Team Results Management

Meet Info

Highlighter is active, an entry to highlight.

100 Meters  Varsity - Finals

12Josh Kegler11.16hRiverside
2.11Harvey Vrljic11.69h PRLong Creek
3rd11Nate Dick11.8hStanfield
10Darcy Staples11.94hArlington
12Brad Zizilas12.17hSouth Wasco County
11Francisco Torres12.5hThe Dalles
12Ian Lower12.55hPine Eagle
DNP10Edgar Ibarra12.7hStanfield
12Colby Weedman12.80hSherman
9Brady Anthony12.82h SRImbler
9Kirk Nunnery12.88hRiverside
9Erik Lisle12.97h SRPine Eagle
12Carlos Medina13.1hThe Dalles
11Ivan Koyoc13.18h PRCascade Locks
10Justin Forman13.12h PRPowder Valley
11Wang Lee13.86hLong Creek
9Richard Lowes14.7hSouth Wasco County
9Matthew Earl16.99hSherman
 

200 Meters  Varsity - Finals

1.12Josh Kegler22.41hRiverside
2.10Kelly Thompson23.07h SRIone
3.12John Bartell23.18h PRImbler
5th11Nate Dick23.55hStanfield
4.11Sterling Horn23.66hGrant Union
11Francisco Alvarez23.8h PRThe Dalles
7th12Todd Baxter23.96h PRPowder Valley
8.11Harvey Vrljic24.06h PRLong Creek
11Arden Perkins24.2h PRPowder Valley
10Sam Perez24.5h PRThe Dalles
10Edgar Ibarra24.9h PRStanfield
11Scott Garrelts25.0h PRArlington
10Evan Kaseberg25.15h PRSherman
9Aaron Dove25.48hSouth Wasco County
11Jakub Zavodny25.65hLong Creek
12Brad Zizilas26.06hSouth Wasco County
10Brady Lindsay26.16h PRPine Eagle
9Jared Beatty27.04h SRRiverside
10Brad Lindsay27.68hPine Eagle
 

400 Meters  Varsity - Finals

1.10Kelly Thompson52.33hIone
3rd11Dustin Cloud53.15hMitchell
5th10Evan Kaseberg54.78hSherman
12Jake Goebel56.84hWallowa
11Aaron Delveaux57.0hHeppner
10Tyler Froemming57.60h PRSouth Wasco County
11Brad Hansell57.8hThe Dalles
10Amado Velador58.6hThe Dalles
11Brad Casch58.6h PRPine Eagle
11Joong Guen Lee59h PRArlington
11Jakub Zavodny59.96hLong Creek
-Anothney Clayton60.0h PRGriswold
11Trevor Baros60.03hStanfield
9Aaron Dove60.75hSouth Wasco County
10Marcus Smithe61.51hImbler
9Phillip Roberts62h PRPine Eagle
11Chris Whitley62.80h PRSherman
9Drew Prindle64.35hRiverside
11Wang Lee1:07.32hLong Creek
11Kevin Hopson68hPowder Valley
 

800 Meters  Varsity - Finals

1.11Josh Arnall2:05.30hGrant Union
2nd12Nick Johnson2:06h PRWallowa
4th11Matthew Kaseberg2:08.26hSherman
12Walter Cahail2:11hArlington
12Brendan O'Halloran2:11.7hThe Dalles
7.9Caleb Sturgill2:11.90hGrant Union
9Brendan McElligott2:13hHeppner
11Ben Corley2:14.74hLong Creek
10Andy Gardipee2:15.6h PRThe Dalles
10Chad Blackburn2:17h SRStanfield
12Scott Donovan2:18.15hRiverside
9Cody Millhouse2:28:8h PRPine Eagle
10Marcus Smithe2:29h SRImbler
9Richard Lowes2:30.33h SRSouth Wasco County
9Richard Lowes2:32hSouth Wasco County
11Freddie Meyer2:32.86hLong Creek
10Joe Nolin2:33hCascade Locks
9Robbie Hinckley2:35:54hSouth Wasco County
11Benz Thippatachoke2:38.81hRiverside
11Chris Whitley2:41.07hSherman
9David DeMarre2:50hPowder Valley
 

1500 Meters  Varsity - Finals

1.12John Bartell4:26.32hImbler
2.11Ben Snell4:27hSpray
3.11Ben Corley4:34.68hLong Creek
10Jose Casner4:36.5h SRThe Dalles
5.11Ben Sundermeier4:36.94h PRGrant Union
10Chad Blackburn4:42hStanfield
11Nathan Winsor4:43.0hThe Dalles
11Terry Wycoff4:49hStanfield
11Freddie Meyer4:59.85hLong Creek
10Paul Francis5:10.90hSherman
12Tyrel Proctor5:11h PRArlington
10Joe Nolin5:22h PRCascade Locks
9David DeMarre5:33.41hPowder Valley
9Emmet Read5:40.70h PRSherman
 

3000 Meters  Varsity - Finals

10Sean Dahlberg9:50.2hThe Dalles
10Jose Casner9:55.8hThe Dalles
3.11Ben Sundermeier9:55.78h PRGrant Union
4.11Jessie Baney10:44.44h PRSouth Wasco County
11Terry Wycoff10:52hStanfield
6.11Justin Thomas11:42:48hDufur
8th10Paul Francis12:35.79hSherman
9Emmet Read13:38.91hSherman
11Ivan Koyoc13:53h PRCascade Locks
 

110m Hurdles - 39"  Varsity - Finals

11Guillermo Calvillo16.13h PRRiverside
2nd11Dustin Cloud16.25hMitchell
3.9Jakob Maurer17.4hUmatilla
8th11Dustin Byers18.16hWallowa
6.10Denny Cline18.25hImbler
10Jason Cook18.34hStanfield
11Tyrel Wilson18.92h SRPine Eagle
10Trent Despain19.7hThe Dalles
10Jeff Espeland19.76hSouth Wasco County
9Myles Shafer20.96hSherman
9Nicholas Coles22.04hSherman
 

300m Hurdles - 36"  Varsity - Finals

1.10Stephen Kresse43.58hSouth Wasco County
2nd11Dustin Cloud44.29hMitchell
3.10Denny Cline45.21hImbler
5th11Dustin Byers46.5hWallowa
6.10Matt Filarski46.58hRiverside
10Jason Cook47.20hStanfield
8.9Jakob Maurer48.12hUmatilla
9Don Arthur49.2hThe Dalles
10Jeff Espeland50.8hSouth Wasco County
9Myles Shafer50.94hSherman
9Nicholas Coles54.88h SRSherman
12Nemanja Nidzovic54.83h PRArlington
11Tyrel Wilson55.4hPine Eagle
 

4x100 Relay  Varsity - Finals

1st-Relay Team 46.36hStanfield
2.-Relay Team 46.55hUmatilla
3.-Relay Team 47.05hGrant Union
-Relay Team 47.2hThe Dalles
5.-Adam Wheeling
Brady Anthony
Denny Cline
John Bartell
47.93hImbler
-Relay Team 48.11hArlington
-Relay Team 48.5hPowder Valley
7.-Relay Team 48.50hLong Creek
-Relay Team 48.64hHeppner
-Relay Team 48.7hSpray
-Relay Team 48.88hSouth Wasco County
-Relay Team 48.87hPine Eagle
-Alex Meyers
Evan Kaseberg
Colby Weedman
Matthew Kaseberg
49.26hSherman
-Relay Team 52.24hRiverside
 

4x400 Relay  Varsity - Finals

2.-Tyler Froemming
Blake Chastain
Nelson Hernandez
Stephen Kresse
3:47.77hSouth Wasco County
-Relay Team 3:48.3hThe Dalles
4th-Myles Shafer
Colby Weedman
Matthew Kaseberg
Evan Kaseberg
3:55.59hSherman
5.-Relay Team 3:55.8hUmatilla
6th-Relay Team 3:57:28hPine Eagle
-Relay Team 4:00hArlington
8.-Marcus Smithe
Corbin Hohstadt
Denny Cline
John Bartell
4:01.54hImbler
-Relay Team 4:06hStanfield
 

Shot Put - 12lb  Varsity - Finals

1st12Todd Baxter47'0.5Powder Valley
2nd12Tim Misener43' 6Mitchell
3.10Dan Long40'9.5"Ione
12Michael Sallee38.5Arlington
12Jeff Jenkins37'9Riverside
10Clint Moore37'3.25Sherman
10Jason Flemmer36'11Stanfield
11Tim Asher36' PRSpray
9Aaron Hendricks33'10Riverside
11Erik Lane33'2" PRCascade Locks
10Stephen Willits33'0.5Powder Valley
12Mark vonBorstel31'10"Sherman
10Corbin Hohstadt30'7Imbler
9Chris Taylor30'4.5"Cascade Locks
10Kasey McKenzie30'1Wallowa
9David Willits28'Powder Valley
10Sergio Carillo26'5Stanfield
9Erik Lisle26'4Pine Eagle
9Adam Wheeling22'3Imbler
9Liberty O'Dell18'.5Pine Eagle
 

Discus - 1.6kg  Varsity - Finals

1st12Todd Baxter136'0.5Powder Valley
2nd12Tim Misener126' 1Mitchell
3rd10Clint Moore124'2Sherman
6.9Irving Macias106'7 SRUmatilla
10Jason Flemmer102'11Stanfield
12Patrick Silveira98'6"Wallowa
12Jake Goebel97'3Wallowa
10Corbin Hohstadt93'Imbler
10Ryan Starr92'Spray
11Sean Myers89'6Stanfield
11Erik Lane87'9.5"Cascade Locks
12Mark vonBorstel86'0.5Sherman
11Wyatt Miller85'Spray
9Aaron Hendricks83'5Riverside
9David Willits80'7Powder Valley
9Phillip Roberts76'9.5Pine Eagle
11David Stephens75'6.5Riverside
9Kevin Sturtevant49'6Imbler
9Liberty O'Dell45'Pine Eagle
 

Javelin - 800g  Varsity - Finals

12Scott Donovan156'5.5Riverside
2nd10Jason Flemmer140'10Stanfield
9Don Arthur130'The Dalles
7.12Travis Brown124'4.5"Long Creek
8th11Chris Whitley124'2Sherman
11Tim Hale120'The Dalles
10Stephen Willits117'6Powder Valley
10Ryan Starr116'Spray
11Scott Garrelts113.Arlington
10Clint Moore108'3Sherman
9T.J. Crane107'11 PRPine Eagle
11David Stephens100'5Riverside
11Sean Myers99'6Stanfield
9Adam Wheeling93'1Imbler
10Brad Lindsay88'8Pine Eagle
9David Willits80'42Powder Valley
9Kevin Sturtevant82'6Imbler
 

High Jump  Varsity - Finals

1.12Jeremy Parker6'2Griswold
3rd11Dustin Cloud5' 10Mitchell
10Matt Filarski5'8Riverside
9Robert Turner5'6Riverside
10Clint Moore5'4Sherman
12Kevin Brandt5'2"Arlington
9Phillip Roberts5' PRPine Eagle
 

Long Jump  Varsity - Finals

1.12Jeremy Parker20'4Griswold
11Guillermo Calvillo19'1.5Riverside
4.12Travis Frazier18'5"Spray
11Francisco Alvarez18'The Dalles
7.11Trevor Jensen17'8"Umatilla
8.9T.J. Crane17'4.25Pine Eagle
9Kirk Nunnery17'2.75Riverside
-Anothney Clayton16'9 SRGriswold
11Joon Han15'9.75" PRLong Creek
9Nicholas Coles15'8.25Sherman
9Joey Lick15'6The Dalles
10Justin Forman15'2 PRPowder Valley
10Joe Nolin14'10" PRCascade Locks
11Ivan Koyoc14'4" PRCascade Locks
10Alex Meyers14'1.75Sherman
11Daniel Ramirez13'2.5"Long Creek
 

Triple Jump  Varsity - Finals

1.12Jeremy Parker42'7Griswold
2.12Travis Frazier40'4 PRSpray
3.11Wyatt Miller37'11"Spray
9Drew Van Cleave37'4Heppner
12Brendan O'Halloran37'1The Dalles
6.9Uriel Aparicio36'3Umatilla
8.9Kirk Nunnery35'.5Riverside
9Robert Turner34'9.75Riverside
12Michael Sallee34'8"Arlington
10Jason Cook34'6Stanfield
10Corbin Hohstadt34'2Imbler
3rd10Kasey McKenzie32'7Wallowa
12Tyrel Proctor32.5 PRArlington
11Joon Han32'4.5" PRLong Creek