Team Results Management

Emerald City Hypothetical XC Meet 5,000 Meters

Check out the imaginary results for what would happen if all the athletes in the top 75 teams from Emerald City competed head to head and every athlete ran their season best times!

Mens

128Northwest, WA - Team Time (1st 5) 1:23:07.0 | Spread (1st 5) 2:14.2
1, 2, 3, 10, 12, (14), (18)
Graham Peet, Tibebu Proctor, Tamire Proctor, Alex Most, Graham Benedict, (Ian Greenwood), (Max Mondzac)
15:41.6, 15:52.0, 15:57.8, 17:39.8, 17:55.8, (18:05.9), (18:17.0)
239Overlake, WA - Team Time (1st 5) 1:27:05.8 | Spread (1st 5) 51.4
4, 7, 8, 9, 11, (19), (23)
Jack Toland, Cole Tsang, Kai McConnell, Spencer Arons, Tyler Strafford, (Nick Culbert), (Nolan Michaels)
16:51.0, 17:22.6, 17:32.1, 17:37.7, 17:42.4, (18:29.9), (18:36.9)
373Bush, WA - Team Time (1st 5) 1:30:16.1 | Spread (1st 5) 1:25.4
5, 13, 15, 16, 24, (37)
Tom Fahlman, Colin Wood, Ethan Widlansky, Eamon Oldridge, Oliver Dunn, (Alexander Waltner)
17:13.5, 18:03.2, 18:07.9, 18:12.6, 18:38.9, (25:09.2)
4120Bear Creek, WA - Team Time (1st 5) 1:34:17.5 | Spread (1st 5) 1:31.7
17, 21, 25, 26, 31, (33)
Sean Gallagher, JJ Finan, Ian Klimisch, Luke Poling, Matthew Gere, (Steven Dunn)
18:13.9, 18:32.7, 18:49.3, 18:56.0, 19:45.6, (20:25.8)
120University Prep, WA - Team Time (1st 5) 1:35:13.3 | Spread (1st 5) 2:27.3
6, 27, 28, 29, 30, (34), (35)
Nick Napier, Max Daley-Watson, Will Napier, Damon Hardwick, Ty Maider, (Michael Ollee), (Donovan Bown)
17:17.7, 19:17.5, 19:18.1, 19:35.0, 19:45.0, (20:36.3), (20:53.6)
6148Eastside Preparatory, WA - Team Time (1st 5) 1:45:14.2 | Spread (1st 5) 8:21.0
20, 22, 32, 36, 38, (39)
Jakob Salazar, Connor Sprague, Max Corman, Akshay Chalana, Ben Boyd, (Shirahn Pathy)
18:31.3, 18:34.6, 20:21.4, 20:54.6, 26:52.3, (32:14.0)

Womens

116Northwest, WA - Team Time (1st 5) 1:40:11.7 | Spread (1st 5) 1:06.3
1, 2, 3, 4, 6, (8), (14)
Hazel Carr, Isa Meyers, Julia Mitchell, Lydia Keefe Sampson, Molly McCammon, (Maddie McCann), (Lucia Rathbun)
19:27.9, 19:41.8, 20:03.0, 20:24.8, 20:34.2, (20:43.5), (22:09.7)
267Overlake, WA - Team Time (1st 5) 1:50:28.3 | Spread (1st 5) 1:03.2
10, 12, 13, 15, 17, (18), (23)
Peri Wallent, Lucie Lundquist, Hannah Sather, Maddie Home, Anjani Ludu, (Kate Parsons Proctor), (Talia Toland)
21:32.0, 21:58.1, 22:05.7, 22:17.3, 22:35.2, (22:43.0), (24:47.1)
388Seattle Academy, WA - Team Time (1st 5) 1:59:45.9 | Spread (1st 5) 10:25.4
5, 11, 20, 21, 31
Aliya Schenck, Shea Leibow, Evie Bellew, Heather McCormick, Sylvie Skene
20:32.4, 21:33.4, 23:20.7, 23:21.6, 30:57.8
492Bush, WA - Team Time (1st 5) 1:55:48.5 | Spread (1st 5) 5:29.1
9, 16, 19, 22, 26, (30)
Claire Fahlman, Julie Smith, Erin Mathieu, Sofia Tarczy-Hornoch, Blythe Schilperoort, (Sophie Miller)
20:48.4, 22:21.3, 22:44.7, 23:36.6, 26:17.5, (28:22.0)
5111Bear Creek, WA - Team Time (1st 5) 2:04:55.9 | Spread (1st 5) 6:24.9
7, 24, 25, 27, 28, (29)
Angela Tzen, Katherine Buckley, Emma Braden, Xinduo Xiong, Ranne Xiao, (Abigail Helm)
20:36.6, 25:15.7, 25:43.5, 26:18.6, 27:01.5, (27:35.0)