Team Results Management

4A Hypothetical XC Meet 5,000 Meters

Check out the imaginary results for what would happen if all the athletes in the top 75 teams from 4A competed head to head and every athlete ran their season best times!

Mens

147Laramie, WY - Team Time (1st 5) 1:21:04.6 | Spread (1st 5) 1:30.3
1, 2, 8, 11, 25, (32), (52)
Albert Steiner, Philip Henry, Liam McInroy, Derk Lyford, Mason Swingholm, (Jordan Tangeman), (Brendan Rucinski)
15:27.7, 15:45.1, 16:23.0, 16:30.8, 16:58.0, (17:07.7), (17:38.8)
271Jackson, WY - Team Time (1st 5) 1:22:43.7 | Spread (1st 5) 52.2
3, 6, 18, 20, 24, (26), (33)
Wyatt Sullivan, Matt Williams, Jack Cornish, Chris Denis, Mac Stayrk, (Christopher Galbraith), (Jackson Snell)
16:04.2, 16:11.8, 16:44.0, 16:47.3, 16:56.4, (16:59.7), (17:10.3)
379Sheridan, WY - Team Time (1st 5) 1:23:20.5 | Spread (1st 5) 18.4
10, 14, 15, 19, 21, (44), (55)
Alex Garber, Brian Gonda, Nathan Kessler, Garett Avery, David Standish, (Timothy Brown), (Branton Williams)
16:29.6, 16:36.8, 16:39.2, 16:46.9, 16:48.0, (17:28.1), (17:41.9)
4107Evanston Senior, WY - Team Time (1st 5) 1:23:45.4 | Spread (1st 5) 1:21.6
5, 7, 16, 37, 42, (60), (64)
Dawson Crofts, Weston Wiley, Tyrell Halladay, Bradshaw Haack, Garrett Berger, (Logan Hunt), (Samuel Trujillo)
16:04.4, 16:18.2, 16:41.4, 17:15.4, 17:26.0, (18:07.6), (18:27.5)
5128Natrona County, WY - Team Time (1st 5) 1:24:47.6 | Spread (1st 5) 48.5
13, 17, 28, 30, 40, (53), (57)
Sergio Martinez, Connor Etzelmiller, Kaeston Carothers, Mason Henry, Brennan Hagar, (Nate Yeadon), (Iven Pieper)
16:36.1, 16:42.0, 17:00.5, 17:04.4, 17:24.6, (17:38.9), (17:56.1)
6130Rock Springs, WY - Team Time (1st 5) 1:24:25.8 | Spread (1st 5) 1:27.1
4, 12, 31, 36, 47, (56), (59)
Parker Jones, David Medina, Jayson Caudell, Maricio Perez, Shane Ramsey, (Thomas Murphy), (Kolin McIrvin)
16:04.3, 16:30.9, 17:05.0, 17:14.2, 17:31.4, (17:43.1), (18:05.3)
7150Kelly Walsh, WY - Team Time (1st 5) 1:25:34.6 | Spread (1st 5) 1:47.1
9, 23, 27, 29, 62, (65), (67)
Josh Pierantoni, Caleb Nathan, Ethan Mesecher, Joshua Martin, Jarod Brownlow, (Cameron Wendling), (Kyson Miller)
16:24.9, 16:56.3, 17:00.0, 17:01.4, 18:12.0, (18:31.1), (18:46.7)
8187Green River, WY - Team Time (1st 5) 1:26:26.7 | Spread (1st 5) 40.2
22, 34, 41, 45, 45, (54), (78)
Brayden Kovick, Marcos Valerio, Christian Gayton, Drew Gibson, Tanner Adam, (Colton Minard), (Miles Moffat)
16:49.9, 17:11.3, 17:25.3, 17:30.1, 17:30.1, (17:41.5), (19:27.8)
9203Cheyenne Central, WY - Team Time (1st 5) 1:26:55.8 | Spread (1st 5) 17.8
35, 38, 39, 42, 49, (50), (58)
Austin Stephen, Dalton Stoddard, Colter Anderson, Joshua Broomfield, Trevor Stephen, (Ryan Leach), (Matthew Pacheco)
17:14.0, 17:21.0, 17:23.0, 17:26.0, 17:31.8, (17:33.8), (18:04.0)
10298Cheyenne East, WY - Team Time (1st 5) 1:31:04.4 | Spread (1st 5) 1:33.5
48, 51, 61, 66, 72, (73), (76)
Cameron Johnson, Jeremy Rief, Colton Best, Cactus Rogers, Jaden Bickell, (Kevin Milsap), (Sebastian Sutton)
17:31.5, 17:35.3, 18:10.0, 18:42.6, 19:05.0, (19:07.0), (19:17.9)
11359Thunder Basin, WY - Team Time (1st 5) 1:35:25.7 | Spread (1st 5) 1:25.7
63, 68, 69, 79, 80, (81), (82)
Zach Mansheim, Joey Jurewicz, Chris Caldwell, Jackson Zabel, Morgan Doherty, (David Gordon), (Caleb Schlekeway)
18:17.8, 18:51.4, 18:51.8, 19:41.2, 19:43.5, (19:45.9), (20:09.8)
12367Cheyenne South, WY - Team Time (1st 5) 1:35:56.5 | Spread (1st 5) 19.1
70, 71, 74, 75, 77, (84), (87)
Enrique Guzman, Kaleb Gissendanner, Julian Bustos, Ethan Mowery, Ethan Valentine, (Ryan Gissendanner), (Jason Giroux)
19:00.9, 19:03.1, 19:15.8, 19:16.7, 19:20.0, (20:19.4), (20:25.1)
13429Campbell County, WY - Team Time (1st 5) 1:47:56.5 | Spread (1st 5) 6:11.1
82, 84, 86, 88, 89, (90)
Brayden Almgren, Zane Younkin, Nate King, Skylar Massman, Reide Waldrop, (Ivan Sapien)
20:09.8, 20:19.4, 20:24.2, 20:42.2, 26:20.9, (26:22.2)

Womens

156Cheyenne Central, WY - Team Time (1st 5) 1:35:39.2 | Spread (1st 5) 2:22.8
2, 4, 11, 13, 26, (37), (44)
Aubrey Frentheway, Claudia Miller, Emma Brownell, Faith Meredith, Mckell Brenchley, (Jenna Goodrich), (Tessa Martino)
17:48.9, 18:37.0, 19:27.9, 19:33.7, 20:11.7, (20:40.2), (20:55.0)
272Laramie, WY - Team Time (1st 5) 1:36:30.2 | Spread (1st 5) 2:42.4
3, 5, 8, 21, 35, (47), (49)
Abigail Whitman, Emmy Johnson, Allison Dodds, Jayla Wulff, Marlena Meyer, (Isabel Arnold), (Kyleigh Bingham)
17:55.6, 18:38.6, 19:19.0, 19:59.0, 20:38.0, (20:58.4), (21:01.0)
3112Sheridan, WY - Team Time (1st 5) 1:40:05.9 | Spread (1st 5) 1:02.4
9, 21, 24, 29, 29, (43), (60)
Trinity Preston, Piper O'Dell, Kate Moran, McKinley Christopherson, Josie Fettig, (Sylvia Brown), (Katelin Rogaczewski)
19:19.6, 19:59.0, 20:03.3, 20:22.0, 20:22.0, (20:54.0), (21:45.2)
4113Rock Springs, WY - Team Time (1st 5) 1:39:53.6 | Spread (1st 5) 1:43.8
6, 12, 18, 38, 39, (54), (56)
Shaunti Longfellow, Hannah Shuler, Bailee Radakovich, Erin Poyer, Hanna Crockett, (Alex Riley), (Jenae Ramirez)
19:00.2, 19:32.0, 19:54.1, 20:43.3, 20:44.0, (21:06.5), (21:09.0)
5117Jackson, WY - Team Time (1st 5) 1:40:05.7 | Spread (1st 5) 1:44.8
7, 20, 23, 27, 40, (46), (50)
Andie Cornish, Parker Smith, Sienna Taylor, Rosalie Daval, Lily Brazil, (Natasha Muromcew), (Millie Peck)
19:02.3, 19:58.5, 20:00.8, 20:17.0, 20:47.1, (20:56.6), (21:03.6)
6119Evanston Senior, WY - Team Time (1st 5) 1:40:16.6 | Spread (1st 5) 1:32.2
10, 15, 16, 33, 45, (51), (55)
Heidi Barton, Brittany Barton, Reghan Worley, Lilly Williams, Quetzalli Penaloza, (Hadley Gebs), (Micah Harvey)
19:23.5, 19:44.7, 19:47.5, 20:25.2, 20:55.7, (21:06.0), (21:08.5)
7200Natrona County, WY - Team Time (1st 5) 1:43:35.5 | Spread (1st 5) 1:56.9
14, 17, 52, 58, 59, (61), (62)
Avery Potter, Madyson Willis, Caitlyn Daniels, Briana Hiser, Aubrey Searle, (Cristel Hand), (Shannon Jarrard)
19:37.4, 19:50.0, 21:06.3, 21:27.5, 21:34.3, (21:49.9), (21:53.7)
8224Kelly Walsh, WY - Team Time (1st 5) 1:45:23.3 | Spread (1st 5) 2:06.8
19, 28, 47, 64, 66, (67), (71)
Alize Munoz, Nya Farnsworth, Michaela Gromer, Julia Burrows, Emma Realing, (Lyndi Miller), (Jaden Brutsman)
19:58.3, 20:21.9, 20:58.4, 21:59.6, 22:05.1, (22:07.3), (22:15.3)
9248Thunder Basin, WY - Team Time (1st 5) 1:46:32.8 | Spread (1st 5) 2:16.7
32, 34, 36, 70, 76, (77), (80)
Meghan Hanson, Kezley Moore, Shae Klamm, Abby Geer, Jaclyn Mansheim, (Danielle Jones), (Saige Reed)
20:24.2, 20:34.8, 20:38.4, 22:14.5, 22:40.9, (22:45.1), (22:53.3)
10271Campbell County, WY - Team Time (1st 5) 1:47:07.0 | Spread (1st 5) 1:56.1
31, 41, 57, 69, 73, (75), (79)
Talon Pfiel, Chariti Ochoa, Madeleine Murphree, Catlynn Stewart, Rebecca Ash, (Josie DeStefano), (Sabra Tompkins)
20:22.6, 20:48.9, 21:25.3, 22:11.5, 22:18.7, (22:20.1), (22:46.5)
11303Cheyenne East, WY - Team Time (1st 5) 1:49:02.2 | Spread (1st 5) 6:13.3
1, 65, 72, 82, 83, (86), (90)
Mackenzie Marler, Emma Jacobsen, Maria Sandoval, Janissa Sandoval, Tiffany Aumiller, (Melanie Doughty), (Lizabeth Kidd)
17:37.7, 22:02.9, 22:16.8, 23:13.8, 23:51.0, (24:46.2), (29:18.0)
12319Green River, WY - Team Time (1st 5) 1:54:17.7 | Spread (1st 5) 5:21.0
24, 42, 78, 87, 88, (89)
Jade Arnell, Kaisa Arnell, Tayla Boyer, Skylee Gomez, Dezeray Wilson, (Jimena Campos)
20:03.3, 20:53.8, 22:45.9, 25:10.4, 25:24.3, (26:12.5)
13338Cheyenne South, WY - Team Time (1st 5) 1:50:30.7 | Spread (1st 5) 1:52.8
52, 63, 68, 74, 81, (84), (85)
Heather Green, Luchia Zuver, Shaelynn Martinez, Illana Putnam, Kaylyn Rollefson, (Kallianne Bliss), (Randalyn Keeney)
21:06.3, 21:57.6, 22:08.7, 22:19.0, 22:59.1, (24:05.7), (24:25.3)