View Athletic.net Ad Free

District 2 Hypothetical XC Meet 5,000 Meters

Check out the imaginary results for what would happen if all the athletes in the top 75 teams from District 2 competed head to head and every athlete ran their season best times!
132East Linn Christian, OR - Team Time (1st 5) 1:26:08.5 | Spread (1st 5) 1:42.8
1, 4, 6, 7, 14, (35)
Jamin Hooley, Josh Miner, Michael Whitehead, Orin Osborne, Donny Arndt, (Wesley Anderson)
16:20.6, 17:02.4, 17:19.9, 17:22.2, 18:03.4, (19:56.2)
252Kennedy, OR - Team Time (1st 5) 1:28:19.8 | Spread (1st 5) 2:28.8
2, 3, 8, 16, 23, (26), (48)
Dalton Susee, Adrian Parra, Noe Jines, John Savage, Brent Lang, (Kyle Kinyon), (Victor Garcia)
16:31.4, 16:56.2, 17:34.9, 18:17.1, 19:00.2, (19:16.0), (21:34.0)
3111Amity, OR - Team Time (1st 5) 1:34:35.5 | Spread (1st 5) 1:57.5
10, 21, 24, 27, 29, (34), (36)
Shane Miles, Chase Morrison, Jared Ojua, Charlie Gilpin, Jacob Riley, (Deryk Stearns), (Jordan Butler)
17:37.9, 18:52.7, 19:06.2, 19:23.3, 19:35.4, (19:46.8), (20:21.1)
4125Regis, OR - Team Time (1st 5) 1:35:55.1 | Spread (1st 5) 3:25.9
13, 15, 22, 28, 47, (49), (52)
Sam Nieslanik, Taylor Hill, David Haren, Ryan Hill, Zach Joyce, (Connor West), (Ethan Anderson)
17:56.3, 18:04.2, 18:57.4, 19:35.0, 21:22.2, (21:34.7), (21:56.5)
5126Central Linn, OR - Team Time (1st 5) 1:35:56.9 | Spread (1st 5) 3:00.4
9, 20, 25, 33, 39, (44)
Davin Glenn, Jordan Watkins, Ben Rist, James Gerber, Trevor Crowell, (Oliver Meyr)
17:37.6, 18:50.0, 19:07.7, 19:43.6, 20:38.0, (21:14.8)
6133Crosshill Christian, OR - Team Time (1st 5) 1:36:34.0 | Spread (1st 5) 3:39.0
5, 19, 31, 37, 41
Danny Schanz, David Brockman, Dalton Cubit, Jacob Harris, Matthew Gille
17:06.6, 18:38.2, 19:40.8, 20:22.8, 20:45.6
7175Nestucca, OR - Team Time (1st 5) 1:41:02.5 | Spread (1st 5) 4:07.4
11, 18, 45, 50, 51, (54), (55)
Bradley Shaw, Raymond Jackson-Cruz, Brady Stitt, Jordan Whittles, Aidan Case, (Isaak Welch), (Cody Fouche)
17:42.3, 18:29.8, 21:15.8, 21:44.9, 21:49.7, (22:28.5), (22:51.0)
8214St. John Bosco, OR - Team Time (1st 5) 1:46:51.9 | Spread (1st 5) 5:53.0
12, 30, 53, 59, 60
Hosea Catterall, Dominic Brophy, Mickey Walker, Jacob Schulz, Jacob Beebe
17:43.3, 19:37.5, 22:23.4, 23:31.4, 23:36.3
9238Willamina, OR - Team Time (1st 5) 1:49:17.9 | Spread (1st 5) 3:00.1
38, 40, 46, 56, 58
Cian Bailey-Saucey, Michael Reyes, Justin Fasana, Logan DiBetta, Chandler Allen
20:24.7, 20:43.2, 21:21.6, 23:23.6, 23:24.8
10253Western Mennonite, OR - Team Time (1st 5) 1:55:33.6 | Spread (1st 5) 8:26.6
17, 43, 62, 65, 66, (67)
James Stinson, Mihretabe Gizaw, Alex Martinez, Bob Garrett, Tyler Van Voorhis, (Coby Winters)
18:24.3, 20:58.2, 23:59.1, 25:21.1, 26:50.9, (26:53.5)
11255Sheridan, OR - Team Time (1st 5) 1:52:01.3 | Spread (1st 5) 4:32.0
32, 42, 57, 61, 63, (64), (68)
Payton James, Daniel Sandovol, Hunter Michaelson, Kyle Magness, Patrick Mueller, (Zack Monroe), (Silas Mueller)
19:42.1, 20:55.7, 23:24.3, 23:45.1, 24:14.1, (24:54.7), (34:08.0)