Michigan
High School
2014 Outdoor Track & Field
Season:
2014 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Switch to
Meet List
Teams
Men's
Top Athletes
Women's
Top Athletes
Performance Lists
Lists
Lower Peninsula
Rankings
/
/
Swipe to view all teams
Division 1
Region 1
FHC GR Forest Hills Central
GR Kenowa Hills
GR Northview
GR Ottawa Hills
GR Union
Grand Haven
Grandville
Greenville
Holland
Holland West Ottawa
Hudsonville
Jenison
Muskegon
Muskegon Mona Shores
Muskegon Reeths-Puffer
Rockford
Region 2
Battle Creek Central
BC Lakeview
Caledonia
East Kentwood
East Lansing
Grand Ledge
Holt
Kalamazoo Central
Kalamazoo Loy Norrix
Lansing Eastern
Lansing Everett
Lowell
Mattawan
Portage Central
Portage Northern
Wyoming
Region 3
Ann Arbor Huron
Ann Arbor Pioneer
Ann Arbor Skyline
Belleville
Dexter
Gibraltar Carlson
Jackson
Monroe
Saline
Southgate Anderson
Taylor Harry S Truman (Merged with JFK, 2018)
Taylor Kennedy (Merged with Truman, 2018)
Temperance Bedford
Woodhaven Brownstown
Ypsilanti Community
Ypsilanti Lincoln
Region 4
Allen Park
Canton
Dearborn
Dearborn Edsel Ford
Dearborn Fordson
Dearborn Heights Crestwood
Detroit Cody
Garden City
Lincoln Park
Livonia Churchill
Livonia Franklin
Plymouth
Salem
Wayne Memorial
Westland John Glenn
Wyandotte Roosevelt
Region 5
Berkley
Beverly Hills Groves
Birmingham Seaholm
Brother Rice
Detroit Mumford
Detroit Renaissance
Detroit U-D Jesuit
Farmington
Farmington Hills Mercy
FH Harrison (Closed June '19)
Livonia Stevenson
North Farmington
Oak Park
Royal Oak
Southfield Arts & Tech
Southfield-Lathrup (Closed 2016)
Region 6
Detroit Cass Tech
Detroit East English
Detroit Martin Luther King
Detroit Pershing
Detroit Southeastern Tech
Detroit Western International
Eastpointe
Grosse Pointe North
Grosse Pointe South
Lake Shore St. Clair Shores
Lakeview St. Clair Shores
Roseville
Warren Cousino
Warren DeLaSalle
Warren Woods Tower
Region 7
Brighton
Detroit Catholic Central
Fenton
Hartland
Highland-Milford
Howell
Northville
Novi
Pinckney
South Lyon
Walled Lake Central
Walled Lake Northern
Walled Lake Western
White Lake Lakeland
Region 8
Clinton Twp. Chippewa Valley
Fraser
Harrison Twp. L'Anse Creuse
Macomb Dakota
Macomb L'Anse Creuse North
New Baltimore Anchor Bay
Port Huron
Port Huron Northern
Sterling Heights
Sterling Heights Stevenson
Troy
Troy Athens
Utica
Utica Eisenhower
Utica Ford
Warren Mott
Region 9
Bloomfield Hills
Clarkston
Holly
Lake Orion
Ortonville Brandon
Oxford
Pontiac
Rochester
Rochester Adams
Rochester Hills Stoney Creek
Romeo
Waterford Kettering
Waterford Mott
West Bloomfield
Region 10
Alpena
Bay City Central
Bay City Western
Davison
Flint Carman-Ainsworth
Flint Kearsley
Flushing
Grand Blanc
Midland
Midland Dow
Okemos
Saginaw Heritage
Swartz Creek
TC West (Traverse City)
Traverse City Central
Division 2
Region 11
Allegan
Benton Harbor
Dowagiac Union
Edwardsburg
Niles
Otsego
Parchment
Paw Paw
Plainwell
South Haven
St. Joseph
Stevensville Lakeshore
Sturgis
Three Rivers
Vicksburg
Region 12
BC Harper Creek
BC Pennfield
Charlotte
Coldwater
Eaton Rapids
Hastings
Ionia
Jackson Northwest
Lake Odessa Lakewood
Marshall
Mason
Middleville Thornapple-Kellogg
Parma Western
Portland
Richland Gull Lake
Region 13
Adrian
Carleton Airport
Chelsea
Dearborn Divine Child
Dearborn Heights Annapolis
Dearborn Heights Robichaud
Flat Rock
Grosse Ile
Livonia Ladywood (Closed 2018)
Milan
Monroe Jefferson
New Boston Huron
Riverview
Romulus
Summit Academy North
Tecumseh
Trenton
Region 14
Center Line
Detroit Central
Detroit Cesar Chavez
Detroit Denby Tech Prep
Detroit Frederick Douglass
Detroit International Academy
Detroit Northwestern
Detroit Osborn
Harper Woods Chandler Park
Hazel Park
Melvindale
St. Clair Shores South Lake
Warren Fitzgerald
Warren Lincoln
Warren Regina
Region 15
Auburn Hills Avondale
Clarenceville
Clawson
Cranbrook Kingswood
Detroit Country Day
Detroit Henry Ford
Ferndale
Madison Heights Lamphere
Marian (Bloomfield Hills)
Orchard Lake St. Mary's
Pontiac Notre Dame Prep
Redford Thurston
Redford Union
South Lyon East
Region 16
Corunna
DeWitt
Flint Northwestern Academy (Closed 2018)
Flint Southwestern Academy
Fowlerville
Haslett
Lake Fenton
Lansing Sexton
Lansing Waverly
Linden
Mt Morris
Ovid-Elsie
Owosso
St. Johns
Williamston
Region 17
Belding
Byron Center
Cedar Springs
Comstock Park
East Grand Rapids
FHE Ada Forest Hills Eastern
FHN GR Forest Hills Northern
GR Catholic Central
GR Christian
GR West Mich. Aviation
GR_South Christian
Grand River Prep
Howard City Tri-County
Wayland Union
Wyoming Godwin Heights
Wyoming Kelloggsville
Region 18
Allendale
Coopersville
Fremont
Fruitport
Grant
Hamilton
Holland Christian
Hudsonville Unity Christian
Ludington
Muskegon Orchard View
Sparta
Spring Lake
Whitehall
Zeeland East
Zeeland West
Region 19
Alma
Bay City John Glenn
Big Rapids
Cadillac
Cheboygan
Essexville Garber
Freeland
Gaylord
Midland Bullock Creek
Mount Pleasant
Ogemaw Heights
Petoskey
Remus Chippewa Hills
Saginaw
Saginaw Arthur Hill
Saginaw Swan Valley
Region 20
Algonac
Armada
Birch Run
Caro
Clio
Croswell-Lexington
Goodrich
Imlay City
Marine City
Marysville
North Branch
Richmond
St. Clair
Yale
Division 3
Region 21
Bangor
Berrien Springs
Bridgman
Bronson
Buchanan
Coloma
Comstock
Constantine
Galesburg-Augusta
Hartford
Kalamazoo Hackett
Lawton
Niles Brandywine
Schoolcraft
Watervliet
Region 22
Addison
Brooklyn Columbia Central
East Jackson
Grass Lake
Hanover-Horton
Hillsdale
Jackson Lumen Christi
Jonesville
Michigan Center
Napoleon
Onsted
Quincy
Springport
Union City
Vandercook Lake
Region 23
Adrian Madison
Allen Park Cabrini
Ann Arbor Fr Gabriel Richard
Ann Arbor Greenhills
Blissfield
Clinton
Dearborn Advanced Technology
Dundee
Ecorse
Erie Mason
Ida
Manchester
Monroe St. Mary CC
Riverview Gabriel Richard
Whitmore Lake
Willow Run (Closed 2013)
Region 24
Clintondale
Detroit Community
Detroit Consortium
Detroit Edison PSA
Detroit University Prep
Harper Woods
Highland Park Renaissance (closed 2015)
Macomb Lutheran North
Madison
Madison Heights Bishop Foley
Mt Clemens
New Haven
Plymouth Educational Center
Pontiac Academy for Excellence
Rochester Hills Lutheran NW
Southfield Bradford Academy
University Prep Science & Math
Warren Michigan Collegiate
Region 25
Bath
Byron
Carson City-Crystal
Chesaning
Dansville
Durand
Ithaca
Laingsburg
Lansing Catholic
Leslie
Montrose
Olivet
Perry
Pewamo-Westphalia
St. Charles
Stockbridge
Vermontville Maple Valley
Region 26
Delton-Kellogg
Fennville
GR NorthPointe Christian
GR Wellspring Prep
GR West Catholic
Grandville Calvin Christian
Holland Black River
Hopkins
Kent City
Ravenna
Saranac
Wyoming Lee
Wyoming Potter's House
Region 27
Bridgeport
Carrollton
Hart
Hemlock
Hesperia
Lakeview
Montague
Morley-Stanwood
Newaygo
Saginaw Nouvel
Saginaw Valley Lutheran
Shelby
Shepherd
St. Louis
Stanton Central Montcalm
Region 28
Beaverton
Clare
Farwell
Gladwin
Harrison
LeRoy Pine River
Mason County Central
Oscoda
Pinconning
Reed City
Sanford-Meridian
Standish Sterling
Tawas
Whittemore-Prescott
Region 29
Almont
Bad Axe
Burton-Bendle
Capac
Cass City
EPBP Laker
Flint Beecher
Flint Powers Catholic
Frankenmuth
Hamady
Marlette
Millington
Otisville LakeVille
Reese
Sandusky
Vassar
Region 30
Benzie Central
Boyne City
Charlevoix
East Jordan
Elk Rapids
Grayling
Harbor Springs
Houghton Lake
Kalkaska
Kingsley
Lake City
Manistee
McBain
Roscommon
Suttons Bay
Division 4
Detroit Cornerstone Health & Tech
Grand Rapids Ellington
Region 31
Athens
Bellevue
Cassopolis Ross Beatty
Centreville
Climax-Scotts
Colon
Concord
Eau Claire
Homer
Jackson Christian
Litchfield
Marshall Academy
Mendon
Tekonsha
White Pigeon
Region 32
Adrian Lenawee Christian
Britton Deerfield
Camden-Frontier
Hillsdale Academy
Hillsdale Will Carleton
Hudson
Monroe Meadow Montessori
Morenci
Newport Lutheran South (Closed 6/2016)
Ottawa Lake-Whiteford
Petersburg-Summerfield
Pittsford
Reading
Sand Creek
Waldron
Region 33
Birmingham Roeper
Detroit Allen Academy (Closed 2016)
Detroit Cristo Rey
Detroit Loyola
Detroit Winans Academy
Harper Woods-HEART Academy
Hope Christian Academy
Lutheran HS Westland
Melvindale Academy for Business and Tech
Novi Christian Academy
Plymouth Christian Academy
Royal Oak Shrine
Southfield Christian
Sterling Heights Parkway
Taylor Trillium Academy
University Liggett
Region 34
Benton Harbor Countryside
Benton Harbor DREAM Academy
Bloomingdale
Covert
Decatur
Gobles
Kalamazoo Christian
Kalamazoo Phoenix
Lawrence
Marcellus
Martin
New Buffalo
St Philip Catholic Central
St. Joseph Our Lady of the Lake Catholic
Three Oaks River Valley
Watervliet Grace Christian
Region 35
Baldwin
Big Rapids Crossroads Academy
Evart
Fruitport Calvary Christian
Holton
Hudsonville Freedom Christian (Closed)
Mason County Eastern
Muskegon Catholic Central
Muskegon Heights
Muskegon Western Mich. Christian
North Muskegon
Pentwater
Saugatuck
Walkerville
White Cloud
Region 36
Auburn Hills Oakland Christian
Bentley
Burton Atherton
Fowler
Genesee
International Academy of Flint
Lansing Christian
Michigan School for the Deaf
Morrice
New Lothrop
Portland St. Patrick
Potterville
Saginaw Arts and Sciences
Waterford Our Lady
Webberville
Region 37
Austin Catholic
Brown City
Carsonville-Port Sanilac
Caseville
Deckerville
Dryden
Harbor Beach
Kingston
Marine City Cardinal Mooney
North Huron
Peck
Port Hope Community
Ubly
Region 38
Akron-Fairgrove
AuGres-Sims
Beal City
Breckenridge
Buena Vista (Closed 2013)
Coleman
Fulton
Mayville
Merrill
Montabella
Mt. Pleasant Sacred Heart
Saginaw Michigan Lutheran Seminary
Unionville-Sebewaing
Vestaburg
Region 39
Bellaire
Brethren
Buckley
Central Lake / Ellsworth
Ellsworth
Forest Area
Frankfort
Grand Traverse Academy
Mancelona
Manistee Catholic
Manton
Maple City Glen Lake
Mesick
Onekama
Traverse City St. Francis
Region 40
Fairview
Gaylord St. Mary
Hale
Hillman
Indian River Inland Lakes
Johannesburg-Lewiston
Lincoln-Alcona
Marion
McBain Northern Michigan Christian
Mio Ausable
Onaway
Pellston
Posen
Rogers City
Upper Peninsula
Rankings
/
/
Swipe to view all teams
Division 1
Region 41
Escanaba
Gladstone
Marquette
Menominee
Sault Ste. Marie
Region 42
Calumet
Gwinn
Houghton
Kingsford
Negaunee
Division 2
Region 43
Hancock
Ironwood
Ishpeming
Ishpeming Westwood
L'Anse
West Iron County
Region 44
Iron Mountain
Manistique
Newberry
Norway
St. Ignace
Division 3
Region 45
Brimley
Cedarville
De Tour
Kinross Maplewood Baptist Academy
Mackinac Island Public
Paradise-Whitefish Township
Pickford
Rudyard
Region 46
Big Bay De Noc
Eben Jct. Superior Central
Engadine
Munising
Rapid River
Republic-Michigamme
Rock Mid-Peninsula
Region 47
Bessemer
Chassell
Dollar Bay
Ewen-Trout Creek
Lake Linden-Hubbell
Ontonagon Area
Painesdale-Jeffers
Wakefield-Marenisco/Bessemer
Watersmeet Township
Region 48
Baraga
Bark River-Harris
Carney-Nadeau
Forest Park
North Dickinson County
Powers North Central
Stephenson
Active Uncategorized Teams in Michigan
Alanson-Littlefield
Albion (Closed 2013)
All Saints Central
Ann Arbor Rudolf Steiner
Atlanta
Battle Creek Calhoun Christian
BH Andover (merged with Lahser 2015)
BH Lahser (merged with Andover 2015)
Bloomfield Christian
Burr Oak
Byron Center Zion Christian
Capital Homeschool
Charyl Stockwell Academy
Clarkston Everest Collegiate
Creative Technologies Academy
Crescent Academy
Da Vinci Institute
Dearborn Henry Ford Academy
Detroit Acad of Arts & Sciences
Detroit Davis Aerospace
Detroit Holy Redeemer (closed 2005)
Detroit Mackenzie (Closed 2007)
Detroit Urban Lutheran (Closed 2010)
Detroit West Side Academy
Ferndale University
Flint Northern (closed 2014)
Fremont Providence Christian (Closed 2013)
Genesee Christian Academy
GR Covenant Christian
Grand Rapids Central (Closed 2014)
Grand Rapids Creston (Closed 2013)
Hamtramck
Highland Park (Closed 2012)
Holland Calvary Christian
Holt Lutheran
Howardsville Christian
HW Notre Dame (CLOSED 2005)
Inkster (Closed 2013)
Jalen Rose Leadership Academy
Kalamazoo Homeschool Sports
Kalamazoo Lakeside Academy
Kensington Woods
Kimball Landmark
Lake Leelanau St. Mary
Lapeer
Leland
Macomb Christian (Closed 2019)
Memphis
Michigan Athletic Club for Homeschoolers
Michigan Lutheran
Muskegon Oakridge
New Covenant Christian (Lansing)
New Haven Merritt Academy
North Star Academy
North Trails
Northern Michigan Christian Academy
Owendale-Gagetown
Royal Oak Dondero (Merged into Kimball, 2006)
Royal Oak Kimball (Merged with Dondero, 2006)
Skeels Christian
Summit Christian Academy
Taylor Baptist Park (closed 2016)
Traverse City Christian
Tri-unity Christian
University Prep Art & Design
Valley
Washtenaw Christian
Washtenaw Technical Middle College
West Bloomfield Frankel Jewish Academy
West Michigan Lutheran
Weston Preparatory Academy
Wolverine
Wyoming Park
Ypsilanti Arbor Preparatory
Can't find your team?
Coaches
, help update team classifications
Mens Top Athletes
100m
12
Eli Minor
10.69
PR
MI
Oak Park
May 17
MHSAA Regional 5-1 @ North Farmington
200m
12
Maurice Allen
21.36
(-.2)
PR
MI
Oak Park
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
400m
12
Maurice Allen
48.13
PR
MI
Oak Park
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
800m
11
Donavan Brazier
1:48.61
MI
GR Kenowa Hills
Jun 13
New Balance Outdoor Nationals
1600m
11
Grant Fisher
4:10.82
MI
Grand Blanc
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
3200m
11
Grant Fisher
8:55.75
MI
Grand Blanc
Apr 25
JD's Invitational
110mH-39"
12
Antoine Lloyd
13.89
(1.0)
PR
MI
East Kentwood
Jun 13
New Balance Outdoor Nationals
300mH-36"
12
Mike Carey
38.07
PR
MI
Brother Rice
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
4x100m
-
Relay Team
41.47
MI
Oak Park
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
4x200m-
-
Ashley Bailey
Kevin Smith
Devin McKinney
Michael Catching
1:27.09
MI
East Kentwood
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
4x400m
-
Lawrence Davis
Jared Howenstein
Marq Adams
Antonio Clarke
3:16.56
MI
East Lansing
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
4x800m
-
Ryan Gauche
Brian Blankenship
Ryan Wilkie
Logan Wetzel
7:38.66
MI
Saline
Jun 13
New Balance Outdoor Nationals
Shot-12lb
12
Kevin Weiler
60' 4.5
PR
MI
Swartz Creek
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
Discus-1.6kg
12
Clay Walderzak
184' 9
PR
MI
Standish Sterling
May 21
NEMC Championship
HJ
11
Brandon Piwinski
7' 0.25
PR
MI
Warren DeLaSalle
May 22
Macomb County Championship
PV
12
Noah Gary
16' 4.75
PR
MI
Dexter
May 27
Larry Steeb Memorial Meet of Champions
LJ
12
Tyrell Hall
23' 6.75
PR
MI
Marion
Jun 14
Midwest Meet of Champions
View Top 10 in These Events
View More Events
Womens Top Athletes
100m
10
Sekayi Bracey
11.74
(.8)
MI
GR FIRE
Aug 02
AAU Junior Olympics 17-18
200m
10
Sekayi Bracey
23.98
(.5)
MI
East Kentwood
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
400m
10
Anna Jefferson
53.50
PR
MI
Oak Park
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
800m
11
Ersula Farrow
2:07.63
PR
MI
Grosse Pointe South
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
1600m
12
Rachel Coleman
4:45.76
PR
MI
Northville
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
3200m
11
Audrey Belf
10:16.06
MI
Birmingham Seaholm
May 17
MHSAA Regional 5-1 @ North Farmington
100mH-33"
12
Allyson Goff
13.80
(.0)
PR
MI
Walled Lake Northern
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
300mH-30"
12
Ashlynn Schiro
43.09
PR
MI
Okemos
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
4x100m
-
Kailsi Latta-Thompson
Anna Jefferson
Johnyce Powell
Tamea McKelvy
47.35
MI
Oak Park
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
4x200m-
-
Anna Jefferson
Carlita Taylor
Brianna Holloway
Tamea McKelvy
1:38.15
MI
Oak Park
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
4x400m
-
Brianna Holloway
Johnyce Powell
Carlita Taylor
Anna Jefferson
3:40.95
MI
Oak Park
Jun 13
New Balance Outdoor Nationals
4x800m
-
Rachel Dadamio
Brooke Callaghan
Patty Girardot
Audrey Belf
8:59.08
MI
Birmingham Seaholm
May 31
MHSAA LP Division 1 Finals
Shot-4kg
12
Kayla Deering
45' 1.5
PR
MI
EPBP Laker
May 17
MHSAA Regional 29-3 @ Bad Axe
Discus-1kg
12
Jaevyn Wortham
141' 4
MI
Harrison Twp. L'Anse Creuse
May 10
10TH ANNUAL DAKOTA COUGARS INVITATIONAL
HJ
12
Jailah Mason
5' 11
PR
MI
Sterling Heights Stevenson
May 22
Macomb County Championship
PV
11
Mackenzie Shell
12' 9
MI
Port Huron Northern
May 23
BWA Meet of Champions
LJ
10
Sekayi Bracey
19' 6.5
PR
MI
East Kentwood
May 09
OK Red Conference Meet
View Top 10 in These Events
View More Events
Standard Performance Lists
Michigan - All
Lower Peninsula
Upper Peninsula
Custom Performance Lists
(KLAA) Central
(KLAA) North
(KLAA) South
(KLAA) West
Bay County
Big Eight
Big Nine
Big North
CAAC White
Cascades
Central State (CSAA)
Downriver
Flint Metro League
Genesee Area
Greater Lansing Championship
Highland
Huron League
Kensington
Kensington Lakes Athletic
LCAA
MI Independent Athletic Conference
OAA Gold Division
OK Black
OK Blue
OK Bronze
OK Gold
OK Green
OK Red
OK Silver
OK White
Saginaw County Honor Roll
Saginaw Valley
SCAA
SEC-Red
SEC-White
Selby Track Classic
Ski Valley
SMAC West
Southwestern (SAC)
SW MI (Big 16)
TVC
TVC Central
Washtenaw County
Wolverine Conference
Request a new Custom List
Sports Association Website