View Athletic.net Ad Free

Georgia Hypothetical XC Meet 3,000 Meters

Check out the imaginary results for what would happen if all the athletes in the top 75 teams from Georgia competed head to head and every athlete ran their season best times!
155Walton Youth Track, GA - Team Time (1st 5) 57:16.7 | Spread (1st 5) 26.8
4, 8, 12, 14, 17, (31), (40)
Sam Comsudes, John Mitchell, Mason Wicks, Chase Fournier, John McNeely, (Robert Greblick), (Alexander Derenstein)
11:12.3, 11:23.3, 11:30.4, 11:31.6, 11:39.1, (11:52.4), (12:07.9)
280Alpha Crush Running Club, GA - Team Time (1st 5) 57:21.8 | Spread (1st 5) 1:08.0
2, 9, 19, 23, 27, (30), (35)
Thomas Latham, Loden Kohrman, Micah Villanueva, Andrew McCabe, Whittaker Donovan, (Caeden Yanis), (Grey Donner)
10:40.8 , 11:23.9, 11:41.7, 11:46.6, 11:48.8, (11:52.1), (11:59.4)
3131Peachtree City Flash, GA - Team Time (1st 5) 58:45.5 | Spread (1st 5) 1:30.2
3, 5, 34, 43, 46, (52), (56)
Clark Thompson, Bankson Roach, David Shedd, Mitchell Sellers, Brandon Will, (Nikhil Chikhliker), (Ethan Ruppert)
10:52.6, 11:16.2, 11:59.0, 12:14.9, 12:22.8, (12:33.1), (12:36.3)
4141Carrollton Track, GA - Team Time (1st 5) 59:29.7 | Spread (1st 5) 1:00.6
16, 20, 22, 25, 58, (68), (95)
Camp Jennings, Maddox Brackin, William Brackin, Maddox Brackin, Marcellus Talley, (Austin Crowder), (Grady Byrge)
11:36.3, 11:42.0, 11:46.2, 11:48.3, 12:36.9, (12:58.7), (13:28.4)
5178Jackrabbit Track & Field Clinic, GA - Team Time (1st 5) 1:00:15.3 | Spread (1st 5) 1:09.0
7, 33, 39, 49, 50, (66), (72)
Corbin Squires, Noah Towns, Alex Beasley, Chance Smith, Gabriel Rodriguez, (Ethan Haywood), (Paul Schlitz Jr.)
11:17.9, 11:57.8, 12:07.8, 12:24.9, 12:26.9, (12:53.9), (13:05.1)
6191Great Strides, GA - Team Time (1st 5) 1:00:52.5 | Spread (1st 5) 1:16.0
11, 18, 48, 53, 61, (62), (87)
Benjamin Winn, Cody Foster, Elijah Brown, Thomas Lichtenwalner, Zachary Nelson, (Grant Gibson), (Luke Vinson)
11:28.0, 11:40.5, 12:24.3, 12:35.7, 12:44.0, (12:47.1), (13:22.6)
7231Dekalb Trailblazers, GA - Team Time (1st 5) 1:01:41.6 | Spread (1st 5) 1:59.5
10, 28, 37, 64, 92, (94), (96)
Finnan LeBlanc, Lorenzo Puline, Pearce Becker, Locke Atwood, Drew Watkins, (Aaron Gerstle), (Evan Littlejohn)
11:27.2, 11:49.3, 12:07.0, 12:51.4, 13:26.7, (13:28.1), (13:31.8)
8249Etowah Youth Track, GA - Team Time (1st 5) 1:02:22.4 | Spread (1st 5) 1:36.5
13, 26, 67, 69, 74, (97), (99)
DJ Oakes, Bo Colpaert, Trent Ezell, Vladimir Vondrak, Caisen Futral, (Aaron Daniels), (Wanjohi Iruku)
11:31.5, 11:48.4, 12:55.0, 12:59.5, 13:08.0, (13:34.5), (13:38.9)
9250Jefferson Parks & Recreation, GA - Team Time (1st 5) 1:02:08.1 | Spread (1st 5) 1:22.2
29, 36, 47, 60, 78, (81), (88)
Logan Roberts, Triston Thomas, Jakub Cote, Elijah Avrett, James Rowell, (Harper Rowell), (Ollie Tinglehoff)
11:49.6, 12:01.9, 12:23.6, 12:41.2, 13:11.8, (13:14.2), (13:22.9)
10254Marietta Track, GA - Team Time (1st 5) 1:02:19.6 | Spread (1st 5) 1:37.0
24, 42, 45, 53, 90, (104), (112)
Gavin Brumbaugh, Alexander Albano, Davis Owens, Joseph Owens, Thatcher Whitehouse, (Lucas Fortenberry), (John White)
11:47.0, 12:12.4, 12:20.5, 12:35.7, 13:24.0, (14:16.7), (14:56.8)
11256Lassiter Junior Cross Country, GA - Team Time (1st 5) 1:02:28.7 | Spread (1st 5) 1:24.8
21, 38, 57, 63, 77, (79), (83)
Desmond Hoffman, Patrik Liska, Elijah Mathias, Mac Brune, Nathaniel Maetz, (Jay Murray), (Travis Grund)
11:46.1, 12:07.4, 12:36.8, 12:47.5, 13:10.9, (13:13.0), (13:16.5)
12272Sequoyah Youth Track, GA - Team Time (1st 5) 1:02:56.2 | Spread (1st 5) 1:53.8
6, 55, 65, 70, 76, (86), (113)
Graysen Turley, Christopher Scata, Chris Scata, Matthew Hopkins, Cashel Kremer, (Aiden Murphy), (Benjamin Kearns)
11:16.4, 12:35.8, 12:52.5, 13:01.3, 13:10.2, (13:19.9), (14:57.4)
13299River Ridge Youth Track, GA - Team Time (1st 5) 1:03:40.5 | Spread (1st 5) 4:11.9
1, 32, 51, 107, 108, (109), (110)
Ryan Sewczwicz, Brendan Maude, Carter Hansen, Grant Dahlhauser, Daniel Hughes, (Chase Harrington), (Nicholas Gordon)
10:18.4, 11:53.5, 12:28.8, 14:29.5, 14:30.3, (14:32.1), (14:39.5)
14369Cherokee Junior Warriors Track Club, GA - Team Time (1st 5) 1:14:19.4 | Spread (1st 5) 8:01.9
15, 41, 84, 114, 115
Seth Grogan, Grant Driscoll, Jacob NeSmith, Alex Watkins, Jacob Waller
11:34.2, 12:10.9, 13:17.5, 17:40.7, 19:36.1
15400Sirius Athletics, GA - Team Time (1st 5) 1:06:07.8 | Spread (1st 5) 1:30.5
44, 75, 82, 98, 101, (103), (106)
Tyler Patton, Isaac Barefoot-Archie, Samuel Cohen, Ethan Hogan, Caylem Best, (Malcolm Cohen), (Carter Whigham)
12:17.6, 13:08.7, 13:16.2, 13:37.2, 13:48.1, (13:57.9), (14:26.5)
16410DASH, GA - Team Time (1st 5) 1:06:56.8 | Spread (1st 5) 1:36.0
59, 71, 73, 102, 105
Syler Smith, Austin Dezwart, Jackson Barnett, Javier Silva, Alexander Keeton
12:40.9, 13:01.9, 13:05.7, 13:51.4, 14:16.9
17438Creekview Youth Track, GA - Team Time (1st 5) 1:06:45.5 | Spread (1st 5) 13.7
80, 85, 89, 91, 93, (100), (111)
Donovan Ball, Austin Hand, Michael Abdinoor, Luis Carreon, Troy Turner, (Logan Carr), (Gerardo Giannini)
13:13.1, 13:17.7, 13:23.0, 13:24.9, 13:26.8, (13:47.0), (14:48.5)