmouth Meet #1
Javelin-800g
12
Owen Booker
176' 0
PR
ME
Lisbon
May 04
MOUNTAIN VALLEY CONFERENCE MEET
HJ
11
Stephen Pierre
6' 5
PR
ME
Leavitt Area
May 03
Mt. Ararat Meet #2
PV
10
Bryce Holden
13' 9
PR
ME
Mt Ararat
May 03
Mt. Ararat Meet #2
LJ
11
Arnaud Sioho
22' 9.75
PR
ME
South Portland
May 07
Falmouth Meet #1
TJ
11
Arnaud Sioho
45' 8
PR
ME
South Portland
May 07
Falmouth Meet #1
View Top 10 in These Events
View More Events
Womens Top Athletes
100m
11
Emerson Flaker
12.42
ME
Scarborough
May 02
KENNEBUNK-SCARBOROUGH-WESTBROOK@NOBLE
200m
11
Emerson Flaker
25.75
PR
ME
Scarborough
May 04
Phillips Exeter Cluster Meet
400m
11
Emerson Flaker
57.99
ME
Scarborough
May 08
Scarborough Meet #1
800m
11
Samantha Moore
2:18.25
PR
ME
Portland
Apr 24
SMAA: Gorham, Noble @ Portland
1600m
12
Cary Drake
5:01.31
ME
York
Apr 26
York
1600m RW
10
Maya Boyington
8:03.67
ME
Orono
Apr 17
Brewer Meet #1
3200m
11
Teanne Ewings
10:42.75
PR
ME
Houlton
May 04
PVC Week 3 - Presque Isle HS
100mH-33"
12
Makennna Drouin
15.46
ME
Lewiston
Apr 18
Winslow Meet
300mH-30"
12
Makennna Drouin
47.47
ME
Lewiston
Apr 26
Lewiston Meet #1
4x100m
Relay Team
50.71
ME
Scarborough
May 02
KENNEBUNK-SCARBOROUGH-WESTBROOK@NOBLE
4x400m
Relay Team
4:12.49
ME
Hampden Academy
May 03
Hampden Meet #2
4x800m
Relay Team
10:02.63
ME
Scarborough
May 02
KENNEBUNK-SCARBOROUGH-WESTBROOK@NOBLE
Shot-4kg
12
Ruby Prentiss
39' 11.75
PR
ME
Falmouth
May 07
Falmouth Meet #1
Discus-1kg
12
Samantha Gaudet
129' 7
PR
ME
Falmouth
May 07
Falmouth Meet #1
Javelin-600g
12
Ellie Leech
129' 0
PR
ME
Seacoast Christian
Apr 20
MAISAD Meet #3 @ Hyde
HJ
12
Sarah Moore
5' 5
ME
North Yarmouth Academy
May 07
FRYEBURG-LAKE REGION-NYA/MCW-ST DOMS@ CAPE
10
Isabella Harmon
5' 5
PR
ME
Scarborough
May 02
KENNEBUNK-SCARBOROUGH-WESTBROOK@NOBLE
11
Anneliese Collin
5' 5
PR
ME
Portland
May 07
Cheverus Home Meet
PV
10
Isabella Harmon
10' 0
ME
Scarborough
May 08
Scarborough Meet #1
11
Kessa Benner
10' 0
PR
ME
Freeport
May 03
GRAY NG-YARMOUTH-OLD ORCHARD @FREEPORT
LJ
12
Sarah Moore
17' 11.75
ME
North Yarmouth Academy
May 07
FRYEBURG-LAKE REGION-NYA/MCW-ST DOMS@ CAPE
TJ
12
Sarah Moore
36' 4.5
ME
North Yarmouth Academy
May 03
NYA-SEACOAST-FRY-ST DOM @ WELLS
View Top 10 in These Events
View More Events
Standard Performance Lists
Maine - All
A
B
C
Custom Performance Lists
Deaf High Schools
EMITL
KVAC
KVAC Class A
KVAC Class B
MVC
New England States
SMAA
WMC
Request a new Custom List
Sports Association Website
Sub5 Track Club